Ela

New Member
لایک ها
32
پاسخ : هدف از انتخاب رشته مورد نظرتون چی بوده و هست؟

سلام، حدود يه هفته ديگه نتايج كنكور 91 اعلام ميشه!نمي خواستم واسه انتخاب رشته يه تاپيك جديد باز كنم.واسه همين سوالم همينجا مي پرسم.
من شيمي خيلي دوس دارم و به همين دليل خيلي مصمم بودم كه نفت بخونم .
اما خيليا ميگن تو دختري ومي خواي فردا كه فارغ التحصيل شدي چيكار كني؟:confused:
به نظر شما من چيكار كنم؟خيلي گيج شدم!:17:
اين رشته خيلي رشته سختيه؟
منظورم اينه كه درساش خيلي سنگينه؟ممنون ميشم كمكم كنيد

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

ببینید من یکی از دوستام الان دانشجوی دکترای نفت هست (دختره) . درسش عالی بوده زمان دانشجوییش و همیشه بهترین نمرات و بهترین ایده ها رو داشته. تو تهران هم درس خوند. ولی به من گفت که تحت هیچ شرایط اینو نخون. (چون منم دوست دارم.) گفتم چرا؟ گفت بخاطر اینکه تا توی لیست اسم دختر میبینن حالا هر چی هم نمراتت و نتیجه ی مصاحبه ات خوب باشه تو رو برای کار انتخاب نمیکنن چون دختری! نفت رشته ای هست که برای اقایون مناسبه و کارش سنگینه. و فقط هم تو تهران و جنوب میشه کار کرد چون باید پالایشگاه و... باشه. پس تو هر شهری نمیتونی کار بگیری.
نمیدونم درسای دانشگاهیش سخته یا نه! بالاخره هر چی باشه ادم از پسش بر میاد. مهم اینه که بعد از تحصیل بتونی کار پیدا کنیم یا نه!

لایک ها
1,804

برو طراحی پالایشگاه بخون
درآمدشم خوبه

Ela

New Member
لایک ها
32

اين خانمي كه ميگين سعي كرده تو شركت نفت استخدام بشه؟كسايي كه منو تشويق ميگن(يك عده خيلي كم)ميگن اگه تو شركت نفت استخدام شي عاليه!

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

خب نمیدونم. ولی ایشون میخوان تو بابل زندگی کنن چون شغل همسرشون اینجا هست. و نمیتونن شهر دیگه ای برن........

در مورد طراحی پالایشگاه چیزی نشنیدم. ولی پلیمر هم نخونید. همین دوستم میگفت پلیمر هم مناسب دختر ها نیست. البته بهتره پیش یک مشاور برید و تحقیق بهتر کنید.

لایک ها
1,804

داییم تو داشگاه تهران خونده
درآمدشم عالیه
من اگه تجربی نمیخوندم میرفتم سر این کار

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

داییم تو داشگاه تهران خونده
درآمدشم عالیه
من اگه تجربی نمیخوندم میرفتم سر این کار
البته مسئله اینه که ایا برای خانم ها هم مناسبه یا نه؟
مثلا نفت و پلیمر هم رشته های بسیار خوبی هستند ولی برای اقایان.

لایک ها
1,804

بعید میدونم سخت باشه
اکثرا طراحی میکنی
کار عملی مثلا 20% داره

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

بعید میدونم سخت باشه
اکثرا طراحی میکنی
کار عملی مثلا 20% داره
ببینید بحث سخت بودن نیست. بعضی خانمها مثل همین دوستم از عهده ی سختی کار بر میان. مهم اینه شرکتها به خانم کار میدن یا نه؟!
بعد طراحی چی میکنن دقیقا؟

لایک ها
1,804

دیگه تو این زمینه اططلاعاتی ندارم

لایک ها
1,316

سلام
رشته نفت رو دانشگاه شریف داره(دانشکده ما)
کارش ربطی به پالایشگاه نداره؛کار پالایشگاه مربوط به مهندسی شیمی هست
این صنعت نفت و گاز به 2 بخش بالادستی و پایین دستی تقسیم میشه که منظور از بخش بالادستی کار روی حفاری،استخراج نفت و ... هست که سر خود چاه و روی سکو هست
این که پس از اون با نفت و گاز خروجی چه بشه میشه کار مهندس شیمی و بخش پایین دستی نام داره
بنابراین کار مهندس نفت فقط منطقه گرم و روی سکو و معمولا دور از خانواده است و به هیچ وجه مناسب دختر نیست(به جز گرایش مخزن که میشه دور از این مناطق و در دفتر کار کرد چون مدل سازیه)
راستی چرا شایعه درست می کنید؟!!رشته ای به اسم طراحی پالایشگاه وجود نداره!!!!آخه طراحی چیه پالایشگاه!!؟یه تیکه اش دست مهندس طراح فراینده یه تیکش کار طراحی کوره و ... است یه تیکه اش کار مهندس جداسازی است مثلا برج تقطیر و .... هزار تا کار در اونجا وجود داره که هر بخش دست یه عده است(هر کدوم از این ها یک گرایش مهندسی شیمیه که خودش کلی درس داره)

لایک ها
1,804

آقا چرا دعوا میکنی؟؟؟؟؟
وقتی من میگم یکی متخصصه یعنی همه ی تخصص ها رو بلده؟؟؟؟؟؟؟

لایک ها
1,316

آقا چرا دعوا میکنی؟؟؟؟؟
وقتی من میگم یکی متخصصه یعنی همه ی تخصص ها رو بلده؟؟؟؟؟؟؟
من دعوا نکردم:دی
نگفتم متخصص نیستن گفتم چنین رشته ای وجود نداره...کار طراحی هر پالایشگاه یک پروژه عظیم هست با همکاری تعداد زیادی متخصص در زمینه های مختلف که هر زمینه هم گرایش خاصی از مهندسی شیمی هست
این که میگید طراح پالایشگاه چنین عنوانی وجود نداره...اطلاعات درست خواستم بدم به بچه ها!!
احتمالا شخصی که میگید،مهندس شیمی هستن تحت عنوانی مثل مهندس طراح فرایند که در پالایشگاه کار میکنن وبله درامد خوبی هم دارد
موفق باشید

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
1,316

سلام، حدود يه هفته ديگه نتايج كنكور 91 اعلام ميشه!نمي خواستم واسه انتخاب رشته يه تاپيك جديد باز كنم.واسه همين سوالم همينجا مي پرسم.
من شيمي خيلي دوس دارم و به همين دليل خيلي مصمم بودم كه نفت بخونم .
اما خيليا ميگن تو دختري ومي خواي فردا كه فارغ التحصيل شدي چيكار كني؟:confused:
به نظر شما من چيكار كنم؟خيلي گيج شدم!:17:
اين رشته خيلي رشته سختيه؟
منظورم اينه كه درساش خيلي سنگينه؟ممنون ميشم كمكم كنيد
شما که شیمی دوست دارید واستون مهندسی شیمی بهتره.البته لازمه بدونید که مهندسی شیمی آنچنان دروس شیمی توش نداره،از کل 140 واحد فقط 20 واحد(همراه با آزمایشگاه هاش) دروس شیمی هست
رشته نفت پر در آمد ترین رشته مهندسی در آمریکا و کاناداست اما مهندسی شیمی هم جزو چند تای اول هست(بعضی جاها سوم بعضی جاها پنجم و...رنکینگ های متفاوتی وجود داره)بنابراین مهندسی شیمی هم از لحاظ در آمد به خوبی پاسخ گوست اما بستگی زیادی به گرایشتون داره چون مهندسی شیمی گرایش های خیلی خیلی زیادی داره(بالای 10 تا:جداسازی-طراحی فرایند-پلیمر-محیط زیست-بیوتکنولوژی-مهندسی پزشکی،نانو و...)-(اون بخش پر در آمدش بیشتر شامل حال رشته های صنعتی تر مثل فرایند یا جداسازی میشه تا رشته های پژوهشی ای مثل نانو و ...)
اشکال نفت همونی هست که دوستان هم اشاره کردن،این که واسه دختر مناسب نیست از لحاظ شرایط،اما از لحاظ کاری هیچچ مشکلی وجود نداره..خصوصا اگر در دانشگاه معتبری مثل دانشگاه شریف تحصیل کرده باشید.فقط اگر بخواهید میتونید برید نفت و واسه ارشد گرایش مخزن رو بخونید که میشه در جاهای دیگه هم کار کرد و مناسب تره برای دختر ها گرچه در آمد کمتری داره از گرایشی مثل حفاری
البته کاملا بستگی به روحیات هرکس داره و به هر حال هستن دخترانی هم که در این رشته می خونن و واقعا هم راضی هستن از خود رشته و درس ها(در دانشکده ما از حدود30 نفر دانشجوی نفت شاید حدود 7-8 تا دختر و حتی بعضی سال ها کمتر شاید2-3 نفر تحصیل می کنند)
در مورد درس ها اصلا درسهای نفت سنگین نیستن(البته هر رشته سختی های خودشو داره)اما درسهای مهندسی شیمی سنگین تر هستن گاها با مسائل و محاسبات خیلی پیچیده اما درسهای نفت به این پیچیدگی نیست و این هم میتونه یکی دیگه از مزایای نفت باشه
راستی گفتم که مهندسی شیمی زیاد با شیمی درگیر نیست،شاید واستون جالب باشه درسهای اصلیش رو بدونید:
ترمودینامیک1و2-انتقال حرارت 1و2-عملیات انتقال جرم-عملیات واحد 1و2-سینتیک و طراحی رآکتور

آخرین ویرایش توسط مدیر

Ela

New Member
لایک ها
32

منم چون شنيدم كه دروس مهندسي شيمي ربط زيادي به شيمي نداره رفتم سراغ نفت.تا اونجاييكه فهميدم مهندسي شيمي بيشتر شيمي فيزيك و مهندسي نفت بيشتر شيمي آلي.مهندسي شيمي يكم از نظر آينده كاري برام گنگه!يعني دقيقا نميدونم كار اين رشته چه جوريه و محيط كارش چطوره.اگه ميشه يكم راجع بهش توضيح بدين.

shalale

New Member
لایک ها
17

سلام به همگی
راستش منم عاشق شیمی ام...:122:
اما کسی تو ایران واسه شیمی تره هم خورد نمیکنه...
واسه رفتن اونور هم که خونواده اجازه نمیدن تنهایی برم ...
دارم دیوونه میشم!! کی گفته رشته فقط برقه آخه !!! :177:

کسی هست از شما که یه اصلاعات دهن پر کن از آینده این شغل به من بده من بتونم خونواده مو راضی کنم؟:178::178:

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

شیمی محض؟؟؟
در مورد مهندسی شیمی که اقای مطمئن میتونن خیلی بهتون کمک کنند.
در مورد محض هم اقای توکلی. البته اگر بیان سایت.

لایک ها
1,316

منم چون شنيدم كه دروس مهندسي شيمي ربط زيادي به شيمي نداره رفتم سراغ نفت.تا اونجاييكه فهميدم مهندسي شيمي بيشتر شيمي فيزيك و مهندسي نفت بيشتر شيمي آلي.مهندسي شيمي يكم از نظر آينده كاري برام گنگه!يعني دقيقا نميدونم كار اين رشته چه جوريه و محيط كارش چطوره.اگه ميشه يكم راجع بهش توضيح بدين.
اگه مهنسی شیمی ربطش به شیمی کم باشه که نفت هییییچ ارتباطی با شیمی نداره که!!!نفت فقط 6 واحد شیمی داره:3واحد شیمی عمومی (1)که مهندسی شیمی هم داره+3واحد شیمی نفت که خلاصه ای از شیمی آلی مهندسی شیمیه به نوعی!
نه مهندسی شیمی فقط شیمی فیزیک نیست!
اینهاست: شیمی عمومی 1-شیمی عمومی 2-شیمی آلی-شیمی تجزیه-شیمی فیزیک---> هر کدوم 3 واحد و 1 واحد آزمایشگاه برای شیمی عمومی-شیمی آلی-شیمی تجزیه-شیمی فیزیک
که همون جور که میبینید از همه شیمی ها داره و شیمی فیزیک همراه با آزمایشگاهش فقط 4 واحده-اتفاقا درسی مثله شیمی تجزیه یا آلی بیشتر به کارمون میاد تا شیمی فیزیک

مهندس شیمی در واقع تا حدووودی شیمی دان هم میشه و مهندس نفت به همین نسبت زمین شناس! دقیقا به همین میران زمین شناسی داره نفت!
نفت خودش ترکیب آلی است اما مهندس نفت کاری به ترکیبش نداره،مهندس نفت به دنبال بهترین منطقه ممکن برای حفاری چاه و تشخیص مخزن نفتی است

مهندسی شیمی واسه این گنگه که گرایش زیاد داره و بسته به هر گرایش آینده کاری معلوم میشه درصورتی که در رشته ای مثل نفت از ابتدا کار مشخصه

در مورد مهندسی شیمی و آینده کاری:
همون جور که بحثش هم پیش اومد یکی از گزینه ها کار در جاهایی مثل پالایشگاه هست که در زمینه های مختلفی میشه در اونجا کار کرد،از طراحی انواع برج ها مانند برج تقطیر تا کارهای جداسازی،طراحی فرآیند،طراحی کوره ها و...(که گرایش های جداسازی و فرایند درآمد خوبی هم دارند)
البته این کارها فقط به پالایشگاه محدود نمیشه،در انواع صنایع شیمیایی هم جای کار وجود داره(همون جور که شاید بدونید اسم این رشته مهندسی صنایع شیمیایی بوده که بعدا به اختصار شده مهندسی شیمی یا همون میم شیمی!)
حتی در صنایع دارویی هم کار برای مهندس شیمی وجود داره(خصوصا اگر گرایش هایی مانند بیوتکنولوژی یا مهندسی پزشکی باشید)
از گرایش های دیگه مهندسی شیمی که البته طرفدار زیادی نداره اما بازار کار بدی نداره صنایع غذایی است
و البته گرایش های مهندسی شیمی فقط به این ها محدود نمیشه و شامل مهندسی محیط زیست هم میشه که امروزه در دنیا بسیار طرفدار داره و بازارش برای خروج از کشور داغه و سرمایه گذاری های زیادی در جهان برای اون انجام میشه
گرایش مهندسی پلیمر هم از جمله گرایش های خوب مهندسی شیمیه که بازار خوبی هم داره،خانم mahzadi گفتن که شنیدن واسه دخترا خوب نیست،اما واسم عجیب بود چون مشکل خاصی درش نمیبینم و اتفاقا اکثر کسانی هم که باهاشون آشنا هستم از پلیمر دختر هستن!
همون جور که میبینید بازار کار خوبی داره،قطعا در برابر رشته هایی مانند کامپیوتر شاید بازار کارش زیاد نباشه اما معمولا کسی بیکار نمیمونه و چون این کارها تخصصی تر هست هر کسی از عهده اش بر نمیاد و من به شخصه چیزی در مورد بازار کار بد مهندسی شیمی نشنیدم و کسانی رو هم که دیدم وضع خوبی داشتن(هم مهندس جوان هم کسی که سالهاست مهندس شیمیه)
و برای دختر ها هم شرایط کاری سختی نداره(اگر فکر میکنید که سخته و به درد دختر نمیخوره به کل باید دور رشته های صنعتی و مهندسی رو خط بکشید)

سلام به همگی
راستش منم عاشق شیمی ام...:122:
اما کسی تو ایران واسه شیمی تره هم خورد نمیکنه...
واسه رفتن اونور هم که خونواده اجازه نمیدن تنهایی برم ...
دارم دیوونه میشم!! کی گفته رشته فقط برقه آخه !!! :177:

کسی هست از شما که یه اصلاعات دهن پر کن از آینده این شغل به من بده من بتونم خونواده مو راضی کنم؟:178::178:
سعی کردم توضیحاتم جامع باشه در بالا!کی گفته تره خورد نمی کنن؟
شاید مثله رشته های برق و مکانیک و عمران کمتر ازش شنیده باشید اما چه فایده که هر دانشگاهی در ایران اون رشته ها رو ارائه بده و این همه مهندس برق و عمران و... خروجی اش یاشند!
فکر میکنید خوبه؟

آخرین ویرایش توسط مدیر
بالا