فاکتور داخلی معده

لایک ها
53
پاسخ : فاکتور داخلی معده

ویتامین ب 12 توسط یک پروتئین بزاقی به نام هاپتوکورین محافظت می شود که در دهان با ویتامین ترکیب شده و در سیستم هاضمه از آن محافظت می کند. زمانی که این پروتئین به معده رسید عامل شیمیایی دیگری ویتامین را تحویل گرفته و وارد جریان خون می کند....پس میتونیم بگیم که ما در معده دیگه به هاپتو کورین نیاز نداریم پس تجزیه اش بوسیله ی پپسین معده مشکلی ایجاد نمیکنه.....

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

ویتامین ب 12 توسط یک پروتئین بزاقی به نام هاپتوکورین محافظت می شود که در دهان با ویتامین ترکیب شده و در سیستم هاضمه از آن محافظت می کند. زمانی که این پروتئین به معده رسید عامل شیمیایی دیگری ویتامین را تحویل گرفته و وارد جریان خون می کند....پس میتونیم بگیم که ما در معده دیگه به هاپتو کورین نیاز نداریم پس تجزیه اش بوسیله ی پپسین معده مشکلی ایجاد نمیکنه.....
اولا که مکانیسمش راکه خودم قبلا نوشته بودم دوست عزیز ! بعدشم هیچ کدوم ایندوتا در معده تجزیه نمی شن ! حالا سوال اینه که چرا؟؟ (پست های قبلی را قبل از جواب بخونید لطفا)

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428
لایک ها
53

مثلا یه سوال هست که میگن چراآنزیم های هیدرولیز کننده ی لیزوزوم ....قبل از این که وارد لیزوزوم شوند شبکه ی آندوپلاسمی و جسم گلژی رو داغون نکردن....؟؟؟؟و جوابش اینه که پی اچ سیتوپلاسم سلول 7.4 هس در حالی که این آنزیم هادرون لیزوزوم در پی اچ 5 فعالن.... و این آنزیم ها وقتی بسته بندی میشن در چی اچ 7.4 غیر فعال و خوابن.....

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

مثلا یه سوال هست که میگن چراآنزیم های هیدرولیز کننده ی لیزوزوم ....قبل از این که وارد لیزوزوم شوند شبکه ی آندوپلاسمی و جسم گلژی رو داغون نکردن....؟؟؟؟و جوابش اینه که پی اچ سیتوپلاسم سلول 7.4 هس در حالی که این آنزیم هادرون لیزوزوم در پی اچ 5 فعالن.... و این آنزیم ها وقتی بسته بندی میشن در چی اچ 7.4 غیر فعال و خوابن.....
نه !!! ولی یک سوالی هست که می گن چرا لیزوزوم توسط انزیم های خودش هضم نمی شه شاید به اون ربط داشته باشه ! (الان یه جرقه ای به ذهنم خورد شاید جوابا پیدا کردم !!!!!)

khafanhelli

New Member
لایک ها
9

اه Ardavan اگه فهمیدی به منم بگو....به phچه ربطی میتونه داشته باشه....؟؟؟؟ مگه درباره ی تجزیه ی اینا تو معده بحث نمیکنید....خب ph معده که ثابته....!!!!

لایک ها
53

من اصا جوابشو بلد نبودم.....فقط فک کردم شاید کمک کنه که ظاهرا کرد.....شما هم برای اطلاعات بیشتر برین یه سر بزنین به خیلی سبز دوم پاسخنامه ی فصل 2 بخش لیزوزوم.....کا ملا درباره ی این که چرا اجزای سلول به خاطر خاصیت هیدرولیز کنندگی آنزیمهای لیزوزوم داغون نمیشن نوشته......

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

نه ! به ph ربطی نداره ! یادم به یه مسئلی افتاد که احتمالا جوابش اینه !
تا ان جا که من می دانم ان چه در لیزوزوم باعث می شود خود لیزوزوم توسط انزیم های خودش هضم نشود لایه کربوهیدراتی ان در سمت داخلی غشاست !! پس شاید چون هم هاپتوکورین هم فاکتور معده از جنس گلیکوپروتیئن اند لایه قندی ان ها مانع هضمشان بشود ! البته هنوز هم یک سوال مانده ! چرا این لایه قندی مانع هضمشان می شود ؟؟ البته برای این هم یک جوابی مد نظرم دارم ولی مطمئن نیستم !!

Wight

New Member
لایک ها
888

نه ! به ph ربطی نداره ! یادم به یه مسئلی افتاد که احتمالا جوابش اینه !
تا ان جا که من می دانم ان چه در لیزوزوم باعث می شود خود لیزوزوم توسط انزیم های خودش هضم نشود لایه کربوهیدراتی ان در سمت داخلی غشاست !! پس شاید چون هم هاپتوکورین هم فاکتور معده از جنس گلیکوپروتیئن اند لایه قندی ان ها مانع هضمشان بشود ! البته هنوز هم یک سوال مانده ! چرا این لایه قندی مانع هضمشان می شود ؟؟ البته برای این هم یک جوابی مد نظرم دارم ولی مطمئن نیستم !!
چون آنزیم ها پیوند های پپتیدی رو تجزیه می کنند اما اون گلیکوزیدیه!

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

چون آنزیم ها پیوند های پپتیدی رو تجزیه می کنند اما اون گلیکوزیدیه!
الان توی لیزوزوم انزیمی که پیوند گلیکوزیدی را تجزیه کنه وجود نداره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Wight

New Member
لایک ها
888

الان توی لیزوزوم انزیمی که پیوند گلیکوزیدی را تجزیه کنه وجود نداره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نه که وجود نداره!

آخرین ویرایش توسط مدیر

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

نه که وجود نداره!
وجود داره .
در لیزوزوم انزیم برای شکستن همه انواع درشت مولکول ( نوکلئیک اسید ، لیپید ، کربوهیدرات و لیپید ) وجود داره .
نمونش که پیوند گلیکوزیدی را هیدرولیز می کنه : aspartylglucosaminidase
به نظرم اون نظر خودم که خیلی وقت پیش در مورد کربوهیدرات و لایه محافظ بودنش نوشتم اشتباه بوده ...

بالا