سطح شیبدار

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311
می دونم..

چه شتابی؟؟؟

در چه لحظه ای؟؟؟

بر حسب چی؟؟

یعنی در زمان مشخصی یا مکان مشخصی؟؟؟؟؟؟؟؟

یا در رویداد مشخصی؟؟؟

یا معادله ی کلی؟؟؟ معادله ی کلی بر حسب زمان؟؟؟؟ معادله ی کلی بر حسب مکان؟؟؟؟؟؟؟؟

چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

حرفت واقعا غیر علمیه..

EH-Latifpoor

New Member
لایک ها
13
p-ghajari گفت
می دونم..

چه شتابی؟؟؟

در چه لحظه ای؟؟؟

بر حسب چی؟؟

یعنی در زمان مشخصی یا مکان مشخصی؟؟؟؟؟؟؟؟

یا در رویداد مشخصی؟؟؟

یا معادله ی کلی؟؟؟ معادله ی کلی بر حسب زمان؟؟؟؟ معادله ی کلی بر حسب مکان؟؟؟؟؟؟؟؟

چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

حرفت واقعا غیر علمیه..

چرا میزنی؟؟

معادله ی کلی دیگه!!!!
معادله ی حرکت m و M
من که خودم حلش نکردم!

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311
خوب عزیزم باید بگی شتاب جسم m ,M را بر حسب زمان ( که باید مبدا رو مشخص کنی) یا بگی بر حسب مکان ( که باید پارامتر مکان رو مشخص کنی مثلا یه زاویه)

هم اینکه باید در مورد اول مسئله توضیح بدی یعنی بگی که جسم رو در ابتدا از حالت سکون رها کردیم یا ...

در آخر هم باید فرضیات ضد مخرب رو بگی..

مثلا در این سوال باید بگی که فرض کنید گوه از تعادل خارج نشده و فقط حرکت افقی دارد (یعنی گوه به خاطر گشتاور وارد شده توسط نیروی N چپ نمی کنه و معلق نمیشه)

افتاد؟؟؟؟؟؟؟؟

EH-Latifpoor

New Member
لایک ها
13
من این سوالو تو ماریون دیدم.ظاهرش راحت میزد حس کردم که میتونم حل کنم.ولی...

گذاشتم اینجا که بچه ها حل کنن منم یاد بگیرم.

اونجا دقیقا اینو نوشته:
ذره ای به جرم m روی گوه ی دایره ای صافی به جرم M، مطابق شکل به پایین میلغزد.گوه روی یک میز افقی صاف قرار دارد.پیدا کنید:
الف)معادله ی حرکت m و M .
ب)عکس العمل گوه را روی m.

البته این توی فصل دینامیک لاگرانژی اومده. آقای قجری!!! شما که راهبری به نظرت من که چیزی از دینامیک لاگرانژی نمیدونم میتونم اینو حل کنم؟

mehryar

مشاور فیزیک
لایک ها
61
mehryar گفت
نه با فکر کنم منظورش اینه که شتاب A داره که اگه اینطوری باشه ب یه روش که نمیدونم اسمش چی چی بود به راحتی حل می شه
اون روش اینه که نیروی mA به هر جسم در خلاف جهت حرکتM وارد میشه که باید توجه داشته باشی که m جرم جسمیه که نیرو بهش وارد میشه

درسته طراح سوال .........................؟

نیرو مجازی درسته یا نه...................

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311
EH-Latifpoor گفت
من این سوالو تو ماریون دیدم.ظاهرش راحت میزد حس کردم که میتونم حل کنم.ولی...

گذاشتم اینجا که بچه ها حل کنن منم یاد بگیرم.

اونجا دقیقا اینو نوشته:
ذره ای به جرم m روی گوه ی دایره ای صافی به جرم M، مطابق شکل به پایین میلغزد.گوه روی یک میز افقی صاف قرار دارد.پیدا کنید:
الف)معادله ی حرکت m و M .
ب)عکس العمل گوه را روی m.

البته این توی فصل دینامیک لاگرانژی اومده. آقای قجری!!! شما که راهبری به نظرت من که چیزی از دینامیک لاگرانژی نمیدونم میتونم اینو حل کنم؟

ربطی نداره.. لاگرانژ یه تکنیکه که مسائل رو خیلی راحت می کنه.. ولی باید ریاضیت خیلی شاخ باشه..

من که با لاگرانژ و همیلتون خیلی حال کردم ولی تمام مسائل به روش نیوتنی قابل حله..

پس کاری نداشته باش که تو بخش لاگرانژ... با نیوتنی هم حل میشه..

sinas1372

New Member
لایک ها
1
mehryar گفت
mehryar گفت
نه با فکر کنم منظورش اینه که شتاب A داره که اگه اینطوری باشه ب یه روش که نمیدونم اسمش چی چی بود به راحتی حل می شه
اون روش اینه که نیروی mA به هر جسم در خلاف جهت حرکتM وارد میشه که باید توجه داشته باشی که m جرم جسمیه که نیرو بهش وارد میشه

درسته طراح سوال .........................؟

نیرو مجازی درسته یا نه...................

نه این جور سوال ها با نیروی مجازی حل نمیشه اگر هم بشه کار رو سخت تر می کنه چون شتاب دستگاه خودش مجهوله

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311
اتفاقا بد نیست..

می تونیم تو دستگاه گوه راحت معادلات رو تو دستگاه قطبی بنویسیم...

این خودش یه حسنه...

به تکانه هم فکر کنید..(برای قید مسئله)

می دونید که قیود رو از هندسه ی مسئله بدست میارن... یه را با حال دارم که بشه از فیزیکه مسئله بدست اوورد..

ولی حیف که گذاشتنش خرج داره...

sinas1372

New Member
لایک ها
1
نه
وقتی ما شتاب گوه رو نمی دونیم فایده ای نداره که مسئله رو توی دستگاه نا لخت حل کنیم

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311
خوب شتاب گوه از طریق قید به شتاب افقی جرم ربط داره دیگه...

ولی اینکه قطبیه خوبه..

sinas1372

New Member
لایک ها
1
یه سوال دیگه:
بنظر شما معادله ی مسیر حرکت جرم m ( توی گوه ای که یک سمتش نیم دایره است) نسبت به دستگاه متصل به زمین چگونه است
خمش از چه نوعیه؟ (دایره , بیضی ,سهمی .....)

physicist1

New Member
لایک ها
0
شتاب گوه و نیروی عمود بر سطح گوه (همانN)و سرعت زاویه ای m را به دست آوردم.حل کامله؟

بالا