منفی بودن بار اکثر پروتئین ها

Homayoon

New Member
لایک ها
192
منفی بودن بار اکثر پروتئین ها چه مزیتی برای سلول دارد؟
( دقت کنید چون اکثر پروتئین ها این ویژگی رو دارند خیلی خیلی بعیده که تصادفی باشه )

sa1378

New Member
لایک ها
1,077
پاسخ : منفی بودن بار اکثر پروتئین ها

ببین این لینک بدردت میخوره
بار پروتئین

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

منفی بودن بار اکثر پروتئین ها چه مزیتی برای سلول دارد؟
( دقت کنید چون اکثر پروتئین ها این ویژگی رو دارند خیلی خیلی بعیده که تصادفی باشه )
با توجه به این که پروتیئن ها می توانند به عنوان بافر عمل کنند و این که ph سلول باید تا حدی بازی باشد (تا در مقابل تجمعات اسیدی حاصل از متابولیسم بی هوازی مقاوت داشته باشد) می توان این گونه استدلال کرد که باید بار اکثرشان منفی باشد مگر در جاهایی که بار مثبت نیاز باشد .

Homayoon

New Member
لایک ها
192

ببین این لینک بدردت میخوره
بار پروتئین

خب این چه ربطی به سوال داشت؟!

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

با توجه به این که پروتیئن ها می توانند به عنوان بافر عمل کنند و این که ph سلول باید تا حدی بازی باشد (تا در مقابل تجمعات اسیدی حاصل از متابولیسم بی هوازی مقاوت داشته باشد) می توان این گونه استدلال کرد که باید بار اکثرشان منفی باشد مگر در جاهایی که بار مثبت نیاز باشد .
دلیل خوبیه ولی به نظرم خیلی قانع کننده نیست
چرا سلول باید به خودش زحمت بده و بار اکثر پروتئین هاش رو منفی بکنه وقتی می تونه از بافر های قوی تر و کوچیکتر استفاده کنه؟

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

خب این چه ربطی به سوال داشت؟!

دلیل خوبیه ولی به نظرم خیلی قانع کننده نیست
چرا سلول باید به خودش زحمت بده و بار اکثر پروتئین هاش رو منفی بکنه وقتی می تونه از بافر های قوی تر و کوچیکتر استفاده کنه؟
وقتی نیاز باشد تا تعداد پروتیئن ها زیاد باشد سلول در واقع دارد صرفه جویی می کند و با یک تیر دو نشان می زند ! یکی عملکرد اصلی پروتیئن و یکی عملکرد بافری اش !!
البته استدلالم مشکل دارد . چون اگر همین پروتیئن ها در شرایط اسیدی مقاوم بودند دیگر نیازی نبود ph سلول بازی نگه داشته شود و پروتیئن ها می توانستند بار مثبت داشته باشند !

Homayoon

New Member
لایک ها
192

وقتی نیاز باشد تا تعداد پروتیئن ها زیاد باشد سلول در واقع دارد صرفه جویی می کند و با یک تیر دو نشان می زند ! یکی عملکرد اصلی پروتیئن و یکی عملکرد بافری اش !!
البته استدلالم مشکل دارد . چون اگر همین پروتیئن ها در شرایط اسیدی مقاوم بودند دیگر نیازی نبود ph سلول بازی نگه داشته شود و پروتیئن ها می توانستند بار مثبت داشته باشند !

آخه اینکه همه ی پروتئین ها بخوان بار منفی بدست بیارن خیلی خیلی سخت تر و هزینه بر تر از اون هست که سلول بخواد از بافر های قوی استفاده کنه
خط دومت رو نفمیدم چی گفتی!

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

آخه اینکه همه ی پروتئین ها بخوان بار منفی بدست بیارن خیلی خیلی سخت تر و هزینه بر تر از اون هست که سلول بخواد از بافر های قوی استفاده کنه
خط دومت رو نفمیدم چی گفتی!
چه هزینه ای داره اخه ؟؟؟ سلول به جای این که یک پروتیئن با فرض 100 امینواسید که خنثی باشد درست کند همان پروتیئن را با همان تعداد امینواسید اما بعضی ها را با بار منفی می سازد !
خط دوم گفتم علت این که سلول از شرایط اسیدی «می ترسد» این واقعیت است که فعالیت پروتیئن ها از دست می رود . در واقع می شد این پروتیئن ها با شرایط اسیدی سازگار باشند و ph سلول اسیدی تر نگه داشته شود ..... اما من هنوز حس می کنم دلیلی دارد ...... باید بیش تر فکر کرد .....

http://www.laurentian.ca/webfm_send/1569
بحث فکر کنم پیچیده تر از ان است که بخواهیم به طور کلی برای همه ی پروتیئن ها یک دلیل واحد پیدا کنیم ! مقاله بالا فشار تکاملی وارد بر پروتیئن ها در مهره داران برای ایجاد بار منفی در بعضی از پروتیئن های دستگاه عصبی مرکزی بررسی کرده است !

Homayoon

New Member
لایک ها
192

@Ardavan
(برام ارور allowed memry size ... میده نمی تونم نقل قول بزنم )

سلول که قدرت تفکر نداره! که قبل از ایجاد یک پروتئین تصمیم بگیره که aa های اون پروتئین چجوری باید باشن!
پروتئین اول مثلا یه توالی از aa ها داره بعد با جهش هایی که ایجاد میشه توالی اون aa ها عوض میشه تا در طول زمان به حالت مناسب برسه

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

@Ardavan
(برام ارور allowed memry size ... میده نمی تونم نقل قول بزنم )

سلول که قدرت تفکر نداره! که قبل از ایجاد یک پروتئین تصمیم بگیره که aa های اون پروتئین چجوری باید باشن!
پروتئین اول مثلا یه توالی از aa ها داره بعد با جهش هایی که ایجاد میشه توالی اون aa ها عوض میشه تا در طول زمان به حالت مناسب برسه
الان این جمله را که من کاملا قبول دارم . تناقضی هم با حرف من نداره هرچی فکر کردم !!

Homayoon

New Member
لایک ها
192

الان این جمله را که من کاملا قبول دارم . تناقضی هم با حرف من نداره هرچی فکر کردم !!
خب من میگم به جای اینکه سلول بخواد برای اکثر پروتئین ها این عمل رو تکرار کنه می تونه با ایجاد و تغییر یک یا تعداد محدودی ژن، یک بافر اختصاصی تر تولید کنه که دیگه نیاز نباشه ژن هزاران پروتئین خودش رو تغییر بده!

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

خب من میگم به جای اینکه سلول بخواد برای اکثر پروتئین ها این عمل رو تکرار کنه می تونه با ایجاد و تغییر یک یا تعداد محدودی ژن، یک بافر اختصاصی تر تولید کنه که دیگه نیاز نباشه ژن هزاران پروتئین خودش رو تغییر بده!
اخه بحث اینه که جایگزینی یک امینواسید خنثی با یک امینواسید باردار هزینه ندارد ! البته خودم هم متوجه هستم که این نظرم یکم مشکل داره ...... (زیاد منظقی نمی یاد )

آخرین ویرایش توسط مدیر

Nima138

Well-Known Member
لایک ها
527

بار خیلی پیچیدس باید خیلی چیزا رو با هم بررسی کنیم.می تونه تو پتانسیل سلول اثر بزاره میتونه تو شکل گیری فضایی پروتیین ها اثر بزاره.می تونه تو ph اثر بزاره(Ardavan).می تونه.به نظرم باید یه سلول زنده رو با تمام تشکیلات در نظر بگیریم.همه ی ساختارایی که داره رو با هم تو تکامل بهشون نگاه کنیم.
من 3 تا سوال مطرح می کنم.
مثلا می تونیم در نظر بگیریم 1-در ابتدای آغاز پروتین سازی توسط RNA ها-RNA ها هم که بار منفی دارن-آیا سنتز پروتین های تصادفی با آمینو اسید هایی که بار منفی دارن آیا به صرفه تر بوده یا نه؟نظر شما چی هست؟آیا کلا سنتز پروتین هایی که آمیتو اسید هاشون بار منفی دارن توسط RNA های ابتدایی که تنها فعالیت آنزیمی رو قبلا داشتن به صرفه تره؟
یا می تونیم بگیم 2-وجود پروتین های منفی بیشتر روی پتانسیل سلول ها اثر داره؟این سوال خودمم هست.از نظر من هر مولکول بارداری باید روی پتانسیل دو طرف غشا اثر داشته باشن.
3-اصلا اگه پروتین ها که الان اکثرا منفی هستن بیایم همه رو برداریم به جاشون مثبت بزاریم چه اتفاقی برای سلول میفته؟تجمع بار مثبت برای سلول چرا خوب نیست؟

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

بار خیلی پیچیدس باید خیلی چیزا رو با هم بررسی کنیم.می تونه تو پتانسیل سلول اثر بزاره میتونه تو شکل گیری فضایی پروتیین ها اثر بزاره.می تونه تو ph اثر بزاره(Ardavan).می تونه.به نظرم باید یه سلول زنده رو با تمام تشکیلات در نظر بگیریم.همه ی ساختارایی که داره رو با هم تو تکامل بهشون نگاه کنیم.
من 3 تا سوال مطرح می کنم.
مثلا می تونیم در نظر بگیریم 1-در ابتدای آغاز پروتین سازی توسط RNA ها-RNA ها هم که بار منفی دارن-آیا سنتز پروتین های تصادفی با آمینو اسید هایی که بار منفی دارن آیا به صرفه تر بوده یا نه؟نظر شما چی هست؟آیا کلا سنتز پروتین هایی که آمیتو اسید هاشون بار منفی دارن توسط RNA های ابتدایی که تنها فعالیت آنزیمی رو قبلا داشتن به صرفه تره؟
یا می تونیم بگیم 2-وجود پروتین های منفی بیشتر روی پتانسیل سلول ها اثر داره؟این سوال خودمم هست.از نظر من هر مولکول بارداری باید روی پتانسیل دو طرف غشا اثر داشته باشن.
3-اصلا اگه پروتین ها که الان اکثرا منفی هستن بیایم همه رو برداریم به جاشون مثبت بزاریم چه اتفاقی برای سلول میفته؟تجمع بار مثبت برای سلول چرا خوب نیست؟
در جواب به سوال اول باید بگم که نه خیر ! تازه سنتز پروتیئن با امینواسید با بار مثبت فکر کنم راحت تر باشد تا بار منفی نوکلئیک اسیدها را خنثی کند ! جواب سوال دوم بله . صد در صد اثر دارد . (خودتان به طور غیر مستقیم در ابتدای کامنت خود این را نوشته اید!) جواب سوال سوم هم در سوال دوم نهفته است ! پتانسیل سلول تغییر می کند !
کلا جواب این سوال خیلی به جواب سوال اون تاپیکی است که خودم در مورد منفی تر بودن داخل سلول نسبت به خارج نوشتم ربط دارد!! فقط نمی دانم اول باید دنبال جواب این سوال گشت یا جواب ان سوال را !!!!!!!

آخرین ویرایش توسط مدیر

Homayoon

New Member
لایک ها
192

اخه بحث اینه که جایگزینی یک امینواسید خنثی با یک امینواسید باردار هزینه ندارد ! البته خودم هم متوجه هستم که این نظرم یکم مشکل داره ...... (زیاد منظقی نمی یاد )

اصلا کاری به هزینه بر بودن نداشته باش (بهتر بود نمی گفتم هزینه بره)
از این بُعد نگاه کن که: برای حرفت به فرض مثال 2000 تا جهش میخواد در صورتی که برای بافر اختصاصی تر مثلا 5 تا جهش لازم داره
گرفتی؟

Masoud-s

New Member
لایک ها
1,171

احتراما من با قضيه بافر مخالفم،سلول انقد ظرفيت بافري داره كه به اين نياز نداشته باشه....اما نظر من:
در ابتدا چنين چيزي نبود كه بار منفي باشه يا نه...در نتيجه سلولايي كه بار منفي داشتن به دليل اين كه پتانسيل غشا رو راحتتر منفي ميكردن برتري پيدا كردن و الان تمام سلولا داراي پروتئناي منفي هستن......
پ.ن : ميدونيم كه پروتئين ها اگه منفي نبودن پتانسيل غشا شاييد حتي تا +٢٠ اورشات ميكرد كه خب فك نكنم براي بقا سلول خوب بوده باشه!

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

احتراما من با قضيه بافر مخالفم،سلول انقد ظرفيت بافري داره كه به اين نياز نداشته باشه....اما نظر من:
در ابتدا چنين چيزي نبود كه بار منفي باشه يا نه...در نتيجه سلولايي كه بار منفي داشتن به دليل اين كه پتانسيل غشا رو راحتتر منفي ميكردن برتري پيدا كردن و الان تمام سلولا داراي پروتئناي منفي هستن......
پ.ن : ميدونيم كه پروتئين ها اگه منفي نبودن پتانسيل غشا شاييد حتي تا +٢٠ اورشات ميكرد كه خب فك نكنم براي بقا سلول خوب بوده باشه!
اول اینا بگم که من خودم هم از اون ایدم پشیمان شدم :)
الان علت و معلول در هم گیر کرده اند . تو می گی سلول چون باید پتانسیلش منفی باشه پروتیئن ها هم باید بارشان منفی باشه ! من می گم اصلا چه نیازی هست که سلول بار منفی داشته باشه ؟؟!!

Homayoon

New Member
لایک ها
192

در تایید حرف اردوان:
آخه تو فرض میگیری منفی بودن داخل به نفع سلوله!
منفی بودن پتانسیل غشا چه مزیتی داره خب؟!
سوال من و اردوان علت و معلول هم هستن!!!

Masoud-s

New Member
لایک ها
1,171

منفي بودن سلول حتي براي يك سلول پروكاريوتي هم حائز اهميته!ما عادت كرديم فقط به پتانسيل عمل ربط بديم.. منفس بودن تو جذب يون ها و تعيين شيب الكتروشيميايي جذب يون خيلي مهمه

يا حتي در تعيين جهت قرار گيري پروتئين هاي غشايي مهمه و البته شايد ده ها اهميت ديگه كه ما نميدونيم ...نبايد فقط از جنبه سيستم عصبي نگاه كرد

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

منفي بودن سلول حتي براي يك سلول پروكاريوتي هم حائز اهميته!ما عادت كرديم فقط به پتانسيل عمل ربط بديم.. منفس بودن تو جذب يون ها و تعيين شيب الكتروشيميايي جذب يون خيلي مهمه

يا حتي در تعيين جهت قرار گيري پروتئين هاي غشايي مهمه و البته شايد ده ها اهميت ديگه كه ما نميدونيم ...نبايد فقط از جنبه سيستم عصبي نگاه كرد
الان اینا که کاملا درست اند ولی خب این چه ربطی به سوال داشت ! تمام این عملکرد ها را سلول در صورتی که بار مثبت داشت هم می توانست داشته باشد !!
چرا سلول نیاز دارد پتانسیل خود را منفی نگه دارد؟
چرا اکثر پروتیئن ها در طول تکامل بار منفی پیدا کرده اند ؟
نمی دانیم اول باید جواب کدام را پیدا کنیم ولی با احتمال زیاد جواب هر کدام را که پیدا کنیم به جواب دیگری نزدیک می شویم!!

Masoud-s

New Member
لایک ها
1,171

الان اینا که کاملا درست اند ولی خب این چه ربطی به سوال داشت ! تمام این عملکرد ها را سلول در صورتی که بار مثبت داشت هم می توانست داشته باشد !!
چرا سلول نیاز دارد پتانسیل خود را منفی نگه دارد؟
چرا اکثر پروتیئن ها در طول تکامل بار منفی پیدا کرده اند ؟
نمی دانیم اول باید جواب کدام را پیدا کنیم ولی با احتمال زیاد جواب هر کدام را که پیدا کنیم به جواب دیگری نزدیک می شویم!!
يه سلولي جهت پروتئين هاي غشاييش معكوس بشه نميميره ايا؟؟!

بالا