kiarash5000

New Member
لایک ها
22
سلام ... دوستان خوب نيگا كنين چرا ما نميتونيم آمونيوم رو تو آب به عنوان اسيد تيتر كنيم ؟؟؟؟

علت در اينجاست كه به دليل ثابت تعادل كوچك خنثي شدن آمونيوم با OH منحني تيتراسيون تيز نيس و به اصطلاح نقطه پاياني گمه و قايل تشخيص نيس ... ( وا3 ياد آوري عرض ميكنم كه 2 عامل ثابت تعادل و غلظت تيتران و آناليت به طور مستقيم بر شيب منحني در حوالي هم عرضي تاثير ميذارن )

خوب حالا ما بايد سعي كنيم با حلال محيطي ايجاد كنيم كه بازي قوي تر از OH بتونه توش حضور داشته باشه ... اين كار مسلاما با انتخاب حلالي ميسرهههه كه باز تو محيطش از OH قوي تر باشه ... چون ميدونين قوي ترين بازي كه حلال ميتونه تو خودش نگه داره بازه مزدوجشه ( وگر نه اگه باز قوي تر باشه در ميره ميره ميشه م3 باز مزدوج حلال ) اينو ميدونين كه بش ميگن اثر هم تراز كنندگي ....

با اين اوصاف جواب صحيح گزينه ي 2 آمونياكه .... م3 اين ميمونه كه H رو تو محيط آبي با OH تيتر كني و در اين حالته كه ثابت تعادل بزرگ و نقطه هم عرضي قابل تشخي3

البته ميبخشيد ... شما خودتون استاديد ....

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
من نمی دونم،شاید یکم قاطی کردم ولی به نظرتون این که از آمونیاک استفاده کنیم و آمونیوم و آمونیاک بافر تشکیل بدن، واسه تیتر کردن مشکل ساز نیست؟

بهراد

New Member
لایک ها
214
اگه باز مصرفیمون NH2 بود، گفته شما کاملاً درست می شد و سئوال دو گزینه صحیح داشت!! ولی گفته از OH باید استفاده کنیم... باید بدونیم که OH تو آمونیاک مثل OAc تو آبه... یعنی واکنشش با آمونیاک غیر کمیه... مثل این می مونه که بخوایم HCl رو تو آب با NaOAc تیتر کنیم... درست میگم؟؟

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
2رستتت ميفرمايين ... من اصلا حواسم نبود كه قراره حتما NaOH تيتران باشه ... فكر كنم علت اينكه يه اسيد تو محيط آپروتيك قطبي قوي تره اين باشه كه قطب منفي حلال ميره سراغ H اسيدا و باعث ميشه راحت تر كنده بشه و اسيد قوي تري واي3 ( اين يكي تيكيه خودمه
) 2رسته ؟؟؟

يني جواب ميشه فرمالدهيد (همون طور كه فرموديد)

در ضمن فكر كنم منظورتون اين بود تو پست بالا ( مثل این می مونه که بخوایم NH4 رو تو آب با NaOAc تیتر کنیم... درست میگم؟؟ ) درست ميگم ؟؟؟؟

بعدش فكر كنم بدترين گزينه استيك اسيد باشه ... تو تو اون محيط NaOH به باز ضعيفتره OAc تبديل ميشه و تيتراسيون از اون چيزي كه تو آب هست هم بد تر ميشه ... اون تامپون شدن آمونياك هم نظريهههههه

سوالاتون خيلي با حالهههه
تشكررر

بهراد

New Member
لایک ها
214
kiarash5000 گفت
2رستتت ميفرمايين ... من اصلا حواسم نبود كه قراره حتما NaOH تيتران باشه ... فكر كنم علت اينكه يه اسيد تو محيط آپروتيك قطبي قوي تره اين باشه كه قطب منفي حلال ميره سراغ H اسيدا و باعث ميشه راحت تر كنده بشه و اسيد قوي تري واي3 ( اين يكي تيكيه خودمه
) 2رسته ؟؟؟

يني جواب ميشه فرمالدهيد (همون طور كه فرموديد)

در ضمن فكر كنم منظورتون اين بود تو پست بالا ( مثل این می مونه که بخوایم NH4 رو تو آب با NaOAc تیتر کنیم... درست میگم؟؟ ) درست ميگم ؟؟؟؟

بعدش فكر كنم بدترين گزينه استيك اسيد باشه ... تو تو اون محيط NaOH به باز ضعيفتره OAc تبديل ميشه و تيتراسيون از اون چيزي كه تو آب هست هم بد تر ميشه ... اون تامپون شدن آمونياك هم نظريهههههه

سوالاتون خيلي با حالهههه
تشكررر
نمی دونم، ولی فک کنم همین باشه علتش!!

نه، منظورم همونی بود که نوشتم... آخه آمونیوم تو آمونیاک حکم هیدرونیوم تو آبو داره دیگه...

بدترینشم حق با شماست، استیک اسیده...

لایک ها
521
این سوالو از کجا آوردی؟!

روش فرمالدئید برای اندازه گیری آمونیوم در یک محلول روش معروفیه... فرمالدئید با آمونیوم طبق واکنش زیر، هگزامتیلن تتراآمین میده و هیدرونیوم به راحتی با یه باز قوی تیتر میشه:

4NH4[SUP]+[/SUP]+6 HCHO----->(CH2)[SUB]6[/SUB]N[SUB]4[/SUB]+4H[SUP]+[/SUP]+6H[SUB]2[/SUB]O
[center:6707c52ebb]
[/center:6707c52ebb]

بهراد

New Member
لایک ها
214
این مال وقتیه که فرمآلدهید محلول تو آب باشه یا اینکه فرمآلدهید حلال باشه؟؟ گرچه اگه اولی بشه، دومی هم میشه!!

لایک ها
521
همونطور که گفتم هیدرونیوم تیتر میشه پس حتما محلول آبی نمک آمونیوم استفاده میشه... هم نمک آمونیوم به راحتی توی آب حل میشه و هم هیدرونیوم به راحتی تیتر میشه...

Ali007

New Member
لایک ها
70
به امیر:ها ها ها

از........بگم........بگم....
برین تو بهر سوال با منبع سوال چیکار دارین

میم مثه محسن

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
دس شما درد نکنه ... مشتاق سوالات زیبا ...

Ali007

New Member
لایک ها
70
سلام .بچه ها نمیدونم نقض قوانین ماراتن هست یا نه ولی میخوام چنتا سوال بذارم تو یه پست.متعاقبا" اگر دلخوری پیش بیاد بنده عذر میخوام
ماراتن شروع شد(بووووومب!):
4)pH یک محلول 3% اسید فرمیک(1.0049g/ml) برابر 1.97 است.این محلول را چند مرتبه رقیق کنیم تا درجه یونش آن ده مرتبه افزایش یابد؟

5)در کدام حلال ،قدرت اسیدی HOAC کمتر است؟
1)آمونیاک
2)آب
3)اگزالیک اسید
4)سولفوریک اسید

6)pH محلول و pH نقطه ایزوالکتریک آمینو اسیدی را که دارای ثابت اسیدی
و
را در محلول 0.1M آن محاسبه کنید.

7)pH محلول
توسط دستگاه pH متر کدام عدد را نشان می دهد؟
1)1.122
2)1.154
3)1
4)1.140

اینم از سوالات (راستی ترتیب شماره گذاری ایرادی نداره از ماراتن 4 شروع می کنیم آخه آخری
3 بود)خب از هرچه بگذریم سخن شیمی خوش تر است،پس دوستان بسم الله

میم مثه محسن

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
با اجازه ی دوستان،قر و قاطی جواب بدیم! من جوابه سواله پنج رو با شکه بسیار می ذارم! از استدلالم ایراد بگیرید لطفن!

واکنشه HOAC اینه:

حالا هر چی تو محیط H+ بیشتر باشه، طبقه اصله لوشاتولیه واکنش برگشت بیشتر می شه و در نتیجه قدرته اسیدی HOAC کم تره! حالا تو آمونیاک که آمونیاک بازه و میاد H+ ها رو می گیره و می شه آمونیوم و قدرته اسیدی بگی نگی خوبه!(میگم بگی نگی چون HOAC اسیده خفنی نیست!) تو اسید سولفوریک هم خوده H اسید سولفوریک پتانسیلش زیاده واسه کنده شدن و H+ تو محیط زیاده و قدرته اسیدی HOAC کمه ولی اگزالیک اسید هم اسیده قوییه! و در عینه حال سره اکسیژنی داره که می تونه با تشکیله پیونده هیدروژنی با HOAC اون رو از پا در بیاره به نظرم! واسه همین من گزینه ی سه (اگزالیک اسید) رو انتخاب می کنم!
درسته؟

Ali007

New Member
لایک ها
70
منم با نظرتون موافقم البته تا حدودی! ولی متاسفانه جواب سولفوریک اسیده!
منم اشکال دارم
دوستان خواهشا" نظر بدین
میم مثه محسن

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
4 ) اگر محلول رو حدودا 118 مرتبه رقيقتر كنيم (حجم آنرا 118 برابر كنيم ) درجه يونش آن 10 برابر ميشود ... ( راه حل بدون تقريب K=a2Co/1-a )

5 ) نميدونم بين آمونياك و سولفوريك اسيد شك دارم
... چون از طرفي HOAc تو آمونياك ميشه يون آمونيوم كه قدرت اسيدي كمتري داره واز طرفي p هاي زيادي كه تو محلول سولفوريك اسيد هست محيط رو اشباء كرده و تعادل رو به شدت به سمت چپ ( يني تشكيل استيك اسيد مولكولي ) ميبرهههه ...

6 ) Ph محلول = 1.364 (با تقريب خوب) Ph ايزو الكتريك = 3.845 Ph هم يوني = 3.906 (با تقريب خوب)

7 ) من هر طور ميرن (با رابطه ي دباي-هوگل) ميشه در حدود 1.0985 كه فكر كنم با اين اوصاف بشه گزينه ي 1 ... وليكن رابطه فعاليت وا3 قدرت هاي يوني بالا رو بلد نيسم ...

بازم ممنون به خاطر سوالات خوب و پوزش به خاطر نداشتن راه حل .....

ايشالا كه پاسخ دادن يكجاي همه سوالات تو ماراتون ها جرم نباشههه
خوش حال ميشم كه اگه اشتباه داشتم كمكم كنين ...

Ali007

New Member
لایک ها
70
سواله 4 رو درست حل کردی(بیشتر توضیح بده)
سواله 6 رو هم pH محلول رو دقت کن میشه 3.9
در مورد سواله هشتم نه اشتب گفتی.
آقا کلا" رو این سوالا باید زیاد بحث کنیم تا کلا" ابهاما رفع شه.
میم مثه محسن

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
سوال چهارم كه راه حلش خيلي طولانيه حو3له نوشتنشو ندارم ... ولي سر نخشو تو پرانتز نوشتم ... سوال 6 رو هم بابا بيخيال من كه دقيق رفتم بدونه احتساب پروتون دوم ( كه اسن 2رستشم همينه )شد هموني كه نوشتم ... سوال هشتم هم نداريمكه آخه شما گفتي كه ... ولي اگه منظورتون سوال نهه اونو بلد نيسم اگه ميشه كمك كنين ...

و اما كمك به شكستن يخ تاپيك (( يخ حوض ميشكنيم ...
))

8 )) محلولي نسبت به Ag2CrO4 و Ag2Cr2O4 اشباع ميباشد ... غلظت يون Ag در اين محلول چقدر است ؟؟ Ksp (Ag2Cr2O4 ) = 6exp-12 Ksp (Ag2CrO4 ) = 9exp-12

9 )) محلولي از H2SO4 با Ph=3 داريم . اگر آنرا 10 مرتبه رقيق كنيم Ph جديد آنرا به دست آوريد ؟؟ ( اينيكي خيلي خوفه روش فكر كنين )

گزينه هارو نزاشتم بمونين تو خماري ...

بهراد

New Member
لایک ها
214
این از سئوال 4:​

بهراد

New Member
لایک ها
214
سئوال 5 من نمی دونم مشکلش چیه!! خب چون سولفوریک اسید از همه قویتره، میشه همون!! تو آمونیاک با توجه به اینکه استیک اسید از اسید مزدوج حلال (یعنی آمونیوم) قویتره، پس حلال اثر همتراز کنندگی روش داره و براش اسید قوی حساب میشه!! مثل HCl تو آب که همش تبدیل میشه به هیدرونیوم که اسید مزدوج حلاله!!

سئوال 6:
pK معادله رو با کم کردن pK1 از pK2 بدست میاریم. بعد براش رابطه ثابت تعادل رو (بر حسب همون x هایی که زیر هر گونه نوشتم) می نویسیم، pk میشه 4.73، x میشه
. pH رو از هرکدوم از بافرها حساب می کنیم، میشه 3.844!! این مال ایزو الکتریک که غلظت Gly و GlyH2 رو برابر گرفتیم و دقیق دقیق حلش کردیم!! حالا کجاش غلطه؟؟​

قسمت دوم سئوال هم داریم:​

پس از آبکافتش در مقابل اونیکی صرفنظر میکنیم، حالا pH رو به سادگی حساب می کنیم، میآد 3.60!!​

سئول 7 هم اول قدرت یونی رو حساب می کنیم، میشه 0.2... پس f رو باید از رابطه EDHE بدستش بیاریم... میذاریم تو رابطه:​

بهراد

New Member
لایک ها
214
سئوال 8) خب دو تا تعادل رو می نویسیم:
با تقسیم دوتا رابطه نهایی بالا به هم، میاریم x=1.5y، با جایگذاری تو یکی از فرمولای بالا، x و y رو بدست می آریم... با هم جمعشون میکنیم و دو برابرش می کنیم، میشه غلظ Ag که برابر میشه با 1.55exp-4!!​
سئوال 9)اینم میشه 2.09؟؟ اگه آره تا راه حلمو بذارم!!​

بالا