mahallehm

New Member
لایک ها
487
پاسخ : ---> (ماراتن شیمی آلی) <---

اثر فضایی مربوط به گروه های اطراف هیدروژنه.هیدروژن 1درجه سه گروه احاطش کردن که یکیش آلکیلیه.اما هیدروژن 2 درجه دو گروه آلکیلی احاطش کردن پس درصدش پایین تره.میزانش هم مهم نیس حتی اگر 51 درصد به 49 باشه.
جواب سوال دومت:راه من اینه:ایزوبوتان رو برمیناسیون میکنیم.2-برمو-2-متیل پروپان تشکیل میشه.بعد باز قوی اضافه میکنیم تا حذف بده و ایزوبوتن درست شه.ایزو بوتن رو بش Br2 میزنیم تا دی برم مجاور بده.اینو میزاریم کنار فعلن.(a)
بعد متان رو به طور کامل برمیناسیون میکنیم.سپس + Mg تبدیل به گرینیارد شه.توجه کنین که فقط یه برم از تترابرمومتان ما جدا و CBr3MgBr تشکیل میشه.چون یه کربن ظرفیت داشتن دوبار منفی رو نداره.(b)
a,b رو ترکیب میکنیم.(حس میکنم این سنتز مشکل داره-راه بهتری دارید بگید)

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

بله که ضعیفه!:88: کلن به فکر اس ان دو یی که ترک کنندش کلر یا فلوئور باشه نباش.

نه تو رو خدا!اصن منتظر تائید شمایم!:cool:

نه درسته.چون باز حجیمه از c1 سریعترخواهد بود و محصول اصلی 1-بوتن میشه.اما اگه باز مثلن اتوکسید بود 2-بوتن تشکیل میشد(قاعده زایتسوف)
گروه ترک کننده برمه. انگار باید بیشتر دقت کنی.....

mgh1376

New Member
لایک ها
2

ممنون از پاسخ هاتون1-راجع به حمله ی clبه br.کلر نوکلئوفیل ضعیف تری از برم هست اما در حلال پروتیک. یعنی برای تشویق کلر برای حمله به برم باید از یه حلال اپروتیک استفاده کنیم.بهنظرم بهتره تواین جور بحثا نوع حلال هم مشخص باشه.به نظر شما چه طور؟؟؟؟؟؟؟؟

2-نمیتونم دلیل استفاده ی کاربرmea رو ازهیدروکسید بفهمم.به نظرتون بهتر نبود بعداز تولید 1برومو2متیل پروپان بهش Br3CMgBrبزنیم بعد هم رادیکالی برم.

بسیار متشکرم

لطفن تعداد انانتیومر های 2-2-دی برمو [2-2-1]بیسیکلو هپتان رامشخص کنید.

آخرین ویرایش توسط مدیر

Peyman-M

New Member
لایک ها
107

به یک مول متان ۳ مول برم رادیکالی بزن تا تری برمو متان به دست بیاری بهش یک مول هیدروکسید بزن تا chbr2oh به دست بیاری محصول با اکسایش cobr2 می شه , اینو بذار کنار ایزو بوتان رو برم دار کن رادیکالی باز قوی بزن تا ۲-متیل پروپن به دست بیاری محصول رو بهش HBr در حضور پراکسید بزن به محصول منیزیم بزن تا گرینیراد بدست بیاری .حالا محصول رو به cobr2 ای که به دست آورده بودی بزن .کافیه به محصولی که به دست میاد برمید رو با SN2 بزنی و همچنین برم رو رادیکالی بهش بزنی
wrong!نمیشه به تری برمو متان یک مول هیدروکسید زد و انتظار داشت هر هر هیدروکسیدی به یه تری برمو متان حمله کنه.ممکنه 3تاه هیدروکسید به یکی حمله کنه .در کل مخلوط میده.
اشتباه دوم هم اینکه برمید رو نمیشه sn2 زد.چون هیدروکسیل ترک کننده خوبی نیست.

mgh1376

New Member
لایک ها
2

سوالای منو میای میگی ناقلا؟ 2 تا میشه.
سلام حالا خوبه خودتم از یه کتاب دیگه برداشتی دیدم نکته مناسبی داره گذاشتم.حالا باید بهت افرین بگم که جواب دادی عزیزم.؟؟؟؟!!!!:93:

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

یه راه دیگه هم میتونه این باشه که بعد از حذف HBr با پر اکسید بزنیم. بعد با SN2 تبدیل به Cl بکنیم برم رو. به نظرتون کدوم بهتره؟
آرمان جان راه میر بهتره(روش معمول برای سنتز همینه)...در ضمن مطمئنی روش سنتزت بازده بالایی داره؟

mahallehm

New Member
لایک ها
487

آرمان جان راه میر بهتره(روش معمول برای سنتز همینه)...در ضمن مطمئنی روش سنتزت بازده بالایی داره؟
من نمیدونم کدوم راه بهتره ولی اگه دقت کنین من تو اون پست نوشتم این راه هم به ذهنم میرسه وگرنه اولین راهی که به ذهنم رسید همون روش میر بود....

MEA76

New Member
لایک ها
860
پاسخ : ---&amp;gt; (ماراتن شیمی آلی) &amp;lt;---

wrong!نمیشه به تری برمو متان یک مول هیدروکسید زد و انتظار داشت هر هر هیدروکسیدی به یه تری برمو متان حمله کنه.ممکنه 3تاه هیدروکسید به یکی حمله کنه .در کل مخلوط میده.
اشتباه دوم هم اینکه برمید رو نمیشه sn2 زد.چون هیدروکسیل ترک کننده خوبی نیست.
شما وقتی متان رو رادیکالی برم دار می کنی (با ۱ مول برم ) چقد احتمال بوجود آمدن دی برومو متان رو در نظر می گیری ? احتمال برخورد روهم باید در نظر بگیری. فوقش اگه خیلی نگرانی می تونی اول برومو متان رو تهیه کنی بعد با هیدروکسید جانشینی بدی متانول حاصل رو با ۲ مول برم رادیکالی برم دار کنی.
دوم این که یقینا هیدروکسید ترک کننده خوبی نیست تو سنتزی که گفتم خیلی از شرایط واکنش و حلالا و اینا رو نگفتم یقینا وقتی هیدروکسید ترک کننده قراره باشه محیطط باید اسیدی باشه یا ازHBr استفاده کنی . قبول دارم این قسمت رو زیادی خلاصه گفتم و کژتابی داشت . ببخشید

Peyman-M

New Member
لایک ها
107
پاسخ : ---&amp;gt; (ماراتن شیمی آلی) &amp;lt;---

شما وقتی متان رو رادیکالی برم دار می کنی (با ۱ مول برم ) چقد احتمال بوجود آمدن دی برومو متان رو در نظر می گیری ? احتمال برخورد روهم باید در نظر بگیری. فوقش اگه خیلی نگرانی می تونی اول برومو متان رو تهیه کنی بعد با هیدروکسید جانشینی بدی متانول حاصل رو با ۲ مول برم رادیکالی برم دار کنی.
دوم این که یقینا هیدروکسید ترک کننده خوبی نیست تو سنتزی که گفتم خیلی از شرایط واکنش و حلالا و اینا رو نگفتم یقینا وقتی هیدروکسید ترک کننده قراره باشه محیطط باید اسیدی باشه یا ازHBr استفاده کنی . قبول دارم این قسمت رو زیادی خلاصه گفتم و کژتابی داشت . ببخشید
برمیناسیون رو در حجم زیاد متان انجام میدن و دی برم شدن و حتی تری و تترا هم محتمله ولی خیلی کم.ولی اینی که شما میگی کلن یه مخلوط که درصد هر ترکیبش زیاد هم هست میده.
در هر صورت به نظرم کلن راه خوبی نیست

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

من نمیدونم کدوم راه بهتره ولی اگه دقت کنین من تو اون پست نوشتم این راه هم به ذهنم میرسه وگرنه اولین راهی که به ذهنم رسید همون روش میر بود....
اصولا بهترین راه پر بازده ترین راهه و برای بدستآووردن بازده هم که از راه احتمال و واکنش پذیری ها عمل می کنیم!

لایک ها
326
پاسخ : ---&gt; (ماراتن شیمی آلی) &lt;---

بچه ها سلام
...با توجه به این که ماراتن های شیمی چند وقتی هست که انجام نمیشه از تمامی بچه های شیمیایی!!!دعوت میکنم که تو این مارتن دوباره شرکت کنند تا هم سطح علمی خودشون و هم دیگر کاربر ها افزایش پیدا کنه......
در پناه حق

با یه سوال ساده خودم شروع میکنم.....
تعداد ایزومرهای c[sub]4[/sub]h[sub]9[/sub]no؟؟؟؟

بالا