بررسی المپیاد آزمایشی شیمی 1 بهمن 1389

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
فرهاد جان اين فاز مجازيو حقيقيو اينا كه ميگيد من نميدونم چيچي هستن ... فقط يه چيزايي راجع به مرز مجازي و حقيقي شنيدم ...ولي به نظرم اصلا اينو از تو ذهنتون پاك كنين كه اول بايد تكونش بديم بعد ببينيم چنتا فازن... تازه ميشه يه بلور رو فرض كنيم كه توش يه گازي محبو3 بعد خوده اين بلوره تو يه ظرف ديگس ... بازم پيش نهاد ميكنم به كلمه فقط دقت كنين ...

alidelgarm

New Member
لایک ها
589
gonzales گفت
واسه سوال4 میشه اینجوری توجیه کرد که اگه ما کل جهان رو یه سامانه در نظر بگیریم لایه های هوا کره هر کدومشون یه فاز گازی محسوب میشن؟(با توجه به این که گاز های مختلفی توی هر کدوم از لایه ها هست)من این جوری توجیه کردم
این که ما یک سامانه ی خیلی وسیع را (مثل جهان) بررسی کنیم صحیح نیست. چون توی تعریف فاز می گیم که توی یک فاز، خواص شدتی یکسان است. اما در هر لایه از هواکره مخصوصاً لایه تروپوسفر (پایین ترین لایه) تعداد بسیار زیادی فاز داریم. مثلاً در یک نقطه به علت آلودگی، در نقطه ای دیگر به علت رطوبت زیاد و عواملی همچون این ها، فازهای بیشماری را تشکیل می دهند.

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
استاد بهراد فكر كنم چون اصلا به آب اشاره نشده به هيچ وجه انجام نميشه ... تازه آلومينيوم تو هر فازي باشه باز وا3 اك30د شدن يه آبي ميخواد بنده خدا ... مگرنه اون H2 از كجا ميخواد بياد ...

alidelgarm

New Member
لایک ها
589
پوریا جان زیاد تلاش نکن
چون فقط خودم و خودت در حال مشاهده هستیم
دیگه وقت خواب بر و بچ رسیده

بهراد

New Member
لایک ها
214
خب من موافق نیستم!!

9 چطور؟؟

alidelgarm

New Member
لایک ها
589
bmsn73 گفت
خب من موافق نیستم!!

9 چطور؟؟
فکر کنید که جرم های مساوی از محلول این چهار ماده که دارای مقدار زیادی از حلال (آب) و مول های مساوی از این مواد است داریم. حال در Al(NO3)3، چهار ذره، در Mg(NO3)2 سه ذره، در NaNO3 دو ذره و در اوره که تفکیک نمی شود یک ذره داریم، بنا براین نسبت مولالیته آنها تقریبا برابر 4 و 3 و 2 و 1 است. بنابراین گزینه 3 صحیحه

alidelgarm

New Member
لایک ها
589
نه به چند دقیقه پیش که فرصت نمیشد مطلبارو بخونیم
نه به الان که باید چند دقیقه وایسیم تا یه نفر چیزی بنویسه

zeynab2010

New Member
لایک ها
3
با چه سرعتي 5 ص نوشتين وايميستادين منم بيام! ما فردا با آقاي طالبي كلاس المپ داريم ، سعي ميكنم همه اينايي كه توش ابهام هستو بپرسم ، فقط بايد تا 7 شب صبر كنين ديگه ، كلاس اون موقع تموم ميشه.

mobtaker

New Member
لایک ها
36
کی پست منو حذف کرده؟

amir-chimi

New Member
لایک ها
1
نظرتون در مورد سوال 31 چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من که خودم تو این جور سوالا می مونم به غیر از پیوند هیدروژنی و قطبیت مولکول باید چکار کنم ؟؟؟؟البته جرم و حجم هم بهش اضافه کنید....

farhad2009

New Member
لایک ها
125
kiarash5000 گفت
فرهاد جان اين فاز مجازيو حقيقيو اينا كه ميگيد من نميدونم چيچي هستن ... فقط يه چيزايي راجع به مرز مجازي و حقيقي شنيدم ...ولي به نظرم اصلا اينو از تو ذهنتون پاك كنين كه اول بايد تكونش بديم بعد ببينيم چنتا فازن... تازه ميشه يه بلور رو فرض كنيم كه توش يه گازي محبو3 بعد خوده اين بلوره تو يه ظرف ديگس ... بازم پيش نهاد ميكنم به كلمه فقط دقت كنين ...
پوریا جان گیریم که بنابه حرف شما گزینه ۲ هم اوت شه که من بازم موافق نیستم

اما گزینه ۲ هم همچی زیاد مال !! نیستا میگی چرا ؟
به نظر من همه مایعت دو دسته میشن یا قطبین یا ناقطبی تازه شم بعضی ها هردو !

حالا بیا یه عاالمه مایع قطبی ویه علمه مایع ناقطبی رو در نظر بگیریم
همه رو تو یه بشکه بریزیم بهد هم بزنیم بازم دوتا فاز داریم .

در واقع منظور من اینه که هر وقت میشه در باره فاز ها قضاوت کرد که کلیه مواد مخلوط بشن و سپس
وایستیم تا مایع اروم بشه اصن شما نفت خامو در نظر بگیر اون همه مایه تو شه همه ناقطبی
بیا همه اینارو با تقطیر جدا کن و بعد با کلی تر کیب قطبی حل کن . ببین چی میشه

بازم میگم تو این سوال به هیچ وجه حرفی از این نیست که اول بیایم مایع قطبی بریزیم بعد بیام نا قطبی و همینطوری یکی در میون ٫٫٫٫

راستی شما که میگی یه گازی تو یه بلور محبوسه و تو یه ظرف دیگه هست
این که میشه دو سامانه نه یکی

farhad2009

New Member
لایک ها
125
amir-chimi گفت
نظرتون در مورد سوال 31 چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من که خودم تو این جور سوالا می مونم به غیر از پیوند هیدروژنی و قطبیت مولکول باید چکار کنم ؟؟؟؟البته جرم و حجم هم بهش اضافه کنید....
اول پیوند هیدروژنی مگه ما میخوایم دمایه جوشو مقایسه کنیم که میگی جرم مولی اسید کربوکسیلیک هم پیوند هیدروژنی میگیره هم میده !
در ضمن پیوند هیدروژنی ش قوی هم هست .

و پروپیل فلورید و هم مسه اتر بگیر خودش در حالت مایه که پیوند هیدروژنی نداره اما وقتی میاد با اب قاطی میشه فقط پیوند میده ( منظورم جفت الکترونه )
و گزینه هایه دیگه هم که ضایع هست

amir-chimi

New Member
لایک ها
1
آخه چرا کسی از سوال 51 حرف نمیزنه کلامی نمیگه؟من که فکر میکنم گزینه 3 میشه..... شما چی فکر میکنید....؟

shallaleh

New Member
لایک ها
141
سوال51:
نمیشه گفت با افزایش عدد اکتان آلودگی ناشی از بنزین کم میشه
مثلا با اضافه کردن ترکیبات سربدار با این که عدد اکتان میره بالا ولی آلودگی داره یا با اضافه کردن ترکیبات اکسیژندار عدد اکتان میره بالا ولی آلودگی نداره (ینی آلودگی کمتره)

سوال 19 چه طوری حل میشه

farhad2009

New Member
لایک ها
125
19:
5Cl - +1ClO3 - + 6H + ==> 3H2O + 3Cl 2

1 mol ClO3 - *(5 mol Cl -/1mol ClO3-) = 5 mol Cl -

51 HAM DAGHIGHAN HAMINEH

amir-chimi

New Member
لایک ها
1
ببخشید من در پست قبلی اشتباه کردم منظورم سوال 56 بود ....

amir-chimi

New Member
لایک ها
1
در سوال 56 W>0 پس مقدار قدر تغییر آنتالپی که مثبته با مقدار قدره انرژی درونی +کار برابره یعنی گزینه ی 2 درسته!

لایک ها
14
خیر :
گزینه 1: 1 مل گاز تولید شده پس دلتا v مسبت پس w منفی
گزینه 3:دلتا e می شه w+ دلتا h تبق گزینه 1 اینم درسه
گزینه 4: سوال گفته گرما ده پس تغییر آنتالپی منفی آنتروپی هم که گفتیم مبته تو 1 پس دلتا g هم منفی...

بهراد

New Member
لایک ها
214
alidelgarm گفت
bmsn73 گفت
خب من موافق نیستم!!

9 چطور؟؟
فکر کنید که جرم های مساوی از محلول این چهار ماده که دارای مقدار زیادی از حلال (آب) و مول های مساوی از این مواد است داریم. حال در Al(NO3)3، چهار ذره، در Mg(NO3)2 سه ذره، در NaNO3 دو ذره و در اوره که تفکیک نمی شود یک ذره داریم، بنا براین نسبت مولالیته آنها تقریبا برابر 4 و 3 و 2 و 1 است. بنابراین گزینه 3 صحیحه
اون رابطه ای که شما میگین و به تعداد ذره ها بستگی داره، مال غلظتهای کمه و مال ذره هاییه که با حلال واکنش ندن... یکم از دید بالاتری به قضیه نگا کنید... اگه گگزینه صحیح یه چیز دیگه اعلام شده بود، اونوقت همه این توجیهات به سمت مخالف بر می گشت!! من که نزدم!!!

بالا