سوالاتي از كتاب استاد عليپور

online6731

New Member
لایک ها
0
پاسخ : سوالاتي از كتاب استاد عليپور

[SUB]سلام دوستان
اگه میشه این سوال رو برام کامل توضیح بدید که چجوری حل میشه ، چون تو کتاب فقط یه حالت خاص رو در نظر گرفته آقای علیپور و بر اساس اون حالت حل کرده.

مسئله 7.2.5 هر یک از ضلعها و قطر های یک شش ضلعی را با یکی از دورنگ آبی و قرمز رنگ کرده ایم.منظور از مثلث رنگی ، مثلثی است که رئوسش ، رئوس شش ضلعی باشد و هر سه ضلعش همرنگ باشند. ثابت کنید رنگ آمیزی به هر صورتی که باشد ، حداقل یک مثلث رنگی ایجاد می شود.

اگه میشه روش و فرمول کلی حل این نوع مسائل رو هم توضیح بدید.
[/SUB]

sima98

New Member
لایک ها
39

فرمول کلی نداره فکر کنم.
ولی به لانه کبوتری حل میکنی.
مثلا یه راس رو در نظر میگیری
بعد میگی:از 5تا راس باقی مانده حداقل3تا به رنگ آبی یا قرمز هستن.
مثلا ما آبی در نظر میگیریم.
حالا میگی:اگه بین اون سه تا راس یه خط بین شون باشه که آبی باشه در نتیجه مثلث آبی تشکیل میشه.
اگه هم اون خز وجود نداشته باشه در نتیجه هر سه تا خط قرمز هستن پس یه مثلث قرمز تشکیل شد.

online6731

New Member
لایک ها
0

اگه میشه یکم بیشتر توضیح بدید, متوجه نمیشمدر ضمن منظورتون از راس چیه?راس ها كه رنگ ندارند , ضلع ها قطر ها رنگ دارند.من حالت کلی حل اینجور مسایل رو می خواستم , چون مثلا یه سوال دیگه هم تو کتاب هستش كه گفته یک 17 ضلعی رو با 3 رنگ , رنگ آمیزی کرده ایم. ثابت کنید كه یک مثلث رنگی تشکیل می‌شود خیلی ممنون میشم اگه دوستان کمک بکنن

sima98

New Member
لایک ها
39

قضیه رمزی - ویکی‌پدیا
اینم فارسیش!
تو کتابا هم میتونید پیدا کنید.

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

اگه میشه یکم بیشتر توضیح بدید, متوجه نمیشمدر ضمن منظورتون از راس چیه?راس ها كه رنگ ندارند , ضلع ها قطر ها رنگ دارند.من حالت کلی حل اینجور مسایل رو می خواستم , چون مثلا یه سوال دیگه هم تو کتاب هستش كه گفته یک 17 ضلعی رو با 3 رنگ , رنگ آمیزی کرده ایم. ثابت کنید كه یک مثلث رنگی تشکیل می‌شود خیلی ممنون میشم اگه دوستان کمک بکنن
ببخشید
منظور از راس:خط هایی که به راس ها وصل میشن.

بالا