سوالاي ابتكاري و جالب براي دوره!(كارگاه پخت ايده قديم!!!)

دوست دارين سوالات بيشتر در چه زمينه اي مطرح بشه ؟

• مجموع رای دهندگان
    117

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
خوب عوامل ديگه اي هم ميتونن موثر باشن مثلا يكيش همين هم صفحه بودن وجهت گيري مناسب ... كه اين مورد تو همشون يكسانه و اينجا عامل مهم و تعيين كننده همون اندازه هاي اوربيتال p دو اتمه ... بعد تازه من نگفتم كه مزومري فقط اينجا كاربرد داره كه گفتم اين 1 مثالشه ... نگفتم ؟؟ ايشالا قسمت شد سوالاي ديگه هم راجع به مزومري ميگگگذارم ... فك كنم ديگه هيچ شك و شبهه اي نباشه ...

راستي سلام يادم رفت ... سلا م ...

چالش بعدي - اين سوال ماله يكي از دوره هاي مرحله يكه كه خيلي دقيق و زيبا بيان شده ... محلول اشباع نقره كلريدي با انحلال پذيري S وجود داردكه به آن كمي KI اضافه ميكنيم ... قابليت حل شدن AgCl در محلول بدست آمده P است ... حال شما P و S رو باهم مقاي3 كنيد و توضيح بديد كه دقيقا چه اتفاقاتي ميافته ...
اين بار AgCl جامد رو به محلولي حاوي KI اضافه كرده و انحلال پذيري AgCl در شرايط جديد رو F ميناميم ... بي زحمت F رو هم با P و S مقاي3 كنيد .... (exp به معني توان)
( Ksp AgCl=10exp-10 Ksp AgI=10exp-16 )

mobtaker

New Member
لایک ها
36
ینظر من وقتی اضافه می کنیم انحلال پذیری AgCl کمتر میشه

به دلیل وجود یون -cl بهش می گفتن اثر بون مشترک؟؟؟؟؟

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
اگه ميشه لطف كنين كامل تر و دقيق تر توضيح بدين ... يه همراه قسمت دوم مساله ...

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
نبوووووود .... ؟؟؟؟

بابا اين كه ديگه سوال مرحله اوله ... اگه اينجوريه من ديگه تاپيك رو ادامه نميدم ... مثلا اومده بوديم دو تا نظر قشنگ ببينيم ( البته فعلا يدونه ديدما
)

farshad_d

New Member
لایک ها
14
من تعادل هنوز کامل نخوندم.واسه 1 لازمه؟2 چی؟

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
می خوام بلند فک کنم! ایراد بگیرید!

تو ظرفه اول، اولش نقره کلرید به حالته اشباع داشتیم! با اضافه کردنه پتاسیم یدید، چون ثابت تشکیله رسوبه نقره یدید، کوچکتر از نقره کلریده و نقره یدید زود تر رسوب می ده و چون نقره کلرید اشباعه، پس رسوبه نقره یدید تشکیل می شه و چون غلظته نقره تو محیط کم می شه، انحلال پذیری نقره کلرید زیاد می شه! این از s که از حالته عادی انحلال پذیری نقره کلریئ بیشتره!
حالا تو ظرفه دوم وقتی نقره کلرید جامد می ریزیم تو محلول پتاسیم یدید، نقره کلرید یکم حل می شه و می ره تا به تعادل برسه!(حل می شه تا به تعادل برسه!) بعد با اون مقدار نقره ای که حل شده، ید یکم رسوب می کنه! بعد دوباره نقره کلرید چون نقره ی محلول کم شده غلظتش، یکم دیگه می تونه حل شه ولی کم تر از دوره قبل، چون کلر که غلظتش تو محیط کم نشده! ثابت تشکیله رسوبم حاصل ضربه غلظته نقره و کلره دیگه!!! خوب پس این جریان هی ادامه داره ولی هر دفعه کمتر نقره کلرید حل می شه از دور قبل! و در نهایت یه مقدار نقره کلرید جامد هم می مونه و ....
من منظوره جنابه مبتکر رو هم نفهمیدم که گفتند اثره یونه مشترکه ها!!! تو هر ظرف نقره کلرید و پتاسیم یدید ریختیم! کدوم یون تو دو تا ماده مشترکه؟؟؟
اون واسه وقتیه که چه می دونم، مثلن نقره کلرید و نقره یدید بریزیم! که تو این مثاله من نقره یونه مشترکه!

..............................................................................................................................
راستی آقا کیارش تحمل کنید... بچه ها شرکت می کنند... این روزا تو امتحاناست... از حالته عادی هم کم تر وقت هست... مرحله یک هم نزدیکه...دیگه ببینید چی از آب در میاد... واسه همین بررسی سوالا بیشتر طول می کشه!
از قدیم گفتن شکیبا باش تا کامروا باشی!!!
تازه نشنیدید که می گن گر صبر کنی ز کشمش، قوره سازی!!!

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
سلام ... دو تا نكته طولاني ....

1 . ممنون از جناب مهر افشان كه علي رغم وقت محدودي كه داشتن زحمت كشيدن و نظرشون رو اعلام كردن ... ولي مواظب باشين از اون بالا نيفتين (
) چون فرموده بودين ايراد بگيريم اطاعت امر ميكنم :

الف ) اول اينكه بهتر به جاي ثابت تشكيل رسوب بگين حاصل ضرب انحلال پذيري چون اين دوتا ممكنه يكم مخالف به نظر برسن چون مثلا حاصل ضرب انحلال پذيري AgI كمتره ولي تو رسوب دهي پيشي ميگيره يني رسوب دهيش بيشتره و از اين جهت ممكنه تداخل معنايي پيش بياد ... در ضمن من جايي نديدم كه بگه ثابت تشكيل رسوب ... اون چيزي كه ديدم ثابت تشكيل وا3 كمپلكس هاست ...

ب ) توضيحتون خيلي خوب بود ( مثلا همون كه اول يه ذره حل ميشه بعد دفه ي بعد يكم كمترو ... ) ولي قسمت اول رو دقيقا اشتباه جواب دادين و من هم موقعه تست زدن دقيقا اين اشتباه رو كردم ... نيگا كنين ما با S كه مشكلي نداريم ( اون مقداري كه AgCl در آب خالص حل ميشه ) حال بريم سراغ P ... P معرف مقدار AgCl است كه در محلول حاصل از اضافه كردن KI به محلول اوليه ( يني همون محلولي كه مقدار S روتو خودش حل ميكنه ) حل ميشه ... حالا بيايم ببينيم تو اين محلول كه قراره AgCl الان توش حل بشه چه خبره .... ؟؟ خوب شما فرمودين كه تو اين حالت غلظت Ag در اثر تشكيل رسوب AgI كم شده درست اما اون Cl هايي كه تو محلول موندن مگه بوغن ؟؟؟
اينجا حق با جناب مبتكره يني الان ( هنز بحث راجع به P ) حضور يون هاي Cl باعث ميشه كه به دليل اثر يون مشترك AgCl كمتري حل بشه و اين يني S>P

ج ) قسمت دوم سوال رو درست توضيح دادين و با توجه به توضيحات شما F>S و جواب كلي سوال اينكه -----> F > S > P

دوستان دوست داريد ( اين يكي آرايه تكرار بود ) كه چالش بعدي رو شما بذارين ؟؟؟ البته هنوز چالشام تموم نشده ها ...

mobtaker

New Member
لایک ها
36
این که 3 صفحه بود پس صفحه 3 کوش؟

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
سلام....( يه سلام تلخ )( اينو نذارين به حساب كمبود صبر و حوصله و تحمل بذارينش به تلخيه كار ديگران )

گويا دوستان ديگه دوست ندارن ما اينجا بنوي30م هم پست هاي خودشون رو پاك ميكنن و هم پست هاي ديگران رو جا به جا ... وا3 همه آرزوي موفقيت و پيروزي دارم ...

و اگه احيانا به ك30 بي احترامي شد من از جانب همه عذر ميخوام ...

اينم گل وا3 همتون

zeynab2010

New Member
لایک ها
3
eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
rast mige pas safheye badi ku?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
من فقط اون قسمت پست شما رو كه راجع به خودم بود ويرايش كردم.
شما هم ديگه زيادي داري شلوغش ميكني.
يه بحثي كرديم با همه راجع به سطح سوالا بعد هم همه مطالب نامربوط با عنوان اصلي تايپك رو پاك كريم.كجاي اين اشكال داره؟!

nima94

New Member
لایک ها
296
اقا مرصاد شمام خیلی تابلو ویرایش می کنی مشاور های دیگه اینقدر تابلو ویرایش نمی کنند

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
kiarash5000 گفت
سلام ... دو تا نكته طولاني ....

1 . ممنون از جناب مهر افشان كه علي رغم وقت محدودي كه داشتن زحمت كشيدن و نظرشون رو اعلام كردن ... ولي مواظب باشين از اون بالا نيفتين (
) چون فرموده بودين ايراد بگيريم اطاعت امر ميكنم :

الف ) اول اينكه بهتر به جاي ثابت تشكيل رسوب بگين حاصل ضرب انحلال پذيري چون اين دوتا ممكنه يكم مخالف به نظر برسن چون مثلا حاصل ضرب انحلال پذيري AgI كمتره ولي تو رسوب دهي پيشي ميگيره يني رسوب دهيش بيشتره و از اين جهت ممكنه تداخل معنايي پيش بياد ... در ضمن من جايي نديدم كه بگه ثابت تشكيل رسوب ... اون چيزي كه ديدم ثابت تشكيل وا3 كمپلكس هاست ...

ب ) توضيحتون خيلي خوب بود ( مثلا همون كه اول يه ذره حل ميشه بعد دفه ي بعد يكم كمترو ... ) ولي قسمت اول رو دقيقا اشتباه جواب دادين و من هم موقعه تست زدن دقيقا اين اشتباه رو كردم ... نيگا كنين ما با S كه مشكلي نداريم ( اون مقداري كه AgCl در آب خالص حل ميشه ) حال بريم سراغ P ... P معرف مقدار AgCl است كه در محلول حاصل از اضافه كردن KI به محلول اوليه ( يني همون محلولي كه مقدار S روتو خودش حل ميكنه ) حل ميشه ... حالا بيايم ببينيم تو اين محلول كه قراره AgCl الان توش حل بشه چه خبره .... ؟؟ خوب شما فرمودين كه تو اين حالت غلظت Ag در اثر تشكيل رسوب AgI كم شده درست اما اون Cl هايي كه تو محلول موندن مگه بوغن ؟؟؟
اينجا حق با جناب مبتكره يني الان ( هنز بحث راجع به P ) حضور يون هاي Cl باعث ميشه كه به دليل اثر يون مشترك AgCl كمتري حل بشه و اين يني S>P

ج ) قسمت دوم سوال رو درست توضيح دادين و با توجه به توضيحات شما F>S و جواب كلي سوال اينكه -----> F > S > P

دوستان دوست داريد ( اين يكي آرايه تكرار بود ) كه چالش بعدي رو شما بذارين ؟؟؟ البته هنوز چالشام تموم نشده ها ...
من که ادعایی ندارم که بخوام از اون بالا بیفتم!!! اصلن بالا کجاست؟؟؟
همه ی ایراد هایی هم که گرفتید، عالی اند... دستتون درد نکنه! حدس می زدم یه جایه تحلیلم می لنگه!!! سواله قشنگی بود... خوش حال می شم سوال بعدی رو هم بذارید... ایشالا در سوالات بعدی جبران می کنیم با بچه ها و ما هم سوال مطرح می کنیم... من یکی که به شدت منتظرم به چالش کشیده شم...

...........................................................................................................................................
راستی دوستان، فک کنم سایت برای استفاده ی عمومه... اگه کسی بخواد به سوالایه مرحله یک و دویی فک کنه یا سوالی در این زمینه مطرح کنه، می ره سراغه تاپیکه مربوط بهش... اگه کسی هم بخواد رو سواله مرحله سه ای فک کنه، تاپیکه مربوط بهش رو باز می کنه! این که دلیل نمی شه اگه چند نفر با سواله مرحله یک مطرح کردن مخالف باشن، سواله مرحله یک مطرح نشه یا بالعکس... سایت برای استفاده ی عمومه... پس باید نیاز های همه ی افرادی که المپیاد دارن می خونن رو تا جایی که امکان داره بر طرف کنه... اگه کسی هم سوال های سخت تر رو نخواد فلان روش فک کنه می تونه تاپیک های مربوط بهش رو باز نکنه... لطفن انقد حرف های مردم رو به قوله خودتون ویرایش و به قوله ما .... نکنید!!! خوبیت نداره.... هر چند که احتمالن این ارسال من رو هم ویرایش می کنید... فک کنم موضوع بندی کردن و ایجاد تاپیک های مختلف یه دلیلش واسه همینه که هرکی بره تو تاپیکی که واسش مفیده و مبحثی که الآن نیاز داره... البته می دونم که شما هم نیتت خیره... ما ای هم که داریم رو این سوالا بحث می کنیم، ادعایی نداریم، می خوایم از همدیگه چهار تا کلمه شیمی یاد بگیریم و ایراد هامون برطرف شه و یکم رو سوالایه ایده خور فک کنیم... هیچ گونه نیته بدی هم نداریم... به امید این که این پست در روز های آتی به درگاهه ملکوتی سفر نکرده باشه... باور کنید ما هم کار و زندگی داریم و وقتمون رو از سر راه نیاوردیم...

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
nima94 گفت
اقا مرصاد شمام خیلی تابلو ویرایش می کنی مشاور های دیگه اینقدر تابلو ویرایش نمی کنند
من فقط اسم خودم رو پاك كردم.
در ضمن تمامي اين پست هاي نامربوط حذف ميشوند.

farhad2009

New Member
لایک ها
125
سلام با اجازه کیارش خان یه سوال میذارم اگه این سوال بد بود لطفا خود کیارش خان پیغام شحصی بدن تا پستمو حذف کنم!

حالا بریم سره سوال این سوال مخلوط دوتا سواله که شاید باره به چشمهتون خورده باشه !!!!!
گشتاور دو قطبی کدام بیشتر است !
۱) ۱ کلرو−۳نیترو بنزن
۲) نیترو بنزن
۳) ۱هیدروکسی۳-نیترو بنزن !
۴) ۳٫۱ دی نیترو بنزن
۵)۲٫۱ دی کلرو بنزن
۶)۳٫۱ دی کلرو بنزن
۷)۱کلرو -۲نیترو بنزن

ببخشید ممکنه بعضی جاها تو نامگذاری اشتباه کرده باشم !

همین الانم بگم خودم جوابو بلد نیستم !!!

mobtaker

New Member
لایک ها
36
بنظر من گزینه 3

haniye

New Member
لایک ها
234
به نظر من هم گزینه 3 باید باشه

zeynab2010

New Member
لایک ها
3
ميشه توضيحم بدين كه چطور به 3 رسيدين

mobtaker

New Member
لایک ها
36
من اینجوری گفتم که تو همه ی انها گروه نیترو گروه القایی منفی داره ولی OH اثر القایی + داره ولی Cl اثر القایی منفی داره پس اگهOH کنار نیترو باشه قطبیت بیشتره(یکی اثر القایی + و دیگری -)
تا اینکه کلر و نیترو (هر دو اثر القایی -) کنار هم باشند

mobtaker

New Member
لایک ها
36

متوجه شدید؟

بالا