وضعیت
موضوع بسته شده است.

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
سلام
استخلاف چيه؟

heidar

Member
لایک ها
36
danesh-1 گفت
سلام ...................
حلالیت agbrدر اب خالص در دمای 25 برابر5.7ضربدر ده به توان منفی هفت(بر حسب مول بر لیتر ) است حلالیت agbr در یک محلول حاوی 0.01 مول از nabr در هر لیتر چقدر است
ممنون
سلام
اول باید ثابت حاصلضرب انحلال پذیری (Ksp) نقره برمید رو تو این دما رو حساب کنیم نقره برمید طبق واکنش
در آب تفکیک میشه و وقتی [SUP]7-[/SUP]10*5.7 مول AgBr در یه لیتر آب تجزیه شود [SUP]7-[/SUP]10*5.7 مول یون [SUP]+[/SUP]Ag و [SUP]7-[/SUP]10*5.7 مول یون [SUP]-[/SUP]Br تولید می کنه پس

حالا وقتی 0.01 مول NaBr را در آب حل می کنیم (چون همه ی نمک های فلز های قلیایی در محلولند و به طور کامل تفکیک می شوند) 0.01 مول یون [SUP]+[/SUP]Na و 0.01 مول یون [SUP]-[/SUP]Br تولید می شود وقتی AgBr را در آب حل می کنیم به اندازه ای از AgBr حل می شود که Ksp AgBr محلول دوم با Ksp AgBr محلول اول برابر شود اگر غلظت [SUP]+[/SUP]Ag در محلول دوم را x بگیریم غلظت [SUP]-[/SUP]Br در محلول x+0.01 است پس

پس [SUP]11-[/SUP]10*3.25 مول از یون [SUP]+[/SUP]Ag حل می شود پس [SUP]11-[/SUP]10*3.25 مول از AgBr در محلول حل می شود
mersadchem گفت
سلام
استخلاف چيه؟
سلام
استخلاف یعنی جانشینی و در شیمی آلی هم استخلاف یعنی جانشین شدن یه گروه به جای یه گروه دیگه (مثلا واکنش استخلافی واکنشیه که توش یه گروهی جانشین یه گروه دیگه میشه)

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
سلام
ممنون
ولي ksp چيه؟
آخه مسئله بالايي رو نفهميدم؟!!!!!!

ممنون
خداحافظ

heidar

Member
لایک ها
36
mersadchem گفت
سلام
ممنون
ولي ksp چيه؟
آخه مسئله بالايي رو نفهميدم؟!!!!!!

ممنون
خداحافظ
سلام
برای هر واکنش تعادلی به صورت
که همه ی مواد در فاز گازی باشن (واکنش تعادلی همگن) ثابت تعادل به صورت
تعریف میشه (اسم هر ماده رو وقتی تو کروشه می نویسن یعنی غلظت مولار ماده) اما اگه همه ی مواد در فاز گازی نباشن و یک یا چند ماده جامد باشن (واکنش تعادلی ناهمگن) تو عبارت ثابت تعادل نوشته نمیشن (مثلا واکنش ثابت تعادل واکنش
به صورت [K=[CO2 هستش)
فرض کن یه ماده ی جامد یونی نامحلول در آب (AB) رو در آب حل می کنیم یه تعادل برقرار میشه و این نمک به میزان جزیی در آب یونیزه میشه و طبق واکنش [IMG]http://latex.codecogs.com/gif.latex?%5Cinline&space;AB%5C;&space;_%7B%28s%29%7D%5Crightleftharpoons&space;A%5E%7B+%7D%5C;&space;_%7B%28aq%29%7D+B%5E%7B-%7D%5C;&space;_%7B%28aq%29%7D[/IMG] به یون های سازنده اش تفکیک میشه و ثابت تعادل این واکنش به صورت
هست که این ثابت بسیار کوچیکه و از حاصلضرب غلطت یون ها بدست میاد و طبیعتا واحدش هم با توجه به x و y تعیین میشه مثلا برای AgBr واحدش [SUP]2[/SUP](mol/L) و برای Ag[SUB]3[/SUB]PO[SUB]4[/SUB] واحدش [SUP]4[/SUP](mol/L) هستش واسه همین معمولا واحدش رو نمی نویسن به ثابت تعادل برای چنین واکنش هایی ثابت حاصلضرب انحلال پذیری (solubility product constant) یا Ksp میگن که برای هر ماده ی نامحلول یونی در یک دمای خاص ثابته

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
سلام
ممنون
شما هم امسال المپياد ميدين؟
آخه خيلي بلدين!

heidar

Member
لایک ها
36
بله منم امسال المپیاد دارم

nima94

New Member
لایک ها
296
[font=Arial,sans-serif]حیدر آدم تو رو می بینه ازخوندن ناامید میشه خیلی سطحت بالا تر از من شده انگار نه انگار باهم شروع کردیم<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:eek:ffice:eek:ffice" /><o:p></o:p>[/font]

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
همگي موفق باشيم!

nima94

New Member
لایک ها
296
[font=Arial,sans-serif]الهی آمین<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:eek:ffice:eek:ffice" /><o:p></o:p>[/font]

heidar

Member
لایک ها
36
nima94 گفت
[font=Arial,sans-serif]حیدر آدم تو رو می بینه ازخوندن ناامید میشه خیلی سطحت بالا تر از من شده انگار نه انگار باهم شروع کردیم
[/font]
نه نیما اصلا این حرف رو نزن
من هر کی رو می بینم که از من سطح دانشش بالاتره و سعی می کنم با تلاش و درس خوندن بیشتر بهش برسم چون همه هوش لازم برای شیمی خوندن رو داریم داریم و اگه سطح کسی از من بالاتره درس بیشتر خونده و هر کی بیشتر درس بخونه و تمرین کنه سطحش بالاتر میره نتیجه ی بهتری هم می بینه و گرنه یا ناامید شدن که کاری درست نمیشه و هیچ کس پیشرفت نمی کنهپس الکی ناراحت نباش و از همین الان شروع کن تا به من برسی ان شاءا...
موفق باشی

nima94

New Member
لایک ها
296
[font=Arial,sans-serif]یه چند وقتی شروع کردم خدا کنه دیر نشه<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:eek:ffice:eek:ffice" /><o:p></o:p>[/font]

voroojak290

New Member
لایک ها
0
به heidar:
سلام.مگه شما از کی شروع کردید؟چه منبع هایی رو خوندید؟دبیراتونم تأثیری داشتن؟(البته ببخشید اینقد سؤال ازتون می گیرم،آخه من فقط 5-4 روزه که تصمیم گرفتم برای المپیاد بخونم اعتماد به نفسمم خیلی بالاس،میخام طلا بگیرم)تا الآن فقط فصل1 شیمی2 رو خوندم

voroojak290

New Member
لایک ها
0
راستی دمتونم گرم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nima94

New Member
لایک ها
296
be voroojak290
baraye fasle 1va2 shimi2 bishtar az 2rooz vaght nazar
ta 1mehr shimi2 ro bejoz ali bebandi be nafete
omidvaram tala begiri

nima94

New Member
لایک ها
296
[font=Arial,sans-serif]سلام دوستان برای مرحله دوم مسائل آب تبلور هم باید به روش کتاب شیمی3 حل کرد؟اگه اینطوره یکی یه مثال بزنه ممنون میشم.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:eek:ffice:eek:ffice" /><o:p></o:p>[/font]

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
سلام
دوست عزيز هر جور راحتي حل كن.در كل راهي كه تو شيمي 2 هست فرمول بازشده فرمول استوكيومتري هست.
مثلا چند گرم NaCl داريم كه در اثر حرارت دادن (مثلا)1 گرم آب از دست ميده و جرم نمك ميشه جرم اوليه منهاي 1 گرم.
حالا با جرم مولي نمك و آب مول هر يك را حساب و تعداد مول آب را بر تعداد مول نمك تقسيم ميكنيم تا تعداد مول آب براي يك مول نمك بدست آيد.
فر مول سال دوم هم همين بود.بود: (جرم مولي نمك ضرب در مقدار آب)تقسيم بر (جرم نمك خشك ضرب در 18(جرم مولي آب))
اگه دقت كني جرم مولي نمك تقسيم بر جرم نمك خشك ميشه مول به توان منفي 1(بلد نيستم بنويسم!!!!!!!!!!!!!!
)
و جرم آب تقسيم بر 18 ميشه مول آب.
از ضرب كردنشون(مول آب)بر (مول نمك)حاصل ميشه.
به نظرم خيلي زياد نوشتم!!!!!!!!نظر شما چيه؟

موفق باشيد

heidar

Member
لایک ها
36
سلام نیما
این یه سوال آب تبلوره که توی تاپیک "چند سوال از شیمی 2" مطرح شده
zahra74 گفت
مخلوطي از نمك هاي متبلور مس (II)سولفات وكلسيم سولفات به جرم 21.1 گرم را حرارت ميدهيم ومشاهده ميكنيم كه6.3 گرم كاهش جرم ميدهداگر بدانيم تعداد آب تبلور CuSO4برابر5 است و جرم CuSO4در نمونه اوليه برابر8گرم است تعداد آب تبلور كلسيم فسفات چند است؟
(البته فکر کنم اون کلسیم فسفاتی که نوشته شده هم کلسیم سولفاته)
اول مقدار آب موجود در 8 گرم CuSO4 متبلور رو حساب می کنیم:
پس گرم 3.42=2.88-6.3 آب در CaSO4 وجود داشته و آب تبلور کلسیم سولفات رو می حسابیم!
که میشه 2 و فرمول نمک میشه CaSO4.2 H2O​

nima94

New Member
لایک ها
296
[font=Arial,sans-serif]ممنون از راهنماییتون خیلی کمکم کرد <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:eek:ffice:eek:ffice" /><o:p></o:p>[/font]

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
سلام
جناب حيدر امسال طلا ازآن شماست.

اميدوارم موفق باشيد.

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
سلام