amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
heidar گفت
د) ابتدا گرمای آزاد شده از حل شدن یک گرم AB در 100 گرم آب را محاسبه می کنیم

در 100 گرم آب است، نه در مقدار زیادی آب!

mersadchem گفت
سلام
حيدر جان ممنون از سوال زيباتون
ولي مطمئني قسمت ب درسته؟
مگه از رو آنتالپي كل ميشه آنتالپي تشكيل 2 جز رو بدست آورد؟!!!!!!!!!!!
يعني يك معادله و 2 مجهول؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
خداحافظ
به معادله های داده شده در صورت سوال دقت کن!
farhad2009 گفت

والا تا جایی که من میدونم:!!!!!!!!!!!!!!

ΔE=q+w
ΔH=ΔE−w ----> w= -PΔV
p=1 atm.......T=298 K°....R= 0.0821
ΔV= RTΔn/P
ΔV=0.0821*298*(5-4)/1=24.4658
w= -PΔV
−۶۹٫۴=ΔE−۲۴٫۴۶۵۸
راستش چون محیط رو سامانه کار کرده علامت کار مثبت میشه!!!
w>۰----->−w <۰----->ΔE>ΔH
ΔE=−۴۴٫۹۳۴۲
−۴۴٫۹۳۴۲>−۶۹٫۴
پس فک کنم جوابم درسته!!!!!!!!
چون همه ی گونه ها در حالت گازی هستن و چاره ای به جز فرض کردن گازها در حالت ایده آل نداریم، میتونیم از این فرمول استفاده کنیم: (فرمولی بسیار مفید!)

H=U+PV=>dH=dU+ d(PV)=dU+(P[SUB]2[/SUB]V[SUB]2[/SUB]- P[SUB]1[/SUB]V[SUB]1[/SUB])=dU+(n[SUB]2[/SUB]RT- n[SUB]1[/SUB]RT)=dU+ RTdn​

heidar

Member
لایک ها
36
amir-tavakoli گفت
heidar گفت
د) ابتدا گرمای آزاد شده از حل شدن یک گرم AB در 100 گرم آب را محاسبه می کنیم

در 100 گرم آب است، نه در مقدار زیادی آب!
سلام
farhad2009 شما بايد تو محاسبه ي (Δ(PV همه ي واحدها رو بر حسب SI بنويسي تا كار بر حسب ژول بدست بياد تا بعد بتوني با
آنتالپي جمعش كني و ΔE رو بدست بياري
آره آقاي توكلي درست مي گي من سوال رو با عجله حل كردم و فكر كردم منظور سوال از گرماي مبادله شده گرمايي كه هدر رفته و اين جور چيزا بود...

فكر كنم اين 10 كيلوژول انرژي از حل كردن AB در مقدار زيادي آب بايد آزاد مي شد چون اول آب پوشي يون ها كامل انجام نشده پس انرژي كمتر آزاد ميشه و بعد از حل كردن محلول در مقدار زيادي آب آبپوشي يون ها كامل شد و به اندازه ي اختلاف اين دو انرژي قبلي انرژي آزاد شد پس انرژي آزاد شده در مقداري آب (نه خيلي زياد) 8- كيلوژوله كه جواب درست ميشه:

بعدش هم با رابطه ي Q=m*c*ΔT دمای نهایی محلول را محاسبه می کنیم كه T[SUB]2[/SUB]=299.89 K[SUB] [/SUB]

لایک ها
521
[center:33ccbc306d]
[/center:33ccbc306d]

سوال ششم:
آنتالپی کدام واکنش زیر اختلاف بیشتری با بقیه دارد؟
1) 2NO2---->N2O4
2) NO+NO2---->N2O3
3) N2+O2---->N2O2
4) 2NO---->N2O2
توجه: اطلاعات دیگری برای حل سوال وجود ندارد!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
فک کنم گزینه ی 3!
آخه تو واکنش های دیگه پیوندی شکسته نمی شه و تنها یه پیوند یگانه ی N-N تشکیل می شه که تازه NO2 و NO رو از شرّ رادیکالی بودن نجات می ده!!! ولی توی گزینه سه باید پیوند قوی و سه گانه ی N2 و همچنین پیوند دو گانه ی O2 شکسته شه و بعد فرآورده ها تشکیل بشه!

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
3 چون در بقيه از آنتالپي مثبت به آنتالپي منفي ميرسد.
چون هر 3 گزينه 1 2 و4 مواد واكنش دهنده راديكال هستند.
ok?!!!!

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
mehrafshan گفت
فک کنم گزینه ی 3!
آخه تو واکنش های دیگه پیوندی شکسته نمی شه و تنها یه پیوند یگانه ی N-N تشکیل می شه که تازه NO2 و NO رو از شرّ رادیکالی بودن نجات می ده!!! ولی توی گزینه سه باید پیوند قوی و سه گانه ی N2 و همچنین پیوند دو گانه ی O2 شکسته شه و بعد فرآورده ها تشکیل بشه!
بله... ولی برای تشکیل N2O2 از N2 و O2 لزوما پیوند سه گانه ی N2 و پیوند O2 شکسته نمیشن... طبق نظریه برخورد میشه تشکیل N2O2 را با حالتهای گذار و حد واسطها توجیه کرد...
در واقع برای محاسبه ی انرژی پیوند ما فرض میکنیم که اول همه ی پیوندهای فرآورده ها شکسته میشن و بعد یه سری پیوندهای جدیدی تشکیل میشن و محصولات رو بوجود میارن... منظور شما هم همین بود...
mersadchem گفت
3 چون در بقيه از آنتالپي مثبت به آنتالپي منفي ميرسد.
چون هر 3 گزينه 1 2 و4 مواد واكنش دهنده راديكال هستند.
ok?!!!!
not ok!!!
یعنی چی از آنتالپی مثبت به آنتالپی منفی میرسد؟!!!!
چون واکنش دهنده ها رادیکال هستند باعث اختلاف میشه؟!!! من که متوجه نمیشم!
..........................................................................................................
[center:317dba405c]
[/center:317dba405c]

سوال هفتم:
تغییر آنتالپی واکنش زیر را فقط با توجه به اطلاعات بر حسب پارمتر به دست آورید.
C2H4+Cl2---->C2H4Cl2​
اطلاعات:(تغییر آنتالپی هر واکنش روبروی آن بر حسب کیلوژول بر مول نوشته شده است.)

CCl4(l)--->CCl4(g) A
C(s)----C(g) B
Cl2(g)---->2Cl(g) C
C(s)+2Cl2(g)--->CCl4(l) D
آنتالپی پیوند C=c به اندازه D واحد از آنتالپی پیوند C--C بیشتر است.

shalale

New Member
لایک ها
17
تو سوال 7 :
یک پیوند دوگانه کربن-کربن و یک پیوند کلر-کلر شکسته و 2تا کربن-کلر و و یک پیوند یگانه کربن-کربن تشکیل میشه
آنتالپی دوگانه کربن-کربن D واحد بیشتر از یگانه کربن-کربنه !! میمونه کلر - کلر و کربن - کلر
کلر - کلر C هستش و 2 تا کربن-کلر میشه D/2
پس کلا میشه C + D/2

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
به نظرم آنتالپی پیونده C----Cl می شه 4/(D-2C+A-B) !!!
شاید هم غلط می گم ولی D آنتالپی شکستن پیوند دو گاز کلر و تشکیل 4 پیوند کلر-کربنه و تبدیلش به حالته مایع!!! و 2C- انرژیه تشکیله پیونده دو گازه کلره!!! پس طبقه قاعده هوند اگه این دو تا رو با هم جمع کنیم، می شه انرژی تشکیل 4 پیوند کلر-کربنه و تبدلش به مایع و چون باید این CCl4 رو از مایع تبدیل کنیم به گاز طبقه آنتالپی واکنش اول،یه A+ هم می کنیم و یه تقسیم بره 4 هم می ذاریم که بشه یه پیوند کلر-کربن!!!
کربن هم باید گازی باشه که تو معادله یه واکنش آخر نیست، پس یه B- هم می ذاریم که همه گازی باشن!!!
خیلی هم خوب!!!

من چی کار کنم که این شیمی ها و ریاضی ها رو بلد نیستم بنویسم با کامپیوتر؟؟؟
باور کنید می خواستم واکنش ها رو طبق روشه حلش، زیره هم بنویسم و آنتالپی هارم بگم ولی یا خودم دیوونه می شم یا کامپیوترم!!!
نرم افزار هایه نوشتنه ریاضیات و ... هم ندارم و وقته رفتن و خریدنش رو هم ندارم!!! شرمنده،می دونم نا واضحه!

حالا اصلا درست هست؟؟؟

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
برای اینکه بتونید عبارتهای ریاضی و واکنش ها و ... رو خیلی قشنگ و تر و تمیز بنویسید میتونید از این وب سایت و برای آموزش به این تاپیک مراجعه کنید!
........................................................................................................................................................

پس به طور میانگین آنتالپی پیوند C----Cl میشه
... بقیه سوال هم با توجه به نکاتی که دوستان اشاره کردن حل میشه...​
جواب آخر:​
[center:e288a2da29]
[/center:e288a2da29]

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
خیلی ممنون بابته لینک آقای توکلی.

خیلی عالیه.

لایک ها
521
خواهش میکنم...
.........................................
[center:ac37f5eeac]
[/center:ac37f5eeac]

سوال هشتم:
گرافیت و الماس دو نوع از آلوتروپهای عنصر کربن هستند. همانطور که میدانیم گرافیت ساختاری لایه ای دارد و هر لایه آن شبکه ای گسترده از پیوندهای کووالانسی متصل به هم است که در نتیجه ی آن لایه های گرافیت کاملا مسطح هستند. ساختار الماس کاملا متفاوت است و شبکه ای غول آسا و پیوسته از اتمهای کربن است که با پیوندهای کووالانسی یگانه به هم متصل شده اند.
الف) مسطح بودن ساختار گرافیت را توجیه کنید و علت رسانایی آن را توضیح دهید.
ب) توجیه کنید که چرا الماس یک رسانای حرارتی فوق العاده است.
ج) تغییر آنتالپی تفکیک n حلقه از گرافیت و تفکیک آنها به اتم های کربن را حساب کنید.
د) به نظر شما مقداری که در قسمت "ب" به دست آوردید، از مقدار تجربی بزرگتر خواهد بود یا کوچکتر؟! چرا؟!
هـ) برای تولید انرژی (از طریق واکنش سوختن) استفاده از گرافیت به صرفه تر است یا الماس؟!
------------------------------------------------------
اطلاعات:

توجه: diamond یعنی الماس و sub مخفف sublimation به معنای تصعید و d مخفف dissociation به معنای تفکیک است.
فقط از اطلاعات سوال برای حل آن استفاده کنید.

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
الف) تو ساختار گرافیت حلقه هایه 6تایی از بقل به هم متصل شدن و هر کربن با سه تا پیوند به سه تا کربنه دیگه وصله! پس مسطحه و بینه این لایه هایه مسطح الکترون هایه نامستقر قرار گرفتن که با دولایه یه بالا و پایینشون، نیرویه واندروالسی ایجاد می کنند!

ب) شاید کربناش راحت مرتعش می شن! راستش نمی دونم، همین جوری حدس زدم!

ج) وقتی گرافیت تصعید شه، نیروهایه واندروالسی بینش از بین می ره و اون الکترون هایه غیر مستقر هر کدوم می رن رو یه کربن و تو حلقه ها، پیوندا یکی در میون دوگانه می شه! پس اگه حساب کنیم حلقه یه اول مثه نفتالن 3 تا پیوند دوگانه داره و بقیه 2 تا، پس تعداده پیوند هایه دوگانه به ازایه n حلقه می شه
.
اگه ما گرافیت رو تصعیدش کنیم و کله پیوند هایه دوگانشو بشکونیم، مساله حل می شه! این پیوند هایه دوگانه رزونانس دارن، تا حدودی می شه گفت همه یه پیوندا یه چیزی هستند بینه یگانه و دوگانه! ما با این اطلاعات حدودی در نظر می گیریم که همه دوگانه اند و حل می کنیم که عددی که ما در می آریم منطقا از مقداره تجربی بیشتره!
محاصبش هم می شه : n=تعداده حلقه...

برایه هر مول گرافیت.

د) تعداد پیوندایه الماس که تو سوختنش می شکنه بیشتره و گرمایه بیشتری آزاد می کنه، ولی الماس خیلی خیلی گرون تر از گرافیته!

درسته؟؟؟

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
پس یعنی چرت گفتم؟
خوب آخه چرا؟

لایک ها
521
بنده همچین جسارتی نسبت به جواب شما نکردم!
خواستم نظرات دیگران رو هم بشنویم!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
نه شما اختیار دارید.
می خواستم ببینم باید باز رو این سوال فک کنم یا نه،جوابم درسته.
منتظره جوابه بقیه می مونیم.

لایک ها
521
البته اگه بقیه ای وجود داشته باشن!

نظر نبـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــود! نظر میطلبـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــیم! خونه دار بچــــــــــــــــــــــــــــــه دار! نظر رو وردار بیــــــــــــــــــــــار!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
نظر: این شماره ی سوال خیلی باحاله!!! سیاهم هست، با کربنایه تویه سوال هم خونی داره!!!

خوب بابا بچه ها نظر بدید! اگه نظر بدید، باور کنید خدارو خوش می آد.
ما هم از نظراتون استفاده می کنیم. نظرتون درست هم نباشه، آقای توکلی دعواتون نمی کنند!!!
کلا صبرشون زیاده!
من خودم تجربشو دارم! تا دلتون بخواد جوابه چرت و پرت گذاشتم!

لایک ها
521
چند تا سوال مطرحه اینحا:
از کجا فهمیدید که هر حلقه ی گرافیت 3 تا پیوند دوگانه داره؟!
از کجا فهمیدید مقدار پیش بینی شده بیشتر از مقدار تجربیه؟!
طریقه ی محاسبه تغییر آنتالپی نابودی حلقه ها؟!؟!
و اینکه با صرفه تر بودن به طور عمده 2 تا مورد داره: یکی از نظر ترمودینامیک و یکی هم از نظر قیمت!

بالا