mostafa.math

New Member
لایک ها
6
با سلام به همگی دوستان
من دانش اموز اول دبیرستانی هستم تو این موندم که ریاضی رو ادامه بدم یا کامپیوتر ازتون می خوام هر چی درباره المپیاد کامپیوتر و کتاب های لازم برا خوندنش این جا بذارید و ابهامات زیادی که درباره المپیاد کامپیوتر هست توضیح بدید. منظورم از ابهام اینه که مثلا تو تبریز خیلی ها می ترسن از المپیاد کاممپیوتر و فکر می کنن چی هست و بیشتر می رن به طرف ریاضی و تبریز هر سال تو ریاضی مدال می ده اما کامپیوتر خیلی کم مدال میده.

خب حالا یه سری از سوال هایی که برای من هست مو می خوام ازتون راهنمایی بخوام و مشاور های سایت هم کمک کنن

1. موضوع های المپیاد کامپیوتر دقیقا از چی ها میاد تو مرحله دو مثلا این همه که می گن برنامه نویسی هم باید ببخونیم برای مدال طلا گرفتن تو مرحله دو برنامه نویسی به درد می خوره؟ { چون من برام سواله وقتی مرحله دو از برنامه نویسی سوال نمیاد بهتر نیست ببیشتر رو ترکیبیات اینا تمرکز کنیم تا مرحله دو رو خحداقل مطمین شیم قبول می شیم بعد بریم مرحله 3 در این باره هم صحبت کنید}
2. سوال دومم این بود که من کمی عتماد به نفسم پایینه می گم ریاضی یه جوری هست اگه خوب بخونی می تونی مرحله دو هم قبول شی مثلا هندسه رو باید بخونی اما تو ترکیبیات خیلی میره طرف هوش و من چون اعتماد به نفسم قوی نیست کمی می ترسم و می گم من باهوش نیستم :d به نظرتون در این باره چی هست؟
3. این که می خواستم ببینم من الان چه چیزایی رو بخونم من کتاب های زیر رو تا به حال خوندم
ترکیبیات جلد یک خوشخوان ررو تقریبا تموم کردم ترکیبیات الگوی علیپور رو تا استقذرا تموم کردم
ترکیبیات علیپور فاطمی رو تا فصل 4 خوندم
برای گراف هم آشنایی با گراف فاطمی رو تدارم می خونم و فصل 3 هستم.
استراتژی هم کمی از رنگ آمیزی حل کردم
می خواستم ببینم برای این که بتونم حتما تو کامپیوتر مفق بشم چی کار کنم تا حتما موفق شم.

یه سوالم تو دلم مونده اینم این که تو مدرسه ما همه ریاضی می بینی می خونن اما من کمی از هندسه بدم میاد به خاطر همین اومدم کامپیوتر و به ترکیبیات اینا خیلی علاقه دارم اما مثلا می بینم تو مدرسمون یکی سال دو مدال نقره آورده به اسم حسن قره داغی بعد امسال تو کامپیوتر مرحله 1 پنجم شد تو کشور کمی دو دل می شم می گم بهتره برم راضی و ...
اگه می شه کمی راهنماییم کنید و این ترسی که از کامپیوتر تو دلم هست برداشته شه و مطمینت بخونم
از مشاور های سایت هم می خوام راهنمایی کنن

TS_hiDeN

New Member
لایک ها
9
پاسخ : مشاوره برای المپیاد کامپیوتر

سلام

پستو زدم ولي اگه اسپم شد ببخشيد :دي

پستو زدم تا تاپيك بياد بالا

اين سوال دقيقا" سوال منم هست..

اگه ميشه از افراد مسئول بيان و پاسخ بدن...

Yousefi

Well-Known Member
لایک ها
602

با سلام به همگی دوستان
من دانش اموز اول دبیرستانی هستم تو این موندم که ریاضی رو ادامه بدم یا کامپیوتر ازتون می خوام هر چی درباره المپیاد کامپیوتر و کتاب های لازم برا خوندنش این جا بذارید و ابهامات زیادی که درباره المپیاد کامپیوتر هست توضیح بدید. منظورم از ابهام اینه که مثلا تو تبریز خیلی ها می ترسن از المپیاد کاممپیوتر و فکر می کنن چی هست و بیشتر می رن به طرف ریاضی و تبریز هر سال تو ریاضی مدال می ده اما کامپیوتر خیلی کم مدال میده.

خب حالا یه سری از سوال هایی که برای من هست مو می خوام ازتون راهنمایی بخوام و مشاور های سایت هم کمک کنن

1. موضوع های المپیاد کامپیوتر دقیقا از چی ها میاد تو مرحله دو مثلا این همه که می گن برنامه نویسی هم باید ببخونیم برای مدال طلا گرفتن تو مرحله دو برنامه نویسی به درد می خوره؟ { چون من برام سواله وقتی مرحله دو از برنامه نویسی سوال نمیاد بهتر نیست ببیشتر رو ترکیبیات اینا تمرکز کنیم تا مرحله دو رو خحداقل مطمین شیم قبول می شیم بعد بریم مرحله 3 در این باره هم صحبت کنید}
2. سوال دومم این بود که من کمی عتماد به نفسم پایینه می گم ریاضی یه جوری هست اگه خوب بخونی می تونی مرحله دو هم قبول شی مثلا هندسه رو باید بخونی اما تو ترکیبیات خیلی میره طرف هوش و من چون اعتماد به نفسم قوی نیست کمی می ترسم و می گم من باهوش نیستم :d به نظرتون در این باره چی هست؟
3. این که می خواستم ببینم من الان چه چیزایی رو بخونم من کتاب های زیر رو تا به حال خوندم
ترکیبیات جلد یک خوشخوان ررو تقریبا تموم کردم ترکیبیات الگوی علیپور رو تا استقذرا تموم کردم
ترکیبیات علیپور فاطمی رو تا فصل 4 خوندم
برای گراف هم آشنایی با گراف فاطمی رو تدارم می خونم و فصل 3 هستم.
استراتژی هم کمی از رنگ آمیزی حل کردم
می خواستم ببینم برای این که بتونم حتما تو کامپیوتر مفق بشم چی کار کنم تا حتما موفق شم.

یه سوالم تو دلم مونده اینم این که تو مدرسه ما همه ریاضی می بینی می خونن اما من کمی از هندسه بدم میاد به خاطر همین اومدم کامپیوتر و به ترکیبیات اینا خیلی علاقه دارم اما مثلا می بینم تو مدرسمون یکی سال دو مدال نقره آورده به اسم حسن قره داغی بعد امسال تو کامپیوتر مرحله 1 پنجم شد تو کشور کمی دو دل می شم می گم بهتره برم راضی و ...
اگه می شه کمی راهنماییم کنید و این ترسی که از کامپیوتر تو دلم هست برداشته شه و مطمینت بخونم
از مشاور های سایت هم می خوام راهنمایی کنن
سلام

یه زمانی من هم عین شما به همین ها فکر می کردم، البته من از شما کوچکترم ولی در هر حال فکر می کنم در تهران به دلیل امکاناتی که داره بچه ها زودتر به فکر المپیاد می افتن، نه اینکه بخوام بگم شهرستان ها امکانات ندارن ولی مشاور خوب، دبیر المپیاد خوب و ... اینجا فراوونه و همچنین مدارس خوبی که هست.

منم دقیقا مثل شما خیلی از هندسه خوشم نمیاد و بیشتر از مباحث ترکیبیات و نظریه اعداد و جبر خوشم میومد و اولش فقط ریاضی بودم، البته من برنامه نویسی بلد بودم ولی اگه هم بلد نیستین اینو به خاطر داشته باشید که هر کی از شکم مادرش اومده بیرون (!) استاد برنامه نویسی نبوده و طی تمرین، خوندن کتاب یا کلاس رفتن حالا به هر شکلی برنامه نویسی یاد گرفته.
آشنایی با گراف هم خوبه، استاد فولادی نوشتتش، همون رو بخونید عالیه. فعلا دو تا کتاب "المپیاد های کامپیوتر ایران مرحله اول" جلد یک و دو رو توصیه می کنم تمام سوالاشو برای مرحله ی اول حل کنید، هر چند احتمال داره قبول شید ولی خوبه با همه ی سوال ها و ایده ها آشنا شید.

من خودم بننظرم میاد کامپیوتر ساده تر از ریاضی هست، چون کامپیوتر فقط باید یکسری اصول رو بلد باشی که خیلی سری یاد می گیری و بقیه اش ایده زدنه ولی برای ریاضی باید خیلی فرمول ها و ... رو بلد باشی و کلا اون هم خیلی خلاقیت می خواد مخصوصا در جبر و هندسه.

یکم تست کامپیوتر بزنید و وقتی ایده ها توی ذهنتون اومد بعد وقتی می بینید که دیگه خیلی راحت تست های خلاقانه رو خلاقانه (!) حل می کنید.

خوبیه کامپیوتر اینه که مثل المپیاد های دیگه لازم نیست همش بشینی بخونی؛ البته حتی اگه باهوش باشی میتونی هر دو رو مدال بیاری یعنی سال اول کامپیوتر بیاری سال بعد ریاضی، توی وبلاگ بچه های 26 : المپیاد ریاضی - بچه های 26 هم توی قسمت طلا های دوره های قبل می تونید ببینید که خیلی ها کامپیوتری بودن و توی دوره ی ریاضی هم اومدن و البته برعکسش مثلا همین الک بدرویا که امسال طلای جهانی ریاضی گرفت و امسال مرحله 3 کامپیوتر هم قبول شد.

کتاب برای دانلود رو می تونید از اینجا بگیرید : دانلود کتاب الکترونیکی

کتاب های خوب رو 2 تا شو معرفی کردم، آشنایی با الگوریتم دکتر تابش هم عالیه، فاطمی هم هست از سری کتاب های ناب.

ویرایش :

راستی در مورد سر فصل ها هم می تونی توی این فایل pdf بخونی : http://www.inoi.ir/wp-content/uploads/inoi-topics.pdf

آخرین ویرایش توسط مدیر

tressa

New Member
لایک ها
128

ما که گیج شدیم والا! ریاضی فیزیک شیمی کامپیوتر...

Yousefi

Well-Known Member
لایک ها
602

ما که گیج شدیم والا! ریاضی فیزیک شیمی کامپیوتر...
سلام، شما به چه چیز هایی علاقه دارید، اون ها رو لیست کنید، بعد چیزایی که بلدین هم لیست کنید، مثلا من اینکارو کردم، من به ریاضی و فیزیک و کامپیوتر و برنامه نویسی و ترکیبیات و نظریه علاقه داشتم، ترکیبیات و نظریه اعداد و دیفرانسیل و برنامه نویسی هم تقریبا بلد بودم، پس رفتم کامپیوتر چون برای فیزیک 1 توانایی، برای ریاضی 2 تا و برای کامپیوتر 3 تا. هر چی المپیاد از قبل بلد باشی بهتره، البته نه اینکه همه چی رو توانایی باشه، من از هندسه زیاد خوشم نمی اومد، نه اینکه بدم بیاد ولی به اندازه ی جبر و نظریه خوشم نمیاد، و به تمام مباحث المپیاد کامپیوتر علاقه داشتم، به همین خاطر کامپیوتری شدم. شما علاقه تو ببین توی چیه، توانایی هات توی چیه، بعد انتخاب کن.

fatishar

New Member
لایک ها
0

به نظرتون کسی که شهرستانیه میتونی مثلا از سال دوم دبیرستان شروع کنه و موفق باشه؟
من خودم دوم هستم و ریاضیات انتخاب خوندم و بیشتر ترکیبیات و استقرا و لانه کار کردم

آخرین ویرایش توسط مدیر

seyed_vaezi

New Member
لایک ها
10

سلام به همگی من ی تازه واردم و سوم راهنمایی ام اول ازهمه میخواستم بدونم ی طلای جانی کامپیوتر اندازه ی لیسانس مهندسی نرم افزار صنعت شریف چیز سرش میشه؟

seyed_vaezi

New Member
لایک ها
10

لطفا اساتید جواب بدن ممنون میشم

AlimA

New Member
لایک ها
178

طلای جهانی کامپیوتر از لحاظ قدرت تفکر و کدینگ بسیار بسیار بسیار بیشتر از یه لیسانس غیر المپادی کامپیوتر (حتی شریف) میدونه
ولی ممکنه از لحاظ دانش کامپیوتر مقداری دانشش کمتر باشه

amir_j

New Member
لایک ها
235

سلام به همگی من ی تازه واردم و سوم راهنمایی ام اول ازهمه میخواستم بدونم ی طلای جانی کامپیوتر اندازه ی لیسانس مهندسی نرم افزار صنعت شریف چیز سرش میشه؟
همین کسایی که شریف میخونن طلای جهانی رشته ی خودشون رو گرفتن در نتیجه صد در صد پیشرفت میکنن نسبت به قبل
تو زمینه ی المپیاد شاید شما بیای تعدادی از درس های تخصصیه کارشناسی یا ارشد رو بخونی ولی خوب اغراق هستش که بگی به اندازه ی اونا میدونی
برای مثال این کتاب هالیدی یا توماسی که ما تو نجوم میخونیم طی ترم اول دانشگاه تموم میکنن یا همین مکانیک تحلیلی یک از واحد های ارشد هستش
پس مقایسه کردن زیاد درست نیست .

seyed_vaezi

New Member
لایک ها
10

خیلی ممنون ولی ی سوال دیگه هم دارم تو المپیاد کامل ساخت نرم افزار رو یاد میگیره وایا چند تا زبان برنامه نویسی را بلده؟

seyed_vaezi

New Member
لایک ها
10

ولی واقعا ممنون خیلی خوب وکامل توضیح میدین و مهمتر از همه سریع!!!!!!!!!!ولی ی چیزه دیگه من اگه بخوام تو کامپیوتر موفق بشم بهتره از المیاد ریاضی شروع کنم یا کامپیوتر؟ و من واقعا میخوام روی المپیاد سرمایه گذاری کنم یعنی حتما معاف بشم لطا به طور کامل راهنمایی کنید منابع یا مثلا چند ساعت بخنم کلا بهم بگید باید چکار کنم ممنون!!!!!!!:91:راستی تست هوش که دادم هوشم تا جایی که یادم حدودا 140 بود به نظرتون میتونم موفق بشم؟واقا ممنون میشم راهنمایی کنید
از اقایان
AlimAو
amir_j خیلییییی ممنونم انشا الله موفق باشید

seyed_vaezi

New Member
لایک ها
10

اقایAlimA اگه میشه زودی راهنمایی کنید

seyed_vaezi

New Member
لایک ها
10

کسی نیست کمک کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/منظورم راهنمایی هست:220:

AlimA

New Member
لایک ها
178

اولا: چرا اینقدر عجله میکنین؟
ثانیا: در ج.اب سوالاتون باید بگم که :
ذهنیت شما به المپیاد اصلا درست نیست. نباید المپیاد رو برای معافیت بخونید چون بعدا میبینید به زحمتش و چیزای دیگش نمی ارزه
و اینکه پایه ی المپیاد کامپیوتر خلاقیت و هوشه نه دانایی زیاد
شما در بالاترین سطح المپیاد هم که برید طراحی نرم افزار یاد نمی گیرین
بلکه طراحی الگوریتم و و برنامه نویسی الگوریتمی یاد میگیرید (بعلاوه ی درس های تئوری)
نتها زبانی هم که لازمه یاد بگیرین c++ هستش
در مورد سوال دیگه تون : شما باید ببینید روحیه تون کامپیوتریه یا ریاضی و برای این یه کم به نظرم سنتون پایینه چون هنوز با درس ها اونقدر آشنا نشدین
و در مورد هوش هم این نظر شخصیه منه که تست هوش خیلی در این زمینه تعیین کننده نیست هر چند داشتن هوش در یه حدیش برای کامپیوتر لازمه و از اونجا به بعد دیگه تمرینه
کلن به نظرم سوم راهنمایی برای کار المپیادی جدی یه کم زوده.
بنابراین در مورد مطالعه و زمان و اینا من اظهار نظری نمیکنم
همین :)
موفق باشیم

seyed_vaezi

New Member
لایک ها
10

خیلی ممنون ولی اخه من عاشق کامپیوتر هستم و خودتان هم میدانید که فقط ادمایی در زمینه کامپیوتر نامدار شدن که از سن پایین شروع کردن من خودم علاقه ام به کامپیوتر از سه سالگی شروع شد ولی هنوز هیچ زبان برنامه نویس فرا نگرفته ام دوستدار مثل بیل گیتس یا مارک زوکربرگ واستیو جابز یا حتی لری پیچ و سرگری برین ادم مهمی در زمینه کامپیوتر کنم لطفا اساتید راهنمایی کنند ممنون میشم راستی به نظرتا برای دبیرستان بهتر است به تهران بیایم تا در دبیرستانی مانند انرزی اتمی درس بخونم یا همین شیراز در تیزهوشان؟
خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید

seyed_vaezi

New Member
لایک ها
10

لطفا راهنمایی کنید

amir_j

New Member
لایک ها
235

اگه میخوای تو المپیاد های بخش ریاضی فیزیک : کامپیوتر ، ریاضی و ....
موفق باشی با توجه به اینکه راهنمایی هستی بشین کتابای دبیرستان مباحث ریاضی و فیزیک رو تموم کن
این مسیر اولیه ! حساب و جبر + سوالات هوشی واسه کامپیوتر به کار میاد !

AlimA

New Member
لایک ها
178

اگر میخواید کامپیوتر بخونید به هیچ وجه وقتتون رو با کتب درسی تلف نکنین
و به نظرم این کار ها رو بکنید : یه کتاب داره انتشارات خوشخوان معماهای نمیدونم چی چی .. اونو بخرید و حل کنید
یه کتاب هم انتشارات مبتکران داره اونم ازمون های ریاضی و هوش چی چی هست
این دو تا رو فعلن بگیرید و حل کنید
در ضمن کتاب دایتل و دایتل رو برای سی پلاس پلاس بگیرید و از اون زبان رو یاد بگیرید و تفریحی سوال های سایت projecteuler.net رو حل کنید
در ضمن این رو بدونید که برای موفقیت تو کامپیوتر لازم نیست حتمن المپیاد بخونید که
همون طور که میدونید استیو جابز دانشگاه رو ول کرد!!
در مورد اینکه هنوز هیچ زبانی رو بلد نیستید هم باید بگم که مهم نیست : من که به شخصه هنوز هیچی نشدم ولی تابستون ورود به دبیرستان یه کم ویژوال بیسیک کار کردم
و الان هم عقب نیستم تو برنامه نویسی (به نظر خودم)
و در مورد مهاجرت به تهران
راستش من از اونجایی که خودم انرژی اتمی بودم بهتون میگم که ممکنه بیاید تهران و اصن از جو اونجا خوشتون نیاد و بعد دچار مشکل بشین
صد در صد امکانات در تهران خیلی بیشتر از شیرازه
ولی خب جنبه های دیگه ای ممکنه شما تو شیراز داشته باشین که خیلی کمکتون کنه
مثل حضور خانواده - فامیل - شهر آشنا و اینا

موفق باشیم :)

seyed_vaezi

New Member
لایک ها
10

خیلی ممنون اقایانAlimAوamir_j ولی اخه مشکل من اینه که میترسم توی شیراز موفق نشم چون شیراز خیلی حرفی برای گفتن

توی المپیاد نداره کمکم کنید ولی از ی طرف دیگه خانواده ..ولی از ی طرف پدرم بهم قول داده که اگه مرحله اول قبول بشم از

:219:لحاظ مالی پشتیبانم باشه مثلا مربی المپیاد خصوصی و.....از این حرفا

بالا