sina

New Member
لایک ها
385
پاسخ : رفع اشکال سوالات مرحله اول

سوال 27 رو من الان خودم هم گیج شدم!!!!
ولی سوال 15 فقط همون میشه. این شکل ماه مربوط به 2حالت هست. یکی مربوط به هفت روز اول ماه که این شکل رو کمی قبل از غروب ماه و کمی بعد از غروب خورشید می بینیم.
حالت دوم هم مربوطه به هفت روز آخر ماه که ماه رو کمی بعد از طلوع ماه و کمی قبل از طلوع خورشید می بینیم. تجسم کنید یک لحظه ماه و خورشید و زمین رو. حتما متوجه میشید.
الان برعکس نگفتید؟!!!
آخه موقعه غروب تازه ماه در میاد دیگه:225:

لایک ها
206

الان برعکس نگفتید؟!!!
وای! نه! حواستون کجاست؟:4: ماه هر موقعی از شبانه روز میتونه طلوع کنه. همونطوری هست که ذکر کردم.
مگه ندیدید آخر ماه مبارک رمضان گروه های استهلال میرن و بعد از غروب آفتاب تا چند دقیقه بعدش دنبال ماه می گردن؟؟ این میشه اول ماه و یا همون حالت هفت روز اول

sina

New Member
لایک ها
385

وای! نه! حواستون کجاست؟:4: ماه هر موقعی از شبانه روز میتونه طلوع کنه. همونطوری هست که ذکر کردم.
مگه ندیدید آخر ماه مبارک رمضان گروه های استهلال میرن و بعد از غروب آفتاب تا چند دقیقه بعدش دنبال ماه می گردن؟؟ این میشه اول ماه و یا همون حالت هفت روز اول
چی بگم والا اولین باره میشنوم:225:

mehran88

New Member
لایک ها
1,232

الان برعکس نگفتید؟!!!
یه جرم آسمانی هر زمانی میتونه طلوع و غروب کنه و مدت زمانی هم که توی آسمون هست اصلا و ابدا و ابدا دلیلی نداره که به فاصله طلوع و غروب خورشید باشه.

واسه درکش هم فکر کنید همین الان که پشت کامپیوتر نشستید 100 کیلومتر به طور عمودی بالا برید.حرف بالام بدیهی نشد؟

به همین دلیل حتی یه مواقعی ساعت 1 بعد از ظهر هم میتونید ماه رو مشاهده کنید!

مثلا همین الان چک کردم دیدم که اواسط اکتبر ماه حدودا 12 ظهر غروب میکنه و 1 اینای صبح دوباره طلوع میکنه.

لایک ها sina
لایک ها
224

مرسی که جواب دادید ولی تو آینه محدب وقتی بریم به بینهایت چون خود سوال گفته از تقریب پیرامحوری استفاده کنید این پرتو تقریبا موازی همون محور اصلی میشه و زاویه تتا حدودا صفر میشه چون تصویرش میره روی f و پرتوی که امتدادش از f بگذره هم موازی محور اصلی بازتاب میشه این طور نیست؟
خواهش می شود اختیار دارید!!

پرتوی که ! امتدادش از f بگذره موازی بازتاب میشه اما این پرتو که زاویش صفرنیست بیشتر از صفره( یه جایی تو همون نمودار گزینه 1)

پرتوی که با صفر بتابه درامتداد f میره نا کجا اباد

یعنی ما وقتی بریم بی نهایت "بازتاب "پرتوی پیش ما میاد که امتدادش رو f هست و این پرتو با محور اصلی طبیعتا یه زاویه ای داره...

لایک ها
0

ببخشید
دوره ی 26 صفحه ی دوم

OmidZarifi

New Member
لایک ها
174

ببخشید
دوره ی 26 صفحه ی دوم
چه سوالی...........؟

pymn_nzr : در صفحه 2 توضیح داده شد
چرا سوال 4 تستی جوابش 1 میشه؟ (دوره ی 26 صفحه ی دوم)

آخرین ویرایش توسط مدیر

pymn_nzr

New Member
لایک ها
754

قبل از هر چیز می خواهم بپرسم که آیا سوال جناب [MENTION=14575]sina[/MENTION] و [MENTION=14728]Amirgt75[/MENTION] بر طرف شد یا نه؟

ببخشید
دوره ی 26 صفحه ی دوم
پاسخ نامه تشریحی در لینک زیر وجود داره .

مرجع المپیاد فیزیک ایران :: مرحله اول المپیاد فیزیک ایران

پاسخنامه تشريحی مرحله اول المپياد فيزيک دوره 26 (بهمن 1391) صندوق بیان

اما یک توضیح اجمالی می دم که :
وقتی A را گرم کنیم چگالی آن کاهش و حجمش بیشتر می شود ... پس ارتفاع آن بالاتر می رود.
باید ببینیم فشارA وB در محل تماس آن دو چقدر است( pgh ) ... باید ببینیم فشار کدام بیشتر است ... پس می فهمیم که آب از کدام جهت به کدام جهت می رود.

در نهایت متوجه می شویم این فشار با متوسط ارتفاع آب در ذوزنقه رابطه معکوس دارد و ...

توضیحات کاملتر را در آن فایل ببینید

لایک ها
43

قبل از هر چیز می خواهم بپرسم که آیا سوال جناب @sina و @Amirgt75 بر طرف شد یا نه؟

پاسخ نامه تشریحی در لینک زیر وجود داره .

مرجع المپیاد فیزیک ایران :: مرحله اول المپیاد فیزیک ایران

پاسخنامه تشريحی مرحله اول المپياد فيزيک دوره 26 (بهمن 1391) صندوق بیان

اما یک توضیح اجمالی می دم که :
وقتی A را گرم کنیم چگالی آن کاهش و حجمش بیشتر می شود ... پس ارتفاع آن بالاتر می رود.
باید ببینیم فشارA وB در محل تماس آن دو چقدر است( pgh ) ... باید ببینیم فشار کدام بیشتر است ... پس می فهمیم که آب از کدام جهت به کدام جهت می رود.

در نهایت متوجه می شویم این فشار با متوسط ارتفاع آب در ذوزنقه رابطه معکوس دارد و ...

توضیحات کاملتر را در آن فایل ببینید
مشکل من تقریبا رفع شده اما هنوز یه اشکال کوچیکی دارم آخه تو گزینه سوم تتا به سمت صفر میل کرده و صفر هم نشده و ما هم وقتی بریم به بینهایت تصویر روی f تشکیل میشه و میشه گفت که این پرتو تقریبا موازی محور آینه هست(چون امتدادش از f میگذزه) و حدودا زاویش صفره یعنی داره به صفر میل میکنه. نمیشه گفت؟

لایک ها
224

مشکل من تقریبا رفع شده اما هنوز یه اشکال کوچیکی دارم آخه تو گزینه سوم تتا به سمت صفر میل کرده و صفر هم نشده و ما هم وقتی بریم به بینهایت تصویر روی f تشکیل میشه و میشه گفت که این پرتو تقریبا موازی محور آینه هست(چون امتدادش از f میگذزه) و حدودا زاویش صفره یعنی داره به صفر میل میکنه. نمیشه گفت؟
دوست من شما که منبع نیستی شما ناظری

قبول دارید وقتی برید به بی نهایت "بازتاب" پرتوی! میاد به طرفت که موازی محوره؟ توجه کنید بازتابش نه خودش
حالا بازتاب چه پرتوی! موازی محور اصلی میشه؟ پرتوی که درامتداد f باشه
و چه پرتوی در امتداد f هست؟ پرتوی که صد درصد یه زاویه ای نسبت به محور داره که اگه اطلاعات داده باشه مسئله میشه پیداشکرد

آخرین ویرایش توسط مدیر

a-partovi

New Member
لایک ها
1,015

خواهش می شود اختیار دارید!!

پرتوی که ! امتدادش از f بگذره موازی بازتاب میشه اما این پرتو که زاویش صفرنیست بیشتر از صفره( یه جایی تو همون نمودار گزینه 1)

پرتوی که با صفر بتابه درامتداد f میره نا کجا اباد

یعنی ما وقتی بریم بی نهایت "بازتاب "پرتوی پیش ما میاد که امتدادش رو f هست و این پرتو با محور اصلی طبیعتا یه زاویه ای داره...
پرتوی ؟!! ميره ناکجا آباد !!! عجب، من که اينجام !

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
224

پرتوی ؟!! ميره ناکجا آباد !!! عجب، من که اينجام !
استاد من گفتم پرتوی که با صفر بتابه میره ناکجااباد
شما که با صفر نمیتابید
شما اون پرتوی هستید که همواره بر ماست
هرچقدر هم که ما از آینه فاصله بگیریم حتی اگه بریم بی نهایت شما هم به خاطر ما میل میکنید به همون زاویه هه!که صفر نیست!

لایک ها
0

از لینک دانلوداتون ممنون
ولی مگه توی خود سوال نگفته که از انبساط ظرف چشم پوشی میشه پس ما دیگه که کاری با سطح مقطعه اش نداریم....؟
داریم....؟
میشه بیشتر توضیح بدین

pymn_nzr

New Member
لایک ها
754

از لینک دانلوداتون ممنون
ولی مگه توی خود سوال نگفته که از انبساط ظرف چشم پوشی میشه پس ما دیگه که کاری با سطح مقطعه اش نداریم....؟
داریم....؟
میشه بیشتر توضیح بدین
ظرف منبسط نمیشه ...

آب که (بر فرض) از a به b میاد ، مقدار ارتفاع آب درون ظرف بالا میاد ...

ما 1- با (میانگین) ارتفاع آب کار داریم و 2- شکل ظرف آب ( یعنی دهانه ظرف به مرور بزرگ میشه ، یا کوچک میشه)

لایک ها
0

ظرف منبسط نمیشه ...

آب که (بر فرض) از a به b میاد ، مقدار ارتفاع آب درون ظرف بالا میاد ...

ما 1- با (میانگین) ارتفاع آب کار داریم و 2- شکل ظرف آب ( یعنی دهانه ظرف به مرور بزرگ میشه ، یا کوچک میشه)
بله ارتفاع اب زیاد میشه ولی شکلش که طبق سوال نباید تغییر کنه:219:

pymn_nzr

New Member
لایک ها
754

بله ارتفاع اب زیاد میشه ولی شکلش که طبق سوال نباید تغییر کنه:219:
سوء تفاهم نشه ......

شکل ظرف تغییر نمیکنه ......

ظرف a و b تفاوتی که دارند این است که سطح مقطعشان یکی کوچک به بزرگ است ، یکی بزرگ به کوچک

(یعنی شکل ظرف ها ذوزنقه هایی هستند که یکی بر عکس دیگری است)

منظور از افزایش یا کاهش سطح مقطع بر حسب ارتفاع این بود

لایک ها
0

اهـــــــــــــــــــــــــان!!!
خیلی ممنونم:116:

بالا