amideoxy

New Member
لایک ها
400
به نام خداوند منان

سلام به همه

دوستان گرامی راستش من با کمبود سوال بیوشیمی مواجه شدم
مخصوصا قسمت آب و آنزیم
این موضوع رو ایجاد کردم تا اگه کسی سوال بیوشیمی داره بزاره
هم من فیض ببرم هم بقیه دوستان المپ زیست

ممنون
:95:

mohsenKh

Well-Known Member
لایک ها
253
پاسخ : نمونه سوال بیوشیمی...

{خط افقی بر اساس pMg }

آخرین ویرایش توسط مدیر

AnuBiS

Well-Known Member
لایک ها
459

فکر نکنم خود یون منیزم کاتالیزور واکنش باشه... به نظر من یون منیزیم قاعدتا باید روی یه آنزیمی اثر فعال کنندگی داشته باشه که با فعال شدن اون آنزیم اون آنزیم آتپ رو مصرف کنه... گرچه مطمئن نیستم

AminYar

New Member
لایک ها
575

نمودار نشان میدهد که هرچه غلظت mg بیشتر شود دلتا جی هم پایین تر میآید پس واکنش راحت تر انجام میشود.
یعنی منیزیم یک گروه پروستتیک است و باعث پایداری بیشتر آنزیم ATP آز میشود.

AminYar

New Member
لایک ها
575

کاربر kim.kl سوال خوبی مطرح کردند، گفتم با هم روش فکر کنیم...
س_ مسیری آبشاری طراحی کنید که در آن یک الیگودندروسیت بتواند میلین بسازد؟
البته سوال ایده پردازیه ولی هرچی به فکرتون اومد بگین.اگه خیال پردازی هم بکنید اشکالی ندارد...

bioman2

New Member
لایک ها
48

موضوع این جاست که محور x بر اساس pMG تعریف شده یعنی که هر چی کمتر باشه غلظت MG بیشتره پس وقتی [MG] کمتره هیدرولیز ATP هم راحت تره.
اگر انزیمی برای هیدرولیز َATP در نظر بگیزیم احتمالا مونومر های این انزیم با هم همکاری دارن و Mg میاد به این مونومر ها متصل میشه و اثر مهار کنندگی داره.

AminYar

New Member
لایک ها
575

موضوع این جاست که محور x بر اساس pMG تعریف شده یعنی که هر چی کمتر باشه غلظت MG بیشتره پس وقتی [MG] کمتره هیدرولیز ATP هم راحت تره.
اگر انزیمی برای هیدرولیز َATP در نظر بگیزیم احتمالا مونومر های این انزیم با هم همکاری دارن و Mg میاد به این مونومر ها متصل میشه و اثر مهار کنندگی داره.
ببخشید راست میگی.من منفیه روی نمودار دلتا جیو را ندیدم.:71:
پس یک مهارکننده است.
احتمالا به خاطر بار مثبت باعث جدا شدن مونومر ها میشود(dissociation)

bioman2

New Member
لایک ها
48

اگه بخواد مونومر ها رو از هم جدا کنه فعالیت انزیم به طور کل متوقف میشه حتی اگه یه دونه رو جدا کنه. و شیب کلا افت پیدا میکنه.این یک نمودار سیگموئیدیه پس احتمالا بحث cooperativity مطرحه که Mg میاد و مونومر ها رو اشغال میکنه.درست مثل یون هیدروزن که میاد در جایگه فعال زنجیره های بتای هموگلوبین قرار میگیره و فعالیتشو مختل میکنه.

AminYar

New Member
لایک ها
575

اگه بخواد مونومر ها رو از هم جدا کنه فعالیت انزیم به طور کل متوقف میشه حتی اگه یه دونه رو جدا کنه. و شیب کلا افت پیدا میکنه.این یک نمودار سیگموئیدیه پس احتمالا بحث cooperativity مطرحه که Mg میاد و مونومر ها رو اشغال میکنه.درست مثل یون هیدروزن که میاد در جایگه فعال زنجیره های بتای هموگلوبین قرار میگیره و فعالیتشو مختل میکنه.
جدایی مونومر ها لزوما باعث از بین رفتن فعالیت آنزیم نمیشه.
کافیه یه کم ثبات به هم بزنه دقیقا همون نقشی که تو میگی را پیدا میکنه.میشه یک مهار کننده آلوستریک... زیر واحد به زیر واحد جلو میره...
ولی با تو مخالفم تا بحال ندیدم Mg بتونه توی جایگاه فعال آنزیمی قرار بگیره.

AnuBiS

Well-Known Member
لایک ها
459

این سوالا رو نیما138 تو این تاپیک گذاشته بود
http://www.irysc.com/forum/t6128/

فصل 6،آنزیم ها

1.حفظ مزه شیرین ذرت مزه شیرین ذرت تازه چیده شده ،به دلیل سطح بالای قند در دانه های آن می باشد.ذرتی که از مغازه خریده می شود(چند روز بعد از چیده شدن)،به آن شیرینی نیست،زیرا 50 درصد از قند موجود در ذرت،طی روز اول پس از چیده شدن،به نشاسته تبدیل می گردد.برای حفظ مزه شیرین ذرت تازه،خوشه های ذرت را با پوست،چند دقیقه در آب در حال جوشیدن قرار داده و سپس آن ها را در آب سرد فرو ببرید.ذرتی که به این صورت فرآوری شده و در فریزر نگه داری شود،شیرینی خود را حفظ می کند.این فرآیند بر اساس کدام یک از اصول بیوشیمیایی صورت می پذیرد؟

2.غلضت داخل سلولی آنزیم ها برای تحمین غلضت واقعی موجود در یک سلول باکتریایی،فرض کنید که این سلول دارای هزار آنزیم مختلف،با غلضت های مساوی بوده و هر پروتئین نیز دارای وزن مولکولی 100,000 می باشد.هم چنین فرض کنید سلول باکتریایی به شکل استوانه بوده(قطر 1/0 میکرو متر و ارتفاع 2/0 میکرو متر) و 20 درصد وزن سیتوزول(با وزن مخصوص 1/20) را پروتئین های محلول تشکیل می دهند و نیز فرض کنید تمام پروتئین های محلول،آنزیم می باشند.محاسبه کنید چرا غلضت مولی متوسط هر آنزیم در این سلول فرضی چقدر است؟

bioman2

New Member
لایک ها
48

1.فرایند دناتوره شدن و باز گشت ناپذیر بودن ان
2. 2.4*10^-6 m

AnuBiS

Well-Known Member
لایک ها
459

سوال دومیه رو می شه یه توضیحی بدی؟ من نگرفتم چه جوری باید بدستش آورد.

bioman2

New Member
لایک ها
48

اول بیا حجم باکتری رو حساب کن عدد پی رو هم برای سادگی 3 در نظر بگیر،جواب میشه 0.0015 میکرومتر مکعب.
وزن مخصوص یا specific gravity یعنی تسبت چگالی اون ماده به چگالی اب که یک هستش.چون این کمیت نسبتیه پس واحد هم نداره.
حالا با استفاده از دی مساویه ام به وی جرم رو به دست میاری و تقسیم بر 5 میکنی که میشه 0.00000036 گرم.این وزن کل پروتئین ها داخل سلول است.
1000 پروتین داریم هر کدوم 100kDa پس کلشون میشن 100MDa.
مقدار مولشو به دست میاریم که میشه 3.6*10^15-
حجم رو به لیتر تبدیل میکنیم که میشه 1.5 * 10^12-
نقسیم بر هم میکنیم میشه 2.4*10^-3
این مولاریته ی هر هزار پروتئین است ان را نقسم بر هزار میکنیم که جواب به دست می اید

AnuBiS

Well-Known Member
لایک ها
459

مقدار مولشو به دست میاریم که میشه 3.6*10^15-
حجم رو به لیتر تبدیل میکنیم که میشه 1.5 * 10^12-
نقسیم بر هم میکنیم میشه 2.4*10^-3
این قسمت زیاد مفهموم نبود... مولش رو از کجا بدست اوردی؟

bioman2

New Member
لایک ها
48

تناسب بستم.هر دالتون هم که یک گرمه

آخرین ویرایش توسط مدیر

bioman2

New Member
لایک ها
48

این یک سوال از کتابی به اسم Garret's biochemistry هستش که توحلش به مشکل بر خوردم.جواب اخرشو دارم ولی نمیتونم بهش برسم.
انزیم ADH به صورت تقریبا غیر اختصاصی عمل می کند و باعث اکسایش اتانول یا دیگر الکل هل همچون متانول می شود.بر اثر عمل این انزیم بر روی متانول فرمالدهید ایجاد میشود که ماده ای سمی می باشد و باعث کوری می شود.از ان جایی که این انزیم غیر اختصاصی عمل می کند اتانول مهار کننده ی خوبی به شمار می اید تا از اثرات مخرب متانول جلوگیری کند.
فرض کنید سگی 50mL متانول 50% را نوش جان کرده است!چه مقدار شراب(اتانول 12%) این سگ باید بنوشد تا فعالیت(activity ) این انزیم بر روی متانول 5% حالت طبیعی ان بشود.
Km برای اتانوال ومتانول به ترتیب برابر 1mM و 10mM میباشد(Ki برای اتانول را برابر Km ان در نظر بگیرید)
اتانول ومتانول هر دو به سرعت در مایعات بدن سگ پخش می شوند که حدودا 15L می باشد.
فرض کنید که چگالی 50% متانول و شراب هر دو 0.9 g/mL می باشد.

لطفا اگه حلش کردید راه حلشو هم توضیح بدید خیلی ممنون میشم.

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
87

منظور از خط آخر سوال چیه؟
داره میگه چگالی الکل 50 درصد 0.9 و شراب 0.9
یا داره می گه چگالی محلول 50 درصد اتانول و شراب 0.9؟

bioman2

New Member
لایک ها
48

AnuBiS

Well-Known Member
لایک ها
459

در واقع ما 25 میل متانول 100 درصد بهش خوروندیم دیگه یه جورایی... خوب Km اتانول 10 برابر کمتره یعنی 10 برابر به متانول تمایل داره. خوب حالا ما می خوایم از 25 میل به 1.25 برسونیم... می تونیم بگیم که که 2.5 میل اتانول صد در صد داشته باشیم اگه اینو ضربدر 9.5 کنیم برابر می شه با 25 ضربدر 0.95 ؟؟؟ اگه بشه این جوری گفت پس ما باید 23.5 میل اتانول خالط داشته باشمی که می شه 195 میل شراب... گرچه فکر کنم کلا گند زدم... اشتباهه نه؟

اینم پست صدم! همراه شدم!

AnuBiS

Well-Known Member
لایک ها
459

من هر جوری فکرشو می کنم به 694 میل نمی رسه جواب... آخه مگه می شه اصلا چیزی که میل بهش بیشتره مقدارش از اونی که میل بهش کمتره بیشتر بشه و اون یکی بازم 5 درصد تمایل داشته باشه؟؟؟

بالا