بحث و بررسی بیست و یکمین المپیاد شیمی (فقط در همین تاپیک)

وضعیت
موضوع بسته شده است.

بهراد

New Member
لایک ها
214
برای ایزومرها: اون 3تا، دوتاشون اصلاً فرقی ندارن!! یعنی فرمول باز و بسته یکسان! پس ایزومر نیستن!

لایک ها
15
سوال 57 رو یکی برای من توضیح بده به ترتیب فرمول بسته ی همه اینجور میشه:
C3H6O , C3H8O , C2H4ClBr , C2H4ClBr , C4H8 , C4H8 , CH2Cl2 , CH2Cl2

خوب از این فرمولای بسته 3 تاشون تکراریه پس سه تا ایزومر ساختاری داریم

بهراد

New Member
لایک ها
214
happiestchemist گفت
bmsn73 گفت
سئوالایی که به نظر من تو کلید غلط جواب داده شده:

سئوال 8: 3 تا میشه... نمی دونم چهارمیش کدومو گرفتن... از سمت چپ میگم: کربن پایینی که توی COO هست، بعدیش اون ربنی که دوگانه داده با NH2، سومیشم همون N که با کربن قبلی دوگانه داده...

سئوال 23: با ادغام قانون رائول و معادله کلازیوس کلاپیرون برای محلولهای یکنواختی که شامل حلال با تقطه جوش معین و حل شونده غیر فرار باشن، رابطه ای داریم که میگه افزایش نقطه جوش با درجه اول مولالیته گونه های حاصل از انحلال حل شونده رابطه مستقیم داره...

این رابطه برای غلظتای خیلی بالای یونی دقیق نیست... و حل شونده باید فرار نباشه... حالا بریم سر سئوال:

الف) اینجا 0.01 مول شکر همش بصورت مولکولی حل میشه و میشه 0.01 مولال...
ب) حل شونده فراره... و حتی دمای جوش آب رو کمی پایینتر هم میآره... ولی این بحث خارج از محدوده کتابه... بهتره نطه جوش رو همون 100 بگیریم... ولی بهرحال بیشتر از 100 نیست!
ج)0.02 مول از این نمک، 0.06 مول ذره تولید می کنه... پس میشه 0.06 مولال... بنابراین، این گزینه از گزینه 1 بیشتره...
د) این یکی هم مثل "ب"... حتی کمی پایینتر از "ب"!!! ولی با توجه به متن کتاب درسی، این یکی رو هم باید 100 بگیریم...!

پس جواب این هم باید "ج" باشه!
صفحه 96 کتاب رو اگه نگاه کنیم هر جا از خواص کولیگاتیو گفته هی گفته حل شونده غیر فرار ..اما من هنوز رو حرفم هستما..اونی که بهت گفتم رو فکر کن..احتمالا دلیل همونه.. و بستگی داره.

آره، اونم هست...! ولی نمی دونم، 0.2 مول مقدار کمیه؟؟ میشه 1% جرمیا...

لایک ها
15
bmsn73 گفت
برای ایزومرها: اون 3تا، دوتاشون اصلاً فرقی ندارن!! یعنی فرمول باز و بسته یکسان! پس ایزومر نیستن!
مرسی مشکلم حل شد اصلا حواسم به این موضوع نبود

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
kiana74 گفت
سوال 57 رو یکی برای من توضیح بده به ترتیب فرمول بسته ی همه اینجور میشه:
C3H6O , C3H8O , C2H4ClBr , C2H4ClBr , C4H8 , C4H8 , CH2Cl2 , CH2Cl2

خوب از این فرمولای بسته 3 تاشون تکراریه پس سه تا ایزومر ساختاری داریم
با سلام،
در ایزومرها باید فرمول ساختاری متفاوت باشد! بنابراین دو زوج یکسان و یک زوج ایزومر داریم.

موفق باشید

بهراد

New Member
لایک ها
214
آقای خلینا، اینا پاسخای نهایی هستن؟؟ یا اونایی که اون بالا گفتیم رو هم مد نظر قرار می دید؟؟

بهراد

New Member
لایک ها
214
khalina گفت
bmsn73 گفت

سئوال 8: 3 تا میشه... نمی دونم چهارمیش کدومو گرفتن... از سمت چپ میگم: کربن پایینی که توی COO هست، بعدیش اون ربنی که دوگانه داده با NH2، سومیشم همون N که با کربن قبلی دوگانه داده...

سئوال 23: با ادغام قانون رائول و معادله کلازیوس کلاپیرون برای محلولهای یکنواختی که شامل حلال با تقطه جوش معین و حل شونده غیر فرار باشن، رابطه ای داریم که میگه افزایش نقطه جوش با درجه اول مولالیته گونه های حاصل از انحلال حل شونده رابطه مستقیم داره...

این رابطه برای غلظتای خیلی بالای یونی دقیق نیست... و حل شونده باید فرار نباشه... حالا بریم سر سئوال:

ب) حل شونده فراره... و حت دمای جوش آب رو کمی پایینتر هم میآره... ولی اینن بحث خارج از محدوده کتابه... بهتره نطه جوش رو همون 100 بگیریم... ولی بهرحال بیشتر از 100 نیست!
ج)0.02 مول از این نمک، 0.06 مول ذره تولید می کنه... پس میشه 0.06 مولال... بنابراین، این گزینه از گزینه 1 بیشتره...
د) این یکی هم مثل "ب"... حتی کمی پایینتر از "ب"!!! ولی با توجه به متن کتاب درسی، این یکی رو هم باید 100 بگیریم...!

با سلام،
سوال 8: اکسیژن موجود در گروه کربوکسیل که با پیوند دوگانه به کربن متصل است نیز 3 قلمرو الکترونی و ساختار مسطح دارد.

سوال 23: مولالیته ذرات غیر فرار گزینه «ج» بیشتر است و در پاسخنامه اشتباه وارد شده و تا دقایقی دیگر تصحیح خواهد شد.

موفق باشید
سئوال 8، فرمایش شما درست، ولی تو سئوال چی گفته؟! گفته که "جه تعداد از اتمها با توجه به آرایش الکترونی آنها با اتمهای مجاور، آرایش هندسی سه ضلعی مسطح دارند؟"
اکسیژن فقط به یه اتم وصله! چجوری می تونه 3 ضلعی باشه؟! اگه اینجوریه، پس XeF2 هم خطی نیست، بلکه دو هرمیه!! یا مثلاً HF، چهاروجهیه، نه خطی!

لایک ها
15
bmsn73 گفت
khalina گفت
bmsn73 گفت

ب) حل شونده فراره... و حت دمای جوش آب رو کمی پایینتر هم میآره... ولی اینن بحث خارج از محدوده کتابه... بهتره نطه جوش رو همون 100 بگیریم... ولی بهرحال بیشتر از 100 نیست!

با سلام،
سوال 8: اکسیژن موجود در گروه کربوکسیل که با پیوند دوگانه به کربن متصل است نیز 3 قلمرو الکترونی و ساختار مسطح دارد.

سوال 23: مولالیته ذرات غیر فرار گزینه «ج» بیشتر است و در پاسخنامه اشتباه وارد شده و تا دقایقی دیگر تصحیح خواهد شد.

موفق باشید
سئوال 8، فرمایش شما درست، ولی تو سئوال چی گفته؟! گفته که "جه تعداد از اتمها با توجه به آرایش الکترونی آنها با اتمهای مجاور، آرایش هندسی سه ضلعی مسطح دارند؟"
اکسیژن فقط به یه اتم وصله! چجوری می تونه 3 ضلعی باشه؟! اگه اینجوریه، پس XeF2 هم خطی نیست، بلکه دو هرمیه!! یا مثلاً HF، چهاروجهیه، نه خطی!
منم سر امتحان خیلی به این موضوع دقت کردم ما با اتمهای مجاور می سنجیم نه جفت الکترونها آرایششون رو با اتمهای مجاور میخاد نه به طور کلی

tombambadil

New Member
لایک ها
0
منم میگم کلا 4تا ساختار مثلثی داریم ولی با توجه به متن سوال میشه 3 تا!

بهراد

New Member
لایک ها
214
خب، با توجه به آخرین جوابا، کسی بالای 95 هم میشه؟؟ یا کسیو میشناسین که شده باشه ولی تو سایت نباشه؟!

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
kiana74 گفت
bmsn73 گفت
khalina گفت
bmsn73 گفت

با سلام،

موفق باشید
منم سر امتحان خیلی به این موضوع دقت کردم ما با اتمهای مجاور می سنجیم نه جفت الکترونها آرایششون رو با اتمهای مجاور میخاد نه به طور کلی
با سلام،
سوال نگفته این اتم با اتمهای کناری در یک صفحه هستند. بلکه گفته دارای ساختار آرایش الکترونی مسطح هستند.
در مثال XeF_2 اگر آرایش الکترونها خواسته شود، مسطح نیست. اما شکل مولکول مسطح است.

موفق باشید

voroojak290

New Member
لایک ها
0
haniye گفت
من سوالاتی رو که اشتباه جواب دادم همه از بی دقتی بود
باورتون میشه که من اون سوال مربوط به Hو S رو که PV بودند PV رو P.DV دیدم (منظورم ازD دلتا هست)
منم دقیقا این سوالو از روی بی دقتی اشتباه زدم

RoyaSh

New Member
لایک ها
0
فقط یه سووال داشتم. تو حوزه ی شما هم استفاده از ماشین حساب ممنوع بود؟ تو حوزه ی ما (دبیرستان شهید صدوقی) وسط امتحان اومدند و ماشین حسابامونو ازمون گرفتن.
تو رو خدا جواب بدین.

akbarforooz

New Member
لایک ها
0
سوال 23 آخر ج شد یا د ؟؟؟؟ در ضمن به نظر من سوال 8 فقط 3 تا میتونه درست باشه چون فقط سه تا اتم با اتم های مجاور سه ضلعی مسطح تشکیل میدن و اکسیژن با قلمروهای اطرافش سه ضلعی مسطح تشکیل میده

لایک ها
2
RoyaSh گفت
فقط یه سووال داشتم. تو حوزه ی شما هم استفاده از ماشین حساب ممنوع بود؟ تو حوزه ی ما (دبیرستان شهید صدوقی) وسط امتحان اومدند و ماشین حسابامونو ازمون گرفتن.
تو رو خدا جواب بدین.
تو حوزه ی ما اعلام کردن ممنوعه بعد من گفتم که آقا در همه دوران آزاد بوده مسخره بازی نیست که بعد گفت به من ربطی نداره الان زینگ زدن گفتن از ماشین حساب استفاده نکنین بعد بهش روی دفترچه رو نشون دادم که نوشته مجازه بعد گفت پس فقط 4 عمل اصلی باشه مهندسی ها رو جمع کرد

لایک ها
2
akbarforooz گفت
سوال 23 آخر ج شد یا د ؟؟؟؟ در ضمن به نظر من سوال 8 فقط 3 تا میتونه درست باشه چون فقط سه تا اتم با اتم های مجاور سه ضلعی مسطح تشکیل میدن و اکسیژن با قلمروهای اطرافش سه ضلعی مسطح تشکیل میده
گویا 23 ج درسته

nazanin1372

New Member
لایک ها
3
جواب سوال 56 دفتر 1 چند میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟تورو خدا الن جواب بدین

peyman_delan

New Member
لایک ها
14
سوال ۲۳ کد ۱ گزینه‌ی ج درسته، در مورد سوال ۸ هم توضیحات کافی داده شده، به نظر من، همانطور که تو کلید نوشتم گزینه‌ی د یعنی ۳ اتم

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا