mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
آهان...خوب عامله موثر تو اندازه ی قطره فک کنم نیروهای بین مولکولی باشه. هر چی نیروهای بین مولکولی قوی تر باشن،دیر تر جاذبه ی زمین می تونه بهش غلبه کنه و قطره گنده تر می شه.

حالا D آلکانه و A الکل... پس نیروهای بین مولکولی توی A قوی تره... پس یه قطره از A گنده تره و حجمش بیشتره.

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
[center:29a3d4f658]

سوال نهم: فشار اسمزی محلول A و B در دمای ثابت به ترتیب 2.4 و 4.6 اتمسفر است. اگر محلولی به نسبت حجمی مساوی از آن دو تهیه کنیم،فشار اسمزی محلول در این دما چقدر است؟
(من شک داشتم که فشار اسمزی تو مرحله یک و دو هست یا نه، اگه نیست ببخشید که تو ماراتونا مطرحش کردم...)​
[/center:29a3d4f658]

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
سلام ...

جواب ميشه 3.5 : ميدونيم كه فشار اسمزي مستقيما با غلظت در ارتباطه خوب وقتي حجم هاي مساوي رو با هم مخلوط ميكنيم غلظت نهايي ميشه نصفه مجموع غلظت ها و با توجه به همين

نكته فشار اسمزي نهايي ميشه 3.5 اتمسفر ...

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
آفرین،درسته. سواله آسونی بود ولی گفتم تو ماراتون اسمه فشار اسمزی هم نیومده،بذار بیاد!

کسی سواله سخت از فشار اسمزی سراغ داره؟ اگه دارید،مطرح کنید...

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
آخه چيزي نداره كه بخوان ازش سوال بطرحن ... اصلا من كه تا حالا نديده بودم ...

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
منم سوال سخت ازش ندیدم!

mobtaker

New Member
لایک ها
36
برای اطمینان از جواب هم مینتونیم عدد بدیم

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
سوال نبود؟؟

mobtaker

New Member
لایک ها
36
آیا می توان به طور یقین گفت که حجم محلول 2 تا مابع بیشتر یا کمتر یا مساوی حجم هر یک از آنهاست یا نه؟

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
فکر کنم نشه گفت... ولی مطمئن نیستم... احتماله این که حجمه برابر یا کم تر یا بیشتر از حجمه اولیه داشته باشند وجود داره! شاید دارم توهم می زنم ولی به نظرم بستگی به نیرو های بینه مولکولی و ... شون داره. اگه نیرو های بینه مولکولی قوی تر از حالته جداشون بشه، حجم کم می شه! مثه آب و الکل.. اگه نیروهای بینه مولکولی ضعیف تر شه، حجم زیاد می شه و ....

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
جوابم کامل نیست، بهتره کاملش کنم!
خوب اگه طبقه حرفم قرار باشه که حجمه محلول از مجموعه حجمه هر کدوم، بیشتر شه، یعنی نیروهای بینه مولکولی در این حالت ضعیف تر شده از نیروهای بینه مولکولی خوده حلال و خوده حل شونده!!! و اگه این طور باشه، اصلن تو هم حل نمی شن که!!!
مگه نه؟؟

mobtaker

New Member
لایک ها
36
به نظر منم همینطور باید باشه!!!

لایک ها
521
این بحث، یکی از مباحث شیمی فیزیکیه که ما این ترم خوندیم! برای یک حل شونده و یا یک حلال توی یه مخلوط حجم مولی جزئی تعریف میشه... که نشون میده به ازای یک مول از حل شونده حجم محلول چقدر تغییر میکنه... اگه مثبت باشه یعنی اینکه حجم نهایی محلول از جمع حلال و حلشونده بیشتره... و اگه منفی باشه برعکس.

mobtaker

New Member
لایک ها
36
میشه بیشتر توضیح بدین(لطفا)

لایک ها
521
مثلا فرض کنید میخایم بفهمیم که حجم مولی جزئی آب توی یه مخلوط 50 50 آب و اتانول چقدره... میایم یه مقدار زیاد مخلوط 50 50 از الکل و اتانول درست میکنیم و یه مقدار مشخص آب میریزیم داخلش... چون مقدار مخلوط خیلی زیاده در مقابل آبی که ریختیم، ترکیب مخلوط تغییر محسوسی نمیکنه (یعنی همون 50 50 میمونه) بعدش نگاه میکنیم که حجم کل چه مقدار تغییر کرد... حالا حجم مولی جزئی آب میشه نسبت تغییر حجم کل به تعداد مول آبی که اضافه کردیم... برای الکل رو هم همینطور میتونیم حساب کنیم... با این روش حجم مولی جزئی آب میشه 17,4 سانتی متر مکعب بر مول در صورتی که حجم مولی آب به تنهایی 18,015 سانتی متر مکعب بر موله. این برمیگرده به محیطی که مولکولهای آب احساس میکنن به خاطر وجود مولکولهای الکل... مولکولهای آب رو مولکولهای اتانول تا حدی احاطه میکنن و فشردگی مولکولها (پیوند هیدروژنی قویتر) باعث این امر میشه...
.................................................................................................................................................
حجم مولی جزئی منیزیم سولفات منفی هستش (1,4- سانتی متر مکعب بر مول)! یعنی در اثر اضافه کردن یک مول MgSO4 به حجم بزرگی از آب به اندازه 1.4 کاهش حجم داریم! که این برمیگرده به آب پوشی یونها و اینکه ساختار باز آب تا حدی در هم فرو میریزه => تراکم جزئی رخ میده...

zeynab2010

New Member
لایک ها
3
سوال

سلام ...... من يه سوال داشتم در رابطه با اثر دما بر انحلال پذيري
توي همه كتابا از جمله اتكينز ص210 اين رابطه نوشته شده
Ln S1/S2=(1/T2 - 1/T1)*-ΔHfus/R
از اين رابطه اگه بخوايم اثر دما بر انحلال پذيري چند ماده با هم مقايسه كنيم بايد نسبت ماده حل شده در دماي T1 و T2 مواد را با هم مقايسه كنيم و هر كدوم بيشتر بود اثر دما بر اون بيشتر خواهد بود اما توي نمودارهاي انحلال اثر دما همون شيب منحني هاست اگه منحني ها رو تقريبا خط راست در نظر بگيريم هر كدوم شيب بيشتري داشته باشه اثر دما بر اون بيشتره و شيب خط از رابطه روبه رو به دست مياد
y2-y1/x2-x1
x ها رد اين رابطه همون دماهاست كه ΔT براي همه موادي كه ميخوايم مقايسه كنيم برابره y ها هم همون انحلال پذيري هاست پس در اينجا براي مقايسه هر كدوم كه اختلاف انحلال پذيريش در T1 و T2 بيشتره اثر دما بر انحلال پذيريش بيشتره . اين تناقضو چطور توجيه كنيم اختلافو بايد مقايسه كنيم يا نسبتشون را؟
اميدوارم منظورمو فهميده باشين راستش من خودم زياد نفهميدم چي نوشتم.

zeynab2010

New Member
لایک ها
3
سوال

سلام ...... من يه سوال داشتم در رابطه با اثر دما بر انحلال پذيري
توي همه كتابا از جمله اتكينز ص210 اين رابطه نوشته شده
Ln S1/S2=(1/T2 - 1/T1)*-ΔHfus/R
از اين رابطه اگه بخوايم اثر دما بر انحلال پذيري چند ماده با هم مقايسه كنيم بايد نسبت ماده حل شده در دماي T1 و T2 مواد را با هم مقايسه كنيم و هر كدوم بيشتر بود اثر دما بر اون بيشتر خواهد بود اما توي نمودارهاي انحلال اثر دما همون شيب منحني هاست اگه منحني ها رو تقريبا خط راست در نظر بگيريم هر كدوم شيب بيشتري داشته باشه اثر دما بر اون بيشتره و شيب خط از رابطه روبه رو به دست مياد
y2-y1/x2-x1
x ها رد اين رابطه همون دماهاست كه ΔT براي همه موادي كه ميخوايم مقايسه كنيم برابره y ها هم همون انحلال پذيري هاست پس در اينجا براي مقايسه هر كدوم كه اختلاف انحلال پذيريش در T1 و T2 بيشتره اثر دما بر انحلال پذيريش بيشتره . اين تناقضو چطور توجيه كنيم اختلافو بايد مقايسه كنيم يا نسبتشون را؟
اميدوارم منظورمو فهميده باشين راستش من خودم زياد نفهميدم چي نوشتم.

mobtaker

New Member
لایک ها
36
اتکینزتون انگلیسیه؟

جون مال من فارسیش ص 210 چنین چیزی نداره

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
من فک کنم این دو تا اختلافی با هم ندارن... اگه بخواین از راه نسبتا برین و مثه روش دوم( شیب نمودار که تو محاسبش دو تا t1,t2 یکسان برای دو ماده در نظر می گیریم و اختلاف رو محاسبه می کنیم)، اگه تو نسبت ها هم t1,t2 یکسان باشن، مقایسه ی نسبتا می شه یه جورایی همون مقایسه ی اختلافا! مگه نه؟

mobtaker

New Member
لایک ها
36

اونجوری که شما نوشتید منم فکر می کنم یکی باشن

چون تو اولی مثلا اختلاف انحلال پذیری ها رو از صفر در نظر میگیری(مثل دومی که اختلاف انحلال پذیری رو در نظر میگیره)
و توی دومی مثلا اگه اختلاف انحلال پذیری 10 شد میشه گفت 10 تا بیشتر از 50 گرم انحلال داره یا 10 تا بیشتر از 0 گرم انحلال پذیریشه

اگه خیلی متوجه نشدید(یا اصلا متوجه نشدید) به اون دلیله که من خودمم خیلی نفهمیدم چی میگم که درست بنویسم

بالا