M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152
پاسخ : ---> ( ماراتن شیمی آلی ) <---

a رو نوشتم 2-پروپانول .من چون با گوشی تایپ میکنم یه خورده نوشته هام مشکل دارن .فشار بخار f که اتره باید از همه بیشتر باشه و d که اسیده هم باید از همه کمتر باشه .
نه دیگه ‍! اسید قوی ترین پیوند هیدروژنی رو داره. فشار بخار d بیشترین و f کمترین هست.
هر وقت تونستید ساختارها رو هم بکشید!
به قسمت ب جواب ندادید.

بچه هایی که معتقدن بخش شیمی باید فعال بشه خب بیاید فعالیت کنید دیگه! چند ساعته این سوالا اینجان ولی.......

Moonlight

New Member
لایک ها
533

نه دیگه ‍! اسید قوی ترین پیوند هیدروژنی رو داره. فشار بخار d بیشترین و f کمترین هست.هر وقت تونستید ساختارها رو هم بکشید!به قسمت ب جواب ندادید.بچه هایی که معتقدن بخش شیمی باید فعال بشه خب بیاید فعالیت کنید دیگه! چند ساعته این سوالا اینجان ولی.......
هر چی نیروهای بین مولکولی قوی تر باشه ،نقطه جوش بیشتر و در نتیجه فشار بخار کمتره .به همین دلیل بین این ترکیبها اسید کمترین فشار بخار و اتر بیشترین فشار بخارو داره .ساختار نمیشه بکشم .

manehsan

New Member
لایک ها
701

نه دیگه ‍! اسید قوی ترین پیوند هیدروژنی رو داره. فشار بخار d بیشترین و f کمترین هست.
هر وقت تونستید ساختارها رو هم بکشید!
به قسمت ب جواب ندادید.

بچه هایی که معتقدن بخش شیمی باید فعال بشه خب بیاید فعالیت کنید دیگه! چند ساعته این سوالا اینجان ولی.......
نظر خانم Moonlight کاملا تایید میشه.

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

خب اگه ممکنه ساختار ها رو بذارید!
من جواب درست رو که دیدم در مورد فشار بخار اون نوشته بود. میشه دلیلشو توضیح بدید؟

manehsan

New Member
لایک ها
701

A:2-پروپانول b:1-پروپانول c:استون e:پروپانال d: پروپانوییک اسید f:اتیل متیل اترفشار بخار :f>c.e>a>b>dفکر کنم a b e بهاش واکنش بدن .
اونوقت یه سوال :
d نمیتونه استر باشه؟
f دو گروه متیل داره؟

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

d حتما اسیده
f اتره
ساخنار هارو خودتون میذارید یا.......

Moonlight

New Member
لایک ها
533

خب اگه ممکنه ساختار ها رو بذارید!من جواب درست رو که دیدم در مورد فشار بخار اون نوشته بود. میشه دلیلشو توضیح بدید؟
توضیح که دادم .هر چه نیروهای بین مولکولی قوی تر باشد نقطه جوش بالاتر و فشار بخار کمتر است .اگه منبع این سوا با اون سوال استو (اولیه ) که گذاشته بودید یکی هست میشه از منبع پرسید !اگه هم منبعش با سوال دومیه یه منبع دارن منم شاید سوالشو داشته باشم چک میکنم ببینم واسه ماهم همین جواب گفته شده یانه .ولی خوب فکر کنم جواب صد درصد همینه .حالا اگه چک کردم نتیجشو میگم.

لایک ها
15

f دوتا گروه متیل داره اگه اتر باشه که میشه یه گروه اتیل و یه متیل من فکرمیکنم که 2-پروپانول باشه در ضمن در جواب moonlight ما نمیتونیم یه کربن از گروه اتیل برداریم بگیم اینا متیل اگه استر باشه هم باز به همون مشکل اتر برمیخوریم !! d اگر استون باشه هیچ ایزومر کتونی نداره پس چرا الزاما باید اسید باشه؟

Moonlight

New Member
لایک ها
533

f دوتا گروه متیل داره اگه اتر باشه که میشه یه گروه اتیل و یه متیل من فکرمیکنم که 2-پروپانول باشه در ضمن در جواب moonlight ما نمیتونیم یه کربن از گروه اتیل برداریم بگیم اینا متیل اگه استر باشه هم باز به همون مشکل اتر برمیخوریم !! d اگر استون باشه هیچ ایزومر کتونی نداره پس چرا الزاما باید اسید باشه؟
f یه گروهc2h5O داره پس صد در صد اتره !الکل ها که C2H5O ندارن ! dاگه استون باشه ایزومرش پروپاناله که هر دوتاشون گروه عاملیه کربونیل دارن !ولی اگه اسید باشه نه (البته استر هاهم از مشتقاته کربوکسیلیک اسید ها هستن ولی اینجا به نظرم مناسب ترین جواب اسیده )

Moonlight

New Member
لایک ها
533

اگه سر این سوال به نتیجه رسیدی بریم سر سواله بعد !اگه هم نظر دیگه ای هست بگین لطفن .

Moonlight

New Member
لایک ها
533

سوال 2:مخلوطی حاوی دو ترکیب آلی AوBاست.هردو ترکیب آلی اکسیژن دار هستند .از اکسایش این مخلوط تنها آلدهید Cبه وجود می آید.آلدهید C باNaHSO3 ترکیب میشود و محصولی میدهد که نسبت جرم مولی آن به جرم مولی cبرابر 2.7391 است (bوcساختار یکسان دارند.)از سوختن مخلوط AوBدر حضور مقدار استوکیومتری هوا (20درصداکسیژن) مخلوطی از گازها به حجم 5.432 دسی متر مکعب در شرایط استاندارد بدست می آید . گازهارا در Ba(oh)2 میدمیم co2 جذب باریم هیدروکسید میشود و 15.46 درصد از حجم مخلوط گازی کم میشود الف)فرمول ساختاری A . Bب)نسبت مولی A Bدر مخلوط را بیابید

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

توضیح که دادم .هر چه نیروهای بین مولکولی قوی تر باشد نقطه جوش بالاتر و فشار بخار کمتر است .اگه منبع این سوا با اون سوال استو (اولیه ) که گذاشته بودید یکی هست میشه از منبع پرسید !اگه هم منبعش با سوال دومیه یه منبع دارن منم شاید سوالشو داشته باشم چک میکنم ببینم واسه ماهم همین جواب گفته شده یانه .ولی خوب فکر کنم جواب صد درصد همینه .حالا اگه چک کردم نتیجشو میگم.
نه. منبعم با منبع استو فرق داره. خودم امروز از یکی میپرسم جواب رو میذارم.....

Moonlight

New Member
لایک ها
533

کسی به جواب نرسید!؟!این پستو واسه این گزاشتم که تاپیک بالا بیاد !ناظمین محترم حذف نفرمایند لطفن!

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

بهتر نیست اول تکلیف سوال قبل معلوم بشه؟ یکم فرصت بدید من درست میکنم......

manehsan

New Member
لایک ها
701

سوال 2:مخلوطی حاوی دو ترکیب آلی AوBاست.هردو ترکیب آلی اکسیژن دار هستند .از اکسایش این مخلوط تنها آلدهید Cبه وجود می آید.آلدهید C باNaHSO3 ترکیب میشود و محصولی میدهد که نسبت جرم مولی آن به جرم مولی cبرابر 2.7391 است (bوcساختار یکسان دارند.)از سوختن مخلوط AوBدر حضور مقدار استوکیومتری هوا (20درصداکسیژن) مخلوطی از گازها به حجم 5.432 دسی متر مکعب در شرایط استاندارد بدست می آید . گازهارا در Ba(oh)2 میدمیم co2 جذب باریم هیدروکسید میشود و 15.46 درصد از حجم مخلوط گازی کم میشود الف)فرمول ساختاری A . Bب)نسبت مولی A Bدر مخلوط را بیابید
محصول این قسمت چیه؟
با تشکر
با تشکر

لایک ها
15

a میشه c3h8o و b میشه c3h6o ؟

بالا