only physics

New Member
لایک ها
2,386
سلام دوستان . وقت همگي بخير.

طي اين چند روزي كه به آريسك برگشتم ، تعداد پيام هاي زيادي دريافت كردم . اولا تشكر ميكنم از همه ي دوستاني كه به من لطف داشتن .

ثانيا اكثر پيامهاي رد و بدل شده بين من و كابرا ، مربوط به امور كنكوري و درسي بود. بعضي مضامين مشترك داشتن و بعضي متفاوت بودن .

تصميم گرفتم بعضي از اين سوالات رو توي اين تاپيك بذارم تا ديگران هم بتونن استفاده كنن . منتها نام فرستنده ي سوال درج نميشه تا براش مشكلي پيش نياد .

اگه كسي سوالي داره من درخدمتم.

ضمنا من زهره تاج آبادي ، رتبه 1 شهر سبزوار ، رتبه 59 منطقه 2 و 112 كشور هستم . رتبه ي خوبي نگرفتم اما اميدوارم منو لايق كمك كردن به خودتون بدونيد .

اگه كسي سوالي داره ، يا به راهنمايي و كمك نياز داره من درخدمتم و باعث افتخارمه كه به شما كمك كنم.

ان شاء الله موفق باشيد.

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

1. ساعات مطالعتونو اگه میشه بگین و اینکه در هر بازه زمانی چه تغییراتی داشته؟

ساعت مطالعه يه چيز ثابت و كلي نيست و به خيلي عوامل بستگي داره . از جمله سطح فرد ، حجم درس ها ، زمان مطالعه ، برهه ي قرار گرفته شده و ...

اولويت اول توي تعيين ساعت مطالعه سطح شماست و بالتبع هدفي كه داريد . براي مثال عرض ميكنم ...

مثلا شما ميخواين بخونيد واسه رتبه ي تك رقمي و بغل دستي تون ميگه هرچي قبول شد ، قبول شد . يعني براش مهم ينست . يا مثلا شما عزم پزشكي تهران كرديد و دوست تون مثلا پرستاري زابل !

بديهيه كه ميزان تلاش شما بايد خيلي خيلي بيشتر از اون دوست تون باشه . شايد براي رسيدن به اين هدف شما روزي 6 ساعت خوندن براتون كم باشه اما اون دوست تون روزي 2 ساعت خوندن هم براش زياده !

اولويت بعدي سطح شماست . مثلا شما نمره تون توي رياضي 15 شده و توي ديني شده 19 . خب بديهيه كه براي رياضي بايد حجم بيشتري از وقت تون رو اختصاص بديد .

مثلا شما براي رسيدن به تك رقمي بايد ترازتون رو از 5200 برسونيد به 8400 . بديهتا شما بايد بيشتر از كسي تلاش كنيد كه ترازش 8300 هست . غير از اينه؟

اولويت بعدي برهه ي زمانيه كه توش قرار گرفتيد . حالا يعني چي ؟

ببينيد توي مسير كنكور فراز و نشيب زيادي . يه سري دوره هاي خاصي وجود دارن كه همه تو اون برهه خسته شدن و كلي از درس قطع شدن .

دوره هاي شديد اين خستگي يكي مربوط به 2 هفته ي قبل نوروز تا اواخر فروردينه ، يكيش 1 ماه آخر كنكور يعني خرداد و يكي به ميزان كمتر حوالي امتحانات ترم اول.

حالا ميرم سر توضيح تك تك اين اولويت ها ...

من اهل نااميد كردن افراد نيستم اما اميد كاذب هم به كسي نميدم . ترازتون خوب نيست و اين كه اين اولين آزمون تون بوده نميتونه تراز بد رو بپوشونه .

من مطمئنم كه ترازتون پيشرفت خواهد كرد اما براي رسيدن به هدفتون يعني تك رقمي ، بايد سريع تز از بقيه ترازتون رو بياريد بالا .

حداقل تو تابستون بايد بياين بالاي هفت هزار و اصلا فكر نكنيد اين كار دشواره . فقط يه افزايش درصد تو هر درس لازمه .

بذاريد اينطوري بگم . من تو كانون كه بودم غالبا كارنامه ي خيلي از داوطلب ها رو بررسي ميكردم . يادمه يه بار يكي از هم استاني ها رياضي كانونش رو 100 زده بود و تراز 9000 گرفته بود و من رياضي رو 97 زده بودم و تراز

8700 گرفته بودم . ديدين ؟ فقط 1 سوال 300 تا تراز رو مياره پايين و توجه به ضريب رياضي در محاسبه ي تراز كل هم داشته باشيد. در حالي كه اگه من همون 1 سوال رو درست ميزدم...................

پس بايد درصدهاتون رو بياريد بالا كه براي اين كار بايد ترفندهاي تست زني رو بلد باشيد . مثلا علاوه بر خوندن كافي دروس ، بايد مديريت زمان سرجلسه داشته باشيد و غلط نزدن تست ها و ....

حالا با توجه به ترازتون و هم چنين هدفي كه داريد من پيشنهاد ميكنم كه زودتر از 10 شهريور شروع به خوندن كنيد . چون فرصت زيادي نداريد .

شما بايد تو تابستون ، دروس اختصاصي پايه تون رو به حد قابل قبولي برسونيد چون از مهر به بعد ، دروس پيش ، تمركز خاصي رو مي طلبن چون حجم بالا و مطالب تازه و مهم دارن .

و بايد حداقل 70 درصد از مباحث پايه خيال تون راحت باشه . من پيشنهاد ميكنم تابستون روزي 7 ساعت رو حداقل بخونيد و اگه حس مي كنيد سرعت مطالعه تون پايينه برسونيد به 8 ساعت يا 9 ساعت.

اما سعي كنيد بيشتر نشه چون هرچي از اينور بيشتر به خودتون فشار بياريد ، از اون ور سريع تر و بيشتر از ديگران خسته خواهيد شد.

ضمنا چيز مهم فقط ساعت مطالعه نيست . تمركز هم مهمه . شما بايد سعي كنيد حداقل 80 درصد مطالعه تون مفيد باشه .

موقع خوندن به هيچ وجه نبايد با موبايل تون كار كنيد . به هيچ وجه . حتي اگه خانواده تون خداي نكرده زنگ زدن به گوشيتون و گفتن خونه آتيش گرفته !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

به تدريج خودتون رو عادت بديد به خاموش كردن گوشي ، نديدن سريال ، كاهش ساعت اينترنت رفتن و افزايش ساعت مطالعه .

ببينيد عادت ها يه دفعه عوض نميشن . بهترين زمان تغيير عادت همين تابستونه .

شايد الان وقت خالي زياد داشته باشيد و مثلا بتونيد روزي 4 ساعت بياين نت اما از آبان به بعد شايد وقت نكنيد روزي 1 ساعت بياين نت .

اون وقت چطور ميخواين 4 ساعت رو يه دفعه كاهش بديد به 1 ساعت ؟ قطعا نميشه . پس سعي كنيد از همين الان ساعت استفاده از گوشي ، نت و تلويزيون رو كاهش بديد .

از مهر به اونور هم كلا ديدن فيلم و سريال تعطيل .

اصلا نگران تلويزيون نباشيد ! الحمد لله برنامه هاش كه به هيچ دردي نميخوره و 120 بار هم تكرار داره . مثلا همين فيلم آواي باران ! من يادمه اواسط سال گذاشته بود و 90 درصد دوستام ميديدن .

اما من اصلا سراغش نرفتم . حالا نزديك 1 هفته است كه شبكه ي آي فيلم تكرارش رو گذاشته !!! حالا من شدم رتبه 59 منطقه و اونا شدن 300 منطقه . فيلم رو ميشه بعدا هم ديد اما كنكور رو ...

و اما خودم ... من سر يه سري مسائل شخصي كه نيازي نمي بينم گفته بشه ، تابستون اصلا درس نخوندم ( اما شما اصلا اين كار رو نكنيد )

از مهر به بعد ، روزاي رفتن به مدرسه هر روز حدود 7 ساعت مطالعه داشتم و به ندرت بيشتر يا كمتر ميشد . اوايل سال روزاي تعطيل هم همون 7 ساعت مطالعه رو داشتم اما هرچي جلوتر ميومديم

ساعت مطالعه م تو روزاي تعطيل بيشتر ميشد مثلا ميرسيد به 10 ساعت . اما تو روزاي مدرسه همون 7 ساعت چون نميخواستم خسته شم . ( ضمنا بايد عادت كنيد كه شبها تا ديروقت بتونيد بيدار بمونيد و صبحها زود بلند شيد از خواب )

يه دوره هاي خستگي بوجود مياد اين وسط ... تو اين دوره ها 70 درصد بچه ها كلا درس رو ول ميكنن و2-3 هفته استراحت ميكنن . اين دوره هاي خستگي همگانيه نه فقط مال شما و واقعا هم دوره هاي طاقت فرسايي ان.

اما اگه شماهم توي اين زمان ها مثل بقيه رفتار كنيد و درس رو رها كنيد دقيقا به همون جايي مي رسين كه بقيه رسيدن . كاري رو بكنيد كه من كردم . هم چنان درس خوندن تون رو ادامه بديد اما با استراحت بيشتر و كاهش

خفيف ساعت مطالعه . مثلا از 7 ساعت بياريد به 6 ساعت ( كمتر نشه حتي الامكان ) تو ايام عيد هم 1-2 روز اول رو كاملا رها باشيد از قيد و بند ردس + روز 13 اما بقيه ي روزها رو مهموني نميرين و تو خونه درس ميخونيد.

همون 10 ساعت خوبه.

از نوروز به اونور بايد ساعت مطالعه تونو ببريد بالا . چون اكثر مدارس تعطيل ميشن و چون ديگه تو جمع دوستاتون نيستين ، از طرفي محيط خونه براتون يكنواخت ميشه شديدا كسل ميشين و ميل به درس نداريد كه اشتباهه.

من تو اين ايام يعني از نوروز به بعد حداقل مطالعه ي 9 ساعت و حداكثر 13 ساعت داشتم . اين روند رو ادامه ميدين تا خرداد .

تو كانون بهتون ميگن ماه خرداد بايد چيكار كنيد . تو اين ايام همون 8-9 ساعت مطالعه كفايت ميكنه اما اينجا ديگه بايد بازدهيتون 100 باشه نه 80 درصد !

ادامه ميدين تا 2 هفته ي آخر و خصوصا هفته ي آخر . تو اين ايام بايد ساعت مطالعه تون افت شديد داشته باشه چون آخر سال تقريبا هيچي از انرژي تون باقي نمونده از طرفي كسل هستيد و

مطالب براتون تكراري ان . خستگي بخاطر مطالعه ي زياد تو اين 2 هفته اثر بدش رو روي كنكورتون ميذاره . توي 2 هفته ي آخر و خصوصا هفته ي آخر روزي4-5 ساعت مطالعه كافيه .

ضمنا توي هفته ي آخر سعي كنيد هر روز عصر ها به پياده روي 1-2 ساعته بريد .

طي اين يه سال تا كنكور تفريحات تون رو كم كنيد اما قطع نكنيد . چيزايي كه بايد كامل قطع بشن موبايل ، تلويزيون و نت هستن . حتما جمعه هايي كه آزمون ميدين ، عصرش استارحت كامل داشته باشيد و

درسي نخونيد و تنها آزمون تون رو تحليل كنيد . بجاش بريد مهموني يا پارك يا ... حتما هرهفته يه نصفه روز رو به خودتون استراحت بديد . توي 10 روز عيد مهمونيا كلا تعطيل باشه .

اگه توي بخش اول مطلبي مونده كه بهش اشاره نكردم يا سوال ديگه اي هست بفرماييد.

2. کتاب های کمک درسی و تستی که برای دروس اختصاصی استفاده کردید رو بگید؟

رياضي : رياضي جامع مهر و ماه

فيزيك 2 : نشر الگو

فيزيك 3 : خيلي سبز

فيزيك پيش : گاج ميكروطبقه بندي نقره اي

( منتها خيلي سبز براي سوم سطحش بالاست . گاج نقره اي يه ميكروطبقه بندي داره واسه فيزيك پايه . ميتونيد بجاي نشرالگو و خيلي سبز ، مجموعا از اون استفاده كنيد )

شيمي : مبتكران

زيست :

ژنتيك پايه : تخته سياه دكتر آرام فر + ژنتيك مندلي خيلي سبز

ژنتيك جمعيت : كتاب خيلي سبز پيش دانشگاهي ، فصل 5

من يه توضيح كوچولو بدم فقط ...

اولا كه حجم تست هاي مبتكران بالاست و نميتونيد زود تموم كنيد پس ترجيحا از همين تابستون شروع كنيد مطابق برنامه ي آزمون تست هاش رو بزنيد ، درسنامه هاش رو بخونيد و نكات رو يادداشت كنيد.

دوما هيچ كدوم از كتاب بازار اعم از خيلي سبز ، مهروماه ، تانك تست و ... براي زيست ، سوالات مشابه كنكور ندارن به همين خاطر من ترجيح دادم بجاي تست كار كردن از اين كتابا كه به درد كنكور

نميخورن ، بيشتر وقت تون رو روي كتاب تون بذاريد و در درجه ي اول بايد متن كتاب رو كامل حفظ باشيد . مفهومي خوندن و تركيبي برداشت كردن هم سرجاش . نكات استنباطي رو هم يادداشت كنيد براي خودتون .

سوالات آزمون هاي كانون غالبا نكته دار و خوبن . نكات شون رو يادداشت كنيد . ضمنا همين اول كار سوالات زيست كنكور رو از سال 91 به بعد يه بررسي مختصر بكنيد تا حساب كار دست تون بياد كه

چطور و از چه جاهايي طرح تست انجام ميشه . قيدهاي كتاب تون رو هم توي دفتر يا دفترچه ي جدا يادداشت مي كنيد به صورت جداگانه . مثلا قيدهاي " بسياري" رو جدا مي نويسيد ، قيدهاي " برخي " رو جدا و...

هم چنين قيدها رو توي كتاب تون هايلايت مي كنيد .

دروس فيزيك ، رياضي ، شيمي رو همون روز كه دبيرتون تدريس ميكنن بايد كار كنيد . اول جزوه ي دبير رو مطالعه مي كنيد و بعد كتاب و در نهايت كتب تستي .

توي رياضي و فيزيك و هم جنين سوالات مسئله اي شيمي تحت هيچ شرايطي سريع سراغ جواب پاسخنامه نريد . سعي كنيد خودتون حل كنيد.

حتي اگه وقت زيادي ازتون ميگيره...

حتي اگه به جواب غلط مي رسيد ...

هيچوقت سريع نريد سراغ پاسخنامه.

مبحث ژنتيك زيست هم نياز به تمرين مسمتر داره نه فقط 2 هفته واسه آزمون . سعي كنيد هر 2 هفته يه بار ژنتيك رو يه مرور بكنيد و سوالاتي رو ازش حل كنيد.

اين قسمت رو يه كوچولو خلاصه تر توضيح دادم .​

اگه ابهامي هست بفرماييد تا توضيح بدم .​

3. دروس عمومی مانند عربی و ادبیاتو چجوری مطالعه میکردین؟

خدا رو شكر من عربيم قوي بود .

درس عربي براي تست زدن يه سري تكنيك لازم داره كه به تدريج توي آزمونا بهش مي رسيد ( اگه نياز داريد بفرماييد تا بهتون بگم )

حتما به لغات آخر كتاب تون توجه كنيد و حداقل يه تصويري از لغت و معنيش رو تو ذهن تون داشته باشيد . تا آخر سال تكرار ميشن و تو ذهن تون تثبيت ميشن.

قواعد عربي رو بايد خيلي خوب كار كنيد . يادتون باشه عربي نقطه ضعف خيلي هاس . پس قوي بودن تو اين درس امتياز بالايي بهتون ميده .

من از كتاب جامع نشرالگو استفاده ميكردم و تمام تست هاش رو مطابق برنامه ي آزمونم ميزدم . در درجه ي اول جزوه ي دبيرتون ر بخونيد و بعد بريد سر حل تست .

نكات عربي اكثرا توي تست ها پنهان ميشن و نبايد از تست زدن غافل بشين . كار زياد ميخواد و همچنين مستمر .

مطابق برنامه آزمون تون بريد جلو و تست قواعد و ترجمه كار كنيد .

براي متون درك مطلب هم يه كتاب درك مطلب چاپ كرده نشرالگو كه ميتونه كمك تون كنه . اومده همه ي متن هاي كنكورها و آزمونهاي سنجش رو جمع آوري كرده . اونم اگه بتونيد روزي

1-2 متنش رو بزنيد و هم چنين چون تو آزمونها تكرار ميشه ميتونيد تست زني تون رو تقويت كنيد.

و اما ادبيات ...

تمام لغات كتاب تون رو ميخونيد چه ستاره دار چه بي ستاره . مطابق برنامه ي آزمون تون مي رين جلو .

آرايه يه مبحث مهم از ادبياته و مفهوميه . از همين الان بايد تدريجا كار كنيد .

نشرالگو يه سري كتاب موضوعي داره واسه ادبيات مثلا قرابت ، آرايه ، لغت و ...

از الان شروع كنيد كتاب آرايه اش رو از اول بزنيد . تاكيد ميكنم از اول بزنيد . نه اينكه يهو بريد سر تست هاي كلي !

و اينطور هم نباشه كه مثلا يه روزه به 4 ساعت بخونيد و بذاريد كنار . هر 2-3 روز ، 1-2 ساعت كار كنيد يا مثلا روزي نيم ساعت آرايه خوبه.

كم كم راه ميفتيد و تست هاي آرايه رو رو هوا مي زنيد .

از الان تست لغت زدن رو اصلا پيشنهاد نميكنم . فقط مطابق برنامه ي آزمون بريد جلو . هنوز براي تمركز زياد رو عمومي ها زوده .

تاريخ ادبيات رو هم از الان حفظ نكنيد فقط طوري بخونيد كه هر دفعه تو آزمون بتونيد سوالاش رو جواب بديد . هنوز واسه پركردن مغز با اين حفظيات زوده .

براي قرابت هم از قرابت نشرالگو استفاده كنيد .

براي زبان فارسي من از خيلي سبز استفاده كردم منتها بحث هاي تخصصيش كه مربوط به بچه هاي انساني هست رو نميخواد بخونيد.

زبان فارسي رو هم از الان كم كم شروع كنيد.

تمركز زيادي روي مبحث تكواژ و واژه فعلا نذاريد و بيشتر روي مباحث مشتق و مركب و ساختمان فعل و اجزاي جمله و ... كار كنيد.

چون فرضا شما 1000 تا كلمه ياد ميگيرد واسه تكواژ و وازه بعد يهو يه كلمه ميدن كه تا حالا نخونديد . بعد اون 1000 تا تست به هيچ دردتون نيميخوره .

فعلا تكواژ و واژه رو بذاريد كنار .

ضمنا كتاب زبان فارسي تون رو حتما بخونيد همه شو .

براي املاهم تمام لغات كتاب ادبيات و لغات دروس املاي زبان فارسي تون رو بلد باشيد و سوالات املاي كنكور رو كار كنيد .

اگه بيشتر خواستيد از املاي نشرالگو استفاده كنيد ( البته كتاب لغت و املاش مشتركه )

اما چيزي كه خيلي مهمه آزمونه .

اصلا از زدن سوالات توي آزمون نترسيد.

من خودم اوايل از ترس كم شدن تراز و رتبه و درصد ، اصلا تست هاي لغت و املا خصوصا اونايي كه شمارشي بود نمي زدم .

در حالي كه اشتباه ميكردم و بعد از مدتي شروع كردم به زدن .

اوايل غلط زياد داشتم اما تدريجا پيشرفت كردم تا جايي كه عموميهام هميشه برتر كشور ميشدم .

شما تا اين تست ها رو تو آزمون نزنيد ، جرئت زدن تو كنكور رو هم پيدا نمي كنيد و از طرفي هيچ ترفندي براي اين تست ها رو هم پيدا نخواهيد كرد .

پس بزنيد و از غلط بودن جوابش نترسيد.

به تدريج درست ميشه.​

اگه سوالي تو اين قسمت هست كه جواب ندادم ، بفرماييد
من
در خدمتم.​

4. ایا کانون شرکت کردین اگر کردین بر اساس برنامه کانون جلو رفتین؟

بله من كانون مي رفتم از مهر .

و مطابق برنامه ي آزمون پيش ميرفتم . چون ميدونستم همه ي دروس و مباحث رو پوشش ميده . شماهم با برنامه بريد جلو .

چون اگه بخوايد خودتون بريد جلو ، ممكنه يه سري مباحث جا بيفتن و خودتون متوجه نشيد . دقيقا اشتباهي كه دوست من انجام داد .

منتها برنامه تون رو شخصي سازي كنيد . يعني مثلا براي آزمون هفته ي ديگه شما ژنتيك رو آزمون ميديد از زيست و احتمال رياضي رو .

حالا فرضا اگه ژنتيك تون مي لنگه و احتمال رياضي تون قويه مي تونيد وقت بيشتري رو به زيست اختصاص بديد .

و اما اشتباهات بزرگي كه خيليا مرتكب ميشن...

اوليش شركت همزمان توي چندتا آزمونه . مثلا هم گزيننه برن ، هم علوي ، هم كانون و ...

اين شديدا اشتباهه و بجاي پيشرفت باعث پسرفت تون ميشه .

فقط يه موسسه رو بريد و اگه خيلي وسواسي هستيد ميتونيد سوالات موسسات ديگه رو از دوستاتون بگيريد و يه نگاهي بندازيد كه من لازم نمي بينم .

اشتباه بزرگ بعدي آزمونهاي سنجشه ...

ترجيحا شركت نكنيد اما پيشنهاد مؤكدم اينه كه هر بار كه دوستاتون آزمون ميدن سوالاتش رو ازشون بگيريد و از خودتون آزمون بگيريد يا سوالات رو بررسي كنيد .

و اشتباه بعدي آزمونهاي جامع سنجشه ...

اشتباهي كه 99 درصد دوستام انجام دادن . شما وقتي داريد آزمونهاي يه موسسه رو ميرين ، فقط بايد مطابق برنامه ي همون موسسه پيش بريد .

مثلا من يادمه همه بچه هاي كلاسم رفتن جامع سنجش شركت كردن . مي دونيد اثرات سوئش چي بود؟

زماني كه اونا آزمون جامع داشتن ، قلم چي تازه پيشروي پيش 2 و نيمي از پايه رو شروع كرده بود !

50 درصد بچه ها اصلا مباحث رو كامل نخوندن و رفتن آزمون دادن كه نتيجه ش به هيچ دردي نميخوره .

50 درصد هم طي يه هفته اومدن كتاباي 3 سال رو خوندن و رفتن سر آزمون كه اينم به درد نميخوره .

پس اونا رو هم نريد از طرفي اگه نتيجه تون بد بشه ( به 1001 دليل كه تو تاپيك اعلام نتايج گفتم ) اثر سوء داره و نااميدتون ميكنه .

پس فقط يه موسسه بريد .

اگه بازم سوالي هست بفرماييد​

5. سلام :) به نظرتون برای بخش املا و لغت ادبیّات چه کتابی بگیرم؟ رشته م انسانیه!

رتبه تون هم خیلی خوب شده :) تبریککککککک

سلام . ممنون بابت تبريك تون .

شما لطف داريد .

والله من نميدونم كتاباي شما با ما چقدر فرق داره ولي من خودم تجربي بودم و براي ادبيات از كتاباي موضوعي نشرالگو استفاده ميكردم.

براي لغت و املا هم كتاب لغت و املاي نشرالگو رو استفاده كردم فقط و نميدونم چطور كتابي بود اما من بيشتر از لغاتش براي حفظ كردن استفاده كردم و

زياد براي اين 2 مبحث تست نميزدم . تو نشرالگو هم سوالات تا 95 درصد ، سوالات كنكور و آزمونهاي سنجش هستن و به نظرم منبع خوبي براي تمرين هستن.

اما در درجه ي اول بايد براي لغت ، تك تك لغات ادبيات تون چه ستاره دار و چه بي ستاره رو با معني بلد باشيد . مطابق برنامه ي آزمون تون پيش بريد .

براي املا هم بايد تمام لغات كتاب هاي ادبيات تون و هم چنين لغات دروس املاي زبان فارسي تون رو بلد باشيد ( مطابق برنامه آزمون تون بريد جلو )

و براي تمرين از هموني كه گفتم استفاده كنيد.

چيز ديگه كه خيلي مهمه زدن تست هاي مربوط به لغت و املا توي آزمون تونه .

من اوايل از ترس كم شدن رتبه و تراز و ردصد ، تستاي لغت و املا رو خصوصا اونايي كه شمارشي بود نميزدم.

اما بعد يه مدت به خودم گفتم كه من اومدم آزمون كه براي كنكور آمادگي پيدا كنم . اينطوري؟

و شروع كردم به زدن . اوايل غلط زياد ميزدم اما به تدريج راه افتادم و فن تست زني دستم اومد .

شماهم با جرئت بزنيد و از غلط زدن نترسيد .

اگه جايي مونده كه جواب ندادم بفرماييد تا جواب بدم.

اگه سوال ديگه اي هست من در خدمتم.

ان شاء الله موفق باشيد.​

6. شما به برنامه ازمون های کانون میرسیدید؟ بنظرتون حجم زیادی برای هر ازمون نبود؟

برنامه خودتون جدا بود یا فقط با برنامه راهبردی پیش میرفتین؟

بنظرتون اگه فقط کسی بتونه از 25 روز دیگه تابستون استفاده کنه بهتره چی بخونه و چیکار کنه؟

در مورد سوالات تون...

بله من به برنامه مي رسيدم . منتها بستگي به حجم دروس داشت . مثلا يه بار ميشد كه دروس حجم كمي داشتن يا مثلا من تو اون دروس مهارت بالايي داشتم و زودتر تموم ميكردم.

اما گاهي هم ميشد كه حجم زياد بود و دروس سخت و من گاهي تا آخرين 4 شنبه مطالعه ميكردم و حداكثر 5 شنبه صبح . اما عصر 5 شنبه هايي كه فرداش آزمون داشتم ، حجم سبكي رو مرور ميكردم و

هيچوقت مطلب جديد نميخوندم . شماهم بايد خودتون برنامه تون رو تنظيم كنيد . وقتي حجم زياد بايد سرعت مطالعه رو ببريد بالا ، و از طرفي ساعات خواب و كارهاي جانبي رو كاهش بديد .

نه من فقط با برنامه راهبردي پيش مي رفتم . شماهم همين كار رو بكنيد . چون يه برنامه ي مطمئن و آزمون شده ست و مطمئنيد كه تمام درس ها مطالعه خواهند شد .

هيچوقت برنامه ي غيراز راهبردي براي خودتون درست نكنيد . برنامه رو شخصي سازي كنيد اما در راستاي برنامه راهبردي . بعضي دوستاي من اين اشتباه رو كردن و از اواسط رفتن سراغ خوندن به شيوه ي خودشون

و خيلي از مباحث مطالعه نشده براشون موند.

بهترين كار توي تابستون مطالعه ي دروس اختصاصي پايه ست . اين توصيه رو من به همه ميكنم . نه سراغ پيش بريد و نه عمو مي ها .

البته از بين عمومي ها بايد اينا رو از همين الان كار كنيد :

زبان فارسي ( جز مبحث واژه و تكواژ ) + قواعد عربي + آرايه ي ادبيات و بقيه ي انرژي و تمركزتون رو بذاريد روي دروس اختصاصي پايه .

من زيست رو هر روز ميخوندم . و سعي ميكردم هر روز تست رياضي بزنم . البته شما سعي كنيد رياضي و فيزيك رو هر روز حتي شده 20-30 تا تست بزنيد .

من چون فيزيكم قوي بود سراغش نرفتم و به لطف خدا تو كنكور 100 زدم . گاهي هم هرشب يا شب درميون يه بخشي از لغات ادبيات رو مرور ميكردم .

از مهر به بعد روزاي مدرسه 7 ساعت مطالعه داشتم . اوايل سال روزاي تعطيل همون 7-8 ساعت مطالعه رو داشتم اما به تدريج و خصوصا تو نيمسال دوم ، روزاي تعطيل گاهي 10 ساعت مطالعه ميكردم.

از عيد به بعد هم كه كلا تعطيل بوديم حداقل 10 و حداكثر 13 ساعت مطالعه داشتم . اما ماه آخر رسوندم به روزي 8-9 ساعت و هفته ي آخر روزي 4-5 ساعت چون لازم بود.

ايميل تون رو هم چك كنيد و پيام هاي منو بخونيد.

اميدوارم جواب سوالات تون رو داده باشم .

اگه جايي ابهام وجود داره يا نياز به راهنمايي بيشتري داريد مي تونيد بهم پيام بديد يا باهام تماس بگيريد .

بازم اگه جايي كمك خواستيد من در خدمتم.

ان شاء الله موفق باشيد​

7. دوست عزیز سلام

اول باید بابت رتبه تون بهتون تبریک بگم...

دوم اینکه میخواستم بگم من سال 93 کنکور دادم با وجود تمام شرایط بدی که داشتم...ورتبه ام خیلی خیلی بد شد...5 رقمی شدم...قبول دارم که پارسال درس نخونده بودم...

به نظرت امسال اگه بمونمو واقعا درس بخونم میتونم موفق بشم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ینی امیدی هست که بتونم رتبه ی سه قمی یا 1000 بیارم....میتونی کمکم کنی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام. ممنون از لطف تون .

بله حتما كه كمك تون ميكنم.

اگه نظر منو ميخواين بدونيد ، بهتره براي سال ديگه نمونيد .

نميدونم شما كانون شركت ميكرديد يا نه . ما تو ماه آخر سال به سال كنكورها رو آزمون ميگرفتيم از خودمون .

و كاملا حس ميشد كه سال به سال كنكور داره سخت تر و سخت تر ميشه . خصوصا از سال 90 به اينور سطح كنكور با سالهاي قبل شديدا فرق داره .

كنكور امسال رو هم كه ديديد ؟

من وقتي كنكور 92 رو از خودم آزمون گرفتم ، رياضيم رو 95 ، زيستم رو 90 و شيميم رو 100 زدم .

اما امسال تو كنكور 93 رياضيم رو 75 ، زيستم رو 78 و شيميم رو 85 زدم.

خودتون هم ديديد كه سطح كنكور امسال نسبت به سال قبل فوق العاده بالاتر بود.

من روز كنكور خيلي از بچه هاي مدرسه مون كه سال دومي بود كه كنكور ميدادن رو ديدم .

50 درصدشون كه گريه ميكردن و 50 درصدشون ميگفتن رتبه اي 10 برابر بدتر از پارسال ميگيرن .

هيچ چيزي براي كنكور قابل پيش بيني نيست جز سخت تر شدنش .

از طرفي سطح بچه ها سال به سال ميره بالاتر.

سال قبل آقاي كياني مهر تو شهر ما با تراز 7600 ميشدن رتبه 40 كشور اما من امسال با تراز 8000 شدم رتبه 70 كشور.

ببينيد تفاوت رو ...

از طرفي آيا شما حاضريد دروسي رو كه 1 ساله داريد تكرار مي كنيد دوباره بخونيد ؟

من تو اين 1 سال خوب خوندم اما اين 1 ماه آخر كه بايد مرور ميكرديم ، به اندازه ي تمام عمرم خسته شدم چون حالم از مرور درسا داشت بهم ميخورد .

يعني الان به هيچ وجه حاضر نيستم دوباره اون درسا رو بردارم بخونم.

شما حاضريد يه سال ديگه همه ي اين مباحث رو تكرار كنيد؟

به همين خاطر من توصيه ميكنم براي سال ديگه نمونيد و انتخاب رشته تون رو بسپاريد به يه مشاور خوب و كاربلد و نتيجه رو هم بسپاريد دست خدا.

اين نظر من بود . بازم براي اطمينان خودتون مي تونيد از خيلي هاي ديگه هم سوال كنيد و نظرشون رو بپرسيد .

اگه تصميم گرفتيد كه بمونيد براي سال بعد ، من براي هرگونه كمكي در خدمتم .

ان شاء الله موفق باشيد​

8. من الان پیش یه مشاور میرم که برنامه بهم میده،ولی گفتا چند تا دفتر درست کنم که پس از مطالعه برنامه و تست زدنام باید دفتر کامل کنم که در حد فواصل معین میبرم دفترا رو پیش ایشون.

بعضی از رتبه های دورقمی و سه رقمی سال های پیش و حتی امسال شاگرد ایشون هم بودن.خب نظرتون راجع به این چیه؟به نظرتون این دلیل موفق بودن مشاور رو نمیرسونه؟ایشون حتی بیشتر موقع ها هم دانشگاه تهران هستن،همایش دارن.

راستی من تهران زندگی میکنم.

راجع به کلاس کنکور هم که گفته بودم:کلاسای کنکور مدرسمون از اوایل تیر شروع شد و تا آخر تابستون هم درس های پایه رو کار میکنن که من نرفتم. و میخوان درس های پیش رو از مهر شروع کنن.

سوالم این بود که به نظرتون من لازمه این کلاسا رو برم یا نه؟من خودم نظرم اینه که نرم چون هم از وقت مطالعه ام کم میشه و هم اینکه با درسنامه های کتاب تستا میتونم نکات کنکوری رو یاد بگیرم.

حالا باز نظر شما چیه؟

ببنيد من هميشه ميگم مشاور يا پشتيبان نقش زيادي توي پيشرفت يا پسرفت دانش آموز نداره و اصل كار خود فرده نه مشاور .

يعني شما فكر مي كنيد هركي نره پيش ايشون تك رقمي نميشه ؟ هركي پشتيبان ويژه نداشته باشه رتبه برتر نميشه؟

من چنين عقيده اي ندارم .

من قرار نيست نظرات خودم رو به ديگران تحميل كنم . توي پيام قبلي بهتون گفتم كه نظر من بر اينه اما تصميم گيري نهايي با خودتونه .

به همين خاطرهم گفتم فقط به من يه نفر اكتفا نكنيد و از چند نفر ديگه هم بپرسيد . به نظرتون همه ي رتبه هاي برتر با ايشون مشاوره دارن ؟

تصميم گيرندهي نهايي خودتون هستيد آقا . من شرايط شما رو ندارم و شايد براي شما مناسب باشه كه با ايشون مشاوره داشته باشيد .

من لازم نمي بينم . چون خيلي ها رو اطرافم ديدم كه مشاور نداشتن و برتر شدن .

همه از من انتظار تك رقمي داشتن . از روز اعلام نتايج روم نشده برم پيش دبيرام . چرا ؟ چون توي حل سوالات ديني بجاي خالي گذاشتن جاي يه سوال ، تا آخر ديني تمام سوالات رو جا به جا

زدم و درصد افتضاح دينيم باعث شد اين رتبه رو بگيرم . البته بازم خدا رو شكر كه اين اشتباه به درس زبانم نكشيد . اينو گفتم كه بدونيد من از تك رقمي ها بودم اما متاسفانه ...

من مشاور رو توصيه نميكنم چون معتقدم خودتون بهتر از هركسي خودتون رو ميشناسيد و مي تونيد برنامه بريزيد براي درساتون . بهرحال من به نظرات همه احترام كيذارم و صرفا نظر خودمو گفتم.

و در مورد كلاس ها ...

ببينيد ساعت مطالعه ي نرمال توي تابستون 7 ساعت هست و اگه سرعت تون پايينه 8 الي 9 ساعت و نه بيشتر . فرض كنيد الان ايام مدرسه است و از صبح تا ظهر كلاس هستيد.

خب شب چطور درس مي خونيد كه 7 ساعت تون پر بشه ؟

واسه همين فكر نميكنم رفتن به كلاس براتون مشكلي ايجاد كنه . اگه دبيرا از دبيران برتر هستن من پيشنهاد ميكنم بريد چون شايد از بين 100 تا نكته 99 تاشو بلد باشيد اما 1 دونه رو بلد نباشيد و سركلاس يادبگيريد .

از طرفي ممكنه موندن زياد تو خونه و تست زدن يه خورده خسته تون كنه يا شايد هم ممكنه رفتن به كلاس خسته تون كنه . اين مورد به روحيات خودتون بستگي داره .

اگه مي دونيد كه دبيرا عالي هستن و سطح كلاس ها پايين نيست اگه بريد ميتونه براتون مفيد باشه .

من يادمه بعد از عيد كه مدرسه مون تعطيل بود انقدر از محيط خونه و تست و درس خسته شده بودم كه حد نداشت اما زمان امتحانات كه رسيد و دوباره بچه ها رو ديدم و روزي 1-2 ساعت واسه امتحان دادن

بيرون از خونه مون بودم ، به قدري روحيه ام عوض شد كه انگار اول راه كنكورم هستم . واسه همين ميتونه مفيد باشه براتون . البته با توجه به برقرار بودن شروطي كه گفتم.

بازم تاكيد ميكنم اينا نظر شخصي منه و هيچكي بهتر از شما نميتونه واسه خودتون تصميم بگيره .

اميدوارم كمك تون كرده باشم.

بازم اگه جايي ابهامي هست يا سوالي داريد و يا راهنمايي نياز داريد من در خدمتم و باعث افتخارمه كه به شما كمك كنم.

ان شاء الله موفق باشيد​

9. راستش من به دلایلی فقط 20 روز میتونم از تابستونم استفاده کنم .البته یکم تا حالا خوندم ولی خب خیلی کمه

همین هم ناراحتم میکنه که تابستونم از دست بره. ولی در کل شرایط سخته امیدوارم از پسش بر بیام.میدونی چیه؟ من احساس میکنم بیشتر از هر چیز به انگیزه نیاز دارم

اخه یه مشکلاتی هس و منو بی انگیزه میکنه. فک میکنم با وجود مشکلاتی که هست نیازی نیس رتبه ام خوب بشه ولی از اون ور هم فک میکنم من نباید اینجوری باشم اخه قدیما خیییلی میخوندم و تو مدرسه رتبه یک بودم ولی کم کم انگیزه نابود شد

همين اول يه جمله بگم ...

يه برنده هميشه ميگمه مشكله اما ممكنه و يه بازنده هميشه ميگه ممكنه اما مشكله .

حواستون باشه بازنده نباشيد . ببينيد مهم نيست تا الان چي بوديد .

رتبه 1 مدرسه ، نابغه ، طلاي المپياد يا هرچيز ديگه . مهم از اينجا به بعده . من خودم دوران راهنمايي اصلا دانش آموز زرنگي نبودم و همچنين سال اول دبيرستان درسم افتضاح بود.

اما كسي داشتيم كه عالي بود و رتبه 1 بين همه ي كلاساي هم پايه مون بود . اما امسال ... اون تو تراز 5000 مونده بود اما من رسيدم به جايي كه همه ازم انتظار تك رقمي داشتن .

اما متاسفانه بخاطر اشتباهي كه تو دينيم انجام دادم شدم 2 رقمي و نميدونم چطور بايد تو چشم دبيرام نگاه كنم . همه شون منتظرن منو ببينن و دعوام كنن .

مهم چيزيه كه امسال هستيد . اولا به خودتون تلقين كنيد كه انگيزه داريد و زرنگ هستيد . اگه درس تون خوبه پيشنهاد ميكنم بريد آزموناي قلمچي چون جو رقابتي فوق العاده خوبي داره و باعث ميشه

به درس خوندن ترغيب بشين . با شروع شدن مدرسه ها و ديدن رقباتون كه دارن ردس ميخونن ، انگيزتون بيشتر ميشه . اما نبايد تا اون زمان وقت تلف كنيد.

شما بدتر از من هستيد ؟ فكر نكنم . من از 15 شهريور شروع كردم به درس خوندن . البته من فيزيك و شيمي و رياضي قوي داشتم و اصلا منظورم اين نيست كه بذاريد از 15 شهريور شروع به خوندن كنيد !

مهم نيست از كجاي مسابقه وارد ميشين ، مهم اينه كه به خط پايان برسيد . بايد تلاش كنيد تا اين عقب افتادگي رو جبران كنيد . حالا هرچي هدف بزرگتر ، تلاش هم بيشتر .

من يه مثالي دارم كه هميشه ميگم . فرض كنيد من ميخونم واسه رتبه 1 كنكور يا مثلا پزشكي تهران و بغل دستيم ميگه " هرچي قبول شدم ، شدم . مهم نيست "

خب بديهيه كه تلاش من بايد بيشتر باشه . من شايد روزي 6 ساعت خوندن هم برام كم باشه اما اون روزي 2 ساعت خوندن هم براش زياده .

يادتون نره كه شما 12 سال درس خونديد تا به اين نقطه برسيد و قراره 40 سال زندگي آيندتون رو طي يه آزمون 4ساعته رقم بزنيد .

يعني تمام زندگيتون مربوطه به اين 4 ساعت سرنوشت ساز . پس مسلما نبايد نسبت بهش بي تفاوت و بي انگيزه باشيد .

من هميشه براي همه دعا ميكنم . اما يادتون باشه خدا به هركسي چيزي رو ميده كه حقشو داره . من ميخوندم واسه رتبه 1 .

و نشدم و 3 روز تمام داشتم گريه ميكردم اما به خودم يادآوري كردم كه آقاي ميربابائي 3 ساله دارن زحمت ميكشن اما من فقط 9 ماه خوندم .

ايشون سرجلسه دقت تمام داشتن اما من سر بي دقتي درصد دينيم و به دنبالش رتبه مو خراب كردم . پس خدا جاي حق نشسته و به هركسي به ميزان تلاشش ميده .

اميدوارم منظورمو رسونده باشم . بازم هرجا نياز به هركمكي داشتيد من در خدمتم و باعث افتخارمه كه به شما كمك كنم.

ان شاء الله موفق باشيد​

10. من خیلی به گوشیم وابستم زهره جان

ولی یه سابقه ی خوب دارم اونم یک ماه امتحان نهایی ها بود

که دادمش به بابام و دیگه نفهمیدم کجا پنهانش کرد که عین معتادا هر چقدر گشتم پیداش نکردم و خدارو شکر امتحانا رو خوب دادم

با وجود اینکه امسال درس نخوندم درست حسابی تونستم تو نهایی جبران کنم ولی اون یک ماه بود نه یازده ماه.

اولا يادتون باشه كه نااميدي بزرگترين حربه ي شيطانه و اما علي (ع) هم گفتن كه نااميدي بزرگترين گناهه .

ضمنا توي اين مسير ميشه از همه چي رد شد اما نااميدي چراغ قرمزه كه هيچ راه عبوري ازش نداريد . پس همينجا نااميدي رو بفرستيد بره پي كارش .

در مورد موبايل . ببنيد من تو اين يه سال بارها و بارها روش هاي مختلفي رو آزمون و خطا كردم تا ببينم بهترين روش چيه و خداروشكر تو خيلي از موارد بهش رسيدم .

موبايل يكي از مخرب ترين چيزها توي اين مسيره .

من يه مدت روي همين امتحان ميكردم . مثلا يه مدت موبايلم رو خاموش كردم و يه مدت همزمان با درس خوندن پيام هم ميدادم .

تو روش اول تمركز فوق العاده بالايي داشتم تا حدي كه با جرئت به همه ميگفتم بازده مطالعاتي من 100 درصده .

اما تو روش دوم ميشد مثلا درسي كه تو نيم ساعت بايد تموم ميشد رو توي 1/5 ساعت ميخوندم و با بازده زير 50 درصد .

خب كدوم بهتره ؟ قطعا اوليش . و از طرفي خيلي از اطرافيانم رو ميديدم كه گوشي هاشون روشنه و باهاش كار ميكنن.

نتيجه ش چي شد ؟ اين شد كه من شدم رتبه 1 شهر و نفر دوم تو دخترا 250 رتبه با من فاصله داره .

حالا در پايان چي ؟ من ميتونم الان از گوشيم استفاده كنم اما آيا اون ميتونه الان رتبه ي 59 بگيره ؟ نه نميتونه ...

براي رسيدن به هدفهاي بزرگ بايد از يه سري وابستگي ها گذشت . سخته اما ممكنه . من خودم خيلي به نت وابسته بودم و خصوصا آيريسك .

اما منطقي فكر كردم و از آيريسك خداحافظي كردمو ديگه نيومدم . قاطعانه . اما يه نفر ديگه بود كه هي خداحافظي ميكرد و لي 2 روز بعد ميومد تو سايت و از صبح تا شب اينجا بود.

حالا چي شد ؟ آيا آيريسك تموم شد ؟ آيا اين 1 سال كه نيومدم چيزي ازم كم شد ؟ چيزي رو از دست دادم ؟ نه...چيزي رو هم بدست آوردم.

چي رو ؟ رتبه 2 رقمي كنكور رو ... رتبه 1 شهر رو ... ارزش و اعتبار رو ... ببينيد چقدر اعضاي سايت برام ارزش قائلن . چون ميتونم كمك شون كنم . چون مفيدم اما اون زمان اگه ميموندم هيچوقت نميتونستم مفيد باشم.

يادمه اواسط سال يه فيلمي گذاشته بود به اسم آواي باران كه 99 درصد بچه ها ميديدن اونو . اما من از مهر كلا تلويزيون رو تعطيل كرده بودم .

حالا نتيجه ش چي شد ؟ رتبه 1 شهر مال من شد و دوباره شبكه ي آي فيلم داره آواي باران رو پخش ميكنه و من با خيال راحت ميتونم بشينم اين فيلم رو ببينم.

حالا شما هم گوشي رو بذاريد كنار . اولش سخته اما كم كم عادت ميكنيد . دقيقا به خاطر همينه كه گفتم از الان بايد عادت بديد كه كاراي جانبي رو ترك كنيد.

يه چيزي ميگم شايد باور نكنيد . بعد از اين همه مدت با توجه به اون وابستگي كه به گوشي و نت داشتم ، بعد از اتمام كنكور ديگه اصلا دلم نيمخواست گوشيمو روشن كنم يا بيام نت !

پس همه چي به عادت تون بستگي داره . خودتون منطقي تصميم بگيريد . آيا سالهاي ديگه نميتونيد از موبايل استفاده كنيد ؟ چرا مي تونيد ...

اما آيا سال هاي ديگه مي تونيد به رتبه ي خوب كنكور برسيد ؟ نه...

اميدوارم حرفام مفيد باشه و اگه بازم كمكي خواستيد من در خدمتم.

موفق باشيد​

11. تبریک بابت رتبتون .(جمله ی کلیشه ایd: ولی خوب از ته قلبه و ارزشش زیاده:5:)

شما توی 15 روز پایه رو جمع کردید!!!!! فقط می خوندید یا تست هم می زدید ؟مثلا فیک پایه مثلا نشر الگو کلی تست داره که کلی وقت میگیره . یعنی شما تست نزدید توی این 15 روز ؟

من رشتم ریاضیه به نظرتون توی این فرصت باقی مانده تا ته تابستون روی یه کتاب که فهمش شما رو خیلی اذیت کرد چی بود که من الان ببندم .

(مثلا کتاب x رو توی این فرصت با تست زیاد تموم کن و....)

من الان هنوز پیش رو شروع نکردم و به برنامه قلم چی عمل می کنم .مثلا من در طول 2 هفته فقط قلم رو بخونم یا شما کنار ازمونتون مثلا یهسری مباحث رو

جدا می خوندید به غیر از ازمون یا فقط طبق اون بود.ممنون

سلام . ممنون از لطف شما . تبريك تون بسيار ارزشمنده براي من.

خير من نتونستم پايه رو جمع بندي كنم . از 15 شهريور شروع به خوندن كردم و مطابق برنامه راهبردي كانون پيش رفتم تا اواسط مهر كه بعد از آزمون تعيين سطح ، وارد فاز جديد برنامه شديم و

مطابق برنامه حركت كردم . خب من قبلا هم المپياد فيزيك و هم شيمي خوندم و فيزيك و شيمي خيلي قوي و رياضي نسبتا قوي داشتم و حتي امسال اصلا سر حل سوالات فيزيك 2 نرفتم !

آخرين باري كه من سوال استوكيومتري حل كردم فروردين سال سوم بود ! براي همين شكر خدا امسال نسبت به بقيه ي بچه ها حجم كمتري از حل تست و درس ها رو دوشم بود .

اما شما بايد همپاي مطالعه تست هم بزنيد خصوصا توي دروس اختصاصي . مثلا به نظرتون خوندن فيزيك فقط با خوندن فرمولها و حل نكردن تست ممكنه ؟ مسلما نه.

شما مطابق برنامه راهبردي بريد جلو و تست هاي مربوط به هر بحث رو طوري سازماندهي كنيد كه بتونيد طي 2 هفته حل كنيد .

توي اين مدت توصيه ي من اينه كه مطابق برنامه بريد جلو و هرچي كه تا الان نخونديد رو ول كنيد . مطمئن باشيد كه تا پايان سال بارها خونده خواهند شد.

ضمنا يادتون باشه تا روز كنكور هيچ درس و مبحثي بسته نميشه . اشتباه نكنيد ! مثلا مي تونيد بريد يه كتاب ژنتيك بخونيد و بعد بگيد من ژنتيك رو بستم ؟ يعني تو آزمون ژنتيك رو 100 مي زنيد ؟

( البته من چون تجربي بودم مثال تجربي زدم ! ) اما بهتون توصيه ميكنم اگه براي شيمي از مبتكران استفاده مي كنيد ، سعي كنيد از همين

الان شروع به حل تست هاش كنيد مطابق برنامه ي آزمون تون چون حجم تست هاش يه خورده زياده و هيچ تستي رو نزده رها نكنيد . شيمي امسال همه داوطلبا رو شوكه كرد .

نه من كاملا منطبق بر برنامه جلو ميرفتم . منتها ايرادي كه بوجود مياد تو نيمسال دومه كه دبيرا زودتراز برنامه حركت ميكنن و هرشب بايد يه نگاه اجمالي روي

مطالبي كه دبيرتون تدريس كرده بندازيد اما بازم 90 درصد تمركزتون روي برنامه راهبردي باشه .

اميدوارم جواب همه ي سوالات تون رو داده باشم.

اگه جايي بي جواب مونده يا ابهامي وجود داره يا اگه سوالي داريد يا كمك نياز داريد من در خدمتم.

ان شاء الله موفق باشيد​

12. معدلتون هم اگر مایل هستید ذکر کنید دیگه خیلی شرمنده کردید.

حقيقتش من سال قبل حدود يك ترم بابت المپياد به مردسه نرفتم و همه ي درسا و كتاب ها رو فقط شب امتحان خوندم .

معدلم شد 19/57 اگه اشتباه نكنم و متاسفانه تاثير سوء روي نتيجه ي كنكورم گذاشت .

دشمن تون شرمنده ، من انجام وظيفه ميكنم.

اگه بازم سوالي هست من در خدمتم.​

13. اگه برگردید به گذشته چه اشتباهی رو انجام نمی دید .

یا چه کاری واسه موفقیت بیشتر انجام میدید؟

قطعا از اول تابستون شروع به درس خوندن ميكنم .

مباحث جانبي كه ذهنم رو اشغال ميكنن همون اول كار دور ميريزم .

استرسم رو كمتر ميكنم .

به جاي غصه خوردن بابت هر نتيجه ي آزمونم ، سعي ميكنم يادگيريم رو ببرم بالا.

ولي شكر خدا مجموعا كارهاي غلط زيادي انجام ندادم امسال . غلط بزرگ سر حل تست هاي ديني كنكورم بود كه اين فضاحت توي رتبه م بوجود اومد.

اگه بازم امري هست من در خدمتم .​

آخرین ویرایش توسط مدیر

react0r

New Member
لایک ها
80
پاسخ : زهره تاج آبادي( رتبه 59 منطقه) پاسخ مي دهد

میشه من هم چند سوال بپرسم؟
۱- کلاس کنکور رفتید؟
۲-چه قدر برای کنکور خرج کردید؟ حدودی
۳- سال های دوم و سوم رو همون سال تست هاش رو کار کردید؟

خوش به حال کنکوری های ۹۴

only physics

New Member
لایک ها
2,386

میشه من هم چند سوال بپرسم؟
۱- کلاس کنکور رفتید؟
۲-چه قدر برای کنکور خرج کردید؟ حدودی
۳- سال های دوم و سوم رو همون سال تست هاش رو کار کردید؟
خوش به حال کنکوری های ۹۴

بله هرچقدر كه دوست داشته باشيد مي تونيد سوال بپرسيد ، و من تا جايي كه بلد باشم قطعا كمك تون خواهم كرد.

و باعث افتخارمه كه به شما كمك كنم.

1- خير نرفتم . چند جلسه كلاس رياضي رفتم اما ديگه ول كردم چون اولا نياز نداشتم و ثانيا وقت اتلافي توي رفت و برگشت زياد بود .

و پيشنهادم اينه كه تا زماني كه مجبور به رفتن نشديد ، نرين كلاس . با تمرين و درس خوندن به تدريج پيشرفت مي كنيد .

من از نمره ي 15 فيزيك رسيدم به 100 درصد فيزيك كنكور . و فقط هم خودم خوندم . و همچنين شيمي . منتها هرچقدر سطح تون توي يه درس پايين تر باشه ، نياز بيشتري به تمرين و خوندن داره .

و تا جايي كه نياز جدي نداريد كلاس نريد . اگه چه الان كه تبستونه رفتن به كلاس به نفع تون باشه چون وقت اضافي زياد داشته باشيد اما از مهر و آبان به اون طرف ،

انقدر حجم درسا زياد ميشه كه كلاس ها فقط تاثير سوء روي شما ميذاره . پس حتي الامكان نريد مگر اينكه واقعا نياز داشته باشيد.

2- نميدونم والا ! من امسال اصلا كتاب نخريدم و همه رو از كتابخونه ي مدرسه مون ميگرفتم . چون به فكر خانواده ام هم بودم اگرچه اونا حاضربودن هر خرجي رو بكنن براي من.

شماهم به فكر خانواده تون باشيد ، اگرچه موفقيت شما مهمه اما خانوادتون هم مهمن . من فقط خرج آزمونهاي قلم چيم كردم و يه همايش زيست رفتم كه حدود 100 تومن پولش شد و به دردم نخورد !

3- من سال دوم اصلا تست كار نميكردم ! سال سوم چون براي المپياد ميخوندم ( اول فيزيك و بعد شيمي ) تمام تست هاي كتاب فيزيك نشرالگو 2 و مبتكران 2 و 3 رو زده بودم و خدا رو شكر ،

شيمي و فيزيك قوي داشتم . مثلا من يادمه آخرين باري كه سوال استوكيومتري حل كردم فروردين سال سوم بود . اما حتي اگه سال دوم و سوم تست كار كرده باشيد ، بازم بايد سال پيش مباحث دوم و

سوم رو كار كنيد چون فراموش ميشن . هيچ مبحثي نبايد تا كنكور دست نخورده باقي بمونه.

حالا يه سوال من مي پرسم ! چرا خوش به حال كنكوري هاي 94 ؟

اميدوارم جواب تون رو كامل داده باشم . اگه جايي ابهام وجود داره يا هرجا سوال ديگه اي به ذهن تون رسيد و راهنمايي خواستيد ، من در خدمتم تا انجام وظيفه كنم.

ان شا ء الله موفق باشيد.

Alireza M

New Member
لایک ها
13

رشته ی شما تجربیه یا ریاضی؟
اگه تجربیه اطفا می تونید بگید که چند بار زیست را خواندید و چه طور خواندید؟
تست های هر سال رو چطور زدید؟
تابستان سال اول و دوم چه مقدار درس خواندید؟می خوام به سال دوم برم.

ممنون می شم کمکم کنید.

x-star

New Member
لایک ها
243

سلام.میشه روش مطالعتونو تو درس زبان توضیح بدین؟(باتوجه به اینکه درسی هست که خیلیانمیتونن بزننش وفراترازحدکتاب.من خودم بقیه درسام خوبه اما قلمچی زبانشونمیتونم خوب بزنم.هنوزاینجاشم شنیدم که سوالای کنکوردرس زبان سخترازسوالای زبان کانونه)

only physics

New Member
لایک ها
2,386

رشته ی شما تجربیه یا ریاضی؟
اگه تجربیه اطفا می تونید بگید که چند بار زیست را خواندید و چه طور خواندید؟
تست های هر سال رو چطور زدید؟
تابستان سال اول و دوم چه مقدار درس خواندید؟می خوام به سال دوم برم.

ممنون می شم کمکم کنید.

سلام . بله حتما كه كمك تون ميكنم.

من رشته ام تجربيه .

من سال دوم اصلا به فكر كنكور نبودم و تستي نميزدم . سال سوم هم درگير المپياد بودم . ابتدا المپياد فيزيك ميخوندم و بعد رفتم سراغ شيمي .

و اونجا بود كه تمام تست هاي مبتكران شيمي 2 و 3 و نشرالگو فيزيك دوم رو زدم . و خداروشكر شيمي و فيزيك و رياضيم بسيار قوي شد .

شما توي تابستون بايد تمركز و انرژي زيادي روي دروس اختصاصي پايه بذاريد و همزمان تست هاش رو بزنيد .

راستش نشمردم چند بار زيست خوندم اما بايد هر شب زيست رو مطالعه كنيد . اينم روش مطالعه ي زيست من :

اگه جايي بي جواب مونده يا سوال ديگه داريد بفرماييد من در خدمتم.

زيست: دقت وتوجه شديد روي كتاب داشته باشيد وتست هاي متفرقه كمتر بزنيد .من خودم اوايل براي زيست زياد تست ميزدم .

اما ديدم حتي مشهورترين كتاباي بازار هم كه غالبا تست هاي سخت و مفهومي دارن بازم مشابه كنكور نيستن و سوالا غالبا داراي جواب 1-2 كلمه ايه و

هيچ مشابهتي باكنكور ندارن . واسه همين تصميم گرفتم تست زدن رو بذارم كنار و بيشتر روي كتابم تمركز كنم و انقدر ريز و دقيق بخونم و مرور كنم كه

ديگه هيچي ازش نخونده باقي نمونه . جز توي مبحث ژنتيك ، كه واقعا نياز به ستت زدن داره . مبحث ژنتيك هم زياد سخت ينست و با 1-2 بار حل مسئله ،

روند كار دست تون مياد اما حتما نكته هاش رو يادداشت كنيد . و در مورد بقيه ي درس ها حتما روي كتاب تسلط فراوان داشته باشيد. سعي كنيد زيست

رو هرروز حتي شده 1 ساعت بخونيد.دفعه ي اول كتاب رو ريز به ريز بخونيد و نكاتش رو توي يه دفتر براي خودتون يادداشت كنيد . قيد ها رو به طور

جداگانه طبقه بندي كنيد توي يه دفترچه مثلا همه ي قيدهاي "بسياري" رو يه جا بنويسيد ، " بعضي" رو يه جا ديگه و... دفعه ي بعد كه خواستيد اين

درس رو بخونيد ( فرداي اون روز يا چند روز بعد ) بدون نگاه كردن به كتاب درسا رو واسه خودتون دوره كنيد .ممكنه بعضي نكات يا قيدها جا بيفتن واسه

همين بعداز مرور كردن هر پاراگراف يه نگاه به پاراگراف بندازيد تا اگه چيزي جاافتاده ، به يادتون بياد . و اما هفته ي آخر آزمون ، موقع مرور مباحث آزمون سعي كنيد

تركيبي بخونيد . يعني مثلا توي كتاب گفته "بسياري از ماهي ها آمونياك دفع مي كنن " شما به محض خوندن كلمه ي "ماهي" بايد تمام مطالبي رو كه درمورد

ماهي خوندن به ذهن تون بياريد و باخودتون مرور كنيد مثلا "لقاح خارجي-بسياري شون بادكنك شنا دارن – نقش باله ها- زمان پيدايش و ..." . قيدها رو هم فراموش نكنيد

سلام.میشه روش مطالعتونو تو درس زبان توضیح بدین؟(باتوجه به اینکه درسی هست که خیلیانمیتونن بزننش وفراترازحدکتاب.من خودم بقیه درسام خوبه اما قلمچی زبانشونمیتونم خوب بزنم.هنوزاینجاشم شنیدم که سوالای کنکوردرس زبان سخترازسوالای زبان کانونه)

زبان : روي گرامر كار كنيد .علاوه برخوندن جزوه ي معلم براي راه افتادن توي گرامر بايد تست بزنيد. سعي كنيد غالبا تست ها رو به صورت زماندار بزنيد . مشابه تايم كانون .

مثلا 20 تا سوال گرامر رو تو 15 ديقه بزنيد . و اما لغت كه يكي از مهمترين بخشهاي زبانه .حتما تمام لغات كتابتون رو حفظ باشيد . مهم نيست كجا باشه . تو متن ها ، صورت سوالات كتاب ، و... همه رو بلد باشيد.

چون بخش اعظم سوالات زبان به صورت مستقيم و غير مستقيم مربوط به لغت ميشن . مثلا درس اول گرامر پيش دانشگاهي ارتباط تنگاتنگي با لغت داره و تا زماني كه معاني لغات و جمله رو نفهميد نميدونيد بايد

مثلا ربط دهنده as بذاريد يا since يا ... اما تست هاي كلوز . حتما وقتي بهشون مي رسيد اول از همه خيلي سريع متنش رو يه دور بخونيد .طوري كه بفهميد متن ميخواد در مورد چي صحبت كنه و بعد برگرديد

سر زدن تستها اين كار كمك ميكنه كه حتي اگه معاني بعضي كلمات رو نفهميديد بدونيد مقصود متن چيه و چه گزينه اي مرتبط با متنه. براي پركردن جاهاي خالي حتما 4-5 كلمه قبل و بعد جاي خالي رو بخونيد و

همه ي گزينه ها رو مدنظر داشته باشيد .اگه بين 2 گزينه شك كرديد بريد تا آخر متن كلوز سوالا رو جواب بديد و بعد برگرديد سر اون جاي خالي . به احتمال 80 درصد اينطوري مي تونيد شك تون رو از بين ببريد .

درمورد متن هاهم مشابه درك مطلب عربي عمل كنيد . اول چندخط سريع بخونيد و بعد نگا به صورت سوالا بندازيد و دوباره برگريدد توي متن . يه سري كتاب تاليف شده شامل متن و كلوز كه ميتونه براي تست زني مفيد باشه .

از جمله كتاب " نترسيم از متن " دكتر رضاكياسالار كه فوق العاده كتب خوبيه .من اين روش ها رو به كار بردم و به لطف خدا تونستم زبانم رو توي كنكور 86 درصد بزنم و توي آزمونهاي كانون حتي گاهي زبانم رو

100 درصد و يا 90 به بالا ميزدم .

اگه بازم سوالي هست بفرماييد من در خدمتم تا انجام وظيفه كنم.ژ

ان شاء الله موفق باشيد

دوستان من اواسط سال قبل بنابر درخواست تعداد زيادي از بچه هاي شهرمون ، روش هاي مطالعه و تست زني خودم توي دروس مختلف رو تايپ كردم و به صورت گزارش كار پشتيبانم ،

به همه ي بچه ها سر آزمون دادم.

اگه خدا ياري كنه و شما موافق باشيد اين مجموعه رو به صورت پي دي اف در بيارم و آپلود كنم و بذارم توي همين تاپيك تا بتونيد ان شاء الله ازش استفاده كنيد.

aphu77-G

New Member
لایک ها
85

سلام. فقط یه سوال : چرا قلم چی؟ بدلیل جامعه آماری؟
گزینه2سوالاش سخت تر و استانداردتره و بعلاوه شباهت زیادی به سوالات کنکور داره اما کتاب نه نداره!
و الان هم که میدونی کم تر کسی رو قلم چی آبی حساب باز میکنه.فقط
میخوام بدوننم دلیل اینکه قلم چی رو بر گزینه2 ترجیح دادید چیه ؟؟؟

گزینه2هم مشاور داره اما خب قیمتش جدا از پولیه که شما واسه ازمون هاش میدید.
مثل قلم چی مشاورهاش درهمون شهریه که هستید.و من
ترجیع میدم گزینه2برم.

لطفا توضیح بدید چرا.

m in m

New Member
لایک ها
11

دیدم اینجا بحث پرباری در جریانه گفنم منم شرکت کنم!!
دوستانی که به عمومی ها اهمیت نمیدن باشمام!! من نمیخام از خودم تعریف کنم ولی اگه کنکور به دروس اختصاصی بود منم الان یه رقمی بودم!! حواستون به عمومی ها باشه. نگین عمومی ها اهمیت ندارن. برین تو این لینک مربوط به منه!! درس عبرتی بشه براتون. حتی توی چند روزی که توی تیر ماه فرصت داشتیم من به درصد 100 هم رسیده بودم تو آزمونای جامع گزینه 2 یعنی ریاضیو و فیزیکو 100 میزدم!!. ولی امان از این عمومی ها!! هم معدل بیست منو توسال سوم (معدل اختصاصیام) خراب کردن هم رتبه ی کنکورمو. برنده کسیه که به عمومی ها هم توجه کنه!! البته من تقریبن هررشته ای بخام میتونم برم و صد البته اونجا دیگه عمومی ها اندازه کنکور اهمیت نداره و قطعن رتبه ی بهتری رو تو دانشگاه کسب میکنم!!
سروش زمانى علويجه
اگه نمیاد برید تو نفرات برتر ریاضی رتبه هفتاد منطقه 2 رو بیارید!!
البته من سابقم تو آیریسک بیشتره ولی بدلایل امنیتی اکانت قبلیم از بین رفت!!. یعنی چند سالی هست آیریسکی ام!!

آخرین ویرایش توسط مدیر

AlimA

New Member
لایک ها
178

دوستانی که به عمومی ها اهمیت نمیدن باشمام!! من نمیخام از خودم تعریف کنم ولی اگه کنکور به دروس اختصاصی بود منم الان یه رقمی بودم!! حواستون به عمومی ها باشه. نگین عمومی ها اهمیت ندارن. برین تو این لینک مربوط به منه!! درس عبرتی بشه براتون. حتی توی چند روزی که توی تیر ماه فرصت داشتیم من به درصد 100 هم رسیده بودم تو آزمونای جامع گزینه 2 یعنی ریاضیو و فیزیکو 100 میزدم!!. ولی امان از این عمومی ها!! هم معدل بیست منو توسال سوم (معدل اختصاصیام) خراب کردن هم رتبه ی کنکورمو. برنده کسیه که به عمومی ها هم توجه کنه!! البته من تقریبن هررشته ای بخام میتونم برم و صد البته اونجا دیگه عمومی ها اندازه کنکور اهمیت نداره و قطعن رتبه ی بهتری رو تو دانشگاه کسب میکنم!!
سروش زمانى علويجه
البته من سابقم تو آیریسک بیشتره ولی بدلایل امنیتی اکانت قبلیم از بین رفت!!. یعنی چند سالی هست آیریسکی ام!!
اضافه کنم خوبی عمومی ها اینه که اگه درست بخونید درصدش تقریبا پایداره. اما اختصاصی به علت استرس بیشتری که سرش هست و دامنه تغییرات بیشتری که از لحاظ سطح و اینا داره ممکنه سر جلسه کنکور با استرسی که تو هیچ آزمون آزمایشی تجربه نمی کنید خیلی پایین تر بشه درصدتون. من به همین خاطر زیر ۱۰۰ نشدم! منی که ریاضی گزینه ۲ ی آخر رو ۹۴ درصد زدم ریاضی کنکورو ۶۰ زدم! (البته کنکور سخت تر بودا ولی نه در این حد. ضمنا رشته ام ریاضی ه)

only physics

New Member
لایک ها
2,386

سلام. فقط یه سوال : چرا قلم چی؟ بدلیل جامعه آماری؟
گزینه2سوالاش سخت تر و استانداردتره و بعلاوه شباهت زیادی به سوالات کنکور داره اما کتاب نه نداره!
و الان هم که میدونی کم تر کسی رو قلم چی آبی حساب باز میکنه.فقط
میخوام بدوننم دلیل اینکه قلم چی رو بر گزینه2 ترجیح دادید چیه ؟؟؟

گزینه2هم مشاور داره اما خب قیمتش جدا از پولیه که شما واسه ازمون هاش میدید.
مثل قلم چی مشاورهاش درهمون شهریه که هستید.و من
ترجیع میدم گزینه2برم.

لطفا توضیح بدید چرا.

سلام . اين پاسخي هست كه من چند روز قبل به يكي از كاربها دادم و اونو مجددا اينجا تكرار ميكنم .

در مورد آزمون ...

شما استاندارد رو چي تعريف مي كنيد ؟

مي دونيد تو مملكت ما چطوريه ؟ هرطور كه طراحاي كنكور سوال بدن ميشه استاندارد ! يعني سوالات شيمي امسال با اون فضاحت الان استاندارد محسوب ميشن .

به همين خاطر من ميگم سوالات هيچ آزموني حتي سنجش هم استاندارد نيست .

من هم كانون رو امتحان كردم ، هم گزينه و هم علوي و هم سوالات سنجش رو از خودم آزمون ميگرفتم .

از كانون راضي تر بودم حالا به چند دليل .

اولا اينكه جامعه آماري بالاتري نسبت به بقيه موسسات داره . يعني ميتونيد طبق نتيجه ي آزمون تون ببنيد كه اگه همينطور بريد جلو تقريبا چه رتبه اي مياريد .

دوما اينكه تو شهر ما تجمع بچه هاي تيزهوشان و نمونه تو كانون بود . من تابستون اصلا درس نخوندم اما تو گزينه هميشه تو شهر اول بودم و تو كشور زير 20 ميشدم !

در حاليكه اولين آزمون كانون با تراز 7100 شدم 11 شهر و 600 كشور . ببينيد تفاوت رو . و از اونجا بود كه فهميدم من چقدر عقبم و رقبام چقدر جلو .

از طرفي من حس رقابت رو خيلي دوست داشتم و بودن توي اين جو رقابتي بهم انگيزه ميداد و باعث ميشد حتي وقت هايي كه خسته ميشدم و مي بريدم ، دوباره شروع به خوندن كنم.

نمي دونم شما نسبت به رقابت چه حسي داريد ؟ مثلا تو دوستاي خودم كسي بود كه تو كانون تراز و رتبه ي خوبي نميگرفت و اين رقابت شديد براش آزاردهنده و مخرب بود .

خب اگه اينطور هستيد نبايد بياين كانون و بريد جايي كه جامعه آماري پايين تري داره اما عواقب اعتماد به نفس كاذبي كه پيدا مي كنيد به گردن خودتونه !

البته من معتقدم نبايد زود تسليم بشيد . من خيلي جاها خراب كردم آزمونمو . خيلي جاها عقب افتادم . خيلي روزا گريه كردم و نااميد شدم و بريدم اما تسليم نشدم و ادامه دادم .

اگه بتونيد همچين روحيه اي رو تقويت كنيد توي خودتون ، مي تونيد با اين رقابت كنار بياين هرچند كه مخرب باشه .

دليل بعدي كه من به كانون اومدم زا گزينه ، برنامه بود .

در طول سال تحصيلي گزينه 2 خيلي جلو حركت ميكنه . يعني تحت هيچ شرايطي نميشه خودتونو بهش برسونيد . از طرفي جلو جلو خوندن هم توي يادگيري تاثير منفي ميذاره و علاوه بر اينكه چيز جديدي ياد نمي گيريد ،

چيزاي قبلي رو هم به خوبي پوشش نميدين و فراموش مي كنيد . از طرفي تابستون كانون دوم و سوم رو همزمان جلو مي بره ( براي اونايي كه نگاه به آينده انتخاب نكردن ) اما گزينه مياد دوم رو تموم ميكنه و بعد ميره سر سوم.

دليل بعدي مشابهت سوالاست . ببينيد سوالات زيست كانون شديدا تركيبي و مفهومي و سختن و در درجه ي اول فكر مي كنيد غير استانداردن اما تست زني رو در شما تقويت ميكنن . من اوايل كه رفته بودم كانون شديدا از دست

سوالات زيست ناراضي بودم و هميشه حتي همين اواخر هم ميگفتم غير استاندارده اما كنكور هم مشابهت فوق العاده زيادي داشت با كانون در حالي كه سوالات زيست گزينه شديدا آبكي بود .

شايد سوالات زيستش اعصاب خوردكن باشن اما نكات خوبي دارن كه زمان تحليل آزمون بهشون مي رسيد .

از طرفي امكانات سايت كانون بيشتره .

مورد مهم تر دفتر برنامه ريزيه . ببينيد ، كانون مياد يه برنامه راهبردي ميده و شخصي سازيش رو ميذاره به عهده ي خودتون . حالا يعني چي ؟

فرض كنيد من 2 هفته ديگه آزمون كانون دارم و مباحث ژنتيك و مشتق توش هست .

فرض كنيد من اصلا ژژنتيك بلد نيستم اما مشتق رو خيلي خوب بلدم . حالا بديهيه كه طي اين 2 هفته مطالعه براي آزمون من بيشتر وقتم رو ميدم به ژنتيك .

مثلا 1 ساعت مشتق ميخونم و 2 ساعت ژنتيك .

حالا فرض كنيد 2 هفته ديگه گزينه دارم با همين مباحث . دفتر برنامه ريزي گزينه اينه كه ( اگه تغيير نكرده باشه ) مياد روز رو به 4 بخش 1/5 ساعته تقسيم ميكنه و ميگه بايد تو هر ساعت چي بخونيد .

حالا فرض كنيد من بيام طبق اين دفتر برم جلو . بايد براي ژنتيكي كه 20 درصد ميزنم 1/5 ساعت وقت بذارم و براي مشتقي هم كه 100ميزنم 1/5 ساعت وقت بذارم .

اين درسته ؟ اينطوري علاوه بر اينكه هيچي از ژنتيكم پيشرفت نميكنه ، از مشتق هم بيزار ميشم . غير از اينه ؟ اما تو كانون من در راستاي برنامه راهبردي ، برنامه ي خودمو مطابق سطحم تو هر درس تنظيم ميكنم.

مورد بعدي فاصله ي بين آزمونهاست . به نظرم 2 هفته فاصله بهترين زمانه . چون طبق فرصتي كه در اختيار داريد ميتونيد برنامه تون رو يكنواخت ببريد جلو و با سرعت ثابت . نه اينكه اول شل بگيريد و هفته ي آخر شروع به دويدن كنيد.

در صورتي كه تو گزينه هيچوقت نميتونستم با سرعت ثابتي برم جلو و هميشه هفته ي آخر به عجله ميفتادم .

در مورد كتاب ها . من خودم اصلا كتاب هاي كانون رو قبول ندارم و به نظرم شديدا بيخود هستن و فقط جنبه ي كسب درآمد دارن.

به همين خاطر موقع ثبت نام بن خريد كتاب رو نگرفتم و پولش رو پرداخت نكردم . شما هم اگه يه خورده باهاشون كل كل كنيد مي تونيد بن رو تهيه نكنيد.

اينا دلايلي بود كه باعث شدن من از گزينه بيام كانون .

شرايط افراد باهم متفاوته . شما مي تونيد براي اطمينان از چندنفر ديگه هم بپرسيد اما من از كساني كه اول تو گزينه بودن و بعد رفتن كانون پرسيدم و اوناهم از كانون راضي تر بودن.

بازم انتخاب نهايي بستگي به خود شما داره . اميدوارم هرجا كه ميرين بهترين عملكرد رو از خودتون نشون بديد و جزو برترا باشيد .

اگه بازم سوالي هست من در خدمتم.

موفق باشيد

سروش زمانى علويجه

سلام . واقعا ممنون كه توي اين تاپيك شركت كرديد و تجربيات تون رو در اختيار بچه ها قرار ميدين . اين لطف بزرگيه .

اما...

آيا من چنين حرفي زدم ؟ من گفتم عمومي ها رو نخونيد ؟ گفتم كنكور فقط وابسته به دروس اختصاصيه ؟

نه هيچ جا چنين حرفايي رو نزدم .

توي كنكور و آزمونها قطعا هم دروس اختصاصي اهميت دارند و هم دروس عمومي . درسته كه ضريب اختصاصي ها بيشتره اما هركدوم اهميت خودشون رو دارن .

اما بياين فرض كنيم من از امروز ميخوام بشينم بخونم براي كنكور . به نظر شما عاقلانه ست اختصاصي پايه ام رو تقويت كنم از لاان يا عمومي پايه ام رو ؟

ببينيد آقاي علويجه من عمومي هام اوايل افتضاح بود ...افتضاح . مثلا تراز 6500 ميشدم تو عمومي اما اختصاصي 7300 ميگرفتم تو آزمونهاي اول .

اما به مرور تبديل شدم به رتبه 1 عمومي توي شهرم و توي 70-80 درصد آزمونها ، عمومي من برتر كشور ميشد و مثلا تراز بالاي 7800 ميگرفتم . و گاهي 8000 .

اما من از شما مي پرسم . فرضا شما ميشينين 2 ساعت تست رياضي مي زنيد . آيا مي تونيد 2 ساعت بشينيد و مثلا ديني يا لغت ادبيات بخونيد ؟

قطعا نميشه . حداقل من نتونستم . ميتونستم حتي 3 ساعت بشينم رياضي و شيمي و فيزيك بخونم اما عمومي حداكثر 1/5 ساعت ميتونستم بخونم.

چرا ؟ چون خسته كننده ست . اگه پست هاي منو خونده باشيد من 3 تا مبحث از دروس عمومي رو پيشنهاد كردم كه از همين الان روش كار كنن .

اما ...

شما مبحث مكانيك فيزيك رو در نظر بگيريد . قبول داريد چقدر كار و تمرين و تست ميخواد تا جا بيفته و فرد توش قوي بشه ؟

حالا فرض كنيد من بيام بجاي كار كردن مكانيك برم بشينم تاريخ ادبيات بخونم و يه هفته ديگه فراموش كنم .

نتيجه ش چي ميشه ؟

1 ماه ديگه كه مدرسه ها باز بشه ، فصل 1 و 2 و 3 پيش كه ماله مكانيكه رو نمي فهمم چون مگانيكم ضعيفه و از طرفي همه ي اون تاريخ ادبيات ها رو هم فراموش كردم .

يعني فقط از يه جا ضربه نخوردم . فيزيك 2 و پيش و ادبيات . حالا چي ؟

من يادمه يكي از دوستام تابستون سال قبل خودشو كشته بود واسه تاريخ ادبيات و لغت و زياد ميخوند اينا رو . اول مهر كه اومده بود و من ازش مي پرسيدم هيچي يادش نبود .

اگه از من بپرسيد ميگم تابستون من كه بدون خوندن درس تلف شد ، ارزشش بيشتر از تابستونيه كه دوستم تلف كرده . چرا ؟

چون من شايد چيزي از اين تابستون بدست نياورده باشم اما اون چيزهايي رو هم از دست داده .

اول اينكه نسبت به اون مطالب احساس بي ميلي ميكنه . دوم اينكه ديگه حوصله و انگيزه ي خوندن چندباره ي اون مطالب رو نداره . سوم اينكه حس ترس يا نفرت ازاون مطالب توي ذهنش بوجود مياد.

من هيچوقت نگفتم عمومي ها رو نخويند . گفتم 99 درصد انرژي و تمركز تابستون تون بره روي اختصاصي پايه ولي اون 1 درصد باشه مال عمومي ها كه نريد توي آزمون تون 4000 بزنيد و همه چي خراب بشه .

عمومي ها نياز به تكرار زياد دارن از طرفي تنوع شون نسبت به اختصاصي ها كمتره و سريع آدم رو خسته ميكنن . مثلا من اين اواخر كه هر روز عمومي ميخوندم حالم داشت از عمومي ها بهم ميخورد و

شديدا احساس خستگي ميكردم . حالا فرض كنيد من از امروز تا 1 سال ديگه بشينم هر روز لغت و تاريخ ادبيات و ديني بخونم . خسته نميشم ؟

دروس عمومي و اختصاصي مثل 2 كفه ي ترازو ميمونن . اوايل بايد كفه ي اختصاصي فوق العاده بالاتر از عمومي باشه ( از نظر اهميت )

اما هرچي بيشتر به اواخر سال نزديك ميشم بايد 2 كفه به هم نزديكتر و نزديكتر بشن . اما حتي در نهايت بازهم بايد كفه ي عمومي پايين تر از اختصاصي باشه.

شما مصاحبه با تك رقمي ها و برترهاي 92 رو ببينيد . اكثريت گفتن تمركزشون روي عمومي ها و يا استفادشون از كتاب زرد عمومي از نيمسال دوم به بعد بوده .

من اين روش رو داشتم و به لطف خدا عمومي هام رو از 6500 رسوندم به 8000 .

يه نكته ديگه هم بگم ... اونم اينكه من هيچوقت قصد تحميل نظرم به افراد رو نداشتم . اگه دقت كنيد من توي نوشته هام گفتم " پيشنهاد من اينه كه ... بهتون پيشنهاد ميكنم ... و...."

و فقط تجربيات خودم رو بازگو كردم و نگفتم " شما بايد ... " به همين خاطر اينا فقط يه سري تجربه هستن و تصميم گيرنده ي نهايي خود فرده نه من .

ضمنا مجددا تشكر ميكنم كه افتخار داديد توي اين بحث شركت كنيد و تجربيات تون رو در اختيار ديگران بذاريد .

ان شاء الله موفق باشيد
.

آخرین ویرایش توسط مدیر

m in m

New Member
لایک ها
11

البته من یه چیزی بگم من زمانی هستم!! علویجه انتهای فامیلی بنده است!! مثل این میمونه که به شما بگم خانم آبادی!!:4::4:
من هم نگفنم شما گفتید عمومی نخونید من گفتم اونایی که میگن عمومی اَخه عمومی خوب نیست حواسشونو جمع کنن. اتفاقن من تابستون یه کلمه هم عمومی نخوندم و افتخار میکنم که توی بیست آزمون کانون حتی یک بار هم تراز اختصاصیم زیر 8000 نیومد و افتخار میکنم که یک بار هم رتبه اختصاصیم 3 رقمی نشد و چند بار هم یک رقمی شد.
من میگم سعی کنید خودتونو با عمومی بیگانه نکنین. بالاخره باید این پل رو ازش رد بشین!! اتفاقن به نظرم برای بچه های ریاضی مخصوصن، گذاشتن 90 درصد به بالا ی وقت روی اختصاصی ها خیلی مهمه ( تو تابستون ) من که 100 درصد وقتم رو گذاشتم....
ولی سعی کنید از اواسط سال تحصیلی عمومی ها رو جدی بگیرین مخصوصن ادبیات و عربی. حالا دینی رو میگیم یک ماهِ آخر هم میشه خوند ولی ادبیات رو عمراً نمیشه!!
دوست دارم یه تجربه دیگه رو هم براتون بگم من از هم کلاسیم که 72 شد تو منطقه ، بلااستثنا همه ی اختصاصیامو بهتر زدم حتی دینیمو بهتر زدم و عربی مون هم مثل هم بود ولی من زبانو 75 زدم اون 100 و من ادبیات 50 زدم اون بین 60 و 65. البته معدل من 19.25 بود و معدل اون 19.72 (من المپ میخوندم ولی بازم اختصاصیامو همه رو به غیر از هندسه بیست گرفتم که با توجه به تاثیر هر درس تو تراز همون درس بازم تو اختصاصیا چیزی رو از دست ندادم) ولی خوب من شدم 70 و دوستم شد 72. ولی بازم شک دارم که اون 2 تا درس عمومی یا اون 47 صدم معدل اینقدر تاثیر بزاره!! (معدلمو عمومی ها خراب کرد)برای همینه که بازم میگم تمام وقت اختصاصی کار کنین دلیلشو هم تو پارگراف بعد گفنم که البته یک حدسه!!
من از بعد از اعلام نتایج دیگه به دروس عمومی ایمان آوردم!! چون تاثیرشو اینجوری دیدم. البته شاید یه جوری بوده که هیشکی تو کشور نبوده که بین ما دوتا بخاد قرار بگیره یعنی یه شکاف درصدی بین من و اون هست ولی کسی نیست بخاد بین ما قرار بگیره و علیرغم اختلاف درصد ما دوتا اختلاف رتبمون اینقدر کمه!!
دست آخر هم بگم که تو آزمون 30 خرداد کانون اختصاصیای من 98 ، 97 ، 92 بود که اصلن هم اتفاقی نبود چون تو گزینه 2 هم همینطوری بود درصدام و هم تو آزمونای جامع کانون؛ و رتبه اختصاصیم شد 2 کشور بعد از خانم سعیدی!! ولی درصدای اختصاصیم تو کنکور اینجوری بود : 69 ، 84 ، 77 که البته میشه شیمی و ریاضیو رو یه جوری توجیه کرد چون خیلی سخت بود؛ ولی میخام بگم که شما باید انقدر قوی باشین تو اختصاصیا که حتی اگه مثل من گرمازده شدین سر جلسه و آب بدنتون کم شد و استرس گرفتین باز هم بتونین در حد یه رتبه 2 رقمی آزمون بدین. اینو هم بگم که اصلا فکر نکنین استرس و گرمازدگی و این چیزا برای بقیه است.... مطمین باشید که احتمالش هست شما هم دچارش بشید....
دست آخر هم اینو بگم با این وضعی که سازمان سنجش داره پیش میره اینو بدونین که شما باید خیلی خیلی قوی باشین اگه رتبه 2 رقمی یا 1 رقمی میخاین اینو از من قبول کنید.... خیلی خیلی مسلط و قوی
از خانم تاج آبادی هم تشکر میکنم بابت توضیحاتشون که با این اشتیاق و علاقه تجربشون رو با بچه ها درمیون میزارن.

Alireza M

New Member
لایک ها
13

اگه معلم بد درس می داد خودتون می تونید بخونید و یادبگیرید؟
معلم اگر بد درس بده من نمی تونم درس را قوی یاد بگیرم.من امسال با ریاضی 1 این مشکل رو داشتم.
ولی اگه معلم به من خوب درس بده من فراتر از درس یاد می گیرم.
ایا می تونید در من تک خوانی توضیح بدید؟

a$hk@n

New Member
لایک ها
440

سلام ممنون بابت توضیحات خیلی خوبتون و ممنون که وقت گذاشتین( راستی رتبتون هم مبارک باشه، انشا.. همیشه موفق باشین)
سوال1 : شما کلاس زبان میرفتین توو طول سال ؟
سوال2: لطفا اگه میتونین درباره درس عربی و تکنیک ها و تجربه هایی که کسب کردین لطفا اگه وقت کردین توضیح بدین لطفا
خیلی مممنون. ببخشید که وقتتنو گرفتم

only physics

New Member
لایک ها
2,386

اگه معلم بد درس می داد خودتون می تونید بخونید و یادبگیرید؟
معلم اگر بد درس بده من نمی تونم درس را قوی یاد بگیرم.من امسال با ریاضی 1 این مشکل رو داشتم.
ولی اگه معلم به من خوب درس بده من فراتر از درس یاد می گیرم.
ایا می تونید در من تک خوانی توضیح بدید؟

سلام .

تاثير معلم خوب رو نميشه ناديده گرفت اما بازم درنهايت نتيجه ي كار برميگرده به خود دانش آموز .

شما فرض كنيد بهترين دبير ايران رو بيارن كه به شما درس بده . يه بخش يادگيري سركلاس اتفاق ميفته اما فرض كنيد شما فقط به همين اكتفا كنيد و ديگه نريد تمرين كنيد .

خب اينجا وجود اين معلم خوب هيچ تاثيري براي شما نداشته.

دقيقا عكس همين قضيه برقراره . چطوري ؟

مثلا دبير شما خوب نيست . يه بخش يادگيري شما چه خوب و چه بد سركلاس انجام ميشه . حالا شما ميريد خونه و ميشينين تمرين مي كنيد .

خب قطعا پيشرفت خواهيد كرد اما تلاش زيادي لازمه .

ببينيد من فيزيك و شيميم اصلا خوب نبود . سال المپياد خودم مجبور بودم بخونم و هيچ دبير المپيادي هم نداشتم .

خوندم و در عرض 10 روز مطالعه شيمي المپيادم رو 70 درصد زدم با اينكه اصلا قوي نبودم . البته دبيرم خوب بودن اما شيمي درسي كجا و شيمي المپياد كجا ؟

به همين خاطر ميگم بازم 90 درصد يادگيري برميگرده به خود شما منتها تلاش بيشتري رو مي طلبه .

مثلا امسال يكي از دبيرهام زياد خوب درس نميدادن . من مجبور بودم وقتي ميام تست بزنم اول كامل درسنامه ي كتاب تست رو بخونم و گاهي چند بار تست هاي مربوط به

اون مبحث رو حل كنم تا مطلب برام جا بيفته و اونو ياد بگيرم .

درسته كه دبير خوب خيلي موثره اما تلاش خود شما خيلي موثرتره.

و توي اين تك خواني بايد به جايي برسيد كه اگه كسي اومد پيش تون و گفت اين مطلب رو ياد نداره ، شما بتونيد بهش درس بديد .

اميدوارم پاسخ تون رو كامل داده باشم .

اگه جايي ابهامي هست يا جايي هست كه به توضيح بيشتري نياز داره يا اگه سوال ديگه اي داريد من در خدمتم.

ان شاء الله موفق باشيد

سلام ممنون بابت توضیحات خیلی خوبتون و ممنون که وقت گذاشتین( راستی رتبتون هم مبارک باشه، انشا.. همیشه موفق باشین)
سوال1 : شما کلاس زبان میرفتین توو طول سال ؟
سوال2: لطفا اگه میتونین درباره درس عربی و تکنیک ها و تجربه هایی که کسب کردین لطفا اگه وقت کردین توضیح بدین لطفا
خیلی مممنون. ببخشید که وقتتنو گرفتم

سلام . ممنون از لطف تون .

1- خير من كلاس زبان نرفتم اما به لطف خدا توي اين چندسال نمرات زبانم خيلي خوب ميشد و حتي بهتر از نمره ي كساني مبشد كه كلاس زبان ميرفتن و بابت اين خدا رو شكر ميكنم.

2- حتما لغات پشت كتاب رو حداقل دوبار بخونيد ومرور كنيد . متن دروس كتاب رو هم بلد باشيد چون توي بعضي تستها جملاتي مشابه جملات متون دروس كتاب مياد و

اگه آشنايي داشته باشيد راحت تر ميتونيد تست رو جواب بديد.قواعد عربي جاي كار داره . سعي كنيد هردرسي رو دوبار بخونيد و با فاصله ي 1 الي 2 روز براش تست بزنيد .

دوستان عربي با 10-20 تا تست زدن جا نميفته .پس سعي كنيد براي قواعد حداقل 50 تا تست بزنيد تا روون بشيداز طرفي خيلي از نكته ها خودون رو توي تست ها نشون ميدن .

و اما براي ترجمه . چه توي ترجمه ي عربي به فارسي و چه برعكس حتما حتما حتما كلمه به كلمه ترجمه كنيد . من اوايل اينطوري نبودم .مثلا جمله رو يه بار از اول تا آخر ميخوندم

و بعد ميرفتم توي گزينه ها دنبال ترجمه . و اكثر تست ها غلط درميومد . اين روش اشتباهه كه متاسفانه خيلي ازما با اين روش كار ميكنيم اما اين روش علاوه بر تلف كردن كلي وقت ،

جواب غلط ميده چون در 90 درصد موارد زمان و صيغه ي فعل يادتون ميره و خصوصا ترجمه ي ضماير متصل به كلمات يادتون ميره و تست مي سوزه . من به روش مناسبي رسيدم كه

الحمدلله خطاهام توي ترجمه رو به زير 10 درصد رسونده و اون ترجمه ي كلمه به كلمه ست . چون علاوه بر اينكه مطمئنه ، توي همون 5-6 ثانيه ي اول يه تعداد از گزينه ها رو حذف ميكنه

مثلا بخاطر عدم مطابقت فعل يا ترجمه نكردن ضمير . مثلا ميخواين جمله ي : " فر الاعداء خائفين " اينطوري ترجمه كنيد : فر : فرار كردند و سريع بريد توي گزينه ها و اونايي كه فعلشون

مطابقت نداره ( مثلا فرار مي كنند – فرار نكردند و... ) رو حذف كنيد و به همين ترتيب كلمه به كلمه تا آخر پيش بريد . و اما مي رسيم به نقطه ضعف اكثريت مون يعني درك مطلب .

دوستان تمامي تستاي مربوط به متن درك مطلب رو بذاريد بعد از اينكه به تمام سوالات عربي جواب داديد ، حل كنيد . دقت كنيد ...بعد از جواب دادن به كل تستاي عربي نه اينكه بريد

زبان رو جواب بديد و بعد برگرديد! همه ي تستاي مربوط به درك مطلب مثل تعريب ، شكل و ... رو بذاريد براي آخركار كه تستاي عربي رو جواب داديد . وقتي رفتيد سر درك مطلب

اول 1-2 خط اول رو بخونيد و بعد يه نگاهي به صورت سوالات درك مطلب بندازيد تا بدونيد بايد دنبال چي باشيد و بعد برگرديد سر متن و سعي كنيد بفهميد چي گفته . بديهتا امكان

ترجمه ي كامل متن وجود نداره چون هم يه سري لغات ناشناس داره و هم فرصت آزمون كافي نيست . پس سعي كنيد يه خلاصه اي از متن رو بفهميد و بعد به سوالات جواب بديد .

سوالات شكل كه عموما آسونن و در مورد سوالات تعريب . مثلا ازتون پرسيده اعراب و تحليل صرفي كلمه ي " يتذكرون " چيه ؟ اول رجوع كنيد به متن و حدودا 2-3 كلمه قبل و2-3 كلمه بعدش

رو بخونيد تا بتونيد نقشش رو درست تشخيص بديد و هم چنين وجود فاعل و مفعول رو . بعد بياين توي تست و اول از همه به قسمت آخر هرگزينه ( جايي كه نقش كلمه رو گفته ) نگاه كنيد و

گزينه هاي غلط رو حذف كنيد . با اين كار حدود 2 گزينه حذف ميشن ( مگه اين كه طراحش آزار داشته باشه !) و بعد بريد سر گزينه هاي باقي مونده و چك كنيد كه كدوم درسته مجددا تاكيد

ميكنم حتما توي متن 2-3 كلمه قبل و بعد كلمه ي خواسته شده رو نگاه كنيد چون خيلي جاها خصوصا توي اسم افعال و ناقصه و مبتدا و ... اشتباه پيش مياد.

ان شاء الله موفق باشيد.

طبق قولي كه داده بودم ، روش هاي مطالعه ي خودم رو كه قبلا به صورت گزارش كار پشتيبان به بچه هاي شهر دادم رو اينجا براتون ميذارم .

فقط ذكر يه نكته مهمه و اونم اين كه من اين گزارش كار رو تو نيمسال دوم ارائه كردم . به همين خاطر توي بعضي دروس عمومي گفتم هر روز بخونيد .

اما شما الان 99 درصد تمركزتون رو بذاريد روي دروس اختصاصي پايه .

اينم روش هام . اگه كسي سوالي داره من در خدمتم.

دوستان سلام به همگي . خسته نباشيد از درس خوندن

اينجا براتون يه سري روش هاي مطالعه و تست زني هردرس رو نوشتم .اول از همه بايد بگم كه روش هاي مطالعه ي افراد باهم يكسان نيست.

قرار نيست همه با يه روش جواب بگيرن اما چون فرصت كمي باقي مونده و ديگه زماني براي آزمون و خطا وجود نداره من روش هاي مطالعه ي خودم توي هر درس رو كه

بعد از چند بار آزمون وخطا بدست آوردم اينجا براتون مي نويسم . اميدوارم بتونه بهتون كمك كنه

ادبيات :براي مطالعه و تست زني ادبيات بهتره به صورت موضوعي كاركنيد مثلا قرابت ، آرايه ، لغت و...

آرايه : نياز به تمرين و تست داره و از اون جايي كه توي كتاب هيچ تمريني براي آرايه وجود نداره ، زدن تست براي اين مبحث خيلي مهمه .

بعد از يه مدت تست زدن مشخص كردن آرايه ها به دست تون مياد طوري كه تستاي آرايه رو هوا مي زنيد فقط كافيه اين مهارت رو به دست بياريد

كه معني يه آرايه رو بفهميد .مثلا آرايه هايي مثل اسلوب معادله يا حسن تعليل خيلي سريع تشخيص داده ميشن ويه سري آرايه مثل مجاز و كنايه

يه خورده سخت تر شناسايي ميشن وتنها راه كسب مهارت تست زنيه.ضمنا تمامي ايهام هايي كه توي كتاب هاي ادبيات مون هست رو ازحفظ باشيد.

تست زدنش رو هم حدودا هرروز نيم ساعت يا روز درميون 1 ساعت انجام بديد نه اينكه بخوايد توي يه روز 3ساعت بخونيد و يادبگيريد.

قرابت:برخلاف آرايه ، قرابت زياد نياز به تست زدن نداره.همونطور كه ميدونيد اكثر تست هايي كه توي كنكور داده يمشه شامل بيت هاي خارج از كتابه

پس زدن 100تا تست يا1000 تا تست هيچ فايده اي نداره چون غالبا بيت تكراري نميدن از طرفي چيزي كه مهمه اينه كه مفهوم بيتي روكه توي سوال داده ميشه

درك كنيد وتست زدن تواين برهه كمك زيادي نميتونه بكنه( اما از تابستون تا اواخر اسفند سعي كنيد قرابت رو كار كنيد ) سعي كنيد مفهوم همه ي بيتهاي

داخل كتاب رو بدونيد . ضمنا توي آمون وقتي به سوالات قرابت مي رسيد اصلا عجله نكنيد .گاهي بايد چندين بار صورت بيت رو بخونيد تامفهومش بياد دستتون.

ضمنا وقتي داريد حل مي كنيد تمامي گزينه ها رو از اول تاآخر بخونيد . فقط به خوندن چندتا گزينه اكتفانكنيد چون گاهي پيش مياد كه دوتا گزينه مفهوم مشابه دارن

اما يكي شبيه تره پس حتما تاآخر گزينه ها رو بخونيد.

لغت و املا: معني لغت چيزي نيست كه با يكبار خوندن توي ذهن بمونه.سعي كنيد هر چند روز يكبار لغتاي كتاب رو از اول مرور كنيد .

حدودا نيم ساعت وقت بذاريد هرروز براي مرور لغت . لغت هايي كه توي كتاب وجود دارن ، بايد تمام معني هاي ارائه شده براشون رو حفظ باشيد

(تاكيد ميكنم همه ي معاني) وفقط به خوندن لغات ستاره دار اكتفا نكنيد چون لغتاي بي ستاره هم داده ميشن .براي املاهم اولا لغات توي دروس املاي زبان فارسي 3

و تمامي متنهاي كتاب ابيات رو مرور كنيد . زدن تستاي لغت زياد واجب نيست چون لغاتي كه هرسال دركنكور ميان قابل پيش بيني نيستن وترجيحا اگه همين وقت رو

بذاريد روي مرورلغات بهتره . براي تستاي املاهم به هم نشيني لغات توجه زيادي داشته باشيد.هرتست لغت و املايي كه توي آزمون مياد رو بزنيد .

حتي اگه مطمئن نيستيد .من خودم اوايل اصلا تستاي لغت و املاي آزمون رو حل نمي كردم اما يه بار به خودم جرئت دادم و زدم و همش غلط شد اما دست برنداشتم .

تااينكه كم كم راه افتادم . ازنمره منفيش نترسيد . بايد اينجا جرئت پيدا كنيد تا سركنكور بتونيد اين تستا رو بزنيد .پس حتي اگه غلط مي زنيد بازم بزنيد !

تاريخ ادبيات : تاريخ ادبيات هايي كه بالاي هردرس داده ميشن به علاوه ي آثار شاعران و نويسنده هايي كه توي اعلام هست خوندن شون واجب تر از نون شبه .

باتوجه به فرصت باقيمونده در درجه ي اول سعي كنيد آثار رو حفظ كنيد و اگه وقت اضافه آورديد سعي كنيد يه كوچولو از زندگينامه هاروهم بلد باشيد .

البته سابقه ي پرسش از آثار توي كنكور خيلي بيشتر از زندگينامه س واسه همين خيلي خودتون رو درگير زندگينامه ها نكنيد و در درجه ي اول آثار رو حفظ كنيد .

هفته اي يه بارهم مرور كنيد . توي تاريخ ادبيات رمزگذاري كمك بسيار زيادي به حفظ كردن ميكنه .من خودم اينطوري نتيجه گرفتم. مثلا :

داستايوسكي : برادران كارامازوف ابله به خانه ي اموات در دهكده ي استپانچاكوف رفتند !

چارلز ديكنز: ديويدكاپرفيلد آرزوهاي بزرگش را درداستان 2شهر چاپ كرد!

زبان فارسي : حتما كتاب زبان فارسي3 رو 2 بار بخونيد . اما كتاب براي زدن تست هاش كافي نيست . خيلي روي واژه و تكواژ وقت نذاريد اگرچه درس نسبتا مهميه اما

. شما حتي اگه 100تا تست تكواژ هم بزنيد بازم ممكنه كلماتي بياد كه بلد نباشيد پس اگه ميخواين تست بزنيد بيشتر وقت تون رو بذاريد روي تشخيص تعداد تركيبات وصفي

و اضافي و ويرايش و خصوصا تعيين ساختار جمله و وقت كمتري رو به تست تكواژ اختصاص بديد اما بازم هر سوالي توي آزمون اومد بزنيد و اصلا از نمره منفيش نترسيد

عربي : حتما لغات پشت كتاب رو حداقل دوبار بخونيد ومرور كنيد . متن دروس كتاب رو هم بلد باشيد چون توي بعضي تستها جملاتي مشابه جملات متون

دروس كتاب مياد و اگه آشنايي داشته باشيد راحت تر ميتونيد تست رو جواب بديد.قواعد عربي جاي كار داره . سعي كنيد هردرسي رو دوبار بخونيد و

با فاصله ي 1 الي 2 روز براش تست بزنيد . دوستان عربي با 10-20 تا تست زدن جا نميفته .پس سعي كنيد براي قواعد حداقل 50 تا تست بزنيد تا روون بشيد

از طرفي خيلي از نكته ها خودون رو توي تست ها نشون ميدن . و اما براي ترجمه . چه توي ترجمه ي عربي به فارسي و چه برعكس حتما حتما حتما

كلمه به كلمه ترجمه كنيد . من اوايل اينطوري نبودم .مثلا جمله رو يه بار از اول تا آخر ميخوندم و بعد ميرفتم توي گزينه ها دنبال ترجمه . و اكثر تست ها غلط درميومد .

اين روش اشتباهه كه متاسفانه خيلي ازما با اين روش كار ميكنيم اما اين روش علاوه بر تلف كردن كلي وقت ، جواب غلط ميده چون در 90 درصد موارد

زمان و صيغه ي فعل يادتون ميره و خصوصا ترجمه ي ضماير متصل به كلمات يادتون ميره و تست مي سوزه . من به روش مناسبي رسيدم كه

الحمدلله خطاهام توي ترجمه رو به زير 10 درصد رسونده و اون ترجمه ي كلمه به كلمه ست . چون علاوه بر اينكه مطمئنه ، توي همون 5-6 ثانيه ي اول

يه تعداد از گزينه ها رو حذف ميكنه مثلا بخاطر عدم مطابقت فعل يا ترجمه نكردن ضمير .

مثلا ميخواين جمله ي : " فر الاعداء خائفين " اينطوري ترجمه كنيد : فر : فرار كردند و سريع بريد توي گزينه ها و اونايي كه

فعلشون مطابقت نداره ( مثلا فرار مي كنند – فرار نكردند و... ) رو حذف كنيد و به همين ترتيب كلمه به كلمه تا آخر پيش بريد . و اما مي رسيم به نقطه ضعف

اكثريت مون يعني درك مطلب . دوستان تمامي تستاي مربوط به متن درك مطلب رو بذاريد بعد از اينكه به تمام سوالات عربي جواب داديد ، حل كنيد . دقت كنيد ...

بعد از جواب دادن به كل تستاي عربي نه اينكه بريد زبان رو جواب بديد و بعد برگرديد! همه ي تستاي مربوط به درك مطلب مثل تعريب ، شكل و ... رو بذاريد

براي آخركار كه تستاي عربي رو جواب داديد . وقتي رفتيد سر درك مطلب اول 1-2 خط اول رو بخونيد و بعد يه نگاهي به صورت سوالات درك مطلب بندازيد

تا بدونيد بايد دنبال چي باشيد و بعد برگرديد سر متن و سعي كنيد بفهميد چي گفته . بديهتا امكان ترجمه ي كامل متن وجود نداره چون هم يه سري لغات ناشناس

داره و هم فرصت آزمون كافي نيست . پس سعي كنيد يه خلاصه اي از متن رو بفهميد و بعد به سوالات جواب بديد . سوالات شكل كه عموما آسونن و در مورد

سوالات تعريب . مثلا ازتون پرسيده اعراب و تحليل صرفي كلمه ي " يتذكرون " چيه ؟ اول رجوع كنيد به متن و حدودا 2-3 كلمه قبل و2-3 كلمه بعدش رو بخونيد

تا بتونيد نقشش رو درست تشخيص بديد و هم چنين وجود فاعل و مفعول رو . بعد بياين توي تست و اول از همه به قسمت آخر

هرگزينه ( جايي كه نقش كلمه رو گفته ) نگاه كنيد و گزينه هاي غلط رو حذف كنيد . با اين كار حدود 2 گزينه حذف ميشن ( مگه اين كه طراحش آزار داشته باشه !)

و بعد بريد سر گزينه هاي باقي مونده و چك كنيد كه كدوم درسته مجددا تاكيد ميكنم حتما توي متن 2-3 كلمه قبل و بعد كلمه ي خواسته شده رو نگاه كنيد

چون خيلي جاها خصوصا توي اسم افعال و ناقصه و مبتدا و ... اشتباه پيش مياد.

ديني : چون يه درس حفظيه نياز به مرور داره . پس ازش غافل نشين اما هرروز هم نخونين چون كسل كننده ميشه .

توي ديني بهترين كار تست زدن سوالات كنكور از ازل تا ابده ! چون غالبا ريتم سوالا مشابه همه و ميتونيد بفهميد كه چه قسمتايي از كتاب مهم ترن و

چطوري ازشون سوال طرح ميشه . توجه خيلي زيادي به صورت آيات شريفه داشته باشيد . خيلي مهمن . مثلا يه جا گفته " لقوم يعقلون..." يه جا گفته " لقوم يتفكرون..."

و بهترين كارهم براي حفظ كردن صورت آيات شريفه مرور چندباره وخوندن سوالات كنكوره. اما تست ها رو چندباره نزنيد .

حداكثر 2 بار كافيه ( تازه زياد هم هست ) توي همون بار اول اگه مي بينيد پيام آيه اي جديده يا مثلا يه نكته ي خاص توي سوال هست ،

توي همون درس ياداشت كنيد و بخونيد . توي ديني بايد تسلط كامل روي متن و آيه ها داشته باشيد و مثل دستگاه اسكنر عمل كنيد !

زبان : روي گرامر كار كنيد .علاوه برخوندن جزوه ي معلم براي راه افتادن توي گرامر بايد تست بزنيد. باتوجه به فرصتي كه مونده سعي كنيد غالبا تست ها رو به صورت

زماندار بزنيد . مشابه تايم كانون . مثلا 20 تا سوال گرامر رو تو 15 ديقه بزنيد . و اما لغت كه يكي از مهمترين بخشهاي زبانه .

حتما تمام لغات كتابتون رو حفظ باشيد . مهم نيست كجا باشه . تو متن ها ، صورت سوالات كتاب ، و... همه رو بلد باشيد. چون بخش اعظم سوالات زبان به

صورت مستقيم و غير مستقيم مربوط به لغت ميشن . مثلا درس اول گرامر پيش دانشگاهي ارتباط تنگاتنگي با لغت داره و تا زماني كه معاني لغات و جمله رو نفهميد

نميدونيد بايد مثلا ربط دهنده as بذاريد يا since يا ... اما تست هاي كلوز . حتما وقتي بهشون مي رسيد اول از همه خيلي سريع متنش رو يه دور بخونيد .

طوري كه بفهميد متن ميخواد در مورد چي صحبت كنه و بعد برگرديد سر زدن تستها اين كار كمك ميكنه كه حتي اگه معاني بعضي كلمات رو نفهميديد

بدونيد مقصود متن چيه و چه گزينه اي مرتبط با متنه. براي پركردن جاهاي خالي حتما 4-5 كلمه قبل و بعد جاي خالي رو بخونيد و همه ي گزينه ها رو مدنظر داشته باشيد .

اگه بين 2 گزينه شك كرديد بريد تا آخر متن كلوز سوالا رو جواب بديد و بعد برگرديد سر اون جاي خالي . به احتمال 80 درصد اينطوري مي تونيد شك تون رو از بين ببريد .

درمورد متن هاهم مشابه درك مطلب عربي عمل كنيد . اول چندخط سريع بخونيد و بعد نگا به صورت سوالا بندازيد و دواره برگريدد توي متن .

يه سري كتاب تاليف شده شامل متن و كلوز كه ميتونه براي تست زني مفيد باشه .

رياضي : برخلاف اونچه كه خيليا فكر ميكنن ، شديدا توي تعيين رتبه تاثيرگذاره .خصوصا واسه بچه هاي تجربي.در قدم اول جزوه ي دبيرتون رو بخونيد و

تك تك سوالاش رو بدون ديدن جواب حل كنيد خودتون . اما رد قدم دوم خيلي ها فوري ميرن سر تست زدن . من خودم اول اينطوري بودم اما چيز مهم تري وجود داشت

كه من ازش غافل شده بودم ... كتاب درسي. شايد ظاهرا در برابر كتب تستي آنچناني ، كتاب درسي يه چيز بيخود به حساب بياد اما درحقيقت اينطوري نيست .

بعضي سوالات كنكور مشابه كتاب طرح ميشن . از طرفي گاهي نكته هايي تو سوالا و حتي متن كتاب رياضي هست كه توي كتاباي تست توجه كمتري بهش ميشه .

من خودم هيچوقت كتاب رو نميخوندم تا اينكه چندتا آزمون قبل توي مبحث كاربرد مشتق ، يه سوال توي رياضي كانون اومده بود و مركز تقارن يه تابع درجه 3 رو خواسته بود .

منم مثل ماست وا رفتم . هرچي تلاش كردم نتونستم حلش كنم . و به خاطر همون يه دونه سوال درصد رياضيم 100 نشد. وقتي برگشتم خونه كلي به طراحش بد و

بيراه گفتم كه اين چه سوايه و فلان و بهمان... اما ... كتاب رياضي مو كه وا كردم ، ديدم به صورت كاملا زيبا جهت ضايع كردن من(!) مبحث مركز تقارن تابع درجه 3 و

هموگرافيك توي كتاب آورده شده و واسه هركدوم هم مثال حل شده داشت . درصورتي كه نه ديرم و نه كتاب تستي كه باهاش كار ميكردم ،

اين نكته رو نداشت . پس از كتاب اصلا غافل نشيد . اما تست زدن... تحت هيچ شرايطي جواب رو سريعا از روي پاسخنامه نبينيد. بذاريد ذهن تون تقويت بشه .

من خودم شده حتي موقع حل يه سوال نيم ساعت روش بودم و وقتي ديدم واقعا حل نيمشه ميرفتم جواب رو ميديدم .

اگه شده حتي روي يه سوال نيم ساعت وقت بذاريد ، جواب رو از پاسخنامه حفظ نكنيد . دوستان رياضي حفظي نيست از طرفي مراجعه ي سريع به پاسخنامه

ذهن تون رو از كار ميندازه . چه بسا بعضي مواقع به راه حل هايي برسيد كه صدبرابر بهتر از راه حل هاي پاسخنامه ن .

وقتي سريع به پاسخنامه مراجعه مي كنيد و جواب رو مي بينيد توي اون لحظه فكر مي كنيد ياد گرفتيد اما اينطور نيست . ضمنا وقتي به همچين سوالاتي مي رسيد ، د

ورش يه علامت بذاريد وچند روز بعد دوباره برگرديد سراغش تا حلش كنيد و ببينيد نكته ش رو يادتون مونده يا نه . اگه نمونده بود انقدر تكرار كنيد

حل كردنش رو تا بلد بشين و اينكه واسه خودتون چندتا سوال بسازيد مشابه اون اما با تغيير عدد و حلش كنيد تا خوب خوب ياد بگيريد .

رياضي نياز به كاركردن زياد داره.هر روز حداقل 30 تا تست كار كنيد و بعد كه راه افتاديد تست زماندار بزنيد .آمار ومدلسازي هم بايد كاربشه اما نه به اندازه ي رياضي .

سعي كنيد حدودا 2-3 بار كتاب آمار و فرمولاش رو بخونيد و يه تعدادي تست از هرمبحث بزنيد تا اگه نكته اي جا افتاده ، پيدا كنيد .

فيزيك : روش خوندن فيزيك هم تقريبا مشابه رياضيه . به خاطر تنوع زياد سوالاش لازمه تست زياد كار بشه . فيزيك رو هم مثل رياضي ،

اول جزوه ي دبير با حل تك تك مثال ها بدون ديدن جواب و اينكه اگه شد هر روز همپاي رياضي 20-30 تا تست ازش بزنيد و يا هر 2 روز يه بار تست بزنيد حدود 40-50 تا.

مطالب حفظي كتاب رو هم يادتون نره.

شيمي: در درجه ي اول روي كتاب ، خصوصا مطالب حفظيش تسلط بالا داشته باشيد . مطالب شيمي ( حتي بخش هاي حفظيش ) طوري هستن كه

غالبا توي ذهن مي مونن بعد از 2-3 بار خوندن . اما براي قسمت هاي مفهومي و هم چنين بخش هاي محاسباتي مثل فصل هاي اول و دوم و سوم شيمي 3

يا اول و دوم پيش لازمه تست بزنيد . چيزي كه توي شيمي اهميت زيادي داره سرعت فوق العاده به همراه دقت بالاست .

اين دوعامل بايد كنارهم باشن تا بشه شيمي رو به بهترين شكل جواب داد . نداشتن سرعت توي حل مسائل ، فاجعه س اما بدتر از اون نداشتن دقته .

مثلا من خودم دقتم تو شيمي فوق العاده پايينه و همين عامل باعث ميشه كه بخاطر بي دقتي يه سوال رو 3 بار حل كنم و اين يعني اتلاف حدود 2 دقيقه وقت .

پس سعي كنيد هم سرعت تون رو ببريد بالا و هم دقت . حالا دقت مثلا يعني اينكه حواستون به تبديل ثانيه به دقيقه باشه ، توي موازنه اشتباها عدد نذاريد ،

حواستون به بازده درصدي و درصد خلوص باشه و ... ضمنا سر آزمون سعي كنيد براي سوالات حفظي وقت كمتري بذاريد تا بتونيد براي سوالات محاسباتي

كه غالبا وقت گيرن ، وقت اضافه داشته باشيد . بهترين روش كسب مهارت توي شيمي حل تست زياده خصوصا توي زمينه ي مسائل . خوبي شيمي اينه

كه بعد از حل يه سري مسئله ديگه براي آدم جا ميفته و راحت ميشه پس تا جايي كه ميتونيد مسئله كار كنيد تاعلاوه بر يادگيري سرعت تون بره بالا مثلا خدا رو شكر

من خودم رسيدم به جايي كه مسائل رو خيلي سريع انجام ميدم و عمل ساده كردن و جايگذاري اعداد و... زياد ازم وقت نمي گيره اما متاسفانه دقتم كمه .

پس شما دقت تون روهم ببريد بالا .نكته ي بعدي كه اكثرمون رعايت ميكنيم (!) عدم استفاده از ماشين حسابه . ماشين حساب ذهن رو كند ميكنه از طرفي

تا وقتي كه خودتون محاسبات رو انجام نديد نمي تونيد سرعت تون رو ببريد بالا . يادتون نره سرجلسه ي كنكور باتوجه به استرس و جوآزمون ،

داشتن سرعت بالا يه امتياز بزرگ محسوب ميشه . پس از ماشين حساب تحت هيچ شرايطي استفاده نكنيد.

زيست: دقت وتوجه شديد روي كتاب داشته باشيد وتست هاي متفرقه كمتر بزنيد .من خودم اوايل براي زيست زياد تست ميزدم .

اما ديدم حتي مشهورترين كتاباي بازار هم كه غالبا تست هاي سخت و مفهومي دارن بازم مشابه كنكور نيستن و سوالا غالبا داراي جواب 1-2 كلمه ايه و

هيچ مشابهتي باكنكور ندارن . واسه همين تصميم گرفتم تست زدن رو بذارم كنار و بيشتر روي كتابم تمركز كنم و انقدر ريز و دقيق بخونم و مرور كنم كه

ديگه هيچي ازش نخونده باقي نمونه . جز توي مبحث ژنتيك ، كه واقعا نياز به ستت زدن داره . مبحث ژنتيك هم زياد سخت ينست و با 1-2 بار حل مسئله ،

روند كار دست تون مياد اما حتما نكته هاش رو يادداشت كنيد . و در مورد بقيه ي درس ها حتما روي كتاب تسلط فراوان داشته باشيد. سعي كنيد زيست رو

هرروز حتي شده 1 ساعت بخونيد.دفعه ي اول كتاب رو ريز به ريز بخونيد و نكاتش رو توي يه دفتر براي خودتون يادداشت كنيد . قيد ها رو به طور جداگانه طبقه بندي كنيد

توي يه دفترچه مثلا همه ي قيدهاي "بسياري" رو يه جا بنويسيد ، " بعضي" رو يه جا ديگه و... دفعه ي بعد كه خواستيد اين درس رو بخونيد

( فرداي اون روز يا چند روز بعد ) بدون نگاه كردن به كتاب درسا رو واسه خودتون دوره كنيد .ممكنه بعضي نكات يا قيدها جا بيفتن واسه همين

بعداز مرور كردن هر پاراگراف يه نگاه به پاراگراف بندازيد تا اگه چيزي جاافتاده ، به يادتون بياد . و اما هفته ي آخر آزمون ، موقع مرور مباحث آزمون سعي كنيد

تركيبي بخونيد . يعني مثلا توي كتاب گفته "بسياري از ماهي ها آمونياك دفع مي كنن " شما به محض خوندن كلمه ي "ماهي"

بايد تمام مطالبي رو كه درمورد ماهي خوندن به ذهن تون بياريد و باخودتون مرور كنيد مثلا "لقاح خارجي-بسياري شون بادكنك شنا دارن – نقش باله ها- زمان پيدايش و ..." .

قيدها رو هم فراموش نكنيد . به گفته ي آقاي عجم (رتبه 2 كنكور 92 ) زيست هم تسلط و هم سرعت بالا لازم داره .

زمين : حقيقتش من اين درس رو مثل آدم نخوندم !!!! اوايل كلا بيخيال زمين شده بودم اما ديدم شايد براي زيرگروه 1 بي تاثير باشه

اما بالاخره توي ترازكل موثره واسه همين شروع كردم به خوندن زمين .شديدا حفظيه واسه همين دردسر بزرگي محسوب ميشه اما چاره چيه؟!

ترجيحا اگه رشته ي مرتبط با زمين نميخواين مثلا داروسازي ، خيلي از الان روي زمين وقت نذاريد و بذاريد مثلا يه هفته به كنكور يه 2 روز بخونيد و بريد سرجلسه

(اين گفته ي دبيرمونه!) اما چون توي داروسازي ضريبش بالاس قاعدتا بايد تسلط هم داشته باشيد اما نه اينكه از وقت زيست و رياضي و ادبيات بزنيد واسه زمين !!

اينا روش هايي بود كه من خودم بهشون رسيدم و واقعا ازشون جواب گرفتم. بازم تاكيد ميكنم قرار نيست همه با يه روش جواب بگيرن و

اگه مي بينيد روش خودتون مناسبه هيچ الزامي براي تغيير روش وجود نداره اما اگه هنوز به روش مناسبي براي مطالعه ي يه درس نرسيديد شايد

اين روش ها بتونه كمك تون كنه و اينكه باور كنيد كه قرار نيست همه ي كساني كه مثلا تراز بالاتري از شما ميگيرن ، يه روش خيلي خاص داشته باشن .

اميدوارم بهتون كمك كرده باشه . به اميد موفقيت همه مون . زهره تاج آبادي

آخرین ویرایش توسط مدیر

ALI493

Member
لایک ها
81

خدا رو شکر خیلی از روش های ذرس خوندنتون با من یکی بود:190::190:
اما من یه مشکل اساس دارم اون هم دقت خیلییی پایینه به طوری که بعضی از گزینه ها برخی از اعداد مربوط به جواب (یا راه حل ) رو اصلا نمی بینم یا حتی این مشکل به فرمول های استفاده شده نیز بر میگرده یعنی یادمه یه بار حتی فرمول چگالی روهم نوشتم p=mv :150::150::150:

با اینکه خیلی سوال از یک مبحث (مثلا حسابان روزی 50 تست یا فیزیک روزی 75 تست)حتی به شکل زمان دار هم جواب دادم باز هم این مشکل رو دارم حتی از این برگه های 2*2 هم برای پاسخ دادن استفاده کردم اما بازهم مشکلم حل نشد .

این یک مبحث
یک سواله دیگه اینکه من تو تابستون اومدم کتاب های کمک آموزشی رو یکی درمیون زدم حالا موندم اون نصفه بقیه رو کی بزنم؟

این رو هم بگم من آزمون گزینه 2 میدم خدایی برنامه ریزیش خیلی بده تو 5 روز باید فصل 3 فیزیک 2 ، فصل 4 فیزیک1 ، فصل 2 شیمی2، فصل 2 هندسه 1 ، با کلی عمومی بخونم.

Alireza M

New Member
لایک ها
13

نمی دونم آیا شما کتاب مبتکران سال اول دبیرستان را دیده اید یا نه؟(سبز رنگ).
مباحثی بسیار سنگینی داره حتی یا جبرو احتمال سال سوم در اون قرار دادند و از اون به ما تدریس و امتحان می گیرند.:47:
طوری که سوالاش نیاز به خلاقیت داره و در درسنامه های هم توضیحی نداده.:84:
بعدش میان از ما امتحان می گیرن.من تمام تلاش و نیرو را روش می ذارم و حتی گاهی هم می دونم چند سوال راه حلشو بلد نیستم و بازم به سر جلسه ی امتحان می رم و همون سوال میاد.هر کی می گه ریاضی 1 آسونه.:62:

saba75

New Member
لایک ها
1,143

سلام زهره جان :) ممنون از اینکه به بچه های کنکوری کمک میکنی ...

یه سوالی واسم پیش اومد. ایا کتاب ادبیات اول دبیرستانم برای کنکور نیاز به خوندن داره؟ منظورم متن درس نیست. منظورم تاریخ ادبیات، لغت و املاش هست...

only physics

New Member
لایک ها
2,386

دوستان متاسفانه من سرعت نتم شديدا اومده پايين و خيلي بهم ريخته .

واسه همين برام مقدور نيست كه پاسخ تون رو الان بدم.

لطفا اينو به حساب سهل انگاري من نذاريد .

ان شاء الله فردا صبح در اولين فرصت پاسخ تون رو ميدم.

بازم از طرف نتم از شما عذرخواهي ميكنم !!!!!!!!!!!!

only physics

New Member
لایک ها
2,386

خدا رو شکر خیلی از روش های ذرس خوندنتون با من یکی بود:190::190:
اما من یه مشکل اساس دارم اون هم دقت خیلییی پایینه به طوری که بعضی از گزینه ها برخی از اعداد مربوط به جواب (یا راه حل ) رو اصلا نمی بینم یا حتی این مشکل به فرمول های استفاده شده نیز بر میگرده یعنی یادمه یه بار حتی فرمول چگالی روهم نوشتم p=mv :150::150::150:

با اینکه خیلی سوال از یک مبحث (مثلا حسابان روزی 50 تست یا فیزیک روزی 75 تست)حتی به شکل زمان دار هم جواب دادم باز هم این مشکل رو دارم حتی از این برگه های 2*2 هم برای پاسخ دادن استفاده کردم اما بازهم مشکلم حل نشد .

این یک مبحث
یک سواله دیگه اینکه من تو تابستون اومدم کتاب های کمک آموزشی رو یکی درمیون زدم حالا موندم اون نصفه بقیه رو کی بزنم؟

این رو هم بگم من آزمون گزینه 2 میدم خدایی برنامه ریزیش خیلی بده تو 5 روز باید فصل 3 فیزیک 2 ، فصل 4 فیزیک1 ، فصل 2 شیمی2، فصل 2 هندسه 1 ، با کلی عمومی بخونم.

من همين اول يه اشتباه رو از دهن شما و بقيه پاك كنم. من نگفتم شما بايد روش درس خوندن تون رو مثل من كنيد !

روش درس خوندن هركسي مختص خودشه . روش خوندن هيچ 2 نفري باهم يكي نيست .

قرار نيست اگه مثلا روش شما با من فرق داره ، روش شما اشتباه باشه و مال من درست .

همون اول هم تاكيد كردم كه اينا روش هاي منه و باهاشون جواب گرفتم اما شما اگه روشي داريد كه مناسبه هيچ نيازي به تغيير روش نيست .

و اما در مورد بي دقتي...

حقيقتش منم اين مشكل رو داشتم هميشه . سر آزمونها ، امتحانات و حتي كنكور .

ببينيد بي دقتي دلايل مختلفي داره . ساده ترينش عدم تمركز بخاطر درگيري فكر به چيزاي ديگه ست .

من متاسفانه موقع درس خوندن با كوچكترين صدايي بهم ميريزم و نميتونم درس بخونم اما موقع آزمون دادن تمام تمركزم روي آزمونه.

يه چيز ميگم شايد مسخره به نظرتون بياد . ما هردفعه كه آزمون كانون داشتم وسط آزمون اختصاصي ، يه ماشين ميوه فروشي ميومد از خيابون رد ميشد و توي بلندگو سبزي داد ميزد !!!

و همه اعصاب شون بهم ميريخت اما من كاملا روي آزمونم مسلط بودم . ببينيد سر كنكور واقعا 1 ثانيه هم 1 ثانيه است .

اين يه دليل بي دقتي . اما موارد بي دقتي كه من خودم داشتم ...

اشتباه زدن گزينه ها ( مثلا به جواب 4 ميرسم بعد اشتباهي ميزنم گزينه ي 4 ) ، نديدن افعال منفي ، توجه نكردن به تك تك كلامات جمله ، نديدن درصد خلوص و ...

مي دونيد مشكل من چي بود ؟ من سر آزمون هميشه نگران كمبود وقت بودم در حاليكه هيچوقت وقت كم نمياوردم ! اما هيچوقت درس نمي گرفتم .

به همين خاطر سوالات رو سريع ميخوندم و دقت كافي رو نداشتم . آخر جلسه كه مي رسيدم يه ربع وقت اضافي مياوردم و بيكار بودم !

اما تو خونه موقع تحليل آزمون ميديدم چه گندي تو بعضي سوالا كاشتم !

واسه همين توصيه ميكنم سرعت تون رو كاهش بديد و سوالات و گزينه ها رو تا آخر بخونيد .

و اما اينكه ميگين مثلا 75 تست حسابان يا فيزيك حل مي كنيد ...

توي خونه ، آرامش و تمركز فوق العاده بالايي داريد كه سر آزمون و خصوصا كنكور اين آرامش وجود نداره و استرس هم به سراغ تون مياد .

همين امر باعث ميشه كه نحوه ي عملكردتون توي حل تست ها توي خونه و آزمون يكسان نباشه .

مثلا من خودم تست هاي مهروماه رو كه ميزدم شايد از هر 30 تا يه يا دو تا غلط داشتم اما گاهي درصد رياضي آزمونم ميشد 60 درحاليكه روي مبحث مسلط بودم و

سوالات هم ساده بودن .

اگه فكر مي كنيد بي دقتي تون دليل ديگه اي داره ، بفرماييد تا باهم بحث كنيم .

مورد بعدي...

من متوجه نصفه نيمه زدن كتاب هاتون نميشم !

يعني شيمي رو تست زديد ولي فيزيك رو نزديد ؟

اگه ميشه يه توضيحي بديد درمورد اين سوال تون تا ان شاء الله بتونم كمك بكنم بهتون .

اگه بازم امري هست من در خدمتم.

نمی دونم آیا شما کتاب مبتکران سال اول دبیرستان را دیده اید یا نه؟(سبز رنگ).
مباحثی بسیار سنگینی داره حتی یا جبرو احتمال سال سوم در اون قرار دادند و از اون به ما تدریس و امتحان می گیرند.:47:
طوری که سوالاش نیاز به خلاقیت داره و در درسنامه های هم توضیحی نداده.:84:
بعدش میان از ما امتحان می گیرن.من تمام تلاش و نیرو را روش می ذارم و حتی گاهی هم می دونم چند سوال راه حلشو بلد نیستم و بازم به سر جلسه ی امتحان می رم و همون سوال میاد.هر کی می گه ریاضی 1 آسونه.:62:

سلام . نه من نديدم اين كتاب رو .

مباحث سال اول جز لغات زبان و كتاب فيزيك توي كنكور مطرح نميشن مگه اينكه امسال بودجه بندي تغيير كنه.

پس نگران نباشيد .

اما يه چيز رو فراموش نكنيد.

توي كنكور نميان سوال عجيب و غريب بدن يا در حد نخبه ي جهاني سوال بدن .

سوالات تقريبا به صورت سخت و آسون هستن . اما حتي سوالات سخت هم قابل حل هستن .

پس فكر نكنيد قراره از اينجور چيزها سوال بياد البته من توصيه ام اينه كه در كنار تست هاي متوسط و آسون ، تست هاي دشوار هم حل كنيد.

مثلا توي كتاب مبتكران شيمي ، يه سري تست ها هستن كه نشاندار شدن و خيلي سخت هستن ( طبق گفته ي نويسنده هاي كتاب )

و خيلي ها ( تقريبا 95 درصد بچه ها ) از اين سوالات ميگذشتن اما من اونا رو هم حل ميكردم .

شيمي امسال همه رو شوكه كرد .البته شيمي امسال بيشتر جنبه ي وقت گيري داشت تا دشوار بودن .

ولي بايد همه جور سوال رو ديده باشيد تا بتونيد خوب مديريت كنيد آزمون رو .

اما ديگه نه اينكه بريد كتاب المپياد جهاني بخونيد . حتي سوالات دشواري هم كه كار مي كنيد بايد يه روند معقول داشته باشن.

سلام زهره جان :) ممنون از اینکه به بچه های کنکوری کمک میکنی ...

یه سوالی واسم پیش اومد. ایا کتاب ادبیات اول دبیرستانم برای کنکور نیاز به خوندن داره؟ منظورم متن درس نیست. منظورم تاریخ ادبیات، لغت و املاش هست...

سلام .

ممنون لطف داريد من فقط انجام وظيفه ميكنم .

خير جزو منابع نيست . ميدونم امسال منابع تغيير پيدا ميكنه يا نه اما تا زمان ما كه نبود .

از سال اول فقط لغات زبان ( و تا حدي گرامر ) ، قواعد عربي ، كل كتاب فيزيك توي كنكور سوال داده ميشه.

ترجيحا از دبيرتون هم بپرسيد تا كاملا مطمئن بشيد و اگه پاسخ ديگه اي دادن حتما توي تاپيك ذكر كنيد تا بقيه هم مطلع بشن.

اگه بازم امري هست من در خدمتم.

ALI493

Member
لایک ها
81

ممنون از اینکه جوابم رو دادید.......
درباره روش درس خوندن بگم که قبل از اینکه این متن رو بخونم روش درس خوندن من اینطور بود و نمیگم با این روش حتما موفق میشم.......

درباره یکی در میون (؟) منظورم این بود که برای مثال برای فیزیک تست های نشر الگو رو یکی در میون میزنم یعنی برای مثال فرد ها رو میزنم و سوالم این بود حالا که فرد ها رو میزنم آیا وقتی هست که زوج ها را هم بزنم؟

درباره ی بی دقتی من اینو کشف کردم که اگه از من 10 سوال سخت حسابان امتحان بگیرن غلطی ندارماما اگه 60 سوال ساده حسابان از من بگیرند درصدم به 70 نمیرسه و این موضوع به اینکه در خانه میزنم یا سر جلسه بستگی نداره یعنی حتی تو خونه هم بی دقتی می کنم اما با نظر شما درباره اینکه وقتی با عجله میزنم درصدم بد میشه موافقم.

برای مثال کنکور ریاضی امسال رو همون روز کنکور گرفتم و بدون محدودیت زمانی از 30 سوال ریاضی (از 55 سوال ریاضی دفترچه) 28 تاشو درست زدم یا درس شیمی از 12 سوال شیمی سوم همه رو درست جواب دادم. اما مطمئنم اگه زمان می گرفتم 20 درصد اون رو هم نمی تونستم جواب بدم و همه رو بی دقتی می کردم نه اینکه وقت کم بیارم فقط بر اثر خسته شدن از یکنواختی غلط میزدم .

بالا