لایک ها
521
mehrafshan گفت
بله، می دونم که سیکلوپروپن هم وجود داره و ناپایداره!
می گم اگه ساختارایی که می شه واسه P4S3 رسم کرد رو مقایسه کنیم، ساختار های با فشار زاویه ایه کمترم هست!
البته شما راست می گید که دیدن که به طوره تجربی چه شکلیه، ولی واقعا واسم جایه تعجبه! آخه سیکلو پروپن با اون درجه سیرنشدگی و با یه حلقه،فقط با یه
ساختار رسم می تونه بشه، ولی این نه!! و در عینه حال ساختار های دیگه می تونن از این پایدار تر باشن!(همون بحث فشار زاویه ای و ...)
گاهی وقتا ساختار یه ترکیب برمیگرده به روش سنتزش ... یکی از تابلوترین مثالاشم اکسید های نیتروژن هستن! مثلا N2O4 چند تا ساختار میشه واسش کشید ولی از اونجایی که از دیمر شدن NO2 بوجود میاد، ساختارش اونطوریه! P4 هم برای خلاص شدن از این فشار زاویه ای با اکسیژن واکنش میده... انگار هر اتم اکسیژن حمله میکنه به هر پیوند P---P و اونو از وسط میشکنه و خودشو جا میکنه و زاویه پیوندی خیلی خوب میشه! اینجا هم انگار اتم های گوگرد یه همچین وضعیتی دارن...

لایک ها
521
[center:4f2e1435f4]
[/center:4f2e1435f4]

سوال ششم:
با توجه به ویژگی های ساختاری دو مولکول HNO3 و H2CO3 دلایلی ذکر کنید که توجیه کند، HNO3 اسید قوی تری از H2CO3 است.

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
چون كه قطبيت نيتروژن از اكسيژن بيشتره پس به بيشتر شدن قطبيت o بر H كمك كرده پس بار جزيي مثبت هيدروژن در تركيب HNO3 بيشتر از H2CO3 بيشتره
و ميدانيم كه هرچه بار مثبت جزيي هيدروژن بيشتر بشه اسيد قويتر ميشه.
درسته؟

لایک ها
521
من متوجه نشدم استدلالت چی بوده؟! یعنی چی قطبیت نیتروژن از اکسیژن بیشتره؟! و چه ربطی داره؟!
.....................................................................................................................................................
به نظرم یکی از دلایل میتونه این باشه:
در مولکول HNO3 دو پیوند N---O ی خالی وجود داره و یک گروه OH ولی در مولکول H2CO3 یک پیوند C---Oی خالی رو دو تا گروه OH... یعنی سهم OH از الکترون کشندگی اتمهای اکسیژن تنها در HNO3 دو عدد خواهد بود و در H2CO3 برای هر OH نیم تا! پس اثر القایی الکترون کشندگی از سوی پیوندهای N---O توی HNO3 روی گروه OH بیشتر خواهد بود و در نتیجه بار مثبت جزئی روی هیدروژن اسیدی بیشتر خواهد شد...
.....................................................................................................................................................
این سوال خیلی جالب و ابتکاریه! ارزش فکر کردن داره! نترسید و هرچی به فکرتون میرسه بگید... (البته با دلیل منطقی!)

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
در نيتريك اسيد تك الكترون هيدروژن با نيرويي بسيار قويتر از نيروي كربنيك اسيد بر اين تك الكترون كشيده ميشود.
چون در نيتريك اسيد نيتروژن و اكسيژن بسيار الكترونگاتيو هستند پس نيروي بيشتري بر تك الكترون هيدروژن وارد ميكنند.
اما در كربنيك اسيد كربن الكترونگاتيوي كمتري از نيتروژن دارد.همچنين با اين الكترونگاتيوي كم بايد دوتا الكترون از دوتا هيدروژن را بكشد.

لایک ها
15
فکر میکنم دلیلش میتونه این باشه که چون اختلاف الکترونگاتیو O,C بیشتر از اختلاف الکترونگاتیو O,N است پس اکسیژنی که به هیدروژن اسیدی وصله الکترونهای کربن رو نسبت به نیتروژن بیشتر به سمت خودش میکشه درنتیجه منفی تر میشه پس الکترون هیدروژن اسیدی در کربنیک اسید را نسبت به نیتریک اسید کمتر به سمت خود میکشد پس جدا شدن هیدروژن در کربنیک اسید سختتر میشه پس قدرت اسیدیش نیز کمتر میشه!
امیدوارم منظورم رو متوجه شده باشید!

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
عزيزم تا اونجايي كه من ميدونم هر چه قدر هيدروژن بار جزئي مثبت بگيرد (يعني سخت تر كنده شود)اسيد قويتر است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

لایک ها
15
تا اونجایی که من میدونم و تو فصل 16 مورتیمر نوشته هرجی جزئی بار مثبت هیدروژن اسیدی بیشتر باشه تراکم ابر الکترونی روی هیدروژن کاهش پیدا میکنه پس راحتتر جدا میشه پس اسید قویتره!!!
در ضمن اسیدی قویتره که راحتتر هیدروژن مثبت آزاد کنه نه سختتر!!!!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
من هم با
kiana74 موافقم...

اسید سخت تر H بپرونه که اسید قوی نمی شه!!!!
فک کنم یه اشتباهه لپی بوده تو نوشتن...

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
ولي اين جور در نمياد!
هر چي تراكم بار مثبت بيشتر باشه پس پيوند به سمت يوني شدن پيش ميره و قويتر ميشه!
مگه نه؟!!!!!!!!!!!!!!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
نه!!! فک کنم باید این طور بگید که هر چی پیوند به سمته یونی شدن میره، راحت تر +H می تونه بره!!! آخه اگه جور کافت قرار بود پیوند شکسته شه، حق با شما بود... ولی واسه این جا که ناجور کافت باز می شه، هر چی پیوند قطبی تر باشه، راحت تر می می شکنه!!!
تویه جورکافت، پیوند از وسط می شکنه و هر کی یه الکترون بر می داره و می ره پی کارش!!! پس هر چی پیوند قوی تر باشه، سخت تر این اتفاق می افته!!! ولی تویه ناجورکافت، اونی که الکترونگاتیو تره و قلدر تره، دو تا الکترونه پیوندی رو می گیره واسه خودش و اون یکی دسته خالی میره پی کار و زندگیش!!!
حالا هر چی اختلاف الکترونگاتیوی بیشتر باشه، زوره قلدره بیشتره و راحت تر الکترون رو به چنگ می آره، و تو موضوعه بحثه ما، با بیشتر بودنه اختلافه الکترونگاتیوی +H راحت تر کنده می شه، پس گونمون اسیدی تره!!!
امید وارم تونسته باشم کمک کنم!!!

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
آره!
اصلا حواسم به بار مثبتش نبود!

لایک ها
521
بله! صحبتهای kiana74 و mehrafshan راجع به قدرت اسیدی کاملا درسته! اما کسی روی جواب kiana74 نقدی نداره؟!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
kiana74 می نویسد:
"هر چه بار مثبت جزئی هیدروژن اسیدی بیشتر باشه تراکم ابر الکترونی روی هیدروژن کاهش پیدا میکنه پس راحتتر جدا میشه پس اسید قویتره!!!"
من به نظرم، این یکی از شرطاست ولی شرطه لازم و کافی نیست!!! اگه بخوام یه چیز دیگه که مهمه رو نام ببرم، می تونم به ظرفیت اسید یا همون تعداده هیدروژن هایه اسیدی اشاره کنم!!!

منظورتون همین بود آقای توکلی یا چیزه دیگه ای رو مد نظر دارید؟؟؟

kiana74

Member
لایک ها
15
بله من هم با حرف
mehrafshan موافقم! ظرفیت اسید هم اینجا باید مطرح بشه اگه اشتباه نکنم تو پست اولم برای این موضوع اینو بیان کردم اگه یادم رفته ببخشید!

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
توی مقایسه ی قدرت اسیدی به یه نکته ی خیلی مهم هم باید اشاره میکردید و اون مقایسه ی پایداری باز مزدوج حاصل از اسیدهاست! مثلا توی مقایسه ی قدرت اسیدی HF و HCl طبق نکته ای که گفتید بار مثبت جزئی روی هیدروژن HF بیشتره پس قدرت اسیدیش بیشتره! در حالی که اینطوری نیست و برعکسه چون چگالی بار سطحی یون کلرید کمتر از یون فلوئورید و پایدارتره... مقایسه ی پایداری بازهای مزدوج حاصل خیلی اهمیت داره و به این سوال هم کاملا مربوط میشه! روش فکر کنید...
.........................................................................................................
ایرادی که به استدلال kiana74 وارده اینه به نظرم:
در واقع شما اومدی پیوند N---OH توی HNO3 و یکی از پیوندهای C---OH توی H2CO3 رو مقایسه کردی... حالا گروهای دیگه ی متصل به اتم مرکزی برای HNO3 دو تا اکسیژن هستن و برای H2CO3 یه اکسیژن و یه گروه OH... و اینجاست که دو مولکول شرایط نابرابری پیدا میکنن... در واقع گروههای متصل به اتم مرکزی روی الکترونگاتیوی اتم مرکزی تأثیر میذارن و در اینجا برای دو مولکول متفاوتند... در اینجا گروه OH در H2CO3 الکترون کشندگی بیشتری نسبت به اتم اکسیژن در HNO3 داره (چون یکی از زوج الکتروناشو با پروتون تقسیم کرده!)

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
بله!!! من حواسم به ذکره این نکته نبود...
شما راست می گید.

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
یه استدلال دیگه برای توجیه بیشتر بودن قدرت اسیدی HNO3 نسبت به H2CO3:
باز مزدوج HNO3 یعنی یون نیترات دارای سه ساختار رزونانسی هستش در حالیکه باز مزدوج H2CO3 یعنی یون بی کربنات دارای 2 ساختار رزونانسیه... در واقعا یه بار منفی توی یون نیترات پایدارتر میشه تا یه بار منفی توی بی کربنات...
...................................................................................................
ممکنه باز هم دلیل وجود داشته باشه! بستگی به ایده های شما داره...

misagh2010

New Member
لایک ها
1
قدرت اسیدی HNO3 نسبت به H2CO3:

یاد آوری شود که H2CO3پایدار نیست ، پس به صورت محلول کربن دی اکسید در آب وجود داره که در این صورت نمی تواند یون هیدرونیوم را آزاد کند . اما نیتریک اسید پایداره و به راحتی می توان در محلول آبی یون هیدرونیوم آزاد کند .

بالا