وضعیت
موضوع بسته شده است.

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
سوال: از صابونی کردن کامل 89 گرم استئارین خالص چند گرم صابون سدیم خالص به دست می آید؟؟؟
(اصلن می شه خوده سوال رو یکی واسه من معنی کنه؟ من ازش هیچی سر در نمی آرم.)

ممنون

mobtaker

New Member
لایک ها
36
فرمول استئارین چیه؟

این واکنش هیدرولیز قلیایی استر هاست

اگه استوارین اسیده باید اول به استر بعد به صابون تبدیلش کنیم
اگه هم استره یک دفعه آبکافت قلیاییش می کنیم

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
ساختار HClO3 چه شكليه؟!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
من خودم هم نمی دونم فرمول این موجود چیه، ولی مهم منظور سوال بود که فهمیدم! دستتون درد نکنه. البته حدسه خودم اینه که یه استره و اسیدش، استئاریک اسیده که اسمشو زیاد شنیدیم!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
ساختار HClO3:

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
ممنون
ولي چرا چهار وجهي نميشه؟!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
چون جفت الکترون جای بیشتری می گیره و زاویه پیوندی کمتر از 109.5 می شه. در واقع می شه گفت همه ی قلمرو ها پیوندی نیست و یکیشون جفت الکترونه ناپیوندی هستش... پس شکل این موجود هرم مثلث القاعده هستش یا به عبارتی یه چهاروجهی نامنتظم...

mobtaker

New Member
لایک ها
36
ساختار HClO3 این شکلیه همه پیوند ها یگانه اند . چرا چهار وجهی نیست؟

O

H-----Cl------O

O

mobtaker

New Member
لایک ها
36
تو سوال تعداد ایزومر ها
الف:6 تا

ب: تو این قسمت چند تاست؟ 6تا؟

nima94

New Member
لایک ها
296
mehrafshan گفت
[font=Arial,sans-serif][FONT=Arial,sans-serif]دوست عزیز کلر با اکسیژن پیوند داتیو میدهد[/font]
[/FONT]

nima94

New Member
لایک ها
296
mobtaker گفت
ساختار HClO3 این شکلیه همه پیوند ها یگانه اند . چرا چهار وجهی نیست؟

O

H-----Cl------O

O
[font=Arial,sans-serif]برای رسم اول باید بنیان کلرات رورسم کنیم وبه ازای هر بار منفی بک اکسیژن منفی که با کلر پیوند یگانه داره رو رسم می کنیم و هیدرژن مثبت با با اکسیژن مذکور پیوند ایجاد میکند[/font]

mobtaker

New Member
لایک ها
36
خوب داتیو بده
یعنی دیگه 4 وجهی نمیگیریمش؟

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
شما راست می گید، می شه داتیو بکشیم. ولی این ساختار هم یه ساختار رزونانسی دیگشه که فک کنم چون این پایدار تره،بهتره این جوری بکشیم و داتیو ندیم.

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
البته در اصله قضیه که شکله ساختار چه جوریه،تفاوتی ایجاد نمی کنه که داتیو بکشیم یا دو گانه!

nima94

New Member
لایک ها
296
[font=Arial,sans-serif]اگه دو گانه بکشید اون موقع کلر توی لایه والانسش بیشتر از8 الکترون داره چون وقتی دوگانه میکشید الکترون ها به اشتراک گذاشته مبشه ولی وقتی داتیو میده تعداد الکترون های والانس کلر تغییری نمیکنه[/font]

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
سلام به دوستاي گلم ...

در مورد HClO3 كه هيچ ترديدي نيست كه اين مولكول هرميه ولي 1نكته مهم هست تو رسم مولكول كه فك كنم بش دقت نميكنين ...

ما تو رسم مولكول از دو نظريه استفاده ميكنيم : 1. لوويس قديمي 2. روش جديد كه توش پيونده دي پاي - پي پاي هم رسم ميشه (نظر علمي تر و درست تر )

حالا بريم سراغ مسئله : تو اين مولكول دوتا پيوند داتيو بين Cl و O وجود داره و اونيكي O هم كه به H وصله ... و Cl 1 جفت نا پيوندي هم داره ... اين شد فرم لوويس ...

اما نظريه جديد چي ميگه ؟؟؟ طبق گفته هاي جديد با توجه به اينكه مشاهدات طول پيوند Cl-O رو در حد پيوند دوگانه نشون ميده ميگن چون Cl اوربيتال d خالي داره و O هم جفت نا پيونده داره

باهم همپوشاني ميكنن ولي جفت الكترون پيوندي همش از O تامين ميشه ... خوب اين هم ميشه پيوند داتيو دوم ولي با توجه به اين تعريف ها ديگه بهش داتيو نميگن ميگن دي پاي - پي پاي

يني پيوند پايي كه توش اوربيتال d و p شركت دارن ... ولي اگه توجه كرده باشين هنوز طبق نظريه جديد شكل مولكول هرميهه ...

يه نكته دوستان : تو اغلب آزمون ها فرم لوويس مطرحه پس چيزايي رو كه گفتم زياد جدي نگيرين ....

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
من با
kiarash5000 موافقم... فک کنم دیگه مشکل کاملا حل شد... من اصلا حواسم نبود به پی پای-دی پای.

nima94

New Member
لایک ها
296
[font=Arial,sans-serif]ولی باید به این هم دقت کنید که سوال ها بر مبنای آرایش لوییس ولی در هر صورت پیوند دوگانه به هیچ وجه صحیح نیست[/font]

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
بله! یکی از حرفای
kiarash5000 اینه که ما توی امتحان باید آرایشه لوییس بکشیم... من منظورم اینه که حواسم به این نبود و در نتیجه حق با شماست.

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا