سوالاي ابتكاري و جالب براي دوره!(كارگاه پخت ايده قديم!!!)

دوست دارين سوالات بيشتر در چه زمينه اي مطرح بشه ؟

• مجموع رای دهندگان
    117

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
باباااا پختو پز.... اگه ميدونستم قراره وا3 اين سوال اينقد ايده ي قشنگ بدين زود تر ميذاشتمش ... خيلي با ايده ها حال كردم ... مر30

حالا بگيرين چالش بعديو ... ساختار هگزاگونال (شش گوشه اي فشرده) رو حتما ميشنا30ن ديگه ... دوستان اگه يادتون رفته ميتونين به صفحه 178 مورتيمر مراجعه كنين ...

تا حالا فك كردين كه چطوري ميشه درصد فضاي خالي رو تو اين ساختار پيدا كرد ... اگه بدست آوردين جواب رو همراه با مختصري توضيح لطف بفرمايين ....

خودم فكر كنم زياد سوال جذابيييي نيس ولي .... يه سوپرايز دارم وا3333 سوال بعدي در حد تيم ملي كه دارم واسش برنامه ميريزم ... جوابو بذارين تا بريم سراغش ....

amir-chimi

New Member
لایک ها
1
با توجه به اینکه درصد انباشتگی در سلول واحد از رابطه روبه رو به دست می آیدN*volume of cubeتقسیم بر مکعب طول یال *100
که N=تعداد اتم های کامل در درون سلول واحده که با توجه به سهم هر اتم محاسبه میشه...
خوب ما برای حله این سوال باید طول یال سلول واحد رو داشته باشیم تا از فرمول بالا استفاده کنیم تا درصد انباشتگی رو حساب کنیم و بعد از 100 کم میکنیم میشه درصده فضای خالی که در این سلولو ئاحدم N=6

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
اگه بخوام از یه راهه دیگه بگم که تکراری هم نباشه، این رو می گم ولی خوب اگه اشکالی داره این راه، بگید که ما هم استفاده ببریم!

این ساختاره هگزاگونال رو ببینید:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f6/Hexagonal_lattice.svg

تو این ساختار حجمه کل از رابطه ی
به دست میاد،فک کنم! حالا اگه بیایم و حجمه کاتیون ها و آنیون ها رو (کره فرض می کنیمشون... شعاع رو که داشته باشیم، حجمشون می شه 4سومه پی آر 3!
) اگه حجمه کاتیون آنیونا رو از حجمه کل کم کنیم، می شه فضای خالی... این که a,c از کجا به دست میاد، به نظرم همین جوری نمی شه درش بیاریم و باید با عکس یادگاری(!) گرفتن از بلور به دست بیارنش!
شعاعه کاتیون و آنیون رو هم به هم چنین یا به وسیله ی جدول هایی که موجوده!
[center:11c8706911]

[/center:11c8706911]

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
من الآن یه صفحه ای رو تو ویکی پدیا پیدا کردم که گفتم بذارم تا بقیه هم استفاده کنن!

ببینید، حالا درسته اندازه گیری فضای خالی رو نگفته ولی حجمه کل رو گفته تو هر ساختاری چه جوری به دست میاد!قشنگن!

http://fa.wikipedia.org/wiki/شبکه_براوه

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
bmsn73 گفت
خب... برای اینکه بخوایم در باره حلقه ها اظهار نظر کنیم، باید اینو بدونیم که 5ضلعیا همش یگانست و 6ضلعیا هم 3تاش یگانست...
اول میگیم که 5ضلعیا رو 5تا 6ضلعی احاطه کرده... (اگه بکشید براحتی متوجه میشید علتشو!) پس یگانه ها هیشکدوم بین دو پنج ضلعی مشترک نیستن و همشون حداقل تو یه پنجضلعی باید باشن... چون همسایشون 5تا 6ضلعیه که تو رأس هر دو تا یگانه، یه دوگانه داده بیرون... از هر طرفم این اتفاق میفته...
60 تا یگانه داریم، 5تا تو یه حلقه، پس میشه 12تا 5ضلعی...
تو 6ضلعیا هم با توجه به اینکه اگه دو تا 5ضلعیو بعنوان رئوس بالا و پایین کره در نظر بگیریم، 10تا که جداگونه به اینا وصلن... (5تا بالا و 5تا پایین) 20تا پیوند دوگانه هم برای اینال مصرف شده که 10تاشون یه سر آزاد دارن... 10تا پیوندم می مونه با دو سر آزاد... 5تا 6ضلعی تو نیمه بالایی دوباره تشکیل میشه... 5تام به قرینه همینا تو نیمه پایینی (دور تا دور 6ضلعیای قبلی...) یعنی 20تام 6ضلعی...
من شرمندم دارم پشت سره هم هی می نویسم!
آقا بهراد راحتون خیلی خوب بود... بله،من یادم رفت بگم که باید این فرض رو بکنید! (البته یادم نرفت، راستش رو بخواید شیطنت کردم!
ولی خوب، بچه ها از ما تیز ترن!
)
حالا یه سواله دیگه: با همین فرض که می دونیم همه ی دوگانه ها توی شش ضلعی هاست، اگه از درجه سیر نشدگی(درجه ی گشنگی
) هم کمک می گرفتیم، راحت تر می شد کارمون؟

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
موافقمممم به شدت ... نظر جناب بهراد خیلی قشنگ بود ولی من خودم راستش از ( از هر طرفم این اتفاق میفته... ) به بعدش رو نخوندم و طبق همون گفته ی جناب مهر افشان گفتم چون هر حلقه 6 ضلعی 1.5 پیوند دوگانه داره ( تعجب نکنین منظورم همون درجه گسنگیه ... چون هر سه پیوند تو دوتا حلقه مشترکه پس میشه سه تا نیم تا یکونیمتا ... دودوتا چارتا سه سه تا نه تا eeeeeee ببخشید حواسم نبود یه لحظه رفتم تو فاز ابتدایی
)

حالا چون 30 تا پیوند دوگانه داریم میشه 20 تا حلقهی شیش تایی.... حالا نگید این سوال میذاره خودش ایده نمید هههه ...

راستش سرم تا سه شنبه شلوغه ... اهان راستی گفتم سوالای سوپرایز دارم در حد تیم ملی ... حالا میگم چرا ... سوپرایزه چون واقعا خودم هم نمیتونم حلشون کنم ... و در حد تیم ملی چون خوب بچه های تیم ملی طرحیدنشونننن ... جدی میگما
آقای تقدیری و خوشامن مدال های نقره ی جهانی ... هر جا هسن موفق باشن ایشالاااا ...

حالا اگه موافقید و حرفای من به امید خدا نترسوندتتتتون بگید به قول دوستان بسم الله تا شروع کنمممم

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
بسم الله!

خدا به دادمون برسه!

Ali007

New Member
لایک ها
70
استفاده از کلام دیگران اونم تو روز روشن(قابل توجه بعضی ها!)
خوبه والا،لااقل منبع رو ذکر کنید(تقلید با ذکر منبع بلامانع است
)
آقا بسم الله.
من یه سوالای تجزیه ای دارم که حرف نداره البته اگه براش حرف در نیارن حال نمیده یکی یکی بذارم کاش ماراتن ها جوری بود که میشد یهو 5 تا سوال مردافکن گذاشت.
اندکی صبر سحر نزدیک است

میم مثه.....

amir-chimi

New Member
لایک ها
1
شما که فقط میگید سوالایه شاخ داریمو هیچی نمیذارید سره کاریه نه....؟؟

حالامن میخوام مبحثه بلورایه جناب kiarash5000رو ادامه بدم یه سوال تمام بلورهای مورد بررسی ما بلور های کامل هستند یک بلور کامل تاثیرات متقابل بین آنیون و کاتیون حداکثر است و...مثلا سدیم کلرید گازی شکل به صورت جامد متراکم میشود در حالت جامد بسیار منظم جسم آنتروپی خود را از دست میدهد و با توجه به اینکه آنتالپی شبکه آنقدر گرما زا است که این رقابت به نفع آنتالپی تمام میشود ولی عامل آنتروپی در دماهای بالاتر از صفر به نفع آنتروپی تمام میشود که منجر به نقص های بلوری میشود و این نقصها بر خواصی مانند رسانایی گرمایی تاثیر میگذارند و همچنین فعالیت شیمیایی یکی از این نقص ها نقص واگنر است چرا این نقص ها بر فعالیت شیمیایی تاثیر میگذارد....؟

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
ali007 سوال هاش رو تو ماراتونه شیمی تجزیه مطرح کرده! سرکاری چیه! سوالایه قشنگیند!
..................................................................................................
مطمئن نیستم ولی می گم نظرم رو!ببینید درسته یا نه!
یکی از نقص های بلور اینه که توی تشکیله بلور یه فضاهای خالی غیر عادی تو شبکه ایجاد می شه که با وجود این که کاهش آنتروپی در اثر تشکیل بلور کم تر می شه(آنتروپی عدد منفی کوچک تری می شه و نامساعدیتش کم تر می شه!
) ولی کاهشه آنتالپی رو هم کم می کنه!(آنتالپی هم عدد منفی کم تری می شه و اثر مساعدش کم می شه!) در واقع با این اتفاق نظمه بلور هم از بین می ره تا حدودی و عدد کوردیناسیون و در واقع تعداد یون های با بار نا هم نام نزدیکه یون مورد نظر کم می شه و این باعث می شه که پایداری شبکه بلور کم شه و واکنش پذیریش زیاد شه!

البته نقص های دیگه ای هم می تونه رخ بده که اون ها هم همین جوری استدلال می شه فک کنم! درسته؟

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
Ali007 گفت
استفاده از کلام دیگران اونم تو روز روشن(قابل توجه بعضی ها!)
خوبه والا،لااقل منبع رو ذکر کنید(تقلید با ذکر منبع بلامانع است
)
آقا بسم الله.
بسم الله گفتن که دیگه ذکره منبع نمی خواد!!!

Ali007

New Member
لایک ها
70
کلام شما کاملا" متین است ولی منظورم این بود که این تیکه کلام ماله منه
(عجب!از کی تا حالا؟کو سندت؟)منظورم منبع بسم الله که نبود ...آدمی با استفاده سوء از کلمات چکارها که می تواند بکند!
----------
به amir-chimi:یه مشکلی پیش اومده و هنوزم این مشکل رو دارم (سرماخوردم!)شرمنده دیر شد،سرکاریه چیه بابا.
--------

میم مثه محسن

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
من نمی دونستم که بسم الله هم از جمله تیکه کلام ها محسوب می شه!

راستی من هم چند تا تیکه کلام دارم! یکیش سلامه!!!

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
ممنون از اين كه به فكر ما هستين ... راسش من از معدني زياد سر در نميارم چون هنوز چيزي ازش نخوندم ... ولي فكر ميكنم چون تو حالت نقص بلوري كه از بالا بردن دما حا3ل ميشه موقعيت ذرات كاتيوني و آنيوني نسبت به هم تغيير كرده ساختار بلوري عوض شده و حالا ديگه جاذبه ي متقابلي كه بين اين ذرات هست تغيير كرده و اين يني اينكه وا3 جداكردنشون از هم كه بخوان تو واكنش ها و فرآيند هاي مختلف شركت كنن انرژي متفاوتي نيازه ... و اين به نظرم يني كاهش يا افزايش فعاليت ... مثلا ممكنه همون NaCl ي كه گفتين با انجام اين تغييرات حالا ديگه كمتر يا بيشتر از حالت قبليه خودش تو آب حل بشه
... تازه شنيده بودم كه گويا ابر رسانا ها (اونايي كه خفن رسانان
) رو هم باهمين تغييرات به وجود ميارن ... اگه دوستان ديگه اطلاعات بيشتري داشتن و دوست داشتن ميتونن به ايشون جواب بدن ...

و اما اولين سوال تيمممم ملي (به ميمنت تعطيلي امروز) (آقا جون خودتون خواستينا بعدا نياين بگين اينا فرا دورويه (يه كلمه مندرآوردي))

لازم به ذكره كه اين سوال رو تو جمع كلاساي شهر ما جز يه نفر ك30 نتونس حل كنه !!! كه اونم با كليد طراحي شده مطابقت نداشت
واما مجموعه ي ابر چوالش اول :::

از تركيب اكسيژن با عنصر A دو يا تعداد بيشتري تركيب حاصل ميشود . هر دو تركيب را آناليز ميكنيم و ميفهميم كه تعداد اتم هاي A در هر دوتركيب برابر است و درصد جرمي O در تركيب اول 1.865 برابر درصد O در تركيب دوم است ودرصد O در هر دو تركيب كمتر از 15% است و جرم مولي هر دو تركيب كمتر از 300u ميباشد ( ايجاش خيلي باحاله ... همش نا مساويه
) جرم مولي تركيب اول چقدر است ؟؟؟ به همين سادگي!!!

(يه نكته هم بگم بخنديم : بچه ها موقع حل سوالات ميگفتن كه م3 اينكه اين دو موجود عزيز در قرنتينه ي اردوي جهاني بيكار شده و اين سوالات رو طرح كردن ... بيمزههههه )

حالا هر كي حل كرد بگه زينگگگگگگ ..... (راستي جناب امير شيمي شما اگه سر كار نبودين كه به سوالات قبلي كه مطرح شدن جواب ميدادين ((ايهام تناسب))
)

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
بگين يا علي بيييياين جلو ... ( حالا ناراحت نشين اينم تيكيههه ما
)

amir-chimi

New Member
لایک ها
1
من جدا از kiarash5000عذر می خوام چون دیدم که میگید که قراره سوال توپ بذارم ولی نمیذارید منم فکر کردم سره کاریه بازم ببخشید و اینکه من تا حالا زیاد به سایت نمی اومدم چون یه جورایی فکر میکردم نت وقت تلف کنیه ولی الان فهمیدم که این خبرا نیست .
و در مورد سوالی که گذاشتیدم الان که خیلی کار دارم باید برم ولی حتما تا شب میذارم...

Ali007

New Member
لایک ها
70
mehrafshan گفت
من نمی دونستم که بسم الله هم از جمله تیکه کلام ها محسوب می شه!

راستی من هم چند تا تیکه کلام دارم! یکیش سلامه!!!
حالا که شده!
سلام متدواله !بسم الله متدواله بنظرتون ؟!نه دیگه.......(میخوای بشمار اگه در طول روز تعداد سلام هات بیشتر از اون باشه خب معلومه سلام متداول تره!)
تقریبا" هر کسی رو ببینین یا حتی نبینین بخواین اعلام وجود کنین میگین سلام نمیگین بسم الله البته ممکنه واسه شما باشه ها شاید مثلا" بیش از حد این کلمه رو به کار می برین(صلاح مملکت خویش خسروان دانند!).خب؟and so
استفاده بیش از حد از یه عبارت خاصی در کلیه جنبه های امور میشه تِِکه کلام
در ضمن اگه قانع نشدین منکه مسئول نیستم
خواهشا" بحث تاپیک رو منحرف نکنین و هرچه زودتر به راه آیید
که ما نفهمیدیم این بلوره قضییه اش آخر چی شد؟!

میم مثه محسن

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
سلام!!!
اول یا علی!!!(منبع:آقا پوریا!
)
بعدش هم زینگ!!! من حل کردم! فلن می ذارم بقیه بچه ها هم فک کنن!
ولی جواب u221 می شه؟؟جرمه ترکیب کمتره رو گفتم!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
راستی سوالتون عااااااااااااااااااااااااااالی بود!!! ایدشو می گم! خیلی خوب بود!

یه عالمه ممنون! هم از شما که سوال رو گذاشتید و هم از جنابه طراحانه سوال!

Ali007

New Member
لایک ها
70
amir-chimi گفت
من جدا از kiarash5000عذر می خوام چون دیدم که میگید که قراره سوال توپ بذارم ولی نمیذارید منم فکر کردم سره کاریه بازم ببخشید و اینکه من تا حالا زیاد به سایت نمی اومدم چون یه جورایی فکر میکردم نت وقت تلف کنیه ولی الان فهمیدم که این خبرا نیست .
و در مورد سوالی که گذاشتیدم الان که خیلی کار دارم باید برم ولی حتما تا شب میذارم...
با منی یا باkiarash5000؟
به من حرف زدی از kiaعذر خواهی می کنی
(عجیبا" غریبا!)
بابا ببین لااقل به کی گفتی تا........
مثه اینکه خیلی سرت شلوغه.....
خواهش می کنم.
اما در مورد سایت باید بهت بگم حداقل این سایت خیلی خوبه و واقعا" کمک میکنه و همه میخوایم به هم کمک کنیم تا اشکالاتمون رو رفع کنیم که این فوق العادس. مگه نه؟
and so
خوش اومدی

میم مثه محسن

بالا