mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
پاسخ : بررسی المپیاد آزمایشی شیمی 29 اردیبهشت 1390

سواله 37 می شه د! حواستون باشه si معمولن دوگانه می ده و دو گانه و سه گانه نمی ده معمولن! (من خودم به این دقت نکرده بودم سره امتحان!)
سواله 38 می شه ب!
سواله 39 می شه د!
سواله 40 می شه ب اگه اشتباه نکنم!
سواله 41 می شه ج!
سواله 42 می شه ب! خیلی بامزه بود، کلن ترکیب 15 تا کربن داره، نمی تونه یه ایزومر داشته باشه که 16 تا ایزومره مونو کلرو داشته باشه!!
سواله 43 می شه د!

درسته یا بحث کنیم رو شون؟

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

تو سواله 37 گونه هایی که خمیده می شه NOI, Si2H2, XeO2,SnF2 هستن!
تو سواله 39 تو یه رابطه همه جمع و تفریق شدگان برحسبه یه واحد باید باشن!
توسواله 40 اتان و بوتان گازن، چگالیشون از d=PM/RT به دست میاد که هرچی M بیشتر چگالی بیشتر! هگزان و اوکتان هم ، هگزان مایع هستش و اوکتانم مایع!!! تو هیدروکربنا می دونیم که هرچی جرمه مولکولی بیشتر می شه نیروهای بینه مولکولی و از اون طرف چگالی زیاد می شه! پس این دو تا هم تکلیفشون مشخصه!
تو سواله 41 هم مواظب باشید که تو گزینه ی د کربنه متصل به نیتروژن 5 گروه دورشه! اصلن من نمی دونم این گونه که نمی تونه وجود داشته باشه به نظرم! ولی هر چی هست، چهار وجهی نیس اون کربن!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

10 تای بعدی رو یکی دیگه بگه اگه تو اینا مشکلی نیس!:3:

بهراد

New Member
لایک ها
214

CSSe چطور... اتم مرکزی رو S بگیرم یا C??

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

CSSe چطور... اتم مرکزی رو S بگیرم یا C??
من گفتم CSSe آنالوگ ساختاریش می شه همون CO2 یه خودمون و کربن رو اتم مرکزی گرفتم!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

یکی بگه 10 تای بعدو دیگه!!!
یا تو قبلیا سوالی مونده که اشکالی داشته باشه؟؟
بچه ها هرچی زود تر تموم شه بهتره ها!!!
حالا که قراره بحث کنیم زودتر بحث کنیم که اگه بشه، امشب تموم شه!

بهراد

New Member
لایک ها
214

پس چرا اینجوری نوشتتش؟؟
CSSe؟؟؟
من فک می کردم گوگرد وسطه!!
راستی به قول یکی از دوستان، SnF2 یونی نیست؟؟!

من SnF2 رو حساب نکردم، عوضش اون CSSe رو حساب کردم! ولی با این حال زدم همون "د"!!

توجه داشته باشین BF3 از طریق یکی از لبهای اوربیتال px که عمود بر صفحشه و خالیم هست، با جفت آمونیاک پیوند میده!
---------
44-د تو همش 3 نوعه حداکثر... ولی تو "د" 4تا! راستی، هرکی گفت ساختار I2CL6 چجوریه؟!

45- الف... من برای اینجور سئوالا که میاد واکنش نافلزا با آبو مینویسه، میام نافلز رو پیش خودم می کنم به دو نصف مثبت و منفی، آب رو هم می کنم H و OH... بعئ یکی در میون با هم واکنشش میدم! مثلاً اینجا: ClO2- داریم و ClO2+ که به ترتیب یه H+ و یه OH- بهش میدیم، میشه الف!!

46- من گزینه هارو جایگذاری کردم و شکل کشیدم! اول زدم "الف" بعد زدم "ب"، بعدم زدم "ج"، و در آخر زدم "د"!!!!

47- با اصلاحی که آقای توکلی انجام داد، فک کنم "ج" درست باشه... ولی کلی رو این سئواله گیج و منگ شدم!!!

آخرین ویرایش توسط مدیر

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

نمی دونم شاید حق با شماست! به نظره من c وسطه! الکترونگاتیویشم کمتره!

SnF2 یونی نیست!!!!!!
این جملات رو من از wikipedia کپی پیست کردم: "In the vapour phase SnF2 forms monomers as well as dimers and trimers.[9] Monomeric SnF2 is a non-linear molecule with an Sn-F bond length of 206 pm.[9]"
لینکشم اینه، از شکلی هم که کشیده این گونه بر می آید که در حالته جامد جامده کووالانسیه، ولی تو متنش من چیزی در این مورد پیدا نکردم! نظره شما چیه؟؟
Tin(II) fluoride - Wikipedia, the free encyclopedia

بهراد

New Member
لایک ها
214

بله، حق با شماست!
بقیه سئوالا چطور؟؟ درست بود؟! (میدونم درسته!! ولی شمام بگین!!!)

48- والا من یه عدد میارم بین ب و ج... ب رو انتخاب کردم، چون ج میشه دقیقاً ppm وقتی که جرم Na2SO4 رو جزو محلول حساب نکنی... ولی اگه حساب کنی، میشه نزدیک ب... ولی یه حس غریبی (!) بهم میگه میشه "ج"!!!

49-الف... درسته؟؟ توضیح میخواد؟؟

50- الف و ب که عین همه! پس دوتاش غلطه!!! :دی
از طریق قانون هس و حتی راحتتر از اون! می تونیم به درستی ج پی ببریم! می تونیم؟؟

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

سواله 46 منم زدم د!
بقیه جواب ها هم با ماله من مشابه بود!
توضیحه سوالات:
تو سواله 44، نیتروژن در آمونیوم، چهاروجهی، نیروژن در نیترات، مسطحه مثلثی، نیتروژنه مرکزی در n2o خطی و اکسیژن در آب خمیده است! یعنی 4شکله هندسی مختلف داره!
سواله 48 من زدم ج!
سواله 49 الف زدم!
سواله 50 هم ج می شه!!!

درسته؟

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
48 رو من دقیقن ج در آوردم!
چند تا نکته داشت، یکی این که گفته در ظرفه 250 میلی لیتریه نیمه پر!!! یعنی 250/2 میلی لیتر حجممونه!!!
حالا، میایم حساب می کنیم! از رو میلی گرمه سدیم سولفات ، میلی گرمه اکسیژن رو حساب می کنیم، می شه 1.16 میلی گرم اکسیژن! حالا تقسیم بر لیتر می کنیم که بشه ppm!
1.16/(250/(2*1000 دقیقن می شه 9.28!

بچه ها سواله 3 تشریحی رو کی حل کردههههههههههههههههههههه؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!
این سوال رو اعصابه منه!!! خیلی سواله توپیهههههههههههههه!!!
بیاید بحث کنیم راجع بهش!!!
کی حل کرده و جوابه آخر چند در آورده؟ حالت بندی کرده مثه من یا راهه کلی و همه جانبه داره؟؟؟ بعضی حالت هاش 3معادله، چهار مجهول نمی شه؟؟؟؟!!!

آخرین ویرایش توسط مدیر

بهراد

New Member
لایک ها
214
منم همینو میگم دیگه!! ولی تو ppm باید به کیلوگرم محلول تقسیم کنیم... نه کیلوگرم حلال... یعنی جرم سدیم سولفات و اکسیژنم باید با اون آبه جمع بزنیم...! واسه همین میگم میشه بین ب و ج! دقیقاً هم میشه بین این دوتا!! ولی چون دیدم که ظاهر ج گول زنندست و پشت ب یه نکته ای هست، گفتم لابد منظورش همین ب بوده! زدم ب!!!

تشریحی دیگه امروز حسش نیست.... فرداااااااا.....!!
-------
48 چی شد؟؟ متوجه شدی منظورمو؟؟ نظرت چیه؟؟

آخرین ویرایش توسط مدیر

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

منم همینو میگم دیگه!! ولی تو ppm باید به کیلوگرم محلول تقسیم کنیم... نه کیلوگرم حلال... یعنی جرم سدیم سولفات و اکسیژنم باید با اون آبه جمع بزنیم...! واسه همین میگم میشه بین ب و ج! دقیقاً هم میشه بین این دوتا!! ولی چون دیدم که ظاهر ج گول زنندست و پشت ب یه نکته ای هست، گفتم لابد منظورش همین ب بوده! زدم ب!!!
من دیدم می شه بینه ب و ج، گفتم شاید محلول رقیقه، اومده صرفه نظر کرده از حل شونده، از نسبتن تساویه، میلی گرمه حل شونده به لیتره حلال حساب کردم، زرت شد ج!!!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

تشریحی مسلّمن فردا!!! اصلن حسش نیس! ولی در مورده تشریحی اگه سایت جوابارو بذاره که عالی می شه! از این نظر می گم که دستمون بیاد واسه سوال های تشریحی چقدر باید توضیح بدیم که کلله نمره رو بهمون بدن!

راستی حواستون باشه واحد جا نندازید تو تشریحی مرحله دو!:103:

abolfazlgh

New Member
لایک ها
81

سوال 1 که مسلما (احتمالا:106:) الف میشه!

zkchem

New Member
لایک ها
40

سلام، ببخشيد بچه ها من با موبايل آن شدم ، زياد نميتونم توضيح بدم ، ديدم 32 رو گفتين ب ، الف درسته ، هر چي كه مقصدش n=2 باشه مرئيه ، بقيه نامرئي!!

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521

دوستان عزیز ایجا تاپیک بحث و بررسی المپیاد شیمیه! وقت چند نفر گرفته میشه تا ارسالای اضافی رو حذف کنه! خواهشا رعایت کنید..
..........................................................................................................................
- سوال 28 با توجه به ساختار لوییس هیدروژن فلوئورید دیمر نمیشه! فقط رادیکالها دیمر میتونن تشکیل بدن با توجه به ساختار لوییس
- 32 هم از سوالاتیه که اون رابطه برای گول زدنه! مثل سوالات انرژی شبکه که یه رابطه میدن در صورتی که نیازی نیست بهش! جواب zkchem صحیحه
- سوال 37 هم نمیدونم راجع به Si2H2 چی فکر کردید اما همون ساختار اتینو باید در نظر بگیرید اطلاعات اضافی لازم نیست
- سوال 40 هم نیاز به یک دقت کوچولو داره
- سوال 41 هم گزینه دالش یک اصلاح نیاز داره که انجام میشه N[C(CH3)3]3 بدون بار مثبت در نظر بگیرید
- سوال 47 هم هنوز جواب درستی داده نشده
- سوال 48 هم با توجه به جرم های اتمی و تعریف واحد پی پی ام دقیقا ج میشه نیاز به هیچ فرض اضافی نیست
-

آخرین ویرایش توسط مدیر

haniye

New Member
لایک ها
234

پس چرا اینجوری نوشتتش؟؟
CSSe؟؟؟
من فک می کردم گوگرد وسطه!!
راستی به قول یکی از دوستان، SnF2 یونی نیست؟؟!

44-د تو همش 3 نوعه حداکثر... ولی تو "د" 4تا! راستی، هرکی گفت ساختار I2CL6 چجوریه؟!

47- با اصلاحی که آقای توکلی انجام داد، فک کنم "ج" درست باشه... ولی کلی رو این سئواله گیج و منگ شدم!!!
سلام به دو دوست عزیز
مهرافشان گل و آقا بهراد
دمتون گرم حسابی تند پیش رفتید دقیقا ساعتی که داشتید تو تاپیک کامنت می دادید بنده داشتم رو سوالات تشریحی فکر می کردم و از حلشون لذت می بردم امیدوارم فردا تشریحی ها تموم بشن و همگی کلی چیز یاد گرفته باشیم:93:

در مورد سوال 47

برای مشخص کردن رسانایی ما به دو داده نیاز داریم
1- غلظت
2-درصد تفکیک یونی
به طور کلی برای اینکه یک الکترولیت رسانای جریان برق باشد باید علاوه برآنکه درصد تفکیک یونی بالا و نزدیک به 100 یا حتی خود 100 داشته باشد لازم است که غلظت آن نیز به حد بالایی رسیده باشد
هر چه درصد تفکیک یونی الکترولیتی در دما و غلظت مشخص کمتر باشد آن الکترولیت ضعیفتر است
پس با توجه به این توضیحات داریم که : باید رسانایی کمتری داشته باشد پس گزینه صحیح طبق توضیحات الف باید باشه.
(در مورد سوال 47 توضیحاتم درسته اما جواب رو اگر بقیه هم روش نظر بدن عالی میشه )

I2Cl6 ساختار ده وجهی داره یک 5 ضلعی بکشید و دو خط از وسطش خارج کنید یادتون باشه خط ها به هم متصل نباشند اما در یک امتداد و عمود بر 5 ضلعی (نمی دونم خوب متوجه منظورم شدید یا نه؟)
سوال 48 راه منم دقیقا مثل مال مهرافشان هست:93:

راستی اون دوستی که گفتید ..................بنده که نیستم:17: (به خاطر اون AlCl3)

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

ولی آقای توکلی، هیدروژن فلوئورید که دیمر می شه!!! به خاطره تشکیله پیوند هیدروژنیه قوی و این حرفا!
سواله 32 هم انتقاله 7 به 2 که دیگه مرئی نیس! مگه از هفت به بعد انتقال به دو ها نمی فته تو ناحیه فرابنفش؟؟؟؟؟؟

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521

راجع به رسانایی و ساختار I2Cl6 بیشتر صحبت کنید. واسه I2Cl6 دنبال یک ساختار متقارنتر باشید... اون سوال 32 هم ب درسته انتقال 7 به 2 نیست هرکی گفت راست گفت!

بالا