nsg2000gh

New Member
لایک ها
23
سلام ببخشید من از تابستان امسال یعنی سال هشتم می خوام شروع کنم برای المپیاد ریاضی بخونم البته از قبل شروع کردم کتابای هندسه ی مسطحه و حسابان سال سوم و نظریه ی اعداد مریم میرزاخوانی و ترکیبیات ثروتی و گراف وست و ... رو تقریبا خوندم و همینطور ادامشون می دم فقط تنها مشکلم مربوط به منابع جبره راسیتش در مورد اینکه از کدوم منبع شروعش کنم سردرگم شدم بعضی ها میگن از کتاب آقای مهدی صفا شروع کنم ولی به نظرم کتاب های زبان اصلی اغلب ساختار پیشرفته تری به خودشون اختصاص دادن مثل کتاب های calculus نوشته ی spivak ، و polynomials نوشته ی E.barbeau ، ویا inequalities نوشته ی cvetkovski و.. که گلچینی از بهترین کتابای انگلیسی در زمینه ی جبر هستند ولی خوندن چنین کتابایی اونم با زبان اصلی اصولا وقت گیره و در زمینه ی کتابا ی فارسی هم تا جایی که بنده اطلاع دارم تنها 3 چهار کتاب خوب وجود دارن که بقیشون مربوط میشن به مباحث دانشگاه که از المپیاد آدمو دور میکنه حالا واقعا نمی دونم باید کدومشونو انتخاب کنم ترجمه ی کتابای زبان اصلی یا ... البته که ترجمه ی این کتاب ها هم تغییر زیادی در ساختارشون ایجاد نمی کنند ! حالا لطفا اگه کسی در این باره اطلاعی داره میشه منو راهنمایی کنه . با تشکر

Tmifn

New Member
لایک ها
22
پاسخ : منابع جبردر المپیاد ریاضی

شما می توانید از همان کتاب آقای صفا یا جمالی شروع کنید ولی اگر فکر میکنید سطح علمی شما بالاتر از این کتب است می توانید ازاین کتب استفاده نمایید:
[TABLE="class: daneshnamehtable"]
[TR]
[TD="class: daneshnamehcell"]روشهایی از جبر[/TD]
[TD="class: daneshnamehcell"]تالیف هیون جون ،ترجمه:حمیدرضا امیری
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[TR]
[TD="class: daneshnamehcell"]بخش پذیری در جبر[/TD]
[TD="class: daneshnamehcell"]شهریاری ،پرویز
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[TR]
[TD="class: daneshnamehcell"]جبر خطی [/TD]
[TD="class: daneshnamehcell"]تالیف:سیمور ،لیپشوتس ترجمه:حمید تولایی بیژن شمس[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[TR]
[TD="class: daneshnamehcell"]جبر خطی[/TD]
[TD="class: daneshnamehcell"]اوتان مایکل ترجمه:علی اکبر محمدی حسن آبادی[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[TR]
[TD="class: daneshnamehcell"]متمم جبر و آنالیز،برای داش آموزان دبیرستان[/TD]
[TD="class: daneshnamehcell"]عابدی ، محمد[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
ویا حتی کتاب جبر سال ششم ریاضی سال1348 دانلود کتاب جبر سال ششم ریاضی نطام قدیم – سال ۱۳۴۸

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

شما می توانید از همان کتاب آقای صفا یا جمالی شروع کنید ولی اگر فکر میکنید سطح علمی شما بالاتر از این کتب است می توانید ازاین کتب استفاده نمایید:
[TR]
[TD="class: daneshnamehcell"]تالیف هیون جون ،ترجمه:حمیدرضا امیری[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[TR]
[TD="class: daneshnamehcell"]شهریاری ،پرویز [/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[TR]
[TD="class: daneshnamehcell"]تالیف:سیمور ،لیپشوتس ترجمه:حمید تولایی بیژن شمس[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[TR]
[/TR]
[/TABLE]
[TR]
[/TR]
[/TABLE]
ویا حتی کتاب جبر سال ششم ریاضی سال1348 دانلود کتاب جبر سال ششم ریاضی نطام قدیم – سال ۱۳۴۸
سلام
این کتبی که گفتین جبر المپیادی رو پوشش میدن؟ یعنی مباحث معادلات تابعی و چند جمله ای رو تا حد خوبی توضیح دادن؟ خصوصا معادلات تابعی.
ممنون میشم سر فصل های کتابارو بگین :) اگه زحمتی نیست البته

Tmifn

New Member
لایک ها
22

این کتب قطعا منابع المپیادی را بخوبی پوشش می دهند ودرآنها هم مباحث چند جمله ای وحتی معادلات تابعی نیز توضیح داده شده اند.برای اطلاعات بیشتر می توانید به این لینک مراجعه کنید: : کتابهای جبر

mmahdit

New Member
لایک ها
174

[TR]
[TD="class: daneshnamehcell"]تالیف هیون جون ،ترجمه:حمیدرضا امیری[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[TR]
[TD="class: daneshnamehcell"]شهریاری ،پرویز [/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[TR]
[/TR]
[/TABLE]
[TR]
[/TR]
[/TABLE]
[TR]
[/TR]
[/TABLE]
اشتباه نکن دوست عزیز. هر محتوایی در جبر مناسب المپیاد نیستش. باید بر مبنای سوالات المپیادهای مختلف مطالعه کنی و سوال حل کنی
این کتاب هایی که شما نوشتی المپیادی نیستند
سیلابس هم بر همون مبنای سوالات المپیاد تدوین میشه. یعنی هرچه گفته میشه باید منتهی به حل سوالات المپیادی بشه در حالی که جبر خطی چندان کاربردی در المپیاد نداره و اصطلاحا optional هستش.
تا جایی که من میدونم فقط یه سری مسائل ترکیبیاتی رو با یه سری تکنیک های جبر خطی حل می کنند که بدون اونها هم حل میشن

من توی یک لینک کتابای لازم رو معرفی کردم که با یه جستجوی ساده بهش میرسین
متاسفانه بهترین کتاب ها در دسترس نیست ولی با خوندن همین هایی که هست و تلاش بیشتر روی مسائل میشه جلو رفت و به نتیجه رسید

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

سلام ببخشید من از تابستان امسال یعنی سال هشتم می خوام شروع کنم برای المپیاد ریاضی بخونم البته از قبل شروع کردم کتابای هندسه ی مسطحه و حسابان سال سوم و نظریه ی اعداد مریم میرزاخوانی و ترکیبیات ثروتی و گراف وست و ... رو تقریبا خوندم و همینطور ادامشون می دم فقط تنها مشکلم مربوط به منابع جبره راسیتش در مورد اینکه از کدوم منبع شروعش کنم سردرگم شدم بعضی ها میگن از کتاب آقای مهدی صفا شروع کنم ولی به نظرم کتاب های زبان اصلی اغلب ساختار پیشرفته تری به خودشون اختصاص دادن مثل کتاب های calculus نوشته ی spivak ، و polynomials نوشته ی E.barbeau ، ویا inequalities نوشته ی cvetkovski و.. که گلچینی از بهترین کتابای انگلیسی در زمینه ی جبر هستند ولی خوندن چنین کتابایی اونم با زبان اصلی اصولا وقت گیره و در زمینه ی کتابا ی فارسی هم تا جایی که بنده اطلاع دارم تنها 3 چهار کتاب خوب وجود دارن که بقیشون مربوط میشن به مباحث دانشگاه که از المپیاد آدمو دور میکنه حالا واقعا نمی دونم باید کدومشونو انتخاب کنم ترجمه ی کتابای زبان اصلی یا ... البته که ترجمه ی این کتاب ها هم تغییر زیادی در ساختارشون ایجاد نمی کنند ! حالا لطفا اگه کسی در این باره اطلاعی داره میشه منو راهنمایی کنه . با تشکر
باید سعی کنی همین انگلیسی هایی که اسم بردی رو بخونی. راهی جز تلاش برای خوندنشون و حل مسائلشون وجود نداره
تا جایی هم که من میدونم کسی تا به حال هیچ کدوم از کتابایی رو که اسم بردی ترجمه نکرده

لایک ها math

nsg2000gh

New Member
لایک ها
23

چطور مگه اتفاقا خودم چند روز پیش کتاب اولی رو ترجمشو دانلود کردم حالا نمی دونم شما چطور می گید حالا مشکل سر این نیست اگه ترجمشون پیدا بشه هم به نظرتون تغییر قابل توجهی توی ساختارش ایجاد میشه ؟ به نظرتون این کتابایی رو که گفتم خوب هستن ؟ سطحشون چجوری خودم اطلاع زیادی در موردشون ندارم و یک چیز دیگه ببخشید شما که کتابایی رو که ایشون نام برده بودند رو مناسب ندونستید میشه خودتون به طور دقیق و واضح تر بگید چه کتاب هایی خوب هستند ؟ ممنون

ببخشید در مورد گراف المپیاد ریاضی هم دیدم توی یک پست نوشته شده بود که ترجمه ی آقای بیژن .. خیلی بده حالا واقعا همینطوره ؟ از چه نظر این طور میگید ؟ میشه بیشتر در این مورد هم توضیح بدید .

mmahdit

New Member
لایک ها
174

چطور مگه اتفاقا خودم چند روز پیش کتاب اولی رو ترجمشو دانلود کردم حالا نمی دونم شما چطور می گید حالا مشکل سر این نیست اگه ترجمشون پیدا بشه هم به نظرتون تغییر قابل توجهی توی ساختارش ایجاد میشه ؟ به نظرتون این کتابایی رو که گفتم خوب هستن ؟ سطحشون چجوری خودم اطلاع زیادی در موردشون ندارم و یک چیز دیگه ببخشید شما که کتابایی رو که ایشون نام برده بودند رو مناسب ندونستید میشه خودتون به طور دقیق و واضح تر بگید چه کتاب هایی خوب هستند ؟ ممنون

ببخشید در مورد گراف المپیاد ریاضی هم دیدم توی یک پست نوشته شده بود که ترجمه ی آقای بیژن .. خیلی بده حالا واقعا همینطوره ؟ از چه نظر این طور میگید ؟ میشه بیشتر در این مورد هم توضیح بدید .
این جا : http://www.irysc.com/forum/t18747/
منابع رو معرفی کردم. علاوه بر اونها کتابی هستش که خودم اخیرا دیدم و واسه دانلودش یه فراخوان عمومی روی سایت گذاشتم.

اون کتاب هم که شما ترجمه‌ش رو دیدید حسابان روی خمینه ها (manifolds) هستش نه calculus. این کتاب اسپیواک ترجمه نشده. اگر هم روزی ترجمه بشه البته خوندن ترجمه اش بهتره

اون کتابهایی رو هم که شما نوشتی من خودم معرفی کردم پس اونا رو کاملا تایید میکنم.

کتاب گراف وست رو بیژن شمس بدون توجه به واژه نامه رسمی گراف دکتر عبادالله محمودیان و واژه های رسمی ادبیات ریاضی کشور ترجمه کرده بنابراین خوندنش فقط باعث گیج شدن و اتلاف وقت هستش

nsg2000gh

New Member
لایک ها
23

واقعا یعنی اگه کسی هم بخونتش اشکال داره آخه می دونید یک هفته پیش یک آقایی که منو راهنمایی می کنند و خودشون توی المپیاد ریاضی و کامپیوتر شرکت کردند به من گفتند که کتاب گراف وست رو فعلا برای 2 فصل اولش بخونم و من هم اول از روی انگلیسیش چند صفحه پیش رفتم ولی دیدم که وقتمو زیاد هدر می ده رفتم ترجمه ی آقای بیژن شمس رو خوندم و حالا که تموم شده شما میگید مناسب نیست ولی از نظر من زیاد هم گنگ نبود و مطالبش آدم رو گیج نمی کرد و من خیلی روون می خوندمش ولی شما راست میگید بعضی از جاهاش به این نکته برخوردم که انگار ترجمش از واژه های رسمی پیروی نکرده حالا به نظرتون خوندنم بی نتیجه بوده ؟
در مورد اون کتابای دیگه هم به نظرتون چی کار کنم از روی زبان اصلیش بخونم خیلی وقت میبره یعنی هیچ ترجمه ای براش یافت نمی شه ؟ ممنون از راهنماییتون آقای mmahdit :88: در مورد منابع کتابای دیگه به نظرتون اون کتابایی رو که تا حالا خوندم خوب بوده و نظرتون در مورد منابع بعدی و پیشرفته تر از اینها چیه؟ و به نظرتون اگه همیجوری پیش برم خوبه کتاب حسابان سال سوم انتشارات خوش خوان هم از یک هفته پیش تمومش کردم به نظر شما کتاب و منبع بعدی برای حسابان چی پیشنهاد میشه ؟ ممنون می شم اگه لطف کنید راهنماییم کنید .

nsg2000gh

New Member
لایک ها
23

سلام فعلا کتابای بالایی رو که نوشته بودم و خودتون ومعرفی کرده بودید رو دانلود کردم و کتاب poly nomials رو شروع کردم به خوندن از روی همو ن زبان اصلیش.

mmahdit

New Member
لایک ها
174

واقعا یعنی اگه کسی هم بخونتش اشکال داره آخه می دونید یک هفته پیش یک آقایی که منو راهنمایی می کنند و خودشون توی المپیاد ریاضی و کامپیوتر شرکت کردند به من گفتند که کتاب گراف وست رو فعلا برای 2 فصل اولش بخونم و من هم اول از روی انگلیسیش چند صفحه پیش رفتم ولی دیدم که وقتمو زیاد هدر می ده رفتم ترجمه ی آقای بیژن شمس رو خوندم و حالا که تموم شده شما میگید مناسب نیست ولی از نظر من زیاد هم گنگ نبود و مطالبش آدم رو گیج نمی کرد و من خیلی روون می خوندمش ولی شما راست میگید بعضی از جاهاش به این نکته برخوردم که انگار ترجمش از واژه های رسمی پیروی نکرده حالا به نظرتون خوندنم بی نتیجه بوده ؟
در مورد اون کتابای دیگه هم به نظرتون چی کار کنم از روی زبان اصلیش بخونم خیلی وقت میبره یعنی هیچ ترجمه ای براش یافت نمی شه ؟ ممنون از راهنماییتون آقای mmahdit :88: در مورد منابع کتابای دیگه به نظرتون اون کتابایی رو که تا حالا خوندم خوب بوده و نظرتون در مورد منابع بعدی و پیشرفته تر از اینها چیه؟ و به نظرتون اگه همیجوری پیش برم خوبه کتاب حسابان سال سوم انتشارات خوش خوان هم از یک هفته پیش تمومش کردم به نظر شما کتاب و منبع بعدی برای حسابان چی پیشنهاد میشه ؟ ممنون می شم اگه لطف کنید راهنماییم کنید .
ببین ملاک اینکه ببینی خوندن اون کتاب مفید بوده واسه ات یا نه اینه که بتونی مسائل انتهای بندها و فصل های اون کتاب رو حل کنی. اتفاقا مسایل خیلی خوبی هم داره
برای خوندن اون کتب هم باید حتما زبان انگلیسی ت رو قوی کنی و گریزی از خوندن اونها نیست
حسابان یا همون مقدمات انالیز بحثش خیلی مرتبط به المپیاد نیستش. فقط شما باید بعضی مباحث رو بدونید تا بتونید در بعضی مسائل جبر از جمله بعضی از معادلات تابعی و چندجمله ایها و نامساوی ها و دنباله ها از اون استفاده کنید
برای حسابان هم همون Calculus نوشته Spivak پیشنهاد من هستش

Tmifn

New Member
لایک ها
22

ببخشید آقای mmahdit آیا نمی شود از حسابان توماس ویرایش 12 استفاده کرد؟

mmahdit

New Member
لایک ها
174

ببخشید آقای mmahdit آیا نمی شود از حسابان توماس ویرایش 12 استفاده کرد؟
حساب دیفرانسیل و انتگرال توماس کتاب خوب و جامعی هستش ولی بسیاری از مثال هاش مثال های فیزیک هستش
من کتاب اسپیواک رو علاوه بر درس های زیبای اون بخاطر مساله های خیلی خوبش پیشنهاد دادم

بالا