بحث و بررسی بیست و یکمین المپیاد شیمی (فقط در همین تاپیک)

وضعیت
موضوع بسته شده است.

dinodanesh

New Member
لایک ها
42
mersadchem گفت
دوستان چرا دما جوش آمين كمتر از الكل هست؟
من فکر کنم به خاطر این باشه که پیوند هیدروژنی بین N و H نسبت به پیوند هیدروژنی بین Oو H ضعیف تره چون الکترونگاتوی O از N بیشتره در نتیجه...

mehran-kh

New Member
لایک ها
21
mishoolak گفت
مگه ميشه به اين زودي چك كرده باشين ؟؟؟؟
در تعجبم شديد ...
سوالا تو قسمت مساله هاش سخت تر از سالاي پيش بود ولي در كل خوب بود ...
در ضمن احتمالا جو تضعيف روحيه كه نيستش ؟؟؟
من كه اگه رو 80 باشم كلاهمو ميندازم بالا !!!!
سوال 55 كد دو ... تركيبي با فرمول بسته ي C14H10 چند ايزومر ساختاري داره ...
چند زدين ؟؟؟
2 تا ايزومر ساختاري داشت.

mehran-kh

New Member
لایک ها
21
shalale گفت
mersadchem گفت
mishoolak گفت
مگه ميشه به اين زودي چك كرده باشين ؟؟؟؟
در تعجبم شديد ...
سوالا تو قسمت مساله هاش سخت تر از سالاي پيش بود ولي در كل خوب بود ...
در ضمن احتمالا جو تضعيف روحيه كه نيستش ؟؟؟
من كه اگه رو 80 باشم كلاهمو ميندازم بالا !!!!
سوال 55 كد دو ... تركيبي با فرمول بسته ي C14H10 چند ايزومر ساختاري داره ...
چند زدين ؟؟؟
من زدم دو تا ايزومر.(گزينه شو نميدونم!)
فكر كنم درسته.چون فقط دو حالت براي پيوند هاي دوگانه در اين تركيب بود.
4 تا میشه!! چون 3 تا حلقه داره ( تعدادحلقه + 1)

نه ديگه حالات مشترك رو بايد حذف كرد كه همون 2 تا درسته.آقاي مسعود جعفري هم همين رو گفت درسته.

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
dinodanesh گفت
mersadchem گفت
من فکر کنم به خاطر این باشه که پیوند هیدروژنی بین N و H نسبت به پیوند هیدروژنی بین Oو H ضعیف تره چون الکترونگاتوی O از N بیشتره در نتیجه...
خب آمين دو تا پيوند ميده!

بهراد

New Member
لایک ها
214
mersadchem گفت
تفاوت الکترونگاتیوی O و H بیشتره... روی O دوتا جفت الکترون هم هست... پس از نظر تعداد با آمین فرقی نمی کنه...

عامل جرم هم مهم نیست... چون مولکولای سبکی هستن!

بهراد

New Member
لایک ها
214
من که لذت بردم!!

یه سئوال، سئوال 56 فرم 1، همون ایزومرای C14H10، هیدروکربن بنزوئیدی همون آروماتیکه؟؟ یعنی همون قانونایی که مسطح باشه و مزدوج باشه و ... براش وجود داره؟؟ یا فقط اینیه که تو سئوال گفته؟؟ یعنی از چنتا حلقه بنزنی متصل بهم تشکیل شده؟؟

haniye

New Member
لایک ها
234
من سوالاتی رو که اشتباه جواب دادم همه از بی دقتی بود
باورتون میشه که من اون سوال مربوط به Hو S رو که PV بودند PV رو P.DV دیدم (منظورم ازD دلتا هست)

ghshf

New Member
لایک ها
0
کسی هست بگه 28 کد 2 را چی زده؟بزرگترین ضریب وانت هوف

Golnoosh_95

New Member
لایک ها
1

میدونین چیه ؟ خوشحالم که سال اولم هنوز :دی
اما بابا بد که ندادین !
من 14 صفحه ی این تاپیکو خوندم اکثرا درصدا خوب و قابل قبول بود !
یه سوال فنی چرا دفترچه هارو کد بندی کردن ؟؟؟
بعد سطح سوالاته 2 تا دفترچه تقریبا یکسان بود؟؟؟
راستی همه موفق باشین !
ایشالا مرحله دوم دیگه همه 100 بزنین !

لایک ها
15
Golnoosh_95 گفت

میدونین چیه ؟ خوشحالم که سال اولم هنوز :دی
اما بابا بد که ندادین !
من 14 صفحه ی این تاپیکو خوندم اکثرا درصدا خوب و قابل قبول بود !
یه سوال فنی چرا دفترچه هارو کد بندی کردن ؟؟؟
بعد سطح سوالاته 2 تا دفترچه تقریبا یکسان بود؟؟؟
راستی همه موفق باشین !
ایشالا مرحله دوم دیگه همه 100 بزنین !
سلام کد بندی میکنن که مثلا دو نفری که کنار هم میشینن نتونن از رو پاسخنامه ی هم بنویسن! و سوالا هیچ فرقی ندارن فقط ترتیبشون متفاوته!

mobtaker

New Member
لایک ها
36
ghshf گفت
کسی هست بگه 28 کد 2 را چی زده؟بزرگترین ضریب وانت هوف

'گزینه 1 تعداد یون های بیشتری تولید می کند و چون رقیق تر است ضریب وانت هوف هم بیشتر می شود

shallaleh

New Member
لایک ها
141
چون اون دوتای بالا سمت چپ یکیه ایزومر نیستن!
فقط دوتای پایین سمت چپ ایزومرند

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
با سلام مجدد بههمه دوستان،
دوباره تذکر میدهم که در این تاپیک، فقط به برسی سوالات بپردازید و از اعلام نظرهای شخصی، اعلام کف قبولی و ... خودداری کنید.

پیغامهای غیر مسوولانه ! حذف خواهد شد.

طوری بنویسید که برای خود و بقیه مفید باشد.

حالا اگر سوالی نیاز به بررسی دارد بفرمایید.

موفق باشید

mobtaker

New Member
لایک ها
36
kiana74 گفت
zeynab2010 گفت
ساعت 20 دقيقه به 10
آقاي خلينا يه نگايي بندازين به ساعتتون ، شايد خواب مونده باشه
تو قسمت دانلود برنامه هست!

بچه ها یکی سواله ایزومر رو برای من توضیح بده چرا میشه 1 جفت؟؟

ببین ما اینجا 4 جفت ترکیب داریم
توی اولی فقط Cl و Br جابجا شدن و یکی هستند پس ایزومر نیستن
توی بالا سمت راست اصلا تعداد H ها برابر نیستن
توی پائین سمت چپ که اصلا نمیشه ایزومر هست چون نمیشه تو چهار وجهی ایزومر کشید(میظورم ایزومر هندسی نیست ها)
توی پائین سمت راست فقط ایزومرند که فقط 1 درجه سیر نشدگی داره و تعداد C ها , H ها هم برابرند

پس فقط 1 جفت ایزومر هندسی اند

موف باشیم

mobtaker

New Member
لایک ها
36
shallaleh گفت
چون اون دوتای بالا سمت چپ یکیه ایزومر نیستن!
فقط دوتای پایین سمت چپ ایزومرند

فقط یک جفت ایزومر داریم نه 2 جفت

shallaleh

New Member
لایک ها
141

بهراد

New Member
لایک ها
214
سئوالایی که به نظر من تو کلید غلط جواب داده شده:

سئوال 8: 3 تا میشه... نمی دونم چهارمیش کدومو گرفتن... از سمت چپ میگم: کربن پایینی که توی COO هست، بعدیش اون ربنی که دوگانه داده با NH2، سومیشم همون N که با کربن قبلی دوگانه داده...

سئوال 23: با ادغام قانون رائول و معادله کلازیوس کلاپیرون برای محلولهای یکنواختی که شامل حلال با تقطه جوش معین و حل شونده غیر فرار باشن، رابطه ای داریم که میگه افزایش نقطه جوش با درجه اول مولالیته گونه های حاصل از انحلال حل شونده رابطه مستقیم داره...

این رابطه برای غلظتای خیلی بالای یونی دقیق نیست... و حل شونده باید فرار نباشه... حالا بریم سر سئوال:

الف) اینجا 0.01 مول شکر همش بصورت مولکولی حل میشه و میشه 0.01 مولال...
ب) حل شونده فراره... و حت دمای جوش آب رو کمی پایینتر هم میآره... ولی اینن بحث خارج از محدوده کتابه... بهتره نطه جوش رو همون 100 بگیریم... ولی بهرحال بیشتر از 100 نیست!
ج)0.02 مول از این نمک، 0.06 مول ذره تولید می کنه... پس میشه 0.06 مولال... بنابراین، این گزینه از گزینه 1 بیشتره...
د) این یکی هم مثل "ب"... حتی کمی پایینتر از "ب"!!! ولی با توجه به متن کتاب درسی، این یکی رو هم باید 100 بگیریم...!

پس جواب این هم باید "ج" باشه!

لایک ها
15
bmsn73 گفت

سئوال 8: 3 تا میشه... نمی دونم چهارمیش کدومو گرفتن... از سمت چپ میگم: کربن پایینی که توی COO هست، بعدیش اون ربنی که دوگانه داده با NH2، سومیشم همون N که با کربن قبلی دوگانه داده...

سئوال 23: با ادغام قانون رائول و معادله کلازیوس کلاپیرون برای محلولهای یکنواختی که شامل حلال با تقطه جوش معین و حل شونده غیر فرار باشن، رابطه ای داریم که میگه افزایش نقطه جوش با درجه اول مولالیته گونه های حاصل از انحلال حل شونده رابطه مستقیم داره...

این رابطه برای غلظتای خیلی بالای یونی دقیق نیست... و حل شونده باید فرار نباشه... حالا بریم سر سئوال:

ب) حل شونده فراره... و حت دمای جوش آب رو کمی پایینتر هم میآره... ولی اینن بحث خارج از محدوده کتابه... بهتره نطه جوش رو همون 100 بگیریم... ولی بهرحال بیشتر از 100 نیست!
ج)0.02 مول از این نمک، 0.06 مول ذره تولید می کنه... پس میشه 0.06 مولال... بنابراین، این گزینه از گزینه 1 بیشتره...
د) این یکی هم مثل "ب"... حتی کمی پایینتر از "ب"!!! ولی با توجه به متن کتاب درسی، این یکی رو هم باید 100 بگیریم...!

سوال 8 بنظر من هم میشه 3 تا، نمیدونم چرا پاسخنامه اینجوری زده؟!؟!؟!
من سر سوال 57 قانع نشدم، مگه تعریف ایزومر نمیشه فرمول بسته ی یکسان و فرمول ساختاری متفاوت؟؟؟؟
پس فرمول بسته ی همه ی ترکیبها رو بنویسید، 3 تاشون مثل همند!

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
bmsn73 گفت

با سلام،
سوال 8: اکسیژن موجود در گروه کربوکسیل که با پیوند دوگانه به کربن متصل است نیز 3 قلمرو الکترونی و ساختار مسطح دارد.

سوال 23: مولالیته ذرات غیر فرار گزینه «ج» بیشتر است و در پاسخنامه اشتباه وارد شده و تا دقایقی دیگر تصحیح خواهد شد.

موفق باشید

لایک ها
6
bmsn73 گفت

صفحه 96 کتاب رو اگه نگاه کنیم هر جا از خواص کولیگاتیو گفته هی گفته حل شونده غیر فرار پس ببین خارج از کتاب نیست. ..اما من هنوز رو حرفم هستما..بستگی داره

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا