مسابقات برنامه نويسي دانش آموزي ايران (ISPC )

Olympiad

New Member
لایک ها
134

سلام و درود .....

مسابقه ي آبان تموم شد ..... از اين به بعد ،
بعد از هر مسابقه بياييد اينجا و هر كي اشكال داشت بگه تا اشكالش رفع بشه ...... و در اينجا كدهامون رو به اشتراك بذاريم ( هم در مورد قسمت پيشرفته و هم مقدماتي )

خوب الان ميتونيم در مورد اولين مسابقه كه گذشت بحث كنيم و اشكالاتمون رومطرح كنيم .....

rezashiri

Well-Known Member
لایک ها
325
سلام

من تو قسمت پیشرفته شرکت نکردم(اصلا وقتشو نداشتم روی سوالاتش فکر کنم)

این کد هام برای سوال های مقدماتی:(اگه مشکلی توی هرکدوم دیدید بگید)

مثل این که سوال سوم رو 800 امتیاز و سوال اول رو 200 امتیاز گرفتم یکی میگه اشتباهم کجا بود؟!؟

سوال اول

سوال دوم

سوال سوم

لایک ها
79
rezashiri گفت
سوال اول رو 200 امتیاز گرفتم یکی میگه اشتباهم کجا بود؟!؟

سوال اول
سلام . کد این سوال رو خیلی تمیز تر از این که نوشته اید می تونستید بنویسید .

اولا نیازی نبود آرایه کاراکتریتون رو دو بعدی در نظر بگیرید. می تونستید همون 1 بعدی در نظر بگیرید و هر دفعه روی قبلی ها اطلاعات جدید رو بریزید که در حافظه مصرفی به صرفه تر بود .

علت Wrong خوردن کدتون اینه که for یی که متغیر حلقه اش j هستش رو اشتباه نوشته اید . شما نوشتید :
کد
for(int j=0;j<s[j];j++)
خوب , می دونیم s[j] a یا کاراکتر '(' یا ')' هستن که به int می شن 40 یا 41 . پس این for حداکثر تا 41 پیش می ره و بعد از اون رو بررسی نمی کنه و خوب توی ورودی ها ممکنه رشته به طول 50 هم به کدتون داده بشه .

کلا کدتون رو می تونستید با یه for ساده جمع کنید . (فرض کنید s همون string ورودی باشه)
کد
int tc = 0; //tc yani tedad parantez haye baz shode. sharte lazem va kafi baraye 2rost budan javab Ene ke hamishe tc > 0 bashe
for(int i = 0; i < s.size(); i++)
{
    if (s[I] == '(')
	   tc++;
    else tc--;

if (tc < 0)
    {
	   cout << "FALSE" << endl;
	   goto end;
    }
}
if ( !tc )
cout << "TRUE" << endl;
else cout << "FALSE" << endl;
end: ;

ویرایش : اضافه کردن if به آخر کد!

[/I]

SABB

New Member
لایک ها
25
سلام

من هر چی میگردم اشکال کد دومم رو نمیتونم پیدا کنم!
میشه یکی لطفا بگه کجا اشتباهه...

کد 1
کد 2
کد 3

لایک ها
3
navidjalalmanesh گفت
کلا کدتون رو می تونستید با یه for ساده جمع کنید . (فرض کنید s همون string ورودی باشه)
کد
int tc = 0; //tc yani tedad parantez haye baz shode. sharte lazem va kafi baraye 2rost budan javab Ene ke hamishe tc > 0 bashe
for(int i = 0; i < s.size(); i++)
{
    if (s[I] == '(')
	   tc++;
    else tc--;

if (tc < 0)
    {
	   cout << "FALSE" << endl;
	   goto end;
    }
}
cout << "TRUE" << endl;
end: ;

[/I]
کد شما هم ناقص است. برای مثال، اگر ورودی یک پرانتز باز باشد آنگاه کد شما True بر می گرداند در حالی که باید False بدهد زیرا عبارت غلط است و پرانتز بسته وجود ندارد! در کل باید در نهایت ، TC مساوی صفر هم باشد تا این مفهوم را برساند که به ازای هر پرانتز باز ، یک پرانتز بسته نیز در عبارت وجود داشته و تعدادشان با هم برابر است!

لایک ها
79
Sepehrmousavi گفت

کد شما هم ناقص است. برای مثال، اگر ورودی یک پرانتز باز باشد آنگاه کد شما True بر می گرداند در حالی که باید False بدهد زیرا عبارت غلط است و پرانتز بسته وجود ندارد! در کل باید در نهایت ، TC مساوی صفر هم باشد تا این مفهوم را برساند که به ازای هر پرانتز باز ، یک پرانتز بسته نیز در عبارت وجود داشته و تعدادشان با هم برابر است!
بله , کاملا درسته . خیلی سریع کد رو نوشتم اصلا دقت نکردم. یه if باید به اون قسمت آخر اضافه می کردم.

لایک ها
79
SABB گفت
سلام

کد 1
کد 2
کد 3
دقت دقت دقت! صورت سوال رو همیشه دقیق بخونید.

صورت سوال دوم ISPC گفت
ساختار خروجی:

در خط اول درجه‌ی چند جمله‌ای حاصل را بنویسید. در خط بعدی ضرایب چندجمله‌ای حاصل را به ترتیب با شروع از ضریب جمله‌ای که بیشترین توان x را دارد، بنوسید.

SABB

New Member
لایک ها
25
navidjalalmanesh گفت
SABB گفت
سلام

کد 1
کد 2
کد 3
دقت دقت دقت! صورت سوال رو همیشه دقیق بخونید.

صورت سوال دوم ISPC گفت
ساختار خروجی:

در خط اول درجه‌ی چند جمله‌ای حاصل را بنویسید. در خط بعدی ضرایب چندجمله‌ای حاصل را به ترتیب با شروع از ضریب جمله‌ای که بیشترین توان x را دارد، بنوسید.
ممنون

Olympiad

New Member
لایک ها
134
خوب من نظرم اينه كه بريم سراغ سوالات قسمت پيشرفته ....... من كد هيچ كدوم رو ننوشتم !!!!!

اول به نظر من براي اين سوالها الگوريتمتون رو بنويسيد ...

لایک ها
79
سوالات قسمت پیشرفته :

لپ تاپ فروشی : [STRIKE]بدیهی یه که باید n جا لپ تاپ برداریم و n جای دیگه بفروشیم . برای انتخاب آن n شهری که از آن ها لپ تاپ بر می‏داریم اینگونه عمل می کنیم . این 2n عدد رو sort می کنیم و از کم به زیاد پیش می ریم . در هر مرحله , اگه می تونستیم یه شهر رو حذف کنیم (بررسی کنید خودتون ببینید شرط لازم و کافی که بتونیم یه شهر رو حذف کنیم چیه؟) , این کار رو می کنیم تا جایی که n تا شهر حذف شوند[/STRIKE]

برنامه ریزی داینامیک

(
می شه کدمون)

سوال سرمایه زیادی هم با استفاده از یه Segment Tree حل می شه. ایده خاصی نداره , فقط همون پیاده سازی Segment Tree یه کل سوال. زمان اجراش هم با پیاده سازی Segment Tree می شه
.

ویرایش : اصلاح الگوریتم سوال لپ تاپ فروشی.

Olympiad

New Member
لایک ها
134
navidjalalmanesh گفت
سوالات قسمت پیشرفته :

لپ تاپ فروشی : بدیهی یه که باید n جا لپ تاپ برداریم و n جای دیگه بفروشیم . برای انتخاب آن n شهری که از آن ها لپ تاپ بر می‏داریم اینگونه عمل می کنیم . این 2n عدد رو sort می کنیم و از کم به زیاد پیش می ریم . در هر مرحله , اگه می تونستیم یه شهر رو حذف کنیم (بررسی کنید خودتون ببینید شرط لازم و کافی که بتونیم یه شهر رو حذف کنیم چیه؟) , این کار رو می کنیم تا جایی که n تا شهر حذف شوند (
می شه کدمون)
ميشه شرط لازم رو بگيد ؟!؟!؟! اين الگوريتمي كه گفتيد يه جوريه !!!!!!!!!!!!!!!

لایک ها
79
Olympiad گفت
ميشه شرط لازم رو بگيد ؟!؟!؟! اين الگوريتمي كه گفتيد يه جوريه !!!!!!!!!!!!!!!

را برابر ماکسیمم سودی که می توانید تا شهر m ام بدست آوریم به طوری که n لپ تاپ برایمان باقی مانده باشد.

حال داریم
. با پر کردن این جدول , جواب مسئله که
است بدست می آید.

ویرایش : اصلاح الگوریتم سوال لپ تاپ فروشی

zahraS

New Member
لایک ها
0
ببخشید سوالش چیه که این الگوریتمو دادین؟کجاس؟

zahraS

New Member
لایک ها
0
البته من این طور فهمیدم مسیله رو ها نمی دونم درسته یا نه.

به نظرم اگه یکم مسله رو با حال تر می کرد بهتر بود مثلا میگفت این شهرا رو که طرف می گردو بکشین یعنی به تر تیب اقاهه حرکت کنه به شهرا مام ببنیمم تو صفحه بعدم قیمت و مشخصات هر جا که می ره رو بغلش بنازه و کاری که می کنه رو نشون بهت که فروخته یا از انبار برداشته.

یعنی یه برنامه ی حرکتی.

البته این برنامه ی من یکم مشکل داره هر کی گفت مشکلش چیه ؟
ی 2 سه خط ....جا اندختم هر کیتونست بگه؟

لایک ها
79
zahraS گفت
البته من این طور فهمیدم مسیله رو ها نمی دونم درسته یا نه.

به نظرم اگه یکم مسله رو با حال تر می کرد بهتر بود مثلا میگفت این شهرا رو که طرف می گردو بکشین یعنی به تر تیب اقاهه حرکت کنه به شهرا مام ببنیمم تو صفحه بعدم قیمت و مشخصات هر جا که می ره رو بغلش بنازه و کاری که می کنه رو نشون بهت که فروخته یا از انبار برداشته.

یعنی یه برنامه ی حرکتی.

البته این برنامه ی من یکم مشکل داره هر کی گفت مشکلش چیه ؟
ی 2 سه خط ....جا اندختم هر کیتونست بگه؟
الگوریتمتون رو می تونید یه مختصر به فارسی توضیح بدید؟ کلا چی کار می کنه؟

zahraS

New Member
لایک ها
0
الگوریتم خواسی نداره

یه جاش مشکل داره حال ندارین بخونینش.؟
خیلی ساده و گوگولی نوشتم که راحت باشین. یه مشکل داره اونم چندتا شرطه که باید تو یه قسمش بیاد.

لایک ها
79
حوصله دانلود نداشتم
. الان دانلود کردم...

کدتون غلطه. شما می یاید از بزرگ به کوچک n تا عدد اول رو انتخاب می کنید و به عنوان جواب چاپ می کنید , در حالی که این کار غلطه . الگوریتمش رو یک بار توضیح دادم , باید این کار رو بکنید :
Navid Jalalmanesh گفت
برنامه ریزی داینامیک :

را برابر ماکسیمم سودی که می توانید تا شهر m ام بدست آوریم به طوری که n لپ تاپ برایمان باقی مانده باشد.

حال داریم
. با پر کردن این جدول , جواب مسئله که
است بدست می آید.
ویرایش : اصلاح الگوریتم

بالا