نور جرم دارد يا نه؟؟؟

Pouya_p

New Member
لایک ها
55
سلام من اين سوال يه 1 سالي رو مخم بود يه كم ميره تو كووانتوم اما شما بگيد آره يا نه با دليل
نور (فوتون) جرم دارد يا بي جرم است چرا؟
لطفا در حد توان مفهومي توضيح بدين كه همه بفهمن

mehryar

مشاور فیزیک
لایک ها
61
بی خیال نور شو............شوخی نمیکنم

shallaleh

New Member
لایک ها
141
یه زمانی همین سوال خیلی ذهن منم مشغول کرده بود

نور(فوتون) جرم داره ،نه اون جرمی که 2 فیزیک مقدار ماده تعریف میشه! منظور مقدار انرژیست که نور داره!
ینی جرمه در حال حرکت داره ،نه جرمه در حال سکون!!

اگه جرمه نورو باm ، سرعتشو باc و انرژیشوباE نشون بدیم،داریم:
E=mc2

sia...vash

New Member
لایک ها
15
پاسخ : نور جرم دارد يا نه؟؟؟

نور جرم داره فکر کنم اول دبیرستان یه ازمایشی انجام ددیم ولی چون کامل یادم نمیاد بیانش نمی کنم ولی به نظر من برو دنبال نور شاید تو درسای مدرسه به دردت نخوره اما واقعا فک کردن به چیزای بکر لذت بخشه

sarah.BN

New Member
لایک ها
34

فوتون ها ذرات بدون جرمی هستند که دارای تکانه هستند
انرژی فوتون (E=hv) منظور از v همون بسامد هستش
تنها یک ذره ی بدون جرم میتونه باسرعت نور حرکت بکنه چون یه ذره ی جرم دار میتونه مقدار نامحدودی از انرژی رو داشته باشه

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
314

فوتون ها ذرات بدون جرمی هستند که دارای تکانه هستند
انرژی فوتون (E=hv) منظور از v همون بسامد هستش
تنها یک ذره ی بدون جرم میتونه باسرعت نور حرکت بکنه چون یه ذره ی جرم دار میتونه مقدار نامحدودی از انرژی رو داشته باشه
سلام . فوتون ها ذراتی هستند که جرم سکون آنها صفر است . به همین دلیل برای آنها داریم : E=pc یا E=mc2 که در آن p تکانه است . از طرفی E=hv پس می تونیم به آنها جرم موثرنسبت دهیم . اما این گفته که جرم سکون آنها صفر است کمی گمراه کننده است . چرا که هیچ چارچوبی نداریم فوتون ها در آن در حال سکون باشند . چرا که هیچ چارچوبی نداریم که با سرعت نور حرکت کند .

mohsendm

New Member
لایک ها
173

سلام من اين سوال يه 1 سالي رو مخم بود يه كم ميره تو كووانتوم اما شما بگيد آره يا نه با دليل
نور (فوتون) جرم دارد يا بي جرم است چرا؟
لطفا در حد توان مفهومي توضيح بدين كه همه بفهمن

درود

بحث بسیار گسترده ای هست . وقتی وارد فیزیک ذرات بنیادین میشی با یه قانون طرف نمیشیم با نظریه های متعددی روبه رو هستیم که هر کدوم گوشه ای رو وارد موضوع میکنند و درست تحلیل میشن اما جامعیت ندارند ... امسال بوزون هیگز اثبات شد خبرهایی هم از رسیدن به سرعت مافوق نور در مقالات مشاهده میشن ... اینکه نور جرم دارد یا نه موضوع روز دپارتمان های فیزیک بوده از دیرباز ...

نمیشه قطعی گفت هنوز معلوم نیست ... خود من تو پژوهشکده فیزیک پژوهشگاه دانشهای بنیادین تو ایران( ipm) از یکی از اساتید سوال کردم و طبق معمول با قطعیت جواب نگرفتم .

فک نمیکنم در سطح دبیرستان یا حتی کارشناسی بشه این مورد رو توضیح داد ولی با این حال کتاب ذرات بنیادین گریفیث رو مطالعه بفرمایید.

بالا