لایک ها
160
پاسخ : بررسی المپیاد آزمایشی شیمی 29 اردیبهشت 1390

سلام

کیارش یه سری استدلال کرده که بگه کدوم جواب در سوال ۱ صحیح هست من هرچی استدلال های ایشون رو می خونم همبستگی خاصی پیدا نمیکنم ، از ایشون خواهش می کنم که این قسمت حرفاشون رو باز نویسی کنن، تا بنده بتونم راجع به نظراتشون اظهار نظر کنم.

متشکرم

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521

جنس دیمر شدنش خیلی فرق داره و توی شرایط خاص اینطوری میشه! یه جا منجر به تشکیل پیوند و جای دیگه صرفا یه نیروی بین مولکولی قوی ...دیمر شدن یه رادیکال با توجه به ساختار لوییس و کمبود الکترون اتم ها کاملا قابل توجیهه! (عدم 8تایی شدن) ولی اینکه هیدروژن فلوئورید ميتونه دیمر بشه برمیگرده به قطبیت پیوند و وجود یک نیروی بین مولکولی قوی که ربطی به ساختار اوییس نداره

بهراد

New Member
لایک ها
214

آهان متوجه شدم منظورتون از دیمر چیه... یعنی منومرها با پیوندهای کووالانسی به هم متصل شن!!! با این حساب، حالا AlCl3 هم حسابه؟؟ پیوند یگانه 3 مرکزی داره فکر کنم... (اسمشو مطمئن نیستم!) و مثل HF هیدروژنی نیست که از نوع واندروالسی بحساب بیاد...

ساختار I2Cl6 رو من می دونم!!!! ولی میذارم بقیه هم به نتیجه ای که من بطور "کاملاً اتفاقی(!)" بهش رسیدم برسن... همین که متقارنه خیلی کمک میکنه!!

مطمئنین که Si2H2 خطیه؟؟؟ فک کنم تو رزمندگان بود یا یه جایی تو همون مایه ها... بهرحال، Si2H2 به نظر من اینجوریه که H----Si:))-----Si:))----H هیدروژن نمیتونه اون دوتا جفت الکترون موجود در اوربیتال s سیلیسیمو جدا کنه، خود Si هم نمی تونه اینکارو بکنه... مثل اتفاقی که برای SnCl2 میوفته! (تو این شکلی که کشیدم، خطچین پیوند یگانست، دو نقطه تو پرانتزم جفت ناپیوندیه...! که خوشبختانه(!) بصورت صورتک در اومده!!!

40 رو دیگه باورم نمیشه!! :13:مشکلش چیه؟؟ نکنه گازهارو اگه حقیقی بگیریم بعلت فاکتور تراکم پذیری غیرقابل پیشبینی شون، میشه "ج"؟! ولی فک نکنما!! (اینم شد تیکه من!)

41 که تغییر نمی کنه جواب...

47 که من گیج می زنم!:195:

48 هم هنوز قانع نشدم!!:160: ppm مگه تو مخرجش نباید جرم محلول به کیلوگرم و تو صورتش جرم گونه به میلی گرم باشه در اصل؟؟ بعدش میایم تقریب میزنیم کیلوگرم محلول رو میگیریم لیتر محلول، چون محلول رقیقه و چگالیش تقریباً برابر چگالی آب خالصه؟؟ اگه اشتب می کنم بگید... :-(

راستی اون دوستی که گفتید ..................بنده که نیستم:17: (به خاطر اون AlCl3)
نه بابا!! منظورم یکی دیگس! راستی کدوم AlCl3؟؟:227: اون که اصلاً جامد کووالانسیه...

آخرین ویرایش توسط مدیر

farhad2009

New Member
لایک ها
125

سوال ۴۸: داریم:
رو من کامل مینویسم:

از طرفی در محلولات داریم:

آخرین ویرایش توسط مدیر

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

من هنوز هم در مورده هیدروژن فلوئورید قانع نشدم! سوال باید می گفت که منظور دیمر شدن فقط با پیونده یا چمی دونم در همه ی شرایط دیمر تشکیل می ده!!! ولی سوال هیچ شرطی نذاشته؟ فقط گفته کدوما می تونن دیمر بشن!!!

لایک ها
160
اميدوارم شرايط به نحوي باشه كه تا پايان وقت امروز سوالات بررسي شود كه پاسخ سوالات تستي توسط اقاي خلينا روي سايت قرار بگيرد.

سوال گفته با استفاده از ساختار لوييس كه توجه سوال رو به سمت راديكالها نشان مي دهد.

آخرین ویرایش توسط مدیر

بهراد

New Member
لایک ها
214

من تا الآن کلاس بودم!! چرا بجز آقا فرهاد هیچ کدومتون هیچ جیز جدیدی نذاشتین؟!؟!

خب... Si2H2 چی شد؟؟
سئوال 40 چطور؟؟ 47؟؟ نظری نبود؟؟

maral4

New Member
لایک ها
2

ببخشید در مورد سوال 25 چه اصلاحی صورت گرفت ؟

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

این هم ساختاره I2Cl6:

تو سواله 25 هم، فرمول مولکولی شد C9H14 و گزینه ها به ترتیب شد، 8 و 10 و 12 و 14!!!

اینم لینکی معتبر برای Si2H2:
http://en.wikipedia.org/wiki/Disilyne

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

در مورده سواله 47:
رسانایی به دو عامل بستگی داره، یکی الکترولیته قوی و ضعیف بودن یا به عبارتی درصده تفکیک و هم چنین حل شدن!!! یعنی اگه یه ماده کم حل شه ولی هرچی حل می شه تفکیک شه، رساناییه خوبی نداره! مثله BaSO4!!
حالا این جا گفته ماده ی مورده نظر درصد تفکیکه یونی بسیار کم تری داره!!! حالا اگه با این که خیلی درصد تفکیکش کمه، زیاد حل شه، نمی شه تعیین کرد (با داده های موجود) که حلالیت عامله غالبه یا درصد تفکیک!!!
ولی اگه هم درصد تفکیکش کم تر باشه و هم کمتر حل بشه، هر دو عامل در یک جهت عمل می کنند و می شه نتیجه گرفت که رساییش هم کمتره!!! پس می شه ج! درسته؟؟؟

سواله 40 هم تنها چیزی که به ذهنم می رسه اینه که سوال نگفته گازها نجیبن و باید گازه حقیقی می گرفتیم و داده ی کافی نداشتیم و باید می زدیم ج!!!

آهان متوجه شدم منظورتون از دیمر چیه... یعنی منومرها با پیوندهای کووالانسی به هم متصل شن!!! با این حساب، حالا alcl3 هم حسابه؟؟ پیوند یگانه 3 مرکزی داره فکر کنم... (اسمشو مطمئن نیستم!)
فک کنم اسمش 2 الکترون، سه مرکزیه! یعنی 2تا الکترونه کلر، بینه خوده کلر و دو مرکز دیگه که همون دو تا آلومینیومه هستش!

آخرین ویرایش توسط مدیر

farhad2009

New Member
لایک ها
125

خانوم مهر افشان از لینک در مورد با Si2H2 ممنون ! خیلی با حال بود !
من یه صحبتی راجع به سوال ۴۷ دارم که میگم:
نگاه کنید یکی از دوستان یه توضیحاتی داد ! اما من قبول ندارم!
چرا؟؟؟ زیرا! ما یه فرمول داریم بدین شکل:

خوب حالا فرض میکنیم الفا کمتره پس مثلا من فرض کردم الفا هست ۰٫۱ خوب !
حالا شما به گزینه ۳ دقت کنید گفته بیا مقدار کمتری حل کن مسما غلظت کم میشه و از اون طرف الفا زیاد . شاید تا اینجا از نظر بعضیا چرت گفتم ولی بیایید فرض کنیم محلول ۰٫۱ مولار با الفابرابر ۰٫۱ و از طرفی اگه مقدار کمتری حل کنیم مثلا غلظت میشه ۰٫۰۱
والفا میشه حدود ۰٫۳
اما همه اینارو گفتم که بگم ما تو بحث رسانایی به یه چیز مهم کار داریم اونم غلظت یوناست!
شما اگه ساده ترین حالتو در نظر بگیری حالت غلضت کل یونا اگه واکنش تفکیک اینطور ی باشه: مثل تفکیک اسید ضغثف
در حالت اول غلظت کل یونا میشه ۰٫۰۲
وا در حالت دوم غلظت کل یونا میشه ۰٫۰۲۶
حالا نوبت گزینه ۲ هست خودتون زحمت محاسبات رو بکشید
من خودم گزینه ۲ رو میزنم!

آخرین ویرایش توسط مدیر

haniye

New Member
لایک ها
234

خانوم مهر افشان از لینک در مورد با Si2H2 ممنون ! خیلی با حال بود !
من یه صحبتی راجع به سوال ۴۷ دارم که میگم:
نگاه کنید یکی از دوستان یه توضیحاتی داد ! اما من قبول ندارم!
چرا؟؟؟ زیرا! ما یه فرمول داریم بدین شکل:

خوب حالا فرض میکنیم الفا کمتره پس مثلا من فرض کردم الفا هست ۰٫۱ خوب !
حالا شما به گزینه ۳ دقت کنید گفته بیا مقدار کمتری حل کن مسما غلظت کم میشه و از اون طرف الفا زیاد . شاید تا اینجا از نظر بعضیا چرت گفتم ولی بیایید فرض کنیم محلول ۰٫۱ مولار با الفابرابر ۰٫۱ و از طرفی اگه مقدار کمتری حل کنیم مثلا غلظت میشه ۰٫۰۱
والفا میشه حدود ۰٫۳
اما همه اینارو گفتم که بگم ما تو بحث رسانایی به یه چیز مهم کار داریم اونم غلظت یوناست!
شما اگه ساده ترین حالتو در نظر بگیری حالت غلضت کل یونا اگه واکنش تفکیک اینطور ی باشه: مثل تفکیک اسید ضغثف
در حالت اول غلظت کل یونا میشه ۰٫۰۲
وا در حالت دوم غلظت کل یونا میشه ۰٫۰۲۶
حالا نوبت گزینه ۲ هست خودتون زحمت محاسبات رو بکشید
من خودم گزینه ۲ رو میزنم!

با اجازه من یک چیزی بگم:
من خودمم امروز رو جوابم شک کردم
البته بازهم میگم توضیحاتم درست بوده چون در چنین شرایطی که گفته شده الکترولیت ضعیفتر میشه اما دیدم خیلی ساده لوحانه به قضیه نگاه کردم و گزینه الف رو زدم به خاطر همین کتابایی که داشتم رو یکبار دیگه نگاه کردم و یک نکته دیگه هم دیدم که با افزایش غلظت رسانایی افزایش پیدا می کنه و تصمیم گرفتم گزینه 2 رو بزنم اما یادم به اصل لوشاتلیه افتاد که هر چه محلول رقیقتر باشه تفکیک یونی بیشتر میشه
بین این دوتا نکته گیر کرده بودم :confused:
اما الان متوجه شدم که مثل اینکه گزینه 3 هم اصلاحاتی داشته:87:

farhad2009

New Member
لایک ها
125
جالبه من در جریان اصلاحات گزینه۳ نیستم!

قبلا راجع به سوال ۳ پرسیده شده بود من خودم روش مشکل دارم !
اخرش یه دو معادله سه مجهول در میارم !
از اقای افتخار جهرمی هم پرسیدم و چیزی دسگیرم نشد!
این حل این سوال توسط خودمه! لطفا حتما نظر بدید:
http://up.iranblog.com/images/3p72d2r42f5kzur2biym.pdf

آخرین ویرایش توسط مدیر

heidar

Member
لایک ها
36

سلام به همه دوستان
خسته نباشید
با اجازه جواب سوال 3 رو از نظر خودم می نویسم که شاید اشتباه باشه که با هم بحث می کنیم تا به جواب درست برسیم
اولین نکته که بدیهیه و شاید به نظرتون چرت و پرت باشه اینه که این سوال بالاخره یه جواب درست داره...
نکته ی دیگه ای که باید بهش توجه بشه اینه که تو صورت سوال گفته که تو واکنش هایی که رسوب می دن واکنشی اول انجام میشه که رسوبی که توش تشکیل میشه سنگین تر باشه
واکنش هایی که برای تهیه ی محلول A انجام میشه اینا هستن:

مثلا تو این 2 تا واکنش، واکنش تشکیل AgI اول انجام میشه و بعد اگه AgNO3 باقی موند با HCl واکنش میده و AgCl درست میشه
مول اولیه HI و AgNO3 و HCl رو که اول با هم مخلوط کردیم (قبل از اینکه با هم واکنش بدن) رو حساب می کنیم​

حالا میریم سراغ واکنش هایی که روی محلول A انجام شده
واکنش اولی ادامه و کامل کننده واکنش های انجام شده برای تشکیل محلول A هستن که معادله شون همون معادله ی واکنش های بالاست که حالت بندی داره و یه خورده پیچیده هستش
واکنش دوم واکنش همه ی+H های موجود تو محلول هست یه خورده به واکنش های انجام شده دقت کنین همون قدر که +H قبل از واکنش تو محلول بوده همون قدر هم +H بعد از واکنش تو محلول هست و +H های موجود تو محلول همون جور موندن پس مقدار +H موجود تو محلول A برابر مقدار اولیه هست که این مقدار هم برابر مول های HCl و HI هستش و این مقدار برابر یون هیدروکسیدی هستش که با محلول واکنش داده البته دقت کنید که این مقدار یون هیدروکسید برای واکنش با 50 میلی لیتر از محلول A بوده و این مقدار مول +H که ما حساب کردیم تو کل محلول A هست و حجم محلول A هم (50+V1+V2) میلی لیتر بوده پس​
: مول کل +H در محلول A
: مول کل -OH واکنش داده با محلول A​
که این دو تا عدد رو مساوی هم قرار می دیم و می رسیم به این معادله : V1=9V2-300 (معادله (1))
(چون جواب طولانی بود مجبور شدم چند قسمتش بکنم )​

heidar

Member
لایک ها
36

سلام
اینم قسمت دوم
حالا میریم سراغ واکنش اول اول از همه توجه کنید که چون با اضافه کردن مقدار اضافی AgNO3 رسوب تشکیل شده پس مول کل نقره نیترات اولیه (برای درست کردن محلول A با اسید ها ترکیب شده) کمتر از مجموع مول های اسید هاست و در محلول A مقداری یون هالید موجوده و گرنه در این واکنش رسوبی تشکیل نمیشد
اینجا 3 حالت امکان پذیره :
(I) هنگام تهیه محلول A مول HI از مول AgNO3 بیشتر باشه و نقره نیترات فقط با هیدرویدیک اسید واکنش بده و در این واکنش AgNO3 اضافه شده با HI باقی مانده و HCl واکنش بده پس در این حالت

و مول HI باقی مانده در محلول A برابر با
هست که چون همش در این واکنش با نقره نیترات اضافه شده واکنش داده و به نقره یدید تبدیل شده جرم نقره یدید حاصل برابر
هست و و مول HCl باقی مانده در محلول A برابر
هست که همش به صورت AgCl رسوب کرده پس جرم نقره کلرید حاصل برابر
هست که مجموعش همون 0.574 گرم هست فقط حواستون باشه که این مقدار که در 100 میلی لیتر از محلول A هست و برای اینکه مقدارش تو کل بدست بیاد باید ضربدر 100/(V1+V2+50) بشه پس این دو تا رو مساوی هم قرار می دیم و از نامساوی هم که گفتیم و معادله (1) استفاده میکنیم​
می بینیم که به یه نامساوی رسیدیم پس اگه این فرض درست باشه مسئله یک جواب نداره که امکان نداره (اون جمله ای که اول جوابم گفتم رو دوباره بخونید!!)
(II) هنگام تهیه محلول A مول HI برابر مول AgNO3 باشه و نقره نیترات فقط با هیدروکلریک اسید واکنش بده پس در این حالت

در این حالت همه ی HCl ، درمحلول A باقی مونده و با نقره نیترات واکنش داده و به صورت AgCl رسوب کرده پس جرم نقره کلرید حاصل برابر
هست که برابر 0.574 گرم هست از این جا به بعد عین حالت قبله​

heidar

Member
لایک ها
36

سلام به همه
اینم قسمت سوم و آخر
(III) هنگام تهیه محلول A مول HI از مول AgNO3 کمتر باشه و نقره نیترات با هیدرویدیک اسید واکنش بده و همه اون رو مصرف کنه و مقدار اضافیش هم با هیدروکلریک اسید واکنش بده پس در این حالت

در این حالت مول HCl باقی مونده در محلول A برابر (مول AgNO3 که از واکنش با HI باقی مونده-مول HCl اولیه) هستش که میشه
که همه این مقدار HCl به صورت AgCl رسوب کرده و جرمش برابر
که برابر 0.574 گرم هست و از اینجا به بعدش مثل قسمت های قبله​
که بازم یه نامساوی شد و مثل حالت (I) رد میشه پس همون حالت (II) درسته و جواب ها هم همونا هستن
ببخشید طولانی شد سوال قشنگ بود و به نظر من این راه حل رو لازم داشت
شایدم این راه حل غلط باشه و فقط یه سری ایده داشته باشه و جواب ها این ها نباشن
موفق باشیم​

farhad2009

New Member
لایک ها
125

به نظر من جواب شما کاملا درسته !
من تو جوابم فقط یه حالتو در نظر گرفته بودم.!!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

دستتون درد نکنه آقا هیدر. فقط یه مشکلی وجود داره، اونم این که به نظره من هیچ ایرادی نداره که سوال بیش از یک جواب داشته باشه!
یعنی بیش از یک محلول این خاصیت رو داشته باشن! هیچ اشکالی هم نداره! سواله چهارگزینه ایه که باید یه گزینه رو انتخاب کنیم!

نظره شما و بقیه چیه؟

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
47

لطفا یکی جواب هایی رو که درست بررسی شده،به صورت گزینه ای از اول تا سوال 50 بنویسه:150::207:

آخرین ویرایش توسط مدیر

najafi2020

New Member
لایک ها
195

ولی من فکر کنم جواب د بشه. (نمی تونم توضیح بدم):207:
من فکر می کنم 3 باشه!
اول برسیم به منحنی a! معکوسش را رسم کن! یه نمودار بر حسب زمان به دست میاد که صعودیه و از یک نقطه به بعد ثاب شده که نشان دهنده ی برقراریه تعادله! که این ویژگی میعانه!
منحنی b: معکوس این رابطه را هم رسم کنید! با تغییر زمان ثابته که نشونه ی تبخیره!
در مورد c: اگه دما را زیاد کنیم فک نمی کنم سرعت تبخیر ثابت بشه! زیاد و زیاد تر میشه تا به دمای بحرانی و بعد به حالته گازی برسیم(منظورم تفاوته بخار و گاز بود)

من که با گزینه ی 3 بیشتر از 4 موافقم! ببینیم نظر آقایان طراح چه است...

راستی من یه مقدار مشکلات درسی دارم.برای تنبلی من را ببخشید...

بالا