وضعیت
موضوع بسته شده است.

nima94

New Member
لایک ها
296
پاسخ : سوال درسی شیمی دارم

سوال 6 کد 2 مرحله اول امسال هم همینطور بود که با توجه به اتم های مجاور میشد3تا با توجه به قلمرو میشد 4 تا

M-Behmaram

New Member
لایک ها
164

بستگی داره! اگه گفته باشه با اتمای اطراف آرایشه مسطحه مثلثی بسازه، نه نمی شه گرفت! اگه گفته باشه کلن آرایشه مسطح مثلثی (قلمرو ها رو می گه) می شه گرفت! شکله هندسیشم که مسطحه مثلثی نیست اصلن...
ممنون پس براساس همین نکته تو سوال دوره13 اکسیژن به حساب اومده ولی تو دوره 19 نه!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

نه! فک کنم منظورشون شرط نمره و معدل ایناست! که طبقه نمراته ساله اول و دومه تا جایی که می دونم!!! معدله نمره اول و دوم تو بعضی دروس باید بالای یه نمره ای باشه تا بتونید شرکت کنید.. دقیقش الآن یادم نیس... ولی حسابان رو نگران نباشید تاثیر نداره تو المپیاد شیمی.

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

البته این سوالی که مطرح شد، فک نکنم سواله درسی شیمی باشه ها ؟!!!

فک کنم یکم آنتروپیه تاپیکا زیادی جهان گرا شده!

amir-chimi

New Member
لایک ها
1

در جواب دوستایی که تفاوت آرایش فضایی و شکل هندسی رو به خوبی تشخیص نمی دن:216:این نکته مهمه که شکل هندسی همه ی مولکول هایی که تعداد قلمرو هایه برابری با اولین خانواده از آن گروه دارند آرایش هندسی مشابهی دارند. مثلا همه ی اتم مرکزی هایی که سه قلمرویی اند دارای آرایش هندسی سه ضلعی مسطح هستند . ولی شکل فضایی هر کدوم با دیگری تفاوت داره.
راستی یه راه آسونترم هست و اونم اینکه در حله اینگونه سوالات که یه شکل مولکولی حجیم به شما میدن و حالا اتم های با شکل هندسی مسطح مثلثی میخوان میشه از نظریه زیبا اما نقض شده ی هیبریداسیون هم استفاده کرد.مثلا اینکه همه ی اتم هایی که دارای هیبرید SP2هستند دارای شکل هندسی مسطح مثلثی هستند.و در جواب دوستایی که میگفتن oxygenبا یه پیوند دوگانه و دوجفت اکترون نا پیوندی چه شکلی داره پس با توجه به هیبریدش که SP2هست می توان نتیجه گرفت که ...

به امید اینکه تلاش هیچ یک از ما بی نتیجه از بین نره!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

پس براساس همین نکته تو سوال دوره13 اکسیژن به حساب اومده ولی تو دوره 19 نه!
بله،دقیقن همین طور است...

آقای amir-chimi گفته ی شما در همه ی سوالات پاسخ گو نیست... بعضی اوقات می گویند آرایش نسبت به اتم های اطراف که در اون صورت اکسیژن جزوشون نیس چون مگه کلن چند تا اتم بهش متصله که آرایشش نسبت به اونا مسطح مثلثی بخواد باشه؟؟؟
البته حرفه شما در مورد آرایشه کلّه قلمرو ها درست است.

mersad.94

Active Member
لایک ها
55

لطفا يكي سوالاي زير رو حلشون كنه:
1 و 14 و 34 و 43 از تستي دوره 18 مرحله 2
فرق ساختار لوويس و شكل هندسي

nima94

New Member
لایک ها
296

لطفا يكي سوالاي زير رو حلشون كنه:
1 و 14 و 34 و 43 از تستي دوره 18 مرحله 2
فرق ساختار لوويس و شكل هندسي
اتفاقا چند ساعت پیش این دوره رو آزمون دادم
سوال اول پاسخ تو گزینه ها نیست سوال 14 یا باید متر مکعب باشه یا اینکه مقدار بر حسب گرم
سوال 34 چون بر حسب سلسیوس هست مبدا تو نمودار نیست 43 رو منم حل نکردم

آخرین ویرایش توسط مدیر

mersad.94

Active Member
لایک ها
55

سوال يك رو من تونستم به جوابي برسم كه تو گزينه ها هست!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

جوابه سواله 43 از مرحله دو دوره 18:
فرض می کنیم که آلکان و آلکین هر کدام n کربن دارند و x مول از هر کدام داریم! به ازای هر مول آلکان n+1 مول آب و به ازای هر مول آلکین n-1 مول آب حاصل می شه! پس داریم:

X*((n+1)+(n-1))*18)/(X*(14n-2))=2.7

و n می شه 3!!! پس آلکان پروپان و آلکین پروپین بوده است!

آخرین ویرایش توسط مدیر

amir-chimi

New Member
لایک ها
1

یه سوال :

آیا میشود شکلی از s2f4رسم کرد که همه ی اتم ها از قاعده 8 تایی پیروی کند؟

mersad.94

Active Member
لایک ها
55

لطفا یکی ایده حل سوال 166 فصل شیمی آلی سطح یک کتاب بهروز بهنام (2000 مسئله)رو توضیح بده.
همینطور سوال 105 سطح 2 شیمی آلی.

آخرین ویرایش توسط مدیر

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497

سلام به همه بچه ها ، جدا عقیده دارم که این تاپیک خیلی شلوغ شده و جای هیچ گونه استفاده مجدد و جستجو حتی برای خودتان را هم ندارد.

الان از همه موضوعات و حتی بررسی کتابها در اینجا دیده میشه.
لطفا سوالات نیمه کاره را بررسی کنید ولی به هیچ وجه سوال جدید در اینجا مطرح نکنید.

اگر هر سوال جدید شما (یا هر موضوع جدید) در یک تاپیک باشد، امکانات جستجوی سایت راه شما را برای استفاده بسیار سهل خواهد نمود.

موفق و پیروز باشید:53:

haniye

New Member
لایک ها
234

لطفا یکی ایده حل سوال 166 فصل شیمی آلی سطح یک کتاب بهروز بهنام (2000 مسئله)رو توضیح بده.

سلام
در مورد سوال 166 سطح 1:

همون طور که میدونید CnH2nO2 فرمول عمومیه استرها و اسیدهای هم کربن هست
از بین استر و اسید تنها اسید هست که با سدیم واکنش می دهد
پس موقعی که توی سوال نوشته ترکیب با سدیم واکنش نمی دهد متوجه میشیم که ترکیب استر هست

مکانیسم واکنش در واقع همون مکانیسم صابونی شدن هست که به صورت زیر انجام میشه:

صابون +الکل<..........................استر + NaOH

استات سدیم همون صابون هست با فرمول CH3COONa
توی این واکنش همونطور که از فرمول صابون مشخص هست پیوند دوگانه C=O تنها در سمت چپ خود یک گروه متیل دارد بنابراین فرمول الکل تشکیل شده C2H5OH میشه
خب حالا برای اینکه بفهمیم فرمول استر اولیه چی بوده کافی هست که بیایم به طور ذهنی استات رو به اتیل بچسبونیم و جواب رو خیلی راحت بدست بیاریم
امیدوارم متوجه توضیحاتم شده باشید

سوال 105 سطح 2:

خب هیدرولیز همون آبکافت یا واکنش با آب هست
مکانیسم این واکنش به صورت زیر هست:
الکل +اسید<............................استر + H2O
اون اکسیژنی که ستاره نداره همون اکسیژن پیوند دوگانه دار هست که به اسید داده میشه و اکسیژنی که ستاره داره همونی هست که پیوند یگانه داره و ماله الکل هست
پس محصولات واکنش میشوند : متیل الکل با اکسیژن ستاره دار + استیک اسید
اگر مکانیسم رو خوب متوجه نشدید و دوست داشتید براتون توضیح بدم PM بدید
موفق و پیروز باشید

kiarash5000

New Member
لایک ها
22

یه سوال :

آیا میشود شکلی از s2f4رسم کرد که همه ی اتم ها از قاعده 8 تایی پیروی کند؟

سلام ... به نظر من نميشه ... چرا ؟؟؟ چون خوب اولا اگه همه اتمهاي ديگه بخوان به s وصل بشن كه ميشه 5 قلمرو ... اگه بخوايم م3 N2O4 رسمش كنيمم بعد از وصل كردن تمام اتما به هم يا بايد يكي يه جفت الكترون ناپيوندي بديم به S ها يا اينكه يه پيوند دوگانه بزنيم بينشون كه اونوقت ديگه گونه خنثي نيست ...

من كه هر جور باهاش كلنجار رفتم نشد ....

اصلا اصراري هم نيس كه بشه ها !!!! خودتون كه بر نحوه گسترش ظرفيت گوكرد واقفيد .... :219:

mobtaker

New Member
لایک ها
36
ببین تو سوال 166 از واکنش سدیم با اسید هیدروژن تولید میشه ولی بر استر بی اثره و از واکنش استر با سود آب و سدیم کربوکسیلات تشکیل میشه و چون گفته سدیم استات پس باید اسیدمان استیک اسید و استرمان بخش اسیدی اش استات باشد که گزینه ی ج هست

سوال 105 هم که یک نکتهی جالبه اینه در واکنش اید با الکل که استر میده اسید به جای اینکه h بده oh میده پس در هیدرولیز استر ohآب به اسید میره و o ستاره دار به الکل تعلق میگیره پس گزینه 1

ببخشید من توجه نکرم که haniye جواب داده

آخرین ویرایش توسط مدیر

mersad.94

Active Member
لایک ها
55

لطفا یکی سوالات 32 و 44 رو توضیح بده.از مرحله 2 تستی دوره 19.

بهراد

New Member
لایک ها
214

32: جسم جامد حرکت انتقالی نداره... فقط و فقط ارتعاشی...
44: مواد یونی در آب بخوبی جل میشه، ولی مولکولیا معلوم نیست...
آنیلین بصورت مولکولی تو آب حل میشه، ولی سئوال گفته که کمه حلالیتش...
ولی اگه HCl بریزیم، بصورت یونی در میاد و تا دلت بخواد حل میشه!

M-Behmaram

New Member
لایک ها
164

سوال 4 تشریحی دوره 20 رو می شه حل کنین؟
( ظرف 1 به حجم 1L حاوی 300ml آب در دمای 50 c است. این ظرف توسط یک شیر در ارتباط با ظرف 2 است. ظرف 2 حجمی معادل 1L داشته و تحت خلا است. ابتدا شیر ارتباطی بین دو ظرف را باز کرده و به قدر کافی صبر می کنیم تا تعادل برقرار شود.سپس شیر ارتباطی را بسته و مقدار 10ml گلیسرین C3H8O3 به ظرف 1 اضافه می کنیم. به قدر کافی صبر کرده و پس از برقراری تعادل فشار ظرف 1 و فشار ظرف 2 را می خوانیم. ( دمای جوش نرمال آب 100c و دمای جوش نرمال گلیسرین 290c است. چگالی آب 988/. g/ml و چگالی گلیسرین 26/1 g/ml در دمای 50c است.)
فشار ظرف 1 و ظرف 2 رامقایسه کنید.
سپس شیر ارتباطی دو ظرف را باز کرده و به قدر کافی صبر می کنیم تا دوباره تعادل برقرار شود. حال فشار کل را می خوانیم.
فشار کل را با فشار ظرف 1 و ظرف 2 مقایسه کنید.

kiana74

Member
لایک ها
15

سوال تشریحی دوره 20:
فشار ظرف 1 کمتره چون بعد از به تعادل رسیدن یه ماده ی غیرفرار توش حل کردیم که فشار بخارو کاهش میده! (نکته ای که هست اینکه اول از رابطه ی pv=nrt حساب کنی ببینی همه ی آب گاز میشه یا فشار آب فقط ناشی از فشاربخارشه)
فشار نهاییم از فشار ظرف 2 کمتره ولی با فشار ظرف 1 برابره!

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا