بررسی المپیاد آزمایشی شیمی 1 بهمن 1389

toobi

New Member
لایک ها
3
من با سوال 16 مشکل دارم, چرا جوابش گزینه 1 میشه؟؟!

مگه دی اتیل اتر تو دمای اتاق تبخیر نمیشه؟مگه تبخیرش خود به خودی نیس؟پس دلتا G مثبت نمیشه!

shallaleh

New Member
لایک ها
141
سوال16:
دی اتیل اتر در دمای اتاق تبخیر نمیشه بلکه در دمای 34/6تبخیر میشه (همون طور که سوال گفته)
دلتاh تبخیر که +ه(گزینه2 غلط)
آنتروپی هم بیشتر میشه(گزینه4 غلط)
پس گزینه 1 درسته

دلتاk چیه

لایک ها
14
خیر بنده با toobi موافقم تبخیر ستهی برای هر مایعی در دمای کم تر از نقته ی جوشش رخ می ده و این فرایند خد به خدی اه و دلتا g اش 0 اه دلتا کا هم سابت تعادله

toobi

New Member
لایک ها
3
بله! نقطه ی جوشش اونجاس ولی تو دمای اتاق هم تبخیر میشه!
منم نمیدونم دلتا K چیه,واسه همین وقتی همه ی گزینه ها به نطرم غلط بود 3 رو زدم!

shallaleh

New Member
لایک ها
141
بله!حرف شماها درسته

واقعتش من دلیل منطقی نداشتم
چون مطمئن بودم2و3غلطه،گزینه3هم نمیدونستم چیه
یکو زدم

haniye

New Member
لایک ها
234
سلام
کتاب محلول ها و ترمودینامیک شیمیایی رو دارید؟ توی اون خیلی خوب توضیح داده منم دیروز دیدم

toobi

New Member
لایک ها
3
در مورد سوال 16,سوال 31 مرحله اول دوره ی 18 رو ببینید!دقیقا برعکس جواب این سوال جوابشه!

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
سلام ... حالم خيلي گرفته شد ... ديروز داشتم جواب سوال 16 رو مفصل مينوشتم كه 3ند نشد

خوب اشكال نداره الان دوباره ميميسم ... نيگاه كنين وقتي ميگيم تبخير تو هر دمايي پايين تر از دماي جوش انجام ميشه يني رند G به رند زاي ( حرف يوناني (مراجعه شود به شيمي فيزيك )) منفيه وليكن اين قضيش به طور كلي با DG استاندارد فرق ميكنه ... DG استاندارد در واقع چيزيه كه با ثابت تعادل تو اون دما مربوط ميشه ... تو رابطه اي كه بين اين دوتا وجود داشت ميگفتيم كه وقتي ثابت از يك كوچيك تر باشه DG مثبته و برعكس ... كلن هر تغييري ( م3 ذوبو تبخيرو اينا ... ) تو دماي خودشون DG صفر دارن و تو دمايي پايين تر از دماي تغيير DG مثبته و تو دماي بالا تر منفي ... براي فهم بهتر اين موضوع دقت داشته باشين كه هر تغييري فقط تو دماي خودش تعادلييه و ثابت 1 داره ... مثلا تو تعادل مايع ----> بخار فقط وقتي ثابت يكه كه فشار بخار مايع و بخار برابر بشه و همينطور تو دماي پايين تر ثابت از يك كوچيك تر و تو دماي بالاتر از يك بزرگتره ... اگه بازم متوجه نشدين ميتونين به شيمي مورتيمر اونجايي كه تعادل بين NO2 و N2O4 رو توضيح داده توجه و تفكر عميق كنين ... خيلي كمك ميكنه ... ولي اگه بازم متوجه نشدين اشكال نداره چون منم خودم نفهميدم چي گفتم ...

اين بود انشاي من ... ولي منم اون سواليرو كه ميگين تو مرحله يكه رو ديدم ولي به نظرم يه اصل كلي هست كه ميگه هميشه حواست باشه كه در چه سطحي امتحان ميدي ...

موفق باشين ...

بهراد

New Member
لایک ها
214
به نظرتون عامل سینتیکی مهم نیست؟؟

آخه این مایع با تبخیر، داره یه جورایی از تعادلش دور میشه!! اون روابط ترمودینامیکی که ما داریم مال وقتیه که فرض کنیم تعادل برقرار میشه!!

من فک کنم یه جورایی مثل برعکس این موضوعه که هیدروژن و اکسیژن از نظر ترمودینامیکی با هم واکنش میدن... ولی در واقع اینطور نیست!!!

ولی همونطور که پوریا جان اشاره کرد:

هميشه حواست باشه كه در چه سطحي امتحان ميدي ...
پس تو مرحله 1 (و حتی 2) به نظرم اگر و فقط اگر DG منفی بود، تغییر خووددبخودیه!! ولی اینجا فرق می کنه!! موافقین؟؟

alidelgarm

New Member
لایک ها
589
bmsn73 گفت
اون رابطه ای که شما میگین و به تعداد ذره ها بستگی داره، مال غلظتهای کمه و مال ذره هاییه که با حلال واکنش ندن... یکم از دید بالاتری به قضیه نگا کنید... اگه گگزینه صحیح یه چیز دیگه اعلام شده بود، اونوقت همه این توجیهات به سمت مخالف بر می گشت!! من که نزدم!!!
اتفاقاً درستش هم همینه
چون ما تو شیمی، اول مشاهده می کنیم بعد توجیه میاریم. حالا که ما گزینه ی صحیح رو مشاهده کردیم خوب باید براش استدلال بیاریم
دقت کنید!

minasa1355

New Member
لایک ها
0
واسه من جالبه!!!!چرا میگید سوال 16 مشکل نداره!!!!مگه میشه یه چیزی خودبخودی باشه بعد دلتا g منفی نباشه!!!!!من دانش اموز نیستم و دکترای شیمی فیزیک دارم!!!!1ولی اینو ندیدم تا حالا!!!یکی واسه من توضیح بده لطفا!!!

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
بچه ها جمع كنيد بساط رو كه صاحبش اومد!
حالا سوال 16 چي هست؟

minasa1355

New Member
لایک ها
0
همین اتر که بخار میشه و پرسیده کدوم چارامتر توش تاثیر داره و شماها میگید جواب دلتا g + درسته!!!!!چون انتروپی _ و انتالپی _غلطه!!!!خوب اونا غلطن!!!اینم غلطه!!!!

alidelgarm

New Member
لایک ها
589
minasa1355 گفت
واسه من جالبه!!!!چرا میگید سوال 16 مشکل نداره!!!!مگه میشه یه چیزی خودبخودی باشه بعد دلتا g منفی نباشه!!!!!من دانش اموز نیستم و دکترای شیمی فیزیک دارم!!!!1ولی اینو ندیدم تا حالا!!!یکی واسه من توضیح بده لطفا!!!
البته ببخشید، حکایت پاسخ دادن من حکایت دخالت ژیان در کار FH12 است.

ولی میتونم بگم که اینجا دلتاG مثبته؛ چون که این تبخیر، تبخیر سطحیه و با تبخیری که در هنگام جوش، و بصورت خودبخودی اتفاق می افتد فرق می کند. در هنگام جوش، دلتاG منفیه ولی تبخیر سطحی که در پایین تر از دمای جوش اتفاق می افتد دارای دلتاG مثبت است. در هنگام جوش، تبخیر از داخل مایع اتفاق می افتد و مولکول های داخل مایع تبخیر می شوند ولی در تبخیر سطحی مولکول های سطح مایع به بیرون پرت می شن!

Amirala

New Member
لایک ها
7
پاسخ : بررسی المپیاد آزمایشی شیمی 1 بهمن 1389

سلام! ببخشید دوستان یکم بی موقع اومدم (1 سال دیر شده همش) میشه یه نفر کلید تستی رو برام بفرسته؟ من دیروز این آزمونو زدم می خوام درصد بگیرم , ممنون میشم شدیـــــــد :)

بالا