علت نامگذاری عناصرگروه دوم

farzin

New Member
لایک ها
24
چند روز پیش داشتم کتاب شیمی توصیفی عناصر دکتر عابدینی را ورق میزدم. یک جمله خیلی قشنگ را پیدا کردم و این جمله به این صورت بود:
دلیل نامگذاری عناصر گروه دو به خاکی این است که بسیاری از ترکیبهایاین عنصر ها در آب انحلال ناپذیرند.

misagh2010

New Member
لایک ها
1
پس با این حساب ما می تونیم فلزات واسطه را نیز قلیایی بگیم . جالب نیست .................... همون دلیل ساده ای که ازش سراغ داریم بهتره .

farsam

New Member
لایک ها
1
خاکی

چرا؟ مگه عناصر واسطه هم در اب حل نمیشن؟ بعد تازه جناب فرزین میگن دلیل خاکی بودن. چه ربطی به لفظ قلیایی داره؟

voroojak290

New Member
لایک ها
0
اما آهک سرشار از کلسیمه و توی آب هم حل میشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nima94

New Member
لایک ها
296
[font=Arial,sans-serif]تا اونجایی که من شنیده بودم علت خاکی بودن این هست که بیشترشون از زمین استخراج میشن چه ربطی به قلیایی بودن داره؟<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:eek:ffice:eek:ffice" /><o:p></o:p>[/font]

farzin

New Member
لایک ها
24
دوست گرامی آهک کلسیم اکسید است و سنگ آهک کلسیم کربنات
کلسیم اکسید با آب واکنش میدهد ولی به نظر من لفظ حل شدن جالب نیست.به قول بعضیها حل شیمیایی میشود
کلسیم کربنات هم که نامحلول است
اگر هم بخواهیم بگوییم چون در پوسته زمین بسیار فراوانند به انها خاکی میگویند بهتر بود گروه 4 به علت سیلیسیم یا گروه 3 به علت الومینیوم را خاکی میگفتیم
به هر حال از همه تشکر میکنم چون هدف بالا رفتن سطح علمی همه ما میباشد

بالا