ضعف اصل فرما

sinas1372

New Member
لایک ها
1
توی این فایل نشون دادم که اصل فرما همیشه صادق نیست
(ببخشید خیلی بد خطه)

پیوست ها

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311
بابا سینا تو دیگه خیلی نا مردی.. بذار برین دوره 40 نفر اونجا باگ بنداز تو بچه ها..

بازم صد رحمت به من که تو دوره چهل نفر بین بچه های دوره باگ انداختم.. تازه من گفتم قانون گاوس همیشه صادق نیست.. تو دیگه دست گذاشتی رو اصل..

من معلم رو هم خر کردم تو باشگاه... ولی من خر نمیشم..

ولی خیلی باحات حال کردم...یه جایزه خوب پیش من داری.. اینا رو هم نگه دار برا باشگاه..

حالا هر کسی هم که بتونه بگه سینا کجا رو پیچونده و از اصل فرما دفاع کنه به اون هم یه جایزه می دم..

بعد از چند روز میگم کجای کار سینا می لنگه.. شاید هم نگم..
هر کی بتونه بقیه رو بپیچونه حقشه طلا بشه... سینا برو ببینم چه می کنیا.. طلا های 1 تا 3 ماله تو..

tiram

New Member
لایک ها
1
میشه یکم صورت مسئله رو واضح تر بنویسی

فرض و حکمت رو هم مشخص کنی

من خیلی نمی فهمم چی کار کردی

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
حالا اصل فرما چيه؟
فرما مگه خير سرش رياضي دان نبود؟!!!!!!!!

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311
کار خاصی نکرده.. فقط گفته که اون یکی مسیر از مسیری که نور واقعا طی می کنه کوتاه تره.. پس اصل فرما نقض میشه..

ولی آیا اصل فرما نقض میشه؟؟

tiram جایزه تو هم محفوظه ها..

بازم میگم..سینا خیلی دمت گرم...درسته ناجوانمردیه ولی ...................حال میده..

tiram

New Member
لایک ها
1
فهمیدم چی کار کرد!!!!!

مثل هر مسئله این جوری هندسه (به اصطلاح سرکاری)

ایراد ایراد ترسیمی هستش .
من شکل رو در اوتو کد رسم کردم و دیدم اصلا بازتاب از نقطهOاز m رد نخواهد شد پس خود به خود تمام مفروضات نادرست از آب در میان.

جایزه ما هم فراموش نشه آقای قجری

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311
نه خیر.. اصل مشکل همینجاست.. میگه چون این کوتاه ترین مسیره باید از اینجا رد بشه.. قانون بازتاب نتیجه ی اصل فرماست..چون می خواد کوتاه ترین مسیر رو بره زاویه ها برابره..

سینا داره می گه اینجا این مسیر کوتاه تره پس چرا این مسیر رو در واقعیت نمیره..

به این چرت و پرتی هم نیست..

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
آقا مگه اصلم نقض ميشه؟عجبا!حيرتا!

tiram

New Member
لایک ها
1
خب میبینم که درست حرف سینا رو متوجه نشدم .

حالا یه تز دیگه دارم باشد که.......

من میگم آقا جان اصلا ما برای که بتونیم در این مورد صحبت کنیم که کدوم کوتاه تر هست باید سطوح یکسانی داشته باشیم.
یعنی فرما میگه کوتاه ترین فاصله به شرط عبور از یک سطح...... نه دو تا!!!!!!!!

حالا مسئله ما هم همینه ما دو تا مماس بر منحنی مجزا داریم و مقایسه فاصله عبوری با دوسطح مختلف اصلا مقایسه درستی نیست!

امیدوارم فهمیده باشید چی میگم

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311
احسنت به تیرم.. من فهمیدم.. و درسته... ولی فک نکنم همه فهمیده باشن چی گفتی..مهم هم نیست..

در اسرع وقت جایزت رو میل می کنم... یا بهت لینک می دم بری برش داری..

EH-Latifpoor

New Member
لایک ها
13
این که کاملا واضحه!
ما یک پرتو نور روی خط 'FO میفرستیم و پرتو بعد از برخورد به آینه به نقطه ی M میره.طبق اصل فرما مسیر FO'M کوتاهترین مسیری است که پرتوی نوری که روی 'FO فرستاده شده است می تواند بپیماید تا به M برسد.یعنی مثلا پرتوی نور مذکور هیچگاه بعد از رسیدن به 'O به سمت O و بعد از اون به M نمیرود.سینا به درستی ثابت کرد که|x| منفی شد و به اشتباه نتیجه گرفت که نور باید مسیر FOM را میرفت.در صورتی که دقت نکرد که ما خودمان نور را روی 'FO فرستادیم.اینطور نیست که نور در F ثابت باشد و ما به آن بگوییم که به M برو و نور میسر را انتخاب کند.اگر اینطور بود من میگفتم که نور باید مستقیما به سمت M میرفت که کوتاهترین مسیر را طی کرده باشد ( یعنی مسیر FM) و نیازی هم به مراحلی که آقا سینا طی کرد که اون رابطه ی آخر را ثابت کند نبود.
نتیجه:
ما خودمون پرتو نور رو روی یک مسیر میفرستیم و از اون به بعد نور خودش مسیر مشخصی رو طی میکنه، و اصل فرما هم به ما این اطمینان رو میده که مسیر طی شده کوتاهترینه.
اصل فرما هنوز به قوت خودش باقیه!!

بالا