سیالات (توضیح چند پدیده)

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311
از هرچه بگذریم سخن دوست خوش تر است..

کی می دونه سیستم قلیون چیه؟؟

چرا وقتی می کشیم تو قلقل می کنه...نه وقتی فوت می کنیم..

اینو قبلا مطرح کرده بودم؟؟

اگه قبلا گفتم بریم سراغ پدیده بعدی..

mozartine

New Member
لایک ها
12
می‌شه اگه یه بار گفتین یه بار دیگه هم بگین لطفا؟

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311
فکر کن خوب..

اینم برای شما بچه ی خوب که مثل خود من تا حالا از نزدیک قلیون ندیدی..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[center:8fd94b277b]
[/center:8fd94b277b]

لایک ها
0
آها!!!!!!!!!!!!

خوب این چطور کار میکنه؟

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311
فکر کن..

چرا وقتی می کشیم قل قل می کنه.. نه وقتی فوت می کنیم..

و اینکه کلا چرا دود می کنه..

لایک ها
0
مگه اینو می کشن. تا حالا فکر می کردم . . .

خوب، تو این شیشه پایینیه چی میریزن؟

mozartine

New Member
لایک ها
12
ببینم وقتی پک میزنیم هوای بالای آب توی قلیون رو که با دود بالاش مخلوط شده رو میکشیم تو؟ یعنی هوای اون بالا میخواد این فضای خالی شده رو جبران کنه؟

بعد اصلا این اب اون زیر به این ذغال های اون بالا ربط داره؟(منظورم اینه که مجرایی چیزی بین اب و اتیش هست؟...باید باشه فک کنم)
اهان..فک کنم وقتی پک میزنیم دودای بالا ی شیشه رو از راه همین دسته هه (لوله ...چه میدونم همین که مثه شلنگه) میکشیم تو ...یعنی مثه اینکه از بالای ذغالا فوت کرده باشیم توی شیشه.منظورم اینه که الان ما یه مقدار هوا کشیدیم تو ریه هامون (یا از شیشه کشیدیم بیرون)حالا نمیشه که این وسط هیچی نباشه (خب خلا میشه اگه ماده ای جاشو نگیره دیگه) پس دوباره یه هوایی با تقریبا همون شدتی که ما پک زدیم اومده توی شیشه.(مثه همون وقتی که توی نی نوشابه فوت میکنیم بعد قل قل میکنه.) بعد دود کردن رو هم چون با پک زدن هوای شامل co2 ی اطراف ذغالا رو کشیدیم تو پس به اصطلاح هوای جدید و تازه اطرافشو گرفته پس دوباره از نو شروع میکنه به سوختن و دود میده دیگه...
RELATIVITY1879 گفت
مگه اینو می کشن. تا حالا فکر می کردم . . .

خوب، تو این شیشه پایینیه چی میریزن؟
اب میریزن.

mozartine

New Member
لایک ها
12
فک کنم برا همینه که اولش که قلیون میکشیم زیاد فاز نمیده...
یعنی به اندازه پک مثلا بیستم پر دود و دم نیست.چون اولش اون دودا هنوز وارده این شیشه هه نشدند.

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311
می بینم که دوستان اهل دل و اهل فازند..

از شما بعیده..یعنی چی فاز نمی ده..

راستی اون پایین به غیر از آب چیز های دیگه هم می ریزند..

حالا بگید اصلان چرا آب می ریزند..با این توضیحی که mozartine داد چه نیازی به آب هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mozartine

New Member
لایک ها
12
من الان فک کنم فهمیدم چرا..برا اینکه دودا راحت تر بیاد...اگه قلیون دمه دس نباشه به راحتی میشه یه چیزی مسه قلیون درس کرد.
من اومدم یه لیوان اب ورداشتم روش سلفون کشیدم بعد 2 تا نی فرو کردم توش. یکی رو توی اب کردم یکی رو هم بالای سطح اب...وقتی که هوا رو با نی دومی کشیدم بالا قشنگ مثه قلیون قل قل کرد...از این نتیجه گرفتم که یه مجرایی از اون ذغال های اون بالا به توی اب فرو رفته...فک کنم دود ها رو میفرسته توی اب..بعد اب دوده ها و ذرات ذغال رو جدا میکنه و دود تمیز و سالم (!) رو میده بالا که بعد ما اون دود رو پک میزنیم. فکر کنم یکی به این دلیل یکی هم به این دلیل که وقتی جفت نی ها رو بالا ی سطح اب نگه داشتم باید بیشتر زور میزدم تا همون مقدار هوا رو بکشم تو...
وقتی هم که قلیون میکشیم اگه این میله هه (همون که از بالا پهلوی ذغال ها {و تنباکو یا اگه قلیون میوه ای میکشین همین چیزا} رفته به توی اب) جابه جا شه و بیاد بالا درسش میکنن که قشنگ بشه پک زد.
فک کنم به این آب یه چیزایی به عنوان چاشنی (!) مثلا برای خوش طعم شدن دود اضافه کنند ولی مطمئن نیستم...چون ما بیشتر تو کار دود خالصیم...

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311
شما هم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! شما که هم سنت کمه هم ...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

دلیل اول درسته..

آب فقط برای حل کردن گاز های قابل حل و سمیه..که دود رو به قول شما پاک کنه..

وگرنه من یه بار امتحان کردم..با آب یا بدون آب مقدار دود فرقی نداره فقط خیلی ضرر داره بدون آب..

حالا آب توی شیشه بعد از اتمام کار ما تبدیل به اسید میشه..

پس اکیدا توصیه می کنم بجای آب نوشابه داخل شیشه نریزید..

چون دیدم خیلی ها این کار رو انجام میدن..

باهاتون موافقم دود خالص بهتره..

خوب حالا دیگه دود و دم بسه..

کی در مورد فواره ی هرون چیزی می دونه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

لایک ها
0
هرون خودمون!
یه بار درست کردم. چیز باحالیه!

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311
خوب حالا کی می تونه این شکل و تحلیل کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

لایک ها
0
فشار هوا و نیروی وزن آب باعث میشه که آب از ظرف 1 به داخل ظرف 2 بریزه و در اونجا آب ریخته شده باعث میشه که هوای درون ظرف دو کمی فشرده شه و این اختلاف فشار با حالت قبلی رو به از طریق لوله به ظرف 3 منتقل کنه ودر ظرف 3 هوا دوباره منقبض می شه و باعث میشه کا آب از درون لوله به بیرون بریزه و دوباره به ظرف 1 برگرده.
فکر کنم خیلی خوب توضیح دادم!

این فایل رو هم بیشتر در بارش توضیح میده.
Click here to start download..

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311
آفرین..

خوبه..

حالا نظرتون در رابطه با سیفون چیه؟؟؟؟؟؟

لایک ها
0
هیچ وقت یه سیفون سالم از نزدیک ندیدم!

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311
دو نوع سیفون داریم..

یکی مخزنی مثل بعضی از سیفون های فرنگی و توالت معمولی ( که روی دیواره با نخ می کشیم..)

یکی دیگه هم معمولی ها که فکر کنم به آب لوله کشی وصل..

شما مخزنی هارو بررسی کن..

mozartine

New Member
لایک ها
12
من فک کنم بدونم چه طوریه ولی نمیدونم چه طوری بعد از کشیدن سیفون توالت فرنگی باز اب توش میمونه.
خب یه مخزن تقریبا پر از اب با انرژی پتانسیل داریم اون بالا (هر دو نوع توالت...در هر دو مخزن بالا تره) که وقتی دکمشو فشار میدیم و یا میکشیم دره یک مجرا باز میشه و این اب اون بالا به پایین میریزه ...(حالا هر چی ارتفاع این مخزن بیشتر باشه اب اخرش با سرعت و اینای بیشتری بیرون میاد.) یه نکته ای که اینحا هست اینه که اون سوراخی که اب ازش میاد پایین قطرش بیشتر از سوراخ های پایینه که اب ازشون خارج میشه پس اب با فشار بیشتری بیرون میاد و بهتر کار میکنه.(بعدم که اب میره توی فاضلاب)حالا سیفون رو کشیدیم و مخزن خالی شده...یه شناوری اون تو هست که سطح اب رو مشخص میکنه..وقتی اب پایین میاد طبیعتا زاویه ی شناور با میله ی قائمش کم تر میشه ...از داخل این میله اب میتونه دوباره وارد مخزن شه حالا که شناور به سمت پایین متمایل شده پس سوراخ بالای این میله باز میشه و اب وارد مخزن میشه و به تدریج هر چه قدر اب بیشتر شه شناور بالا تر میاد و سوراخ بسته تر میشه تا اینکه مخزن پر شه و اماده شه برای دوره بعدی.
اینو خودم حدس میزنم...دلم نیومد برم توی سیفونو ببینم

حالا چه طوری بعد از کشیدن سیفون توالت فرنگی اب توش میمونه رو نمیدونم...اگه شد میرم دل و روده ی توالت رو میریزم بیرون که بفهمم.

لایک ها
0
بررسی کردیم!

فشار در نقطه a بیشتر از b شد، پس آب از فشار بیشتر به سمت فشار کمتر میره!

بالا