كداميك برد بيشتري دارد؟

negar-ph

New Member
لایک ها
12
دو توپ هم اندازه و هم جرم داريم كه يكي را كامل كامل باد كرده ايم و ديگري كمي كمتر از ان باد شده است
حال اگر به هر دو به يك اندازه نيرو وارد كنيم , كداميك برد بيشتري خواهد داشت؟؟
تا به حال اين سوالو از هر كسي پرسيدم ,جوابش مخالف جواب من بود اما دليلشو درست حسابي بهم نداده
جواب شما چيه؟

niamen

New Member
لایک ها
20
به نظر من اگه قراره نیرو به صورت برخورد وارد شه اونی که کامل باد شده برخوردش نسبت به اون یکی اتلاف انرژی کم تری داره
در غیر اینصورت فکر نکنم تفاوتی داشته باشن...

negar-ph

New Member
لایک ها
12
منظورتون اينه كه توپي كه كاملا باد شده به خاطر اتلاف انرژي كمتر بردش بيشتره؟

AJ94

New Member
لایک ها
11
من فقط یک راهنمایی میکنم تا شما جواب مسئله تون را بگیرید، البته این حقیر زیاد چیزی بارم نیس، ولی آنچه که بلدم را بهتون میگم،
دو عامل: 1_ضربه به چه عواملی بستگی داره؟(دینامیک) 2_بررسی روابط سینماتیکی

sinas1372

New Member
لایک ها
1
negar-ph گفت
دو توپ هم اندازه و هم جرم داريم كه يكي را كامل كامل باد كرده ايم و ديگري كمي كمتر از ان باد شده است
حال اگر به هر دو به يك اندازه نيرو وارد كنيم , كداميك برد بيشتري خواهد داشت؟؟
تا به حال اين سوالو از هر كسي پرسيدم ,جوابش مخالف جواب من بود اما دليلشو درست حسابي بهم نداده
جواب شما چيه؟
بنظر من وقتی می گی به هر دو نیروی یکسان وارد می کنی از لحاظ فیزیکی درست نیست یا باید بگی به هر ضربه ی یکسان (fdt) یا سرعت اولیه یکسان دادی!

rahas

New Member
لایک ها
0
سلام.فکر کنم به حجمی که از هوا جابه جا میکنه هم باید فکر کرد.

AJ94

New Member
لایک ها
11
جسارتا تا اونجایی که من میدونم ربطی به حجم نداره، ببخشید اگر بی سوادی میکنم ولی ما همیشه با جرم سر و کار داریم که اینجا یکسان هس، در ضمن من حرف سینا رو تایید میکنم ولی من سوال اینطوری دیدم که کاری به حرف سینا نداشته باشه.

negar-ph

New Member
لایک ها
12
به نظرم اين اتلاف انرژي رو نميتونيم از لحاظ اصطكاك در نظر بگيريم چون اصطكاك زمانيه كه دو جسم برروي هم حركت كنن اما اين جا با هم برخورد كردن و اصطكاك قابل چشم پوشيه

negar-ph

New Member
لایک ها
12
اما به نظر من وقتي توپ بادش كمتره در نتيجه كمي انعطاف پذيرتره (نسبت به اون يكي توپ) در نتيجه وقتي ما براي مثال با يك ميله به اون نيرو وارد ميكنيم ,سطح تماسش با ميله بيشتره و نيرو به دليل فشار ميله ,بيشتر به توپ وارد ميشه و برد بيشتري پيدا ميكنه
نظرتون چيه؟درسته يا غلط؟

mehryar

مشاور فیزیک
لایک ها
61
من فکر می کنم اگر فرض کنیم ضربه به یک جای باد دار دو توپ بخورد در هر صورت توپی که باد کمتری دارد نیروی اصطکاک بیشتره چون شکل متقارن نداره و تو رفتگی هایی داره که اصطکاک مانع از سرعت گرفتن میشه بعد توپی هم که باد داره قطعا برد بیشتری داره چون نیروی اصطکاک هوا به سطح کمتری فکر کنم بد توضیح دادم ولی ok بهش فکر کنید

[HIGHLIGHT=#ffff00]منظور از اصطکاک اصطکاک هوا است[/HIGHLIGHT]

negar-ph

New Member
لایک ها
12
درسته اصطكاك وجود داره ,اما نيرويي كه به توپي كه بادش كمتره ميخوره, بيشتراز نيروي اصطكاكه .چون مانيرو رو به ميله انتقال ميديم و اين نيرو در كل ميله پخش ميشه در هر صورت هر چه سطح تماس بيشتر باشه ,نيروي بيشتري بهش وارد ميشه . اصلا به نظر من اگه ريز تر بشيم ,مطمئنا اصطكاك به جاي اتلاف انرژي يه مزيتي محسوب ميشه

AJ94

New Member
لایک ها
11
درسته که اختلاف وجود داره، اما دوستای عزیز، این اختلاف توی بعد به این کوچیکی مثلما خیلی کوچیکه و میشه ازش صرف نظر کرد، چون اونا از نظره حجمی هم حتی زیاد اختلاف حجم ندارن.
درسته؟

negar-ph

New Member
لایک ها
12
خواهش ميكنم بگين جواب من درسته يا اينكه جايي اشكال داره؟

mehryar

مشاور فیزیک
لایک ها
61
اصطکاک بر علیه جهت حرکت توپه به خاطر همین قطعا دوباره می گم قطعا توپ کم باد کمتر میره اصلا خداوکیلیش جای بحث نداره
من فکر می کنم این چیزی که شما می گی یه چیز خیلی خیلی غیر قابل تصوره .

negar-ph

New Member
لایک ها
12
من قانع نميشم
باب اخه همتون دارين جواب خودتونو ميدين
چرا غير قابل تصوره من دليلشو ميخوام!!!!!!!

nazhin

New Member
لایک ها
0
توپ سنگین اگه اصطکاک وجود داشته باشه برد بیشتری داره!یه دلیل اینه که تو حین حرکت(جدا از لحظه آغازی) به خاطر شکل توپ کم باد اصطکاکی که هوا بهش وارد میکنه بیشتر از اصطکاکی هست که به توپ پر باد وارد میشه!من در همین حد میدونم که نیروی اصطکاک در سیالات به شکل اون ها بستگی داره!
من نمی دونم که تو اون سه نوع برخوردو بلدی یا نه!ولی شاید بشه گفت که موقعی که به دو تا توپ ضربه می زنیم همه ی اون انرژی به توپ پر باد منتقل میشه،ولی بخش کمتریش به توپ کم باد منتقل میشه به همین دلیل برد توپ پر باد بیشتره!
قانع کننده نیست؟
البته سوال تو خیلی کلی بود اگه ریزترش می کردی بهتر بود!

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311
ببین توپ کم باد در هنگام ضربه انرژی بیشتری طلف میکنه تا توپ پر باد...

مهم ترین عاملش هم همینه...

اصطکاک هوا و چیزای دیگه قابل صرف نظره...

البته اگه نیرو از جنس ضربه باشه ها...

اگه قبول نداری بگو یه جور دیگه بگم...

m_ajayebi

New Member
لایک ها
1
با تكانه

به نظر من مي شه گفت چون نيرو ها برابره پس تكانه ها هم با هم برابره.و چون جرم توپ پر باد بيشتره سرعت اوليه كمتري داره(اين حرفم از طريق برابري تكانه بود)و بردش كمتره.يكي از علما بگه اين حرف درسته يا غلط!

بالا