ترکیبیات علیپور ومباحث مهم ترکیبیات

imanbeik

New Member
لایک ها
5
سلام من شنیدم که ترکیبیات علی پور واسه م2 کافیه اما مباحث مهمی از ترکیبیات رو گشتم توش پیدا نکردم مثل اصل ناوردایی اصل اکسترمال و ... ایا این مباحث واقعا اهمیت زیادی ندارند یا باید از منابع دیگه مطالعه بشن؟ و همچنین ممنون میشم مباحث ترکیبیات رو به ترتیب اهمیتشون تو مرحله دو بنویسید.

لایک ها
154
پاسخ : ترکیبیات علیپور ومباحث مهم ترکیبیات

سلام من شنیدم که ترکیبیات علی پور واسه م2 کافیه اما مباحث مهمی از ترکیبیات رو گشتم توش پیدا نکردم مثل اصل ناوردایی اصل اکسترمال و ... ایا این مباحث واقعا اهمیت زیادی ندارند یا باید از منابع دیگه مطالعه بشن؟ و همچنین ممنون میشم مباحث ترکیبیات رو به ترتیب اهمیتشون تو مرحله دو بنویسید.
خب ببينيد يه چيزايي هستند مثل استقرا و اصل لانه كبوتري و رابطه بازگشتي و ... خب اينا خيلي مهمند و اگه ياد گرفته نشند واقعا نميشه گفت كه بدون دونستن اينا ميشه سؤال مرحله دو حل كرد اما چيز هايي مثل اكسترمال و ناوردايي و ... يك سري تكنيك هستند يعني الزاما اگه شخصي اين هارا تا حالا به اسم هم نديده باشه ميتونه با تفكر منطقي روي سؤالات مرحله دو اونارو حل كنه اما خب بالاخره اگه بتونيد از اين تكنيك ها هم چند تا حل مسئله ببينيد كه خوبه و مبحثو تو ذهنتون سازمان ميده. درضمن كتاب عليپور واقعا خوبه. اما اگه مباحث بيشتر براي حل مسئله و ... مي خواهيد ميتونيد از كتاب ١٠٢ مسئله تركيبيات كه هم توسط انتشارات فاطمي ترجمه شده هم توسط خود باشگاه استفاده كنيد. كتاب ها و منابع ديگه هم زياد هست من خودم واقعيتش غير اين دو تا فعلا چيزي يادم نيست .
خب مباحث تركيبيات به وضوح مهم ترين مبحث استقرا هست كه به غير از سه سال در همه ي مراحل دو حداقل يكي از سؤالات تركيبيات از استقرا حل ميشده. بعد اصل لانه كبوتري و شمارش مضاعف هم خيلي مهمه . رابطه بازگشتي را هم حتما بلد باشيد هم ساختن رابطه بازگشتي براي مسئله را و هم حلش را. و بعد اينا همون حرفي ميشه كه گفتم. چيزايي مثل اكسترمال و ... يه سري تكنيكند كه فقط باهاشون آشنا باشيد كافيه .
درضمن من به شخصه توصيه ميكنم خيلي دنبال روش حل سؤال نباشيد كه مثلا مسئله را ديديد حالا فكر كنيد كه مثلا شمارش مضاعفه استقراست يا ... شما اگه منطقي رو سؤال فكر كنيد همه ي اين روش ها تو ذهنتون ساخته ميشه!

imanbeik

New Member
لایک ها
5

خیلی ممنون از پاسختون فقط یه سوال دیگه اهمیت گراف نسبت به مباحثی که گفتین چقدره؟

لایک ها
154

خیلی ممنون از پاسختون فقط یه سوال دیگه اهمیت گراف نسبت به مباحثی که گفتین چقدره؟
گراف هم خب خيلي ديد باز تري براي سؤالات تركيبيات ايجاد ميكنه. چيز سختي نيست شما اگه چند تا تعريفاش و چيزاي مهم و پركاربردشو بخونيد مي بينيد كه تو نصف سؤالات تركيبيات ظاهر ميشه البته بازم ميگما گراف هم برا راحت تر شدنه و بدون گراف هم تقريبا همه ي سؤالات مرحله دو را ميشه حل كرد
دوست عزيز در ضمن خيلي نگران نباش تو اين مدت بنظرم تو دو روز اصطلاحات گراف را بخون. دو سه تا قضيه هاي مهم و در نهايتم حل دو تا سؤال ازشو ببيني كافيه. بقيه مباحث هم همينطور . كلا تركيبيات خيلي نگران پراكندگي و زيادي مطالب و مباحثش نباشيد! به ديد معماي رياضي بهش نگاه كنيد

بالا