hawking

New Member
لایک ها
18
پاسخ : نکات و منابع مفيد برای المپياد فيزيک

سلام دوستان!
بنده امسال دارم میرم اول دبیرستان ....... می خواستم بدونم از بین کتاب ها و موضوعاتی که معرفی کردین کدوم اهمیت بالا تری داره؟؟؟؟
و اینکه اگر از 1 مهر شروع کنم به خوندن با تو جه به وقتی که دارم ،به نظر شما باید رو چه کتاب ها و مباحثی تمرکز بیشتری کنم؟؟؟
در ضمن به طور متوسط هر کدوم از کتاب هایی که به عنوان یکی از مراجع المپیاد هستن (مثلا هالیدی) به طور متوسط باید تو چند ماه بهش تسلط پیدا کنم؟؟؟:4:راستی منظور شما از کتاب فیزیک پایه همون فیزیک بلت هست؟؟؟:39:
ممنون :53::53:

a-partovi

New Member
لایک ها
1,015

سلام دوستان!
بنده امسال دارم میرم اول دبیرستان ....... می خواستم بدونم از بین کتاب ها و موضوعاتی که معرفی کردین کدوم اهمیت بالا تری داره؟؟؟؟
و اینکه اگر از 1 مهر شروع کنم به خوندن با تو جه به وقتی که دارم ،به نظر شما باید رو چه کتاب ها و مباحثی تمرکز بیشتری کنم؟؟؟
در ضمن به طور متوسط هر کدوم از کتاب هایی که به عنوان یکی از مراجع المپیاد هستن (مثلا هالیدی) به طور متوسط باید تو چند ماه بهش تسلط پیدا کنم؟؟؟:4:راستی منظور شما از کتاب فیزیک پایه همون فیزیک بلت هست؟؟؟:39:
ممنون :53::53:
سلام دوست عزيز
تا چند هفته آينده برنامه ای در قسمت "يادداشت های کاربردی" خود خواهم نوشت که در آن جواب سؤالات خود را خواهيد ديد !

ولی برای شروع (از مهر 91 تا نوروز 92) با همان مباحث کتاب درسی فيزيک 1 شروع کنيد و سعی کنيد مسائل خوب و چالشی حل کنيد. و پايه خود را تقويت کنيد.
همچنين رياضيات و هندسه و مثلثات خود را تقويت کنيد.
و از نوروز 92 مطالعه جدی مباحث نور هندسی رو آغاز کنيد.

موفق باشيد

hawking

New Member
لایک ها
18

سلام دوست عزيز
تا چند هفته آينده برنامه ای در قسمت "يادداشت های کاربردی" خود خواهم نوشت که در آن جواب سؤالات خود را خواهيد ديد !

ولی برای شروع (از مهر 91 تا نوروز 92) با همان مباحث کتاب درسی فيزيک 1 شروع کنيد و سعی کنيد مسائل خوب و چالشی حل کنيد. و پايه خود را تقويت کنيد.
همچنين رياضيات و هندسه و مثلثات خود را تقويت کنيد.
و از نوروز 92 مطالعه جدی مباحث نور هندسی رو آغاز کنيد.

موفق باشيد
از جوابتون ممنونم .... ولی منظور شما اینه که تو این مدت اصلا سراغ هالیدی و... نرم یا اینکه سر فصل های کتاب دبیرستان رو در سطح های بالا تر مطالعه کنم؟؟؟؟ و یه سئوال دیگه مثلثات و ... رو تا چه سطحی بخونم؟؟؟من الان مثلثات رو تا پایان اتحاد ها خوندم ( از رو کتاب های کوچک ریاضی جلد مثلثات)!!آیا باید بیشتر بخونم؟؟:53::53::53:

a-partovi

New Member
لایک ها
1,015

از جوابتون ممنونم .... ولی منظور شما اینه که تو این مدت اصلا سراغ هالیدی و... نرم یا اینکه سر فصل های کتاب دبیرستان رو در سطح های بالا تر مطالعه کنم؟؟؟؟ و یه سئوال دیگه مثلثات و ... رو تا چه سطحی بخونم؟؟؟من الان مثلثات رو تا پایان اتحاد ها خوندم ( از رو کتاب های کوچک ریاضی جلد مثلثات)!!آیا باید بیشتر بخونم؟؟:53::53::53:
گفتيد تازه ميريد کلاس اول دبيرستان !
اينکه بريد سراغ هاليدی يا نه، بستگی داره به سطح رياضی و درک فيزيکی شما !
سر فصل های کتاب دبیرستان رو در سطح های بالا تر مطالعه کنيد
مثلثات و روابط مثلثاتی رو کامل بخونيد. هندسه هم خيلی مهم هست ! هندسه 1 دبيرستان رو شروع کنيد

me.tahmasbi

New Member
لایک ها
164

البته با اجازه آقای پرتوی دوست عزیز و استاد بنده باید بگم برای الکترومغناطیس بعد از کتاب هالیدی ، کتاب گریفیث کتاب خوبیه و تمرکز خود باشگاه بیشتر بر روی کتاب پورسل که از کتاب های دوره درسی فیزیک برکلی است، می باشد ولی کتاب نایفه برای تکمیل و آشنایی با مسائل از این مباحث مفید است و برای حل مسأله در دوره توصیه می شود...

a-partovi

New Member
لایک ها
1,015

البته با اجازه آقای پرتوی دوست عزیز و استاد بنده باید بگم برای الکترومغناطیس بعد از کتاب هالیدی ، کتاب گریفیث کتاب خوبیه و تمرکز خود باشگاه بیشتر بر روی کتاب پورسل که از کتاب های دوره درسی فیزیک برکلی است، می باشد ولی کتاب نایفه برای تکمیل و آشنایی با مسائل از این مباحث مفید است و برای حل مسأله در دوره توصیه می شود...
بايد اضافه کنم که برای مطالعه هر کدام از اين کتابها بايد سطح ريضای قوی داشته باشيد و و با مباحث توابع چند متغيره (رياضی 2 دانشگاهی) مسلط باشيد.

hawking

New Member
لایک ها
18

سلام دوستان
آقا من یه سئوال دارم درباره ی دیفرانسیل و انتگرال
من شنیدم که توماس و امثالش عمقی کار نکردن ،یعنی یه چیزیه که می خونی ، وفیزیکت تامین میشه ولی مثلا عمقی کار نکرده، یعنی مثلا تابع رو سریع توضیح داده و رفته .....خیلی قضیه ها رو توضیح نداده (یعنی در واقع خیلی برای فیزیک مهم نبوده که توضیح بده ) ..... یعنی شاید فیزیک تامین باشی ولی ریاضیاتی و پایه ای یاد نگرفتی....
به خاطر همین گفتن یک مجموعه کتاب هست بنام کتاب های کوچک ریاضی .... که هر مبحث دیفرانسیل و انتگرال رو در یک جلد جدا کار کرده وتمرینات زیادی هم داره ..... میگن این کتاب سر فصل هاش مثل کتاب های خوده دبیرستانه ولی کامل تر سطح بالاتر کار کرده...شنیدم اگه از این کتاب کار بشه هم اصولی تره و هم اینکه علاوه بر تامین فیزیک ،اون مباحث از ریاضیات هم به صورت عمقی تامین میشه.. :1:
حالا نظر شما چیه؟؟؟ من امسال دارم اول دبیرستان وبه خاطر همین می خوام فیزیک بلت رو از 1 مهر شروع کنم ( مبحث مثلثات رو از روی همین کتاب های کوچک ریاضی خوندم ) .... به نظر شما تو این مدت که دارم بلت می خونم ، دیفرانسیل رو از رو همین کتاب های کوچک ریاضی پیش برم یا توماس؟؟؟ :23:
لیست کامل این کتاب ها رو می تونید در لینک زیر ببینید (این لیست چندین صفحه هست!) :
::. انتشارات مدرسه .::

Golnaz

New Member
لایک ها
784

سلام دوستان
آقا من یه سئوال دارم درباره ی دیفرانسیل و انتگرال
من شنیدم که توماس و امثالش عمقی کار نکردن ،یعنی یه چیزیه که می خونی ، وفیزیکت تامین میشه ولی مثلا عمقی کار نکرده، یعنی مثلا تابع رو سریع توضیح داده و رفته .....خیلی قضیه ها رو توضیح نداده (یعنی در واقع خیلی برای فیزیک مهم نبوده که توضیح بده ) ..... یعنی شاید فیزیک تامین باشی ولی ریاضیاتی و پایه ای یاد نگرفتی....
به خاطر همین گفتن یک مجموعه کتاب هست بنام کتاب های کوچک ریاضی .... که هر مبحث دیفرانسیل و انتگرال رو در یک جلد جدا کار کرده وتمرینات زیادی هم داره ..... میگن این کتاب سر فصل هاش مثل کتاب های خوده دبیرستانه ولی کامل تر سطح بالاتر کار کرده...شنیدم اگه از این کتاب کار بشه هم اصولی تره و هم اینکه علاوه بر تامین فیزیک ،اون مباحث از ریاضیات هم به صورت عمقی تامین میشه.. :1:
حالا نظر شما چیه؟؟؟ من امسال دارم اول دبیرستان وبه خاطر همین می خوام فیزیک بلت رو از 1 مهر شروع کنم ( مبحث مثلثات رو از روی همین کتاب های کوچک ریاضی خوندم ) .... به نظر شما تو این مدت که دارم بلت می خونم ، دیفرانسیل رو از رو همین کتاب های کوچک ریاضی پیش برم یا توماس؟؟؟ :23:
لیست کامل این کتاب ها رو می تونید در لینک زیر ببینید (این لیست چندین صفحه هست!) :
::. انتشارات مدرسه .::
خوب شما برای خوندن توماس باید به ریاضی سال دوم و حسابان و هندسه 1 و 2 تسلط داشته باشید ؛ البته بستگی به گیرایی داره ؛ بعضیا به خوندن کامل ریاضی و هندسه سال دوم و سوم نیاز ندارن .
گرچه من نمی دونم چرا اساتید المپیاد گیر دادن به توماس در حالی که اساتید ریاضی که شناخت بهتری رو کتابا دارن خیلی چیزای دیگرو به جاش تایید می کنن.

آخرین ویرایش توسط مدیر

hawking

New Member
لایک ها
18

خوب شما برای خوندن توماس باید به ریاضی سال دوم و حسابان و هندسه 1 و 2 تسلط داشته باشید ؛ البته بستگی به گیرایی داره ؛ بعضیا به خوندن کامل ریاضی و هندسه سال دوم و سوم نیاز ندارن .
گرچه من نمی دونم چرا اساتید المپیاد گیر دادن به توماس در حالی که اساتید ریاضی که شناخت بهتری رو کتابا دارن خیلی چیزای دیگرو به جاش تایید می کنن.
ممنون ولی من الان درست متوجه نشدم...:65: شما میگید باید من کدومو بخونم و لطفا با دلیل بگید
مرسی

Golnaz

New Member
لایک ها
784

ممنون ولی من الان درست متوجه نشدم...:65: شما میگید باید من کدومو بخونم و لطفا با دلیل بگید
مرسی
الان که برای شما زمان توماس خوندن نیس اگه راهنمایی هستید ؛ در مورد منابع هم من صاحب نظر نیستم ؛ اونایی که هستن می گن توماس خوبه .
باز هم راهبرا و بچه های بزرگتر صحیح تر می تونن راهنماییتون کنن.

a-partovi

New Member
لایک ها
1,015

عمقی خوندن در حدا لازم و کافی بايد باشه !
قرار نيست شما رياضيات محض بخونيد. بايد به صورت کاربردی باشه.
کسی که بايد کار کردن با يک ابزاری رو ياد بگيره، لزومی نداره که به اصول مهندسی و طراحی و ساخت و توليد و مواد و آلياژهای اون ابزار مسلط باشه !
فقط بايد بدونه که چی هست و چه جوری کار ميکنه و چه جوری بايد استفاده بشه ! همين !
به نظر بنده توماس به اندازه کافی وارد عمق مطالب شده، و مثالهای فيزيکی خيی خوب و کافی داره برای يادگيری رياضی !

برای شروع توماس، فقط بايد به اندازه کافی به رياضيات 1 و 2 دبيرستان مسلط باشيد.
و لزومی به تسلط به حسابان و هندسه 1 و 2 نداره !!!

در مورد شناخت کتابها هم بايد عرض کنم که بنده حداقل 3 مورد از کتابهای مرجع حساب ديفرانسيل (توماس، ليتهلد، استيوارت) رو به خوندم. (توماس رو در دبيرستان، دو مورد ديگه هم در دانشگاه)
برای المپياد فيزيک، به جرأت ميگم که توماس خيلی عالی هست. بعدش استيوارت و بعدش ليتهلد !
اين هم فقط حرف يکی دو نفر نيست. اکثريت المپيادی های فيزيک در مورد توماس موافق هستند.

Rmohsen

New Member
لایک ها
19

به نظر من اصلا تا سال دوم دنبال مشتق انتگرال نباش درک فیزیکیت رو ضعیف می کنه

zahra_b

New Member
لایک ها
76

برای ریاضی توماس خیلی خوبه اما من سیلورمن رو ترجیح می دم. خیلی عمیق گفته. و تقریبا تمام موارد کاربردی هر مبحث رو گفته. از کاربرد تو فیزیک گرفته تا اقتصاد. که بستگی به نیاز هر جاشو خواستید می تونید بخونید. تمرینای تکمیلی پایان فصل خیلی خوبی هم داره...

Ali95

New Member
لایک ها
0

ببخشید میشه بگید برای مرحله اول کدومارو باید بخونیم؟

shadow_021

New Member
لایک ها
0

دوستان من که دوم راهنمایی هستم چی بخونم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یا سراغ چه کتابایی نرم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

شما دیگه دارین خیلی زود شروع میکنین
اما اگه از همین الآن جدی شروع کنید خیلی قوی میشید
به نظر من شروع کنید به خوندن ریاضیات
ریاضیات 2-3 راهنمایی رو خوب بخونید بعدش ریاضی 1و2 دبیرستان

only physics

New Member
لایک ها
2,386

سلام.ورودتون رو به آيريسك خوشامد ميگم:97:

شماخيلي زود شروع كرديد البته اين خوبه ها ولي اگر از سال اول دبيرستان شروع كنيد ، شايد از بعضي جهات خيلي براتون بهتر باشه.:23:

مثلا ديگه نيازي نيست كه بشينيد 3-4 تا كتاب رياضي رو بخونيد.:87:

الان شما براي شروع بايد رياضي 1 ، رياضي 2 ، رياضي 3 ، هندسه ي 1 ،حساب ديفرانسيل و انتگرال و.... بخونيد.:33:

واضحه كه اين كتابها مباحث مهمي دارند و خب نميشه كه بعضي از مطالب رو حذف كرد.:2:

مثلا واسه خوندن مشتق ، نياز به حد هست ، واسه خوندن حد ، نياز به توابع ، واسه توابع ، نياز به مثلثات و....... همه چيزشون به هم مربوطند.:221:

اگر ازالان انرژي تون رو بذاريد روي اينا مسلما خسته تون ميكنه...:176:

بهتره الان كتاب هندسه ي 1 رو بخونيد (خصوصا فصل تالس و تشابه ) وقتي به مباحث تسلط پيدا كرديد ، بريد از كتاب "الفباي نور هندسي " شروع كنيد.:28:

چون نسبت به بقيه ي مطالب ، رياضي كمتري نياز داره.:115:

اين پيشنهاد من بود.انتخاب با خودتون.:17:

انشا...موفق باشيد:93:

narges**

New Member
لایک ها
0

سلام
میشه بگید برای مرحله اول هم لازمه مشتق وانتگرال بلد باشیم ؟!!

sina

New Member
لایک ها
385

سلام
میشه بگید برای مرحله اول هم لازمه مشتق وانتگرال بلد باشیم ؟!!
کله مطالبی که در دوره دبیرستان تدریس میشه نیاز هست که شامله مشتقم میشه

بالا