معادله به فرم درجه 2 بیضی

لایک ها
29
سلام.فرض کنید بیضی به معادله ی ax^2+bxy+cy^2+dx+ey+f=0 دارید .

الف)مختصات کانون

ب) نیم قطر بزرگ و نیم قطر فرعی

ج)معادله کلی بیضی

Aref Physics

New Member
لایک ها
224
پاسخ : معادله به فرم درجه 2 بیضی

سلام.فرض کنید بیضی به معادله ی ax^2+bxy+cy^2+dx+ey+f=0 دارید .

الف)مختصات کانون

ب) نیم قطر بزرگ و نیم قطر فرعی

ج)معادله کلی بیضی
من به یک ایده ای رسیدم که منتهی خیلی (!) کاری های خفن داره

اینه که اول میایم تقاطع بیضی رو با محور وای و ایکس درمیاریم بهمون چهارتا نقطه خوب میده

بعد میایم یه کار میکنیم
از معادله بیضی دیفرانسیل میگیریم بعد dy/dx رو درمیاریم. بعدش میدونیم که توی نقاطی که قطر افقی( میتونه بزرگه یا کوچیکه باشه) بیضی رو قطع میکنه، دی وای به دی ایکس بینهایته این یه معادله دیگه میده

بعد توی همون نقاطی که قطر افقی بیضی رو قطع مکنه هم یه چیزی داریم.اینکه مختصه وای اون نقطه میانگین اون دوتانقطه ای هستش که محور وای رو قطع میکنن!
بعد میذاریم تو اون یکی معادله ایکسشو هم درمیاریم... بعد یکی از قطر ها درمیاد
بعد یه حرکت مشابه میزنیم اونیکی قطرم درمیاد(شاید هنوز خودم ننوشتم. شاید اینیکی اخر سر دربیاد)

حالا چون یکی از اقطار رو داریم مختصات وسط بیضی رو هم داریم
میایم فرض میکنیم دوتا کانون در فاصله ایکس صفر از مرکز اند. میدونیم که کانون های بیضی ویژگی شون اینه که مجموع فاصله هر نقطه از کانون ها ثابته(یکم بد گفتم) خب باز دوباره یکسری خرکاری میزنیم کانون ها هم درمیان. اره اینجایه که اون یکی قطر هم درمیاد

خب دیگه قطر بزرگ و کوچیک و داشته باشیم نصفشونم داریم پس معادله کلی بیضی هم اوکی میشه

...

منبع این سوال رو هم بگی ممنونت میشم!!

لایک ها
115

من به یک ایده ای رسیدم که منتهی خیلی (!) کاری های خفن داره

اینه که اول میایم تقاطع بیضی رو با محور وای و ایکس درمیاریم بهمون چهارتا نقطه خوب میده

بعد میایم یه کار میکنیم
از معادله بیضی دیفرانسیل میگیریم بعد dy/dx رو درمیاریم. بعدش میدونیم که توی نقاطی که قطر افقی( میتونه بزرگه یا کوچیکه باشه) بیضی رو قطع میکنه، دی وای به دی ایکس بینهایته این یه معادله دیگه میده

بعد توی همون نقاطی که قطر افقی بیضی رو قطع مکنه هم یه چیزی داریم.اینکه مختصه وای اون نقطه میانگین اون دوتانقطه ای هستش که محور وای رو قطع میکنن!
بعد میذاریم تو اون یکی معادله ایکسشو هم درمیاریم... بعد یکی از قطر ها درمیاد
بعد یه حرکت مشابه میزنیم اونیکی قطرم درمیاد(شاید هنوز خودم ننوشتم. شاید اینیکی اخر سر دربیاد)

حالا چون یکی از اقطار رو داریم مختصات وسط بیضی رو هم داریم
میایم فرض میکنیم دوتا کانون در فاصله ایکس صفر از مرکز اند. میدونیم که کانون های بیضی ویژگی شون اینه که مجموع فاصله هر نقطه از کانون ها ثابته(یکم بد گفتم) خب باز دوباره یکسری خرکاری میزنیم کانون ها هم درمیان. اره اینجایه که اون یکی قطر هم درمیاد

خب دیگه قطر بزرگ و کوچیک و داشته باشیم نصفشونم داریم پس معادله کلی بیضی هم اوکی میشه

...

منبع این سوال رو هم بگی ممنونت میشم!!
اگر این معادله بیضی باشه (شرط داره) حتما مایله پس dy/dx = بینهایت بی معنی راه حلش دوران به اندازه مناسبه.

Aref Physics

New Member
لایک ها
224

اگر این معادله بیضی باشه (شرط داره) حتما مایله پس dy/dx = بینهایت بی معنی راه حلش دوران به اندازه مناسبه.
بله درسته باید بین ضرایب شرایطی باشه که بیضی باشه

اما چرا مایله؟

لایک ها
29

منبع سوال بیشتر از خودم بود ،البته اهمیت معادلات مقاطع مخروطی در مبحث مدار باعث شد که این سوال رو مطرح کنم...اگر جمله ی b^2-4ac<0 معادله، معادله ی بیضی است....

Aref Physics

New Member
لایک ها
224

منبع سوال بیشتر از خودم بود ،البته اهمیت معادلات مقاطع مخروطی در مبحث مدار باعث شد که این سوال رو مطرح کنم...اگر جمله ی b^2-4ac<0 معادله، معادله ی بیضی است....
اوکیه شرطش راحت در میاد

جرا بیضی مایله الزاما؟ دستگاه مختصاتمون رو براساس معادلات یه طوری میگیریم که مایل نباشه. این چرا نمیشه؟

OmidZarifi

New Member
لایک ها
174

اوکیه شرطش راحت در میاد

جرا بیضی مایله الزاما؟ دستگاه مختصاتمون رو براساس معادلات یه طوری میگیریم که مایل نباشه. این چرا نمیشه؟
نسبت به دستگاه x و y خودمونی مایله حتماً چون جمله ای برحسب xy داره...!
این مشتق هم که گرفتید فکر کنم مشتق ضمنی باشه، درسته؟! (صرفاً جهت اطلاع خودم!)
راستاهای محورها رو میچرخونیم تا در معادله جدید دیگه xy نداشته باشیم...
خب تانژات (2تتا)-زاویه چرخش- که برابر b/a-c عه...
از روی اون میتونیم تانژانت (تتا) رو بدست بیاریم...
حالا x' و y' رو از روی فرمول های زیر بدست میاریم...
x=x' cost - y' sint
y=x' sint + y'cost
حالا معادله بیضی توی دستگاه جدید رو برحسب x' و y' مینویسیم که دیگه جمله ی xy دار در اون وجود نداره و بیضی دیگه مایل نیست...
حالا دیگه خیلی راحت موارد خواسته شده حساب میشه...

Aref Physics

New Member
لایک ها
224

نسبت به دستگاه x و y خودمونی مایله حتماً چون جمله ای برحسب xy داره...!
این مشتق هم که گرفتید فکر کنم مشتق ضمنی باشه، درسته؟! (صرفاً جهت اطلاع خودم!)
راستاهای محورها رو میچرخونیم تا در معادله جدید دیگه xy نداشته باشیم...
خب تانژات (2تتا)-زاویه چرخش- که برابر b/a-c عه...
از روی اون میتونیم تانژانت (تتا) رو بدست بیاریم...
حالا x' و y' رو از روی فرمول های زیر بدست میاریم...
x=x' cost - y' sint
y=x' sint + y'cost
حالا معادله بیضی توی دستگاه جدید رو برحسب x' و y' مینویسیم که دیگه جمله ی xy دار در اون وجود نداره و بیضی دیگه مایل نیست...
حالا دیگه خیلی راحت موارد خواسته شده حساب میشه...
منطقیه افرین دقت نکردم جمله xy داریم

دیفرانسیل گرفتم از معادله.

بالا