لایک ها
472
با سلام خدمت دوستداران و علاقه مندان شرکت در المپیاد زیست شناسی
بخش دوم و بسیار حیاتی جهت آماده شدن برای المپیاد، بیوشیمیه. همیشه از این بخش حداقل دو سوال در المپیاد اومده. در این قسمت سعی می کنم تا کمی چند در مورد این بخش توضیح بدهم. قبلا هم گفته بودم که بیوشیمی شامل دو قسمت اصلیه؛ ساختار و متابولیسم. تو این بخش ما فقط با ساختار کار داریم.
منظور از ساختار (Structure) در بیوشیمی بررسی ساختار چهار درشت مولکول اصلی(Biopolymer) است که ساختار سلول را تشکیل میدن. پروتئین، اسیدهای نوکلئیک، پلی ساکاریدها و لیپیدها. مهمترین ماکرومولکول بدن و در واقع کارگران اصلی سلول پروتئین ها هستند که شما باید با ساختار آنها به طور کامل آشنا شده و سپس باید قادر باشید تا بین ساختار آنها و چگونگی عملکرد (Function) آنها ارتباط برقرار کنید.
مطالبی را که باید در مورد ساختار پروتئین ها بیاموزید بدین شرح هست؛

1. چرا به پروتئین میگن پروتئین؟
  2. چرا به اسیدهای آمینه میگن اسید آمینه؟
  3. ساختار اسیدهای آمینه به همراه زنجیره جانبیشون را (Side Chain) خوب بشناسید و بتونید اونا را بر اساس خواص فیزیکی زنجیره جانبیشون طبقه بندی کنید. (در شماره 1 گفتم که باید نیروهای ضعیف بین مولکولی را خوب بشناسید). اسیدهای آمینه قطبی، غیرقطبی، آروماتیک، آلیفاتیک، گوگرددار، اسیدی، بازی، باردار و......
  4. نحوه بار دارشدن پروتئینها و اسیدهای آمینه را باید بدونید. (اسیدهای آمینه دی بازیک و دی اسیدی). مفهوم pH ایزوالکتریک هم خیلی مهمه.
  5. نحوه شکل گیری پیوند پپتیدی ( یکی از انواع Polymerization) و زوایایی که برای چرخش پیوند ایجاد میشن (زوایای سای و فی) را باید خوب بدونید.
  6. ساختارهای چهارگانه پروتئین را باید یاد بگیرید. (نکته: ساختارهای چهارگانه پروتئین مخصوص پروتئین های محلول در آب هست"Water Soluble")
  7. نیروهای دخیل در ایجاد ساختارهای پروتئین نیز اهمیت زیادی دارند. پیوندهای هیدروژنی، واندروالس، الکترواستاتیک و.....
  8. دانستن مفهوم هیدروفوب (Hydrophob) و هیدروفیل (Hyrophil) بسیار مهم است.
  9. عوامل دناتورکننده پروتئین (Denaturation) ها از سرفصلهای مهم این بخش هستند. گرما، pH، فلزات سنگین، سورفکتانت ها(Surfactant) و.... نحوه عمل این دناتورکننده ها نیز مهم است. برای مطالعه این بخش کتاب بیوشیمی لنینجر و یا استرایر جلد اول ضروری است. بیوشیمی لنینجر روانتر و ساده تر توضیح داده، هر چند در پایان مطالعه این بخش باید بتونید سوالات استرایر را حل کنید.
منتظر نظراتتون هستم

farima kh

New Member
لایک ها
25
پاسخ : برنامه آموزشی برای دوستان المپیادی؛ شماره 2

اول اینکه ممنون
دوم اینکه معلم ما تقریبا تمام این ها رو برای ما توضیح داده اما من واقها تو حل سوال مشکل دارم اگر میشه کتابی رو معرفی کنید که خیلی سخت نباشه تا دستمون تقریبا را بیوفته

لایک ها
472
پاسخ : برنامه آموزشی برای دوستان المپیادی؛ شماره 2

حتما، اجازه بده کمی از زمان اعلام برنامه بگذره، هم نمونه سوال براتون حل می کنم، هم بهتون جزوه میدم

farima kh

New Member
لایک ها
25
پاسخ : برنامه آموزشی المپیاد زیست : بخش دوم : بیوشیمی

یک سوال دیگه من تقریبا جواب اکثر سوال های بالا رو میدونم اما
واقعا چرا به پروتئین میگن پروتئین؟؟؟اصلا معنی دقیق سوال اولتون چی بود؟؟؟:88:

لایک ها
472

سلام، پیشوند Pro هرجا بیاد به معنا اولیه هست. مثل پروکاریوت، پری پروانسولین، حالا برو ببین پروتئین یعنی چیه. از کلمه پروتئوس میاد !!!

farzaneh.m

New Member
لایک ها
0

سلام من واقعا امروز که واسه اولین باراستادمون نمودارتیتراسیون روتوضیح دادقاطی کردم اگه بشه راجع به بدست اوردنpiواسم توضیح بدین ممنونم یعنی کی علامت منفی کیمثبت وکی خنثی میشه؟

mefmef

New Member
لایک ها
232

سلام من واقعا امروز که واسه اولین باراستادمون نمودارتیتراسیون روتوضیح دادقاطی کردم اگه بشه راجع به بدست اوردنpiواسم توضیح بدین ممنونم یعنی کی علامت منفی کیمثبت وکی خنثی میشه؟
می تونی لینیجر فصل اسید آمینه ، تیتراسیون را بخونی اگر مشکل داشتی شیمی پیش اسیدو باز ، بازهم اگر مشکل داشتی یا بیا اینجا یا از استادت بخواه برات درست توضیح بده

zeezee

New Member
لایک ها
27

من که کلا هیچی از بیوشیمی سرم نمیشه. خودم 300 صفحه لنینجر خوندم ولی هیچی نفهمیدم...همه ی امیدم به کلاسای المپیاده آیریسکه....بیوشیمی رو شما درس خواید داد عایا؟؟؟

لایک ها
5

بیوشیمی خیلی سخته به خدا!اول تابستون با اعتماد به نفس لنینجرو باز کردم بخونم یه صفحه خوندم دو صفحه سه صفحه چهار صفحه...:90::90::90:
به این نتیجه رسیدم که هیچی ازش نمیفهمم تا حالا هم فقط ده صفحه ی اولشو درست فهمیدم :41::41:و کتابش داره تو کتابخونه خاک میخوره :9:از منابع المپ زیست رفتم چیزای دیگه رو بخونم بلکه بهتر جا بیوفته برام باز جای شکرش باقیه تو مدرسه یه استاد بیوشیمی اوردن واسمون

firoozeh

New Member
لایک ها
8

بیوشیمی فقط با حلِ سوال جا میفته

استیو

New Member
لایک ها
2

برای شروع استرایر بهتره من امتحانش کردم

Mahdiyeh. m

New Member
لایک ها
10

سلام .خواهشا کمکم کنید من تکست کمپل وجلد1لنینجر تا پایان فصل11وگایتون فصل های غشاوعصب و عضله رو کامل کلیه4فصل اول وگوارش 2فصل اول رو حوندم حالا به نظرتون چکار کنم ؟چه برنامه ای داشته باشم بهتره ؟خواهش میکنم کمکم کنید ؟و ی مشکل دیگه ای که هم دارم اینه که با اینکه لنینجر رو خوب بلدم ولی سوال های بیوشیمی ازمون طلا ها رو نتونستم حل کنم چه کار کنم؟خواهشا کمکم کنید

Crypt!c

New Member
لایک ها
42

سلام .خواهشا کمکم کنید من تکست کمپل وجلد1لنینجر تا پایان فصل11وگایتون فصل های غشاوعصب و عضله رو کامل کلیه4فصل اول وگوارش 2فصل اول رو حوندم حالا به نظرتون چکار کنم ؟چه برنامه ای داشته باشم بهتره ؟خواهش میکنم کمکم کنید ؟و ی مشکل دیگه ای که هم دارم اینه که با اینکه لنینجر رو خوب بلدم ولی سوال های بیوشیمی ازمون طلا ها رو نتونستم حل کنم چه کار کنم؟خواهشا کمکم کنید

تازه اول دبيرستان هستيد و اين قدر خونديد مي تونم بگم عاليه !
قلب و ekg و غيره گايتون رو بخونيد
سلولي مولكولي چيزي خوندين ؟؟
سوالاي انزيم و اثبات كنيد هاشو كامل خوندين و تسلط دارين ؟
سوالاي مرحله اول و كانادا رو حل كنيد
از استاداي مختلف سوالات شونو گير بياريد و حل كنيد
ژنتيك ، رفتار شناسي وهاب زاده و اكولوژي هم شروع كنيد به خوندن و البته مورفولوژي گياهي ! الان راستش فيزيوگياهي زياد لازم نيست ولي اگه وقت اورديد فبها اونم بخونيد :3:

بالا