لایک ها
472
با سلام به دوستداران زیست شناسی

در بخش برنامه آموزشی سعی می کنم موارد لازم برای درک بهتر زیست شناسی و آماده شدن برای المپیاد زیست را ذکر کنم؛

یکی از بخش های اصلی زیست شناسی بیوشیمی است که همونجور که از اسمش پیداست جزء رشته های "بین رشته ای" یا Interdisciplinary می باشد، یعنی هم سروکارش با شیمی است هم با زیست. بیوشیمی دو بخش اصلی داره. بخش ساختار و بخش متابولیسم. در بخش ساختار، شکل و ساختمان مولکول های و ماکرومولکول های زیستی بررسی میشن. هدف بخش ساختار در بیوشیمی ارتباط بین ساختار (Structure) ماکرومولکول ها با عملکرد (Function) آن هاست. برای درک درست از ساختار ماکرومولکول ها دانستن بخشی از دانش شیمی الزامی است.

اولین سوالی که در شروع این مبحث باید به آن پاسخ دهیم این است که مولکول ها چگونه و چرا بوجود می آیند؛ (ارتباط بین انرژی و پایداری یا Stability) بعد از آن باید ساختار اتم، ایزوتوپ ها، رادیوایزوتوپ ها(Radioisotopes)، انواع پیوند های شیمیایی (Chemical Bonds) و نحوه تشکیل آن ها را بیاموزیم. با نیروهای ضعیف بین مولکولی (Intermolecular Forces) آشنا شویم؛ مفاهیم قطبی (Polar) - غیرقطبی (Non-Polar)-الکترواستاتیک (Electrostatic)-آروماتیک(Aromatic) را عمیقا بفهمیم و بفهمیم که چرا شیمی کربن یا شیمی آلی (Organic Chemistry) از کل شیمی جدا شده. دانستن گروهای عاملی (Functional Groups) و نحوه تاثیر گزاردن آن ها در زنجیره های کربنی نیز اهمیت چشمگیری دارد. مفهوم بسپار (Polymer) یکی از اصلی ترین مفاهیمی است که باید در این بخش آن را کاملا درک کنیم.

برای استارت این بخش کتاب شیمی سال دوم دبیرستان کافی است.اما در ادامه لازم است منابع کامل تری را مطالعه کنید. بدین منظور؛ کتاب سولومون جلد اول و یا کتاب بیوشیمی لنینجر یا استرایر جلد اول پیشنهاد می گردد. در آینده نه چندان دور جزوه آموزشی این بخش در دسترستون قرار خواهد گرفت. Time is Gold زمان را از دست ندهید. منتظر نظراتتون هستم.

Afra Kvn

Moderator
لایک ها
195
پاسخ : برنامه آموزشی برای دوستان المپیادی؛ شماره 1

استاد کتاب voet & voet (text book) چطوره؟؟؟؟
درضمن حتما باید قبل campbell ها ، کتاب وزارتی بخونیم؟؟؟

Mahdikiaee

New Member
لایک ها
30

پس تسلط روي كتاب شيمي سال دوم از همه مهمتره.ممنون

لایک ها
472

افرای عزیز سعی می کنم همه چیز را براتون توضیح بدم. میای قدم به قدم بریم جلو؟

Afra Kvn

Moderator
لایک ها
195

البته که استاد...هرچی شما مناسب میدونید بفرمایید.
من امسال دوم رو خواهم خوند و قصد دارم امسال تمام وقتمو رو المپیاد بذارم و مدال بیارم.
استفاده از راهنمایی های استاد ارجمندی مثل شما باعث افتخار بنده هست و مسلما تاثیر بسزائی در تعیین آینده من خواهد داشت .
متشکرم

لایک ها
472

پس گام به گام با من بیا جلو، سریع مرحله اول را اجرا کن

Afra Kvn

Moderator
لایک ها
195

من در خدمتم استاد. بفرمایید...
من الان چه کنم؟؟؟

لایک ها
472

نوشتم که:

با سلام به دوستداران زیست شناسی

در بخش برنامه آموزشی سعی می کنم موارد لازم برای درک بهتر زیست شناسی و آماده شدن برای المپیاد زیست را ذکر کنم؛

یکی از بخش های اصلی زیست شناسی بیوشیمی است که همونجور که از اسمش پیداست جزء رشته های "بین رشته ای" یا Interdisciplinary می باشد، یعنی هم سروکارش با شیمی است هم با زیست. بیوشیمی دو بخش اصلی داره. بخش ساختار و بخش متابولیسم. در بخش ساختار، شکل و ساختمان مولکول های و ماکرومولکول های زیستی بررسی میشن. هدف بخش ساختار در بیوشیمی ارتباط بین ساختار (Structure) ماکرومولکول ها با عملکرد (Function) آن هاست. برای درک درست از ساختار ماکرومولکول ها دانستن بخشی از دانش شیمی الزامی است.

اولین سوالی که در شروع این مبحث باید به آن پاسخ دهیم این است که مولکول ها چگونه و چرا بوجود می آیند؛ (ارتباط بین انرژی و پایداری یا Stability) بعد از آن باید ساختار اتم، ایزوتوپ ها، رادیوایزوتوپ ها(Radioisotopes)، انواع پیوند های شیمیایی (Chemical Bonds) و نحوه تشکیل آن ها را بیاموزیم. با نیروهای ضعیف بین مولکولی (Intermolecular Forces) آشنا شویم؛ مفاهیم قطبی (Polar) - غیرقطبی (Non-Polar)-الکترواستاتیک (Electrostatic)-آروماتیک(Aromatic) را عمیقا بفهمیم و بفهمیم که چرا شیمی کربن یا شیمی آلی (Organic Chemistry) از کل شیمی جدا شده. دانستن گروهای عاملی (Functional Groups) و نحوه تاثیر گزاردن آن ها در زنجیره های کربنی نیز اهمیت چشمگیری دارد. مفهوم بسپار (Polymer) یکی از اصلی ترین مفاهیمی است که باید در این بخش آن را کاملا درک کنیم.

برای استارت این بخش کتاب شیمی سال دوم دبیرستان کافی است.اما در ادامه لازم است منابع کامل تری را مطالعه کنید. بدین منظور؛ کتاب سولومون جلد اول و یا کتاب بیوشیمی لنینجر یا استرایر جلد اول پیشنهاد می گردد. در آینده نه چندان دور جزوه آموزشی این بخش در دسترستون قرار خواهد گرفت. Time is Gold زمان را از دست ندهید. منتظر نظراتتون هستم.

Afra Kvn

Moderator
لایک ها
195

بله خوب اون و خوندم.
من شیمی 2 رو دارم تموم میکنم.
یعنی campbell اینا نخونم و مستقیما biochemistry شروع کنم؟؟؟

لایک ها
472

آره. اول بیوشیمی، فعلا کمپل را نمیخواد بخونی؛ شنبه قسمت دوم برنامه را براتون میذارم.

Afra Kvn

Moderator
لایک ها
195

ممنون.
اما ببینیدبه نظر من و دبیر المپیادم تو تبریز ، بهتره اول قسمت پایه رو تموم کنیم یعنی زیست شناسی عمومی ( کتاب های اموزش پرورش و نظام قدیم تا پیش دانشگاهی) و کمپل. بعد ریاضی (ژنتیک ساسان امینی ، مبانی احتمال اقای شلدون راس ) - شیمی (دوم و سوم و پیش )
بعد میرسیم به قسمت تخصصی یعنی biochem و phisyology و ... که مهمترینش بیوشیمی هست که البته برا خوندن اون هم باید از مبتدی (کمپبل) تا پیشرفته ( guyton - lehninger - stryer - .. ) گام برداشت.
نظر شما چیه؟؟؟؟؟
(درضمن عذر میخوام بابت تاخیر جواب ها چون متاسفانه رو keyboard من فارسی نیست و در تشخیص دچار مشکل میشم!

بالا