لایک ها
226
سلام، نمیدونم این سوال رو قبلا مشابهش رو مطرح کردم یا نه ولی سوال جالبیه روش فکر کنید :)
یه اصلی به طور کلی پذیرفته شده که میگن ترکیبات هرچه از لحاظ سطح انرژی پایدارتر باشه کمتر میل به واکنش دارن و بالعکس ( دست کم در مورد ترکیبات مشابه و واکنش های مشابه این مطلب پذیرفته شدس و از دید ترمودینامیکی هم همینطوره ).
حال ما دو ترکیب چهار کربنا راست زنجیر داریم، یکی 2-بوتن و دیگری 1,3-بوتا دی ان، همانطور که میدونید ترکیب دی ان به دلیل مزدوج شدن پیوند های دوگانه( hyperconjugation) پایداری ویژه ای دارد.از طرف دیگه همانطور که میدونید ترکیب دی ان مزدوج واکنش پذیری بیشتری نسبت به 2-بوتن دارد! این واقعیت رو چطور توجیه می کنید؟

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
28
پاسخ : سوال مفهومی شیمی آلی (شیمی فیزیک آلی)

سلام اگر اشتباه نکنم منظورتون از 2و4بوتادین 1و3 بوتادین می باشه دلیلش رو هم شاید میتونیم این جوری بیان کنیم که اگر چه دی ان مزدوجمون پایدار تر از الکن مون هست ولی دی ان مزدوج به طور کلی در واکنش هاش دارای حالت گذار پایدار تری هست و در نتیجه انرژی فعالسازی کمتری در واکنش هاش نسبت به الکن داره که باعث افزایش واکنش پذیری اون نسبت به الکن میشه.

Lord.m

New Member
لایک ها
67

پایدار تر هست ولی نه پایدارتر از یک یک بوتن منظور از پایداری فوق العاده در بوتا دی ان این است که انرژی شکستن دو پیوند دو گانه بیش از دو برابر شکستن یک پیوند یگانه است مراجعه شود به المپیاد شیمی مرحله اول سال نود و یک

لایک ها
28

پایدار تر هست ولی نه پایدارتر از یک یک بوتن منظور از پایداری فوق العاده در بوتا دی ان این است که انرژی شکستن دو پیوند دو گانه بیش از دو برابر شکستن یک پیوند یگانه است مراجعه شود به المپیاد شیمی مرحله اول سال نود و یک
بله درسته به نظرم حق با شماس من اشتباه کردم من از همون اول فکر کردم که دی ان مزدوجمون پایدار تره خیلی ممنونم

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها taha
لایک ها
226

واکنش با اکی والان HBr رو فرض کنید، تو هر دو واکنش 1پیوند پای شکسته میشه! عموما تو واکنش های مشابه دی ان ها واکنش پذیرترن

alibasirat

New Member
لایک ها
56

واکنش با اکی والان HBr رو فرض کنید، تو هر دو واکنش 1پیوند پای شکسته میشه! عموما تو واکنش های مشابه دی ان ها واکنش پذیرترن
به نظرم هرچقدرم مزدوج شدگی پایدارش کنه اما به دلیل دو پیوند پای درسطح انرژی بالاتری قرار داره.در واکنشی که گفتید هم اگر دومولکول مقایسه کنیم مولکول اولی یک کربوکاتیون ابجاد میشه که تمرکز بار مثبت روی یک کربنه ولی در دی ان به دلیل رزونانس بار مثبت بین ۳کربن پخش میشه وهمونطور که میدونید با پخش بار در یک سیستم اون سیستم پایدار میشه که این موجب پایدارشدن کمپلکس فعال میشه و واکنش پذیری بیشترو همراه داره.البته یک حدس دیگه هم دارم اونم اینه که در آلکن پس از ایجاد کربوکاتیون نوکلئوفیل فقط میتونه به یک کربن حمله کنه اما در دی ان پس از ایجاد کربوکاتیون به۳تا کربن احتمال حمله است .حالا چقدر میتونه مؤثرباشه عامل احتمال شک دارم.

لایک ها taha

Carla.Rad

New Member
لایک ها
22
میتونیم بگیم وقتی میخواهیم پیوند دوگانه دا ان رو بشکنیم حالت گذار پایدار تری نسبت به الکن

میتونیم بگیم کربون کاتیونهای ایجاد شده در دی ان وقتی پیوند های دوگانرو میشکنیم حالت گذار پایه ای رو نسبت به الکن ها به وجود میارن طوری که شکستن ۲پیوند پای از دو برابر الکن کم تر است

kouchak

New Member
لایک ها
364

اینجا به دلیل به وجود آمدن کربوکاتیون پایدار تر حدواسط تولیدی ما پایدار تر میشه نسبت به یه کربو کاتیون نوع 2
میدونیم کاتیون آلیلی برای همپوشانی اوربیتال پی خالی با پای پیوند دوگانه پایداری بیشتری داره

Carla.Rad

New Member
لایک ها
22

شما درست میگید ولی برای منم درسته!

Carla.Rad

New Member
لایک ها
22

یعنی کسی نیست جوابه منو بده

بالا