EH-Latifpoor

New Member
لایک ها
13
سلام
قضیه ی ارنشاو را بیان کنید و توجیه کنید

mozartine

New Member
لایک ها
12
اصلا چی‌ هست کلا ؟

هیچ جا آثاری ازش نیست...اسم اصلیش چیه؟

EH-Latifpoor

New Member
لایک ها
13
الکترواستاتیک

بیان کنید.... توجیه کنید......

neper

New Member
لایک ها
0
قضیه ارن شاو می گه که بارهای الکتریکی هیچوقت نمی تونن در تعادل پایدار باشن.

فکر کنم چون اگه از تعادل درشون بیاری یا دفع می شن یا جذب می شن یا شروع می کنن به نوسان.

tiram

New Member
لایک ها
1
neper عزیز:

فکر کنم صوررت قضیه رو ناقص گفتی یه کوچولو قضیه ارن شاو اینی که شما گفتی نیست.

قضیه ارن شاو میگه:بار الکتریکی هیچ وقت نمیتونه در حالت سه بعدی دارای تعادل پایدار باشه نه حالت کلی.(البته اگه دنیای پیرامونمون رو سه بعدی در نظر بگیری میشه حالت کلی)

بعدشم اینی که گفتی اگه از نقطه تعادل خارج کنیم نوسان میکنه این خودش از ویژگی های تعادل پایداره!!!!!

اصلا تعادل پایدار یعنی همین..

EH-Latifpoor

New Member
لایک ها
13
tiram گفت
neper عزیز:

فکر کنم صوررت قضیه رو ناقص گفتی

قضیه ارن شاو میگه:بار الکتریکی هیچ وقت نمیتونه در حالت سه بعدی دارای تعادل پایدار باشه نه حالت کلی.
خودتم که....
بار الکتریکی میتونه در تعادل پایدار باشه.
قضیه ی ارنشاو: بار الکتریکی را نمیتوان فقط با نیروهای الکتروستاتیکی در تعادل پایدار نگه داشت.

روش های دیگری هست که بشه!

physicist1

New Member
لایک ها
0
بابا استاد لطیف پور دمت گرم

سوال خیلی مهمیه
به خاطر این سوال فعلا یه جایزه بهت می دم....خیلی باحاله...(البته در پیغام خصوصی)
(البته من فکر نکنم یک دهم پوریا هم چیز باحال داشته باشم!!!)

tiram

New Member
لایک ها
1
بابا تو که دیگه خیلی خفنی.....

من فکر کردم وقتی میگی تو مبحث الکترواستاتیک یعنی فقط نیروهای الکترواستاتیکی داریم دیگه نه.............

EH-Latifpoor

New Member
لایک ها
13
ظاهر چنین است که کسی جوابی نداره !!!
آقایان راهبر راهنمایی لطفا

tiram

New Member
لایک ها
1
اثبات یا بهتره بگم توجیه این قضیه رو در حالت کلی بلد نیستم ولی تو فصل 3 گریفیث اگه دیده باشین اولای فصل یه مثال داره که توجیه اونو بلدم.

مثاله میگه اگه یه مکعب داشته باشیم که روی گوشه های اون بار های یکسان قرار بدیم ثابت کنید که قضیه ارنشاو برای باری که در مرکز مکعب قرار میگیره برقراره.

البته میگم برای توجیهش باید یکم معادله لاپلاس بلد باشید.(هم چنین یه سری چیزای دیگه)

توجیه: میدونیم که نقطه ای دارای تعادل پایداره که بار آزمون در ان نقطه داری انرژِی پتانسیل مینیمم(موضعی) باشه.حالا دقت کنید که معادله لاپلاس به ما اجازه نمیداد که پتانسیل دارای یه مینیمم

موضعی باشه. پس حکم اثبات شد!!!!

تذکر: اون نقطه وسطه مطمئنا مین یا ماکس نیست شاید نقطه زینی چیزی باشه. دقیقا نمیدونم!!!!

در هر صورت اگه اشکالی تو اثبات دیدید من رو هم مطلع کنید....

همین.........

neper

New Member
لایک ها
0
آیا باری که در طول محور مرکزی عمود بر صفحه ی یک حلقه ی باردار با بار مخالف نوسان می کنه قضیه ی ارن شاو رو نقض می کنه؟؟؟

sinas1372

New Member
لایک ها
1
که توی این مثل که زدی بجز نیرو های الکترو استاتیک نیرو های دیگه هم هستند

در حلقه ی بار دار تمام بار ها هم دیگر را دفع می کنند پس چرا با ها تعادل دارن؟ چون نیروی جاذبه ی بین ملکولی باعث می شه بار ها تعادل داشته باشن

بس مثال نقضت قابل قبول نیست

neper

New Member
لایک ها
0
منظورم اون بار در حال نوسانه نه حلقه.

به جای حلقه که معتقدی ذراتش به هم نیروی جاذبه ی بین مولکولی وارد می کنن چهار تا بار در چهار راس یک مربع در نظر بگیر که ثابتشون نگه داشتیم. تکلیف اون باری که عمود بر مرکز صفحه ی مربع نوسان می کنه چیه؟

neper

New Member
لایک ها
0
خودم فهمیدم؛ وقتی می گیم اون 4تا رو ثابت نگه داشتیم یعنی به جز نیروهای الکتروستاتیکی نیروی دیگه ای به کار بردیم.

بالا