mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
خوب طبقه حرفه شما، باید بگیم که مس تو ترکیبه اول d10 داره و فقط یه آرایشه الکترونی داره!!!(پره، نمی تونه تغییری بده!)
یون Ti، الکترونی واسش نمی مونه تو 3d اش که بخواد ml ها یه مختلف داشته باشه!
Cr هم نیمه پره پایداره و تو هر اوربیتال d اش یه الکترونه و در نتیجه یه ساختار الکترونی داره!
Fe تو لایه ظرفیته یون شرکت کننده تو این ترکیبش 3d6 داره و اون اوربیتالش که جفته می تونه ml هایه مختلفه -2و-1و0و1و2 داشته باشه!!!
پس با این استدلال هم جواب گزینه ی آخره!!!

چه جوری باید بفهمیم که سوال چه نوع استدلالی ازمون می خواد؟؟؟ چرا با همه یه استدلال هایه متفاوت با دیدگاه هایه مختلف، جواب یه چیز در اومد؟؟

حالا جواب همینه؟؟

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
منظور سوال رو گرفتی ولی راجع به مس و تیتانیم بیشتر دقت کن!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
خوب مس تو ترکیبش مسه دو هستش و می شه

و
تیتانیوم تو اون ترکیب تیتانیومه 3 هستش و می شه

مس=x در ترکیبه
:

تیتانیوم =y :

حالا چی کار کنم؟؟؟ این جوری که هم مس و هم تیتانیوم و هم آهن اوربیتالاشون جا واسه مانور دادن دارن...

تو مس اون اوربیتال که جفت نشده می تونه متفاوت باشه، تو آهن اونی که جفت شده می تونه هرکدوم باشه و تویه تیتانیوم هم که دیگه یه الکترونه و پنج تا اوربیتال!!!

فقط می شه گفت که تیتانیوم قدرته مانورش بیشتره!!(خوب پنج تا اوربیتال واسه یه الکترون کاخیه واسه خودش...
)

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
اصلا این سوال چهارگزینه ای نیست که شما دنبال یه جوابید!(ابنقدر تست زدید دیگه!) هدف این بوده که همه ی گونه ها رو به صورت منطقی بررسی کنید...
...............................................................................................................................................
جوابها هم بالاخره درست شد... در واقع تعصبی روی این نکته وجود نداره که برای رسم آرایش الکترونی نموداری، حتما از چپ به راست اول تک الکترونها قرار بگیرند و بعد از چپ به راست اوربیتالها جفت بشن... (چون اوربیتالها هم ارز هستن و از نظر الکترونها تقدمی ندارن)... ولی کتاب درسی شیمی 2 به یه نکته ای اشاره کرده که با این سوال میشه بهش پی برد!
و اما سوال: بیشترین تعداد الکترون با m[SUB]s[/SUB] برابر 2/1- در یون [SUP]+[/SUP]Fe[SUP]2[/SUP] چند تاست؟!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
ای بابا، من دیگه داشتم قلنج مغزی می گرفتم که چرا فقط یه گزینه درست نیست...
بعد با این اوضام می خوام طلا هم بشم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ای عجب...

حالا این یکی سوال:
[SUP]

ساختار الکترونی لایه ظرفیته Fe: [/SUP]

ساختار الکترونی
[SUP]+[/SUP]Fe[SUP]2 هم [/SUP]
هستش که نهایتا پنج تا از الکترون هایه 3d اش اسپینش -1/2 هستش!!! حالا اوربیتال هایه لایه هایه قبلی اش هم که پره و 18 تا الکترون توشونه، پس 9تاشون اسپینش -1/2 هستش!
پس رو هم نهایتا 5+9=14 الکترون با اسپین 1/2- داره!

(این یکی سوال گزینه نداره؟؟؟
)

لایک ها
521
توی کتاب درسی شیمی 2 آمده است:
در زیر لایه هایی با اوربیتالهای هم انرژی پایدارترین آرایش الکترونی آرایشی است که در آن الکترونها به صورتی قرار گیرند که بیشترین تعداد الکترون های تک (بر طبق قرار داد الکترونهایی با ms برابر با مثبت 2/1 ) را داشته باشد.
طبق این نکته جواب سوال میشه 10 تا!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
من منظورتون رو نمی فهمم، آخه ms مثبت و منفی که با هم فرق ندارن؟ آخه این که با سوال قبلی متناقضه...

می شه یکم بیشتر توضیح بدید؟

ممنون

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
تو سوال قبلی الکترون چمدون می بست می رفت این ور و اون ور(همین درستشه به نظرم!) ، حالا قرارداد!!!

من قاطی کردم...

اسپین الکترون می تونه تغییر کنه دیگه.

لایک ها
521
کتاب درسیه و کاریشم نمیشه کرد! منبع همین کتابه! پس حواستون باشه!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
یعنی ما تو بعضی سوالا باید تصمیماته محله زندگی شخصه الکترون رو قراردادی در نظر بگیریم و بعضی وقتا الکترون رو یه موجوده آزاده بدونیم؟؟؟

چه جوری باید بفهمیم که کجا حرف قراردادیه یا بحثه آزادگانه؟؟؟

لایک ها
521
ای بابا! چرا بحثو میپیچونید؟! کتاب درسی گفته اول باید الکترونا رو با اسپین مثبت بچینید و بعدش اونا رو جفت کنید... تمام شد و رفت! یعنی توی رسم آرایش الکترونی نموداری باید این نکته رو توی آزمونای مرحله اول و دوم رعایت کنید و سوالا رو طبق اون زحمت بکشید و حل کنید... حرف، حرف کتاب درسی است!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
آهان فهمیدم چی شد.
ممنون.

armsv

New Member
لایک ها
0
تعداد خطهای موجود در طیف نشری خطی را چگونه حساب کنیم یا حدس بزنیم؟

mobtaker

New Member
لایک ها
36
ببینید اینجوری که من تا الان می رفتم میشمردم

مثلا برای n=4تا n=1 :​

3+2+1=6 عدد خط داریم​

پیوست ها

armsv

New Member
لایک ها
0
از مبتکر خیلی ممنونم.ولی امروز من یک فرمول جدید رو برای تعداد خط های طیف نشری خط پیدا کردم.

n(n-1)/2
n ضرب در n-1 تقسیم بر 2.که nشماره ی بالاترین تراز است که به 1 میرسد.​

از 4 به 1:​
4*3 تقسیم بر 2=6​

Azeb

New Member
لایک ها
30
اولی : صفر
دومی : یکی

mobtaker

New Member
لایک ها
36
جواب چیه؟

لایک ها
2
armsv گفت
از مبتکر خیلی ممنونم.ولی امروز من یک فرمول جدید رو برای تعداد خط های طیف نشری خط پیدا کردم.

n(n-1)/2

4*3 تقسیم بر 2=6​
من فرمول شما رو متوجه نشدم ولی یه راه خیلی ساده می شود انتخاب تراز مقصد از تراز مبدا مثلا از 6 به 2 یعنی انتخاب 2 از 6 می شود جواب

zeynab2010

New Member
لایک ها
3
hossein_shimi گفت
armsv گفت

n(n-1)/2

4*3 تقسیم بر 2=6​
من فرمول شما رو متوجه نشدم ولی یه راه خیلی ساده می شود انتخاب تراز مقصد از تراز مبدا مثلا از 6 به 2 یعنی انتخاب 2 از 6 می شود
فرمول ايشونم همونه فقط ساده اش كرده
مثلا اگه از n به تراز شماره 1 بره انتخاب 2 از n برابر است با: n!/(n-2)! * 2
كه اگه !n رو بازش كنيم با عبارت پايين ساده ميشه و n(n-1) /2 باقي ميمونه.

بالا