Zakernezhad

New Member
لایک ها
528
پاسخ : بي انصافي درحق تجربي ها

نه اینو نگفتم فقط گفتم همه بچه های تجربی با هوشن!!!!!!!!!
و البته بیشتر بچه های ریاضی (نظیر شما) هم با هوشن.من فقط تاکید بر همه داشتم!!!
قصدم توهین نبود.

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

البته الان که یکم فکر کردم دیدم کاری نیست که ما تجربی ها از پسش بر نیایم!!!!:45:
وقتی ما میتونیم ی انسانو البته به لطف خدا به زندگی برگردونیم مگه میشه نتونیم تو المبیاد ریاضی فیزیک طلا بیاریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!
ببینید قصد من از ارسال این پست نه دعواست نه چیز دیگه !
منتهی این پست و پست قبلی که ارسال کردین یه سری تنش ها ایجاد میکنه. چرا ؟
ببینید همونطور که خودتون میدونین ( اگه نمیدونین پس کاملاً بهتره این پستتونو حذف کنید و خداحافظی کنید ) خیلی ها فقط برای فرار از ریاضیات به رشته تجربی میرن
چون رشته تجربی ریاضیات سنگینی نداره و فقط زیست و زمین شناسی و این چیز هارو داره که برای فهمیدنش نیاز زیادی به هوش نیست
شما فقط باید حفظیاتتون خوب باشه و حفظ کردن چیزی نیاز به هوش نداره
اما برای حل مسائل که خودتون هم میدونین عوم ریاضی و فیزیک مسئله دارن نه زیست ( نه اینکه زیست نداشته باشه ، منتهی حل کردنش فکر کردن و هوش نمیخواد ، یه فرموله و جایگذاری ، منتهی با یه سری حفظیات ). ولی توی ریاضیات و فیزیک علاوه بر یاد گیری و به خاطر سپردن فرمول ها شما باید خیلی چیزهارو بررسی کنید که به حفظیات هیچ ربطی ندارن.
مثلاً شما تو زیست یه تعریف رو حفظ میکنید و نمرتونو میگیرید ، ولی تو ریاضیات و فیزیک ( منظورم فیزیک مدرسه نیست که همش حفظیه ، حالت کلی تر رو میگم ) حفظ کردن یه مسئله به شما نمره نمیده چون نه عیناً اون مسئله سر امتحان میاد ، نه اینکه شما میتونید همه مسائل رو حفظ کنید.
پس خیلی واضحه که علوم ریاضیات و فیزیک به هوش بیشتری نیاز دارن و اینو همه هم میدونن ( تعجب میکنم از شما که همچین حرفی رو میزنین ! )
البته این پست من به این منظور نیست که دانشجویان رشته تجربی کم هوشن ! من خودم خیلی دوست داشتم پزشک میشدم ولی چون باید چند تا کتابو(زیست و زمین شناسی و شیمی و......) حفظ میکردم ، برعکس توی فیزیک با یاد گیری یه مطلب ، میشه تامیم داد به چیز های بزرگتر با کمی فکر و هوش ! واسه همین از خیر پزشکی گذشتمو زدم تو کار فیزیک و ریاضیات که خیلی هم دوست دارم و خداروشکر استعداد هم دارم.
دقت کرده باشید برای حل سوال های ریاضی و فیزیک میگن این سوال «ایده ای» یا «ایده خور» یا همچین چیزاییه
اما برای حل مسائل علوم تجربی ( البته اگه مسئله به معنای واقعی کلمه بشه اسمشو گذاشت ) نیازی به فکر زیاد نداره.
فقط یاد آوری یه چند تا تعریف و شکل و نهایتاً دو تا فرمول !
من حاضرم کتاب های لیسانس فیزیک رو الآن تو این مقطع سنیم بخونم ، ولی 10 صفحه از کتاب زیست رو حفظ نکنم.
و بسیار هم واضحه که هردوی این علم ها برای جامعه لازمه.
یه پزشک برای سلامتی و مهندسی و علوم دیگه برای زندگی لازمه
لطفاً حرفی رو که میزنید ، حداقل ببینید صحت داره ؟! ( بخش توهینیش به کنار )
و هردوی افراد چه مهندس چه دکتر پیش خدا عزیزند اگه برای خلقش خوب کار کنن
یکی به زندگیشون ( خونه ، لوازم ، آسایش و... ) کمک میکنه ، یکی به سلامتی
ایشالله هم که سوء تفاهم نشده باشه و هیچ توهینی به هیچ کسی نشده باشه
من فقط گفتم که این علم ها پیش نیازاتشون بیشتر کدومه و هیچ کدوم بر دیگیری برتری و ارجعیت ندارن
( غلط تایپی و املایی رو هم اگه بود ببخشید خودتون سریع تایپ کردم )

zahraaa

New Member
لایک ها
80

من بعد از این همه سال و خوندن این همه بحث تو سایتا و وبلاگای مختلف راجع به رشته ها و بچه هاشون ، نفهمیدم که ملت بر اساس چه منطقی پا میشن بچه های یه رشته رو از لحاظ هوش سطح بندی میکنه؟!!!

آخرش من نفهمیدم هوش چه ربطی به علاقه داره؟!:39:

آدمای باهوش همه شون ریاضی دوست دارن و ....!!!عجیبا گریبا!!!

اگه قرار بود همه حفظ کنن که علم تو زیست (و حتی علوم انسانی!)هیچ وقت پیشرفت نمیکرد!!!چون دیگه جایی برای تفکر و تحلیل باقی نمیموند!

این دیگه خیلی بحث مسخره ایه!!اصلا بحث نیست! یه باور غلط جاافتاده است!

(راجع به سطح سوالای فیزیک تجربی هم حوصله ندارم حرف بزنم!):1:

من به عنوان حاکم بزرگ بهتون دستور میدم انقدر بد و تند لحن(!) به جون هم نیفتید!احترام بگذارید!مییییییتی کمون!!!

آخرین ویرایش توسط مدیر

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

من رشته ی خودم ریاضیه ولی بخاطر علاقه ای که دارم زیست رو هم میخونم و ممکنه تغییر رشته هم بدم. ولی همینجا با صراحت اعلام میکنم زیست شناسی اصلا درس حفظی نیست. خیلی هم مفهومیه. البته کسی که بخواد درست حسابی بخونه. نه اینکه سر سری و فقط بخاطر نمره ی مدرسه!!! زیست کاملا مفهومیه. مثل ریاضی و فیزیک. البته تو سطح دبیرستان خلاقیت ریاضی و فیزیک رو نداره. که شاید تو المپیاد یا دانشگاه خلاقیت بالایی هم بخواد. البته رشته ی پزشکی و داروسازی و... قطعا خلاقیت میخواد چون هر بیمار با بیمار دیگه تفاوت داره.
انتخاب رشته و علاقه به اون هیچ ربطی به هوش و استعداد نداره.
بحث الکی نکنید با هم لطفا و از موضوع تایپیک منحرف نشید.

Helya

New Member
لایک ها
16

الان بحث کردن باعث تغییر قوانین میشه؟ بهتر نیست الان به همون چیزایی که تواناییش رو داریم فک کنیم و بعدا در جای مناسب که امکان تغییر باشه بیان کنیم؟

Zakernezhad

New Member
لایک ها
528

حرفاتون درسته البته بجز اون قسمت که گفتید زیست حفظیه.اصلا این طوری نیست!!!
من نمیدونم چرا همه میگن زیست حفظیه تموم زیست رو من با قدرت استدلال خوندم.جالبه بدونبد من قدرت حفظم بسیار بایینه ولی توی زیست موفقم.
مثلا من 5دور تاریخ خوندم اخرش شدم 17 اما زیست رو 1دور خوندم و بعضی قسمتاشو مرور کردم تو امتحان نهایی 19 شدم!!!
بازم حفظیه به نظرتون؟

Helya

New Member
لایک ها
16

من نمیدونم چرا همه میگن زیست حفظیه تموم زیست رو من با قدرت استدلال خوندم.جالبه بدونبد من قدرت حفظم بسیار بایینه ولی توی زیست موفقم.
مثلا من 5دور تاریخ خوندم اخرش شدم 17 اما زیست رو 1دور خوندم و بعضی قسمتاشو مرور کردم تو امتحان نهایی 19 شدم!!!
بازم حفظیه به نظرتون؟
بهتره بگیم بخش حفظیه زیست بیشتر از ریاضیه! هیچ درسی صرفا حفظی نیست فک میکنم.

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253

به نام خداوند دانا و توانا

بله حرف شما صحیح، حتی انسانی هم که می گویند حفظی هست ، اگر کسی وارد فلسفه بشه و بخواد برای خودش فیلسوف بشه باید در تفکر غرق بشه.

ولی من فکر می کنم اینکه می گویند تجربی حفظی هستش دو علت هست، یکی اینکه کار اصلی تجربی ها از وقتی شروع می شه که می رند دانشگاه،

یکی اینکه افرادی که می خواهند تعیین رشته کنند. رشته ی تجربی را برای فرار از علومی که نیاز به تفکر دارند، انتخاب می کنند. و الا زیست خیلی هم نیاز به

تفکر داره. منتها پیش از تفکر نیاز به مطالبی هست که باید حفظ بشه. و استفاده ی بجا و صحیح مطلب خود نیاز به تفکر داره. منتها نوع تفکرات فرق داره و نباید تصور

کنیم تفکر یک نوع هست. توی فوایدی که برای عام می نویسند. از فواید ماهیچه این رو می نویسند که باعث حرکت می شود. برای استخوان هم همین

رو می نویسند. اگر هر دوی این ها برای حرکت هستند، پس چرا هر دوی این ها هست؟ چرا فقط یکی از آن ها نیست. پاسخ اینجاست که این دو باهم باعث حرکت می شوند

و هر دوی اینها بجز حرکت کردن ، کارهای دیگری هم می کنند.

حالا حفظیات وفهم علوم هر دو وسیله ای است برای تفکر در علوم مختلف. هر کدوم رو که حذف کنید، مانع از تفکر می شه

ولی خوب برای هر علمی فرق داره ، برای ریاضی فهم علوم بیشتر از حفظیات کاربرد رو داره، برای تجربی حفظیات بیشتر از فهم علوم.

برای اینکه ما در علوم تجربی با قواعد پایدار روبه رو نیستیم و نمی شه روی فهم علوم حساب صددرصد باز کرد. یعنی برای اینکه فهم علوم رو در تجربی بتونیم استفاده کنیم

نیاز داریم که اول کشف کنیم و کشفیات را حفظ کرده و بعد بفهمیم((همانطور که اول بعضی از عناصر کشف شدند((حفظیات اول))، و بعد جدول مندلیف که اثری از فهم علوم هست ساخته شد))

منتها در ریاضی ما نیاز داریم که اول بفهمیم و بعد روابط را کشف و حفظ کنیم. شما قبل از اینکه بتونید قانونی رو ثابت کنید، باید از فهم علوم استفاده کنید، و قانون رو کشف و ثابت کنیم

بعد با استفاده از قانون ثابت شده (حفظیات) قانون دیگری را استفاده کنیم(فهم علوم)

یعنی روند علم در تجربی ها به صورت زیر هست

کشف=>فهم قواعد یا به عبارتی فهم علوم=>کشف(حفظیات)=>فهم علوم=>....

و در ریاضی به صورت زیر هست

فهم قواعد(یا فهم علوم)=>کشف قواعد(حفظیات)=>فهم قواعد=>کشف قواعد(و حفظ کردن)=>....

حالا اینکه هرکس دوست داشته بشد در علوم چگونه تفکر کند بستگی به خودش دارد. اگر دوست دارد مثل مورد اول تفکر کند، تجربی برود بهتر هست. اگر دوست دارد مثل

مورد دوم تفکر کند. ریاضی برود بهتر است

در مورد رشته ی انسانی باید شخصی که متخصص تر هست این مدل ها رو بدهد. ولی در مجموع علمی نداریم که نیاز به تفکر نداشته باشه. منتها در یکجا حفظیات بیشتره، یکجا فهم علوم

موفق و سر بلند باشید

آخرین ویرایش توسط مدیر

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

بازم حفظیه به نظرتون؟
حالا من نمیدونم منظورتون از استدلالی خوندن چیه ! ولی تا جایی که من میدونم ، اگه شما تعریف بلد نباشید ، یعنی برای مثال تعریف یک دستگاه توی بدن و کارایی هاشو حفظ نباشید یا مثلاً تو شیمی یه سری مطالبو عملاً حفظ نباشید ، قائدتاً از نصف نمره میوفتید و حتی اگه بحث نمره هم نباشه بازم به جایی نمیرسید. ( مخصوصاً تو شیمی باید کلی چیز مثل یه سری نام ها و استثنا ها و... رو حفظ باشید ، تو زیست هم همینطور )
نمیدونم شاید منظورمو بد رسوندم ، علوم ریاضی و فیزیک هم نیاز به به خاطر سپردن یه سری مفاهیم رو داره منتهی خیلی خیلی کمتر از دروس پایه علوم تجربی
یا به قول دوستمون :
موافقم. به قول یه بنده خدا طِیفیه ! نه سیاه سیاه نه سفید سفید
منتهی یکی به سیاه نزدیک تره یکی به سفید.
و انتخاب یه رشته از روی علاقه صرفاً به معنای هوش نیست ولی بعضی ها چون ریاضی و فیزیک تفکر و خلاقیت بیشتری میخواد رو نمیرن و به جاش میرن تجربی
همچنین توی مدارس دخترونه علاقه به پزشکی خیلی بیشتره و تو دانشگاه ها هم نسبت دخترا به پسرا اینو ثابت میکنه.
من تو بررسی هایی که کردیم ، دخترا وقت خیلی بیشتری رو صرف خوندن نسبت به پسرا میکنن ( کلاً میگم ، استثنا هم زیاد داریم ) و به قولی دیگه کتابو میجون
واسه همین راحت توی زیستو شیمی نمرشون بیشتر از پسرا میشه و رسماً قبول میکنم اگه وقت داشته باشی و شیمی و زیستو زیاد بخونی ، بهش علاقه مند میشی شاید اولش سخت تر باشه.
ان شاءالله که هرکی هر رشته ای میخونه ، در آخر به این مملکت و مردم خدمت درست کنه و مشکلاتو حل کنه
به امید ظهور آقا امام زمان مه صد البته نزدیکه

Zakernezhad

New Member
لایک ها
528

به نظر من شما یا دارید کلا امتحانی قضاوت میکنید یا اصلا سوالات کنکور زیست رو ندیدید!!!
این چیزی که شما میگید در قالب امتحان صحت داره نه کنکور.
سوالات ژنتیک زیست چه مندل و چه ژنتیک جمعیت میتونه از مباحث سنگین ریاضی هم درش استفاده بشه(حالا امپ که دیگه جای خودشو داره که حل قسمت ریاضیش پس از قسمت زیستیش(مثلا سوالات شجره نامه) خودش ی پروژست.

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

من فك مي كنم دوستان دجار سوء برداشت شدن از زيست!
شما فك مي كنيد زيست همونيه ك تو راهنمايي بدون هيج تفكر و ايده زدني مي خونديده؟؟؟!!!!
شما وارده هر درس و هر رشته اي ك باشي اول از همه بايد قوانين و تعاريف معمول رو ياد بكيريد يا حفظ مي كنيد بعدا مي فهميد(ك اكثرا جون اين طوري ب مسله نكاه مي كنند مي كن زيست حفظيه!)يا مي فهميد ب مرور حفظ ميشيد(ك راه درس اينه!)و بعد بايد با تفكر و خلاقيت (ك تنها در رياضي و فيزيك و ....نيس!)از اونا در جاي مناسب با تصوير ذهني درس استفاده كنيد!
اون امتحانات مدرسه است ك مي كن 5نمره تعاريف(ك البته فيزيك هم همين طوريه و راهنمايي ماهم رياضي اين طوري بود!)شما بخوايد المب زيست رو بخونيد اكه فقط ب تعاريف اكتفا كنيد ي دونه سوال هم نمي تونيد حل كنيد ج برسه ب قبولي كسب مدال!بايد ايده بدي سر هر سوال يكي يكي ايده هاتو تصوير سازي كني ك اكه فلان اتفاق بيفته فلان جيز مي شه ك ايا با كفته ي مسله در تضاده يا نه!
متاسفانه جون معلمان دوره ي راهنمايي و ب خصوص اول دبيرستان ب طور اجمالي ب اين درس برداختن و نذاشتن فكر بجه باز بشه اين طرز ديد تو بجه ها ديده ميشه!
من زيست راهنمايي و ...رو هر روزشو هر لحظه شو يادمه اكه درمورده خون مي خونديم مي رفتيم ازمايشكاه تا كروه خونيه بجه هارو مشخص كنيم اكه درس درمورده كرده افشاني بود زير ميكروسكوب اجزاي كياه و كرده هاي مختلف رو مي ديديم ....ازمون سوال مي برسيد ما فك مي كرديم ايده مي داديم بحث مي كرديم تا اخر ب جواب برسيم!
من بيشنهاد مي كنم قبل از نظر دادن در مورده هر درسي حتما كتابي در رابطه با اون رشته رو خودتون مطالعه كنيد و تفكراتتونو بر اساس حرفاي ديكران نذاريد!
ممنون

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253

به نام خداوند دانا و توانا

حرف شما صحیح، و در علوم تجربی ما باید مطالب رو باهم تطابق بدیم.

اما خواه یا ناخواه خیلی هایی که اولی هستن می گن که می خواهیم بریم تجربی چون حفظی برای ما راحت تر از فهمیدنی هست((اشتباه محض،

کسی که می خواد بره تجربی فکر نمی کنه اگر روزی بخواد دکتر بشه، باید بیماری ها رو تشخیص بده و این خودش نیازمند کلی فهمیدن و به یاد داشتن

مطالب هست، و در رابطه با سایر رشته های مربوط به تجربی مثل زمین شناسی که دیگه باید طرف بره تو عمق ماجرا و دقت کنه کانی ها رو بشناسه))

و انصافا کتاب زیست اول دبیرستان در مقایسه با زیست سال دوم. مثل مقایسه ی کاتولگی از ماشین هاست در برابر کتابی که در مورد ماشین نوشته شده،

ولی علوم تجربی همونطور که قبلا گفتم، کار اصلیشون از زمانی شروع می شه که دانشگاه می روند. چون اونجا چیز هایی رو که یاد گرفتن باید به کار ببندند.

رشته ی تجربی دوست داشتنی هست ولی متاسفانه به نظرم کسی که می ره تجربی خواه یا ناخواه کمی از ریاضی فاصله می گیره و این هست که نظر آدم رو

تغییر می ده. و الا لذت بخش هست که آدم آزمایش کنه و ببینه خونش چه گروهی هست و با مسائل واقعی روبه رو بشه . باز البته شاید کسی ممکنه پژشکی رو

دوست نداشته باشه و به خاطر همین به ریاضی بره. من خودم به شخصه تجربی رو دوست دارم. ولی چون هدف اصلیم مربوط به عالم فیزیک و ریاضیات

می شه((اخترفیزیک)) به رشته ی ریاضی رفتم. هر چند تو فامیلای ما من کسی رو می شناسم که دانشگاه داره برای پژشکی می خونه و در کلاس های

مربوط به نجوم شرکت می کنه. رشته ی تجربی زودتر با مسائل واقعی طرف می شن ولی اینکه بخواهند معلوماتشون رو برای حل مساله استفاده کنند،

در مراحل بالا تر صورت می گیرد

در ریاضی برعکس این هست ، یعنی ما اول یاد می گیریم که با معلوماتمون چگونه مساله حل کنیم، بعد بهمون مساله های واقعی رو نشون می دهند

اینکه بخواهید رشته ی تجربی رو سطح پایین تری در نظر بگیرید. کار اشتباهی هست. و چون یک عده برای حفظیات به تجربی می رن دال بر این نمی شه اون رشته پایین

باشه

موفق باشید

آخرین ویرایش توسط مدیر

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

والله ما همه جور ادمي رو ديده بوديم ك بره تجربي ولي كسي ك برا فرار از حل مسله و ...و صرفا برا حفظيات بياد تجربي رو من ب شخصه نديدم ما برعكسشو ديديم ك طرف برا فرار از حفظيات و ....مي ره رياضي فيزيك با اين عقيده ي غلط ك ميشه نخونده و تمرين نكرده دوتا جمع و كم كرد و حداقل ي ٠/٢٥ نمره كرفت!!!
معمولا دوستان من اكر مي خواستن مبنا رو بر حفظيات بذارن انساني رو در ألويت مي ذاشتن(البته انساني هم برا خودش دنياييه و فلسفه و منطقش ك ديوانه كنندس ....منظور بحث رو در اين مورد ادامه نديد بيشابيش من تسلييييييييم!)......حالا ك شما دارين اينارو مي كيد كلا الان من تو بهت ام!!!

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497

سلام دوستان،
فکر کنم بحث در صفحات اول به نتیجه لازم رسید و ادامه دادن این بحث، خارج از هدف آموزشی و پیگیری اولیه باشه.

Zakernezhad

New Member
لایک ها
528

استاد درست میگن بیاین در مورد ی موضوع دیگه بحث کنیم.
من نمیدونم چرا چهارمی ها نمیتونن المپیاد شرکت کنن؟به نظر شما ظلم نیست که مثلا ی نفر که 2سال برای المپیاد زیست یا هرچیز دیگه خونده یهویی بره کنار ویا برای کنکور بخونه؟خوب میذاشتن سال چهارمم ازمون بده.

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

استاد درست میگن بیاین در مورد ی موضوع دیگه بحث کنیم.
من نمیدونم چرا چهارمی ها نمیتونن المپیاد شرکت کنن؟به نظر شما ظلم نیست که مثلا ی نفر که 2سال برای المپیاد زیست یا هرچیز دیگه خونده یهویی بره کنار ویا برای کنکور بخونه؟خوب میذاشتن سال چهارمم ازمون بده.
دوست من ،قبلا در اين مورد در تابيك جداكانه اي بحث شده خيلي هم بحث شده...(فك كنم اسمش بود المبياد سال جهارمي يا المبياد برا سال جهارم نمي دونم ي هم جين جيزايي بود!)درضمن طبق كفته ي اقاي خلينا بست بايد مربوط ب موضوع و عنوان تابيك باشه الان المبياد برا جهارمي ها ج ربطي ب بي انصافي برا تجربي ها و يا ندادن و يا نتونستن تجربي ها در ساير المبيادها داره اون وقت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!

Zakernezhad

New Member
لایک ها
528

ممنون از راهنمایی که کردی دوست عزیزم.
من نمیدونستم.

بالا