platopluto

New Member
لایک ها
1,103
سلام خدمت آیریسکی ها
خصوصا نجومی ها
طبق تصمیمات گرفته شده با دوستان، قراره توی این تاپیک سوالات نجوم کروی حل بشه.

تاپیک زده شد البته با اجازه ی پیشکسوتان محترم عرصه نجوم
شروع بفرمایید:159:
از اونجایی که تصمیم گرفته شد از سوالای نسبتا آسون شروع کنیم:

سوال اول)ارتفاع ستاره ای دور قطبی با میل دلتا در شهری با عرض جغرافیایی فی، در هنگام عبور بالایی 70 درجه و در هنگام عبور پایینی 50 درجه است. مقدار دلتای منهای فی کدام است؟
الف)10

ب)-10

ج)گزینه الف و ب

د)20

ه)-20

و)گزینه د و ه

(سوال مرحله 1 دوره )2

لایک ها
55
پاسخ : حل مسائل نجوم کروی

چیییییییییییییییییییی؟؟؟؟؟؟ج؟
لطفا دوباره به تعریف میل و عرض جغرافیایی یه نگاهی بندازین.
دیگه این سوال خیلی سادست...
دوباره حل کنین لطفا...

لایک ها
841

آهان... درسته. اشتباه وحشتناکی بود! گزینه ی آخر درسته...

حالا سوال بعد؟

س.ا.

سوالایی که خودمون طرح کردیم می تونیم بزاریم؟(سوالا باید تستی باشن؟)

آخرین ویرایش توسط مدیر

platopluto

New Member
لایک ها
1,103

آهان... درسته. اشتباه وحشتناکی بود! گزینه ی آخر درسته...

حالا سوال بعد؟

س.ا.

سوالایی که خودمون طرح کردیم می تونیم بزاریم؟(سوالا باید تستی باشن؟)
نه،فکر نمیکنم محدودیتی باشه.
فقط باید از کروی باشه.
بفرمایید

لایک ها
841

با فرض اینکه زاویه ی میل مداری ماه(نسبت به دایره البروج) 5 درجه است، بیشترین ارتفاع قابل مشاهده ی ماه از دید ناظری در عرض جغرافیایی 38 درجه چقدر است؟

س.ا.

celestial

New Member
لایک ها
326

با فرض اینکه زاویه ی میل مداری ماه(نسبت به دایره البروج) 5 درجه است، بیشترین ارتفاع قابل مشاهده ی ماه از دید ناظری در عرض جغرافیایی 38 درجه چقدر است؟

س.ا.
سلام.
اول ارتفاع استوای سماوی رو حساب می کنیم(=نود منهای فی) بعد یه اپسیلون بهش اضافه می کنیم تا حداکثر ارتفاع دایره البروج به دست بیاد.بعد به اون 5 درجه اضافه می کنیم و جواب در میاد 80.5

سوال بعد:در همین عرض 38 درجه حداکثر و حداقل زاویه ای که دایره البروج با افق می سازه چقدره؟؟

فک کنم اگه یه توضیح کوچیکم بدیم بد نباشه.فقط جواب آخرو بگیم بی مزه میشه.

لایک ها
841

28.5 , 75.5
توضیح: زاویه ی بین دو دایره ی عظیمه(افق و دایره البروج) برابر زاویه ی بین قطب هایشان است. پس فاصله ی سمت الراسی قطب شمال دایره البروج در عبور پایین و بالا به ترتیب حداکثر و حداقل زاویه است.

س.ا.

celestial

New Member
لایک ها
326

سلام.
قرار نیست این تاپیک بخوابه هااا.
خب.سوال قبلی که حل شد.ایده خوبی داشت.استفاده از عبور های قطب دایره البروج.واسه خودم که جدید بود.
کسی سوال نمیذاره خودم میذارم:d
در شهری با عرض جغرافیایی 36 درجه چند سال دیگه ستاره قطبی غروب می کنه؟؟(تقریبی ها!!!)

لایک ها
841

7338.06 سال!
یه دایره ی صغیره رو کره حول قطب شمال دایره البروج(k) و با شعاع اپسیلون رسم می کنیم. این دایره مکان قطب شمال سماوی در طی سالیانه...
یه نقطه روی دایره انتخاب می کنیم و اون رو قطب شمال سماوی در حال حاضر(p) در نظر می گیریم. یه دایره صغیره ی دیگه از این نقطه به شعاع فی(36 درجه) رسم می کنیم و یکی از نقاط تقاطعش با دایره صغیره ی قبلی رو نقطه ی m در نظر می گیریم. اندازه ی کمان pm رو با تشکیل مثلث کروی بین p , k , m پیدا می کنیم. اندازه ی به دست آمده رو بر 360 تقسیم می کنیم و در 26000 سال ضرب می کنیم.

س.ا.

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
841

یک هواپیما می خواهد از تبریز(38 درجه شمالی و 46 درجه ی شرقی) به شهر آمستردام، هلند(52.37 درجه شمالی و 4.89 درجه شرقی) پرواز کند. کمترین فاصله ی این هواپیما را از قطب شمال در طی مسیرش پیدا کنید.

س.ا.

celestial

New Member
لایک ها
326

سلام.
پس کو بقیه بچه ها؟؟دوتایی هی سوال بنویسیمو خودمون حل کنیم؟؟
سوالی که لطف فرمودن.نکتش اینه که نزدیک ترین فاصله یه نقطه از یه کمان خط عمودیه که ازون نقطه به کمان وارد میشه.مثلث کروی تبریزT-قطبP-آمستردامA رو تشکیل میدیم و از P به AT عمود می کنیم.پای عمودو مثلا X می گیریم.
من این راهو پیشنهاد می کنم.اول فاصله دو شهر (AT) از کسینوس ها حساب می کنیم.بعد در مثلث ATP زاویه A رو از سینوس ها حساب می کنیم.حالا در مثلث APX بازم از سینوس ها ضلع PX رو حساب می کنیم.جواب من 36 درجه و 55 دقیقه شد.

اگه بخوایم بدون محاسبه فاصله دو شهر مسئله رو حل کنیم می تونیم از فرمول چهار جزنی روی ضلع PA استفاده کنیمو مستقیما زاویه A حساب میشه.(یک مرحله صرفه جویی :d )

لایک ها
841

کمترین فاصله در خود شهر آمستردامه. چون کمترین فاصله ی هواپیما از قطب در اون دایره ی عظیمه از آمستردام هم غربی تره. و اینکه یه منفی از جوابت جا انداختی.

چجوری می شه اینجا عکس پست کرد؟

س.ا.

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
55

عذر خواهی میکنم یه مدت نتونستم پست بدم اقا یه سوال باحال (لطفا کسایی که میدونن جوابشو ندن)
فکر کنین من یه جا ایسادم:4:روی کل افقم ستارست بعد 7 ساعت بیشترین ارتفاع چقدره؟؟؟؟؟خودم خیلی باهاش حال کردم.:3:

لایک ها
55

اره حتما.
فرض کن روی کل افقت ستارست بی نهایت ستاره و افقت کاملا روشنه و ستاره ها هم دقیقا رو افقت قرار دارن بعد از 7 ساعت که میگذره همه ستاره ها تکون میخورن و یه ستاره ای بیشترین ارتفاعو داره دیگه درسته؟
فقط مقدار اون ارتفاعو میخوام...
در ضمن ایدتون هم بگید.
این سوال دو تا راه حل داره که من میدونمشون اون راه حلی که ایده داره مد نظر منه چون ایده ی فوق العاده مشهوریه:3:

بالا