Neuron

New Member
لایک ها
68
پاسخ : پمپ سدیم پتاسیم

مگ همه ی هلیکاز ها از Atp استفاده نمیکنن؟؟؟
خیر ..... نه همه هلیکاز ها و نه همه ی توپوایزومراز ها از atp استفاده نمی کنند !! مهم تر این که من هنوز نفهمیدم این ها انرژی مورد نیاز برای عملکردشون را از کجا می یارن دقیقا !!!

Ibo_Dec

New Member
لایک ها
1,062

شما با توجه به تعریف هیدرولاز من را قانع کنید این ها چه پیوندی را دارند هیدرولیز می کنند ؟؟
In biochemistry, a hydrolase is an enzyme that catalyzes the hydrolysis of a chemical bond. For example, an enzyme that catalyzed the following reaction is a hydrolase:
A–B + H2O → A–OH + B–H
براي DnaB helicase :

DnaB helicase is an enzyme in bacteria which opens the replication fork during DNA replication. Although the mechanism by which DnaB both couples ATP hydrolysis to translocation along DNA
پس ATP را هيدروليز مي كنند .
منبع : dnaB helicase - Wikipedia, the free encyclopedia
براي RecQ helicase :

RecQ helicase is a family of helicase enzymes initially found in Escherichia coli[1] that has been shown to be important in genome maintenance.[2][3][4] They function through catalyzing the reaction ATP + H2O → ADP + P and thus driving the unwinding of paired DNA and translocating in the 3' to 5' direction. These enzymes can also drive the reaction NTP + H2O → NDP + P to drive the unwinding of either DNA or RNA.
پس ATP وNTP را هيدروليز مي كنند .
منبع : RecQ helicase - Wikipedia, the free encyclopedia
براي helicase :

Helicases are a class of enzymes vital to all living organisms. Their main function is to unpackage an organism's genes. They are motor proteins that move directionally along a nucleic acid phosphodiester backbone, separating two annealed nucleic acid strands (i.e., DNA, RNA, or RNA-DNA hybrid) using energy derived from ATP hydrolysis.
پس ATP راهيدروليز مي كنند .
منبع : Helicase - Wikipedia, the free encyclopedia

فقط فكر مي كنم RNA helicase A هيدروليز ATP راندارد . براي اين مورد بايد تحقيق كنم !

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

مگ همه ی هلیکاز ها از Atp استفاده نمیکنن؟؟؟
خير !
RNA helicase A جزو خانواده ي هليكاز ها هست ولي ATP مصرف نمي كند !!!!!!!!

Fallen

Well-Known Member
لایک ها
760

راستش من هم اولين بار همين نظر را داشتم و اين برداشت را كردم و ضمن همين برداشت سوال تاپيك را پرسيدم :

كه بعدش اقاي مسعود با اين حرفشان من را قانع كردند :

حالا مي شود براي من اصلا بگيد كدام درست است (با دليل و رفرنس ) ؟ و اگر حرف شما درست است جواب سوال من (بالا) را بدهيد ؟
ممنون
ببینید در جواب سوال تاپیک :
ببینید اینجا پمپ نیست که سدیم را به داخل و پتاسیم رو به خارج میفرسته
بلکه سدیم و پتاسیم منبع نیرو هستن . ینی غلظت زیاد سدیم و پتاسیم به پمپ نیرو وارد میکنن که در جهت عکس کار کنه
ببینید اگر حرف من درست نبود ، اونوقت باید یک سلول عصبی مهار شده ، در مدت زمان کوتاهی غلظت سدیم بیرونش خیلی زیاد و پتاسیم درونش خیلی زیاد میشد
اما هیچ واکنش برگشت پذیری نمیتونه مدت زیاد خارج از تعادل بمونه . این دیگه یه چیز ترمودینامیکیه . هر چیزی که واکنش رو از تعادل خارج کنه
باعث میشه واکنش در یکی از جهت هاش انجام بشه و به تعادل برگرده
دقت کنید که اگر سدیم درون خیلی زیاد و پتاسیم بیرون خیلی زیاد باشه پمپ باید atp صرف کنه !
چون دقیقا در جهت واکنش نیازمند atp دارن حرکت میکنن یون ها
یه مثال دیگه ! اگه تو کلروپلاست ، غلظت h+ داخل تیلاکویید رو خیلی خیلی زیاد کنید چی میشه ؟ آیا atp مصرف میکنه ؟ مسلما نه
هنوزم تولید میکنه

Catalyst

Active Member
لایک ها
174

راستش همین پمپ سدیم پتاسیم تو پتانسیلای حدود -180 میلی ولت شروع میکنه به سنتز atp. حیف یادم نیس کجا خوندم چون میدونم الان همتون میگین منبعت چی بود! ولی سعی میکنم اونم بهتون بگم

Ibo_Dec

New Member
لایک ها
1,062

ببینید در جواب سوال تاپیک :
ببینید اینجا پمپ نیست که سدیم را به داخل و پتاسیم رو به خارج میفرسته
بلکه سدیم و پتاسیم منبع نیرو هستن . ینی غلظت زیاد سدیم و پتاسیم به پمپ نیرو وارد میکنن که در جهت عکس کار کنه
ببینید اگر حرف من درست نبود ، اونوقت باید یک سلول عصبی مهار شده ، در مدت زمان کوتاهی غلظت سدیم بیرونش خیلی زیاد و پتاسیم درونش خیلی زیاد میشد
اما هیچ واکنش برگشت پذیری نمیتونه مدت زیاد خارج از تعادل بمونه . این دیگه یه چیز ترمودینامیکیه . هر چیزی که واکنش رو از تعادل خارج کنه
باعث میشه واکنش در یکی از جهت هاش انجام بشه و به تعادل برگرده
دقت کنید که اگر سدیم درون خیلی زیاد و پتاسیم بیرون خیلی زیاد باشه پمپ باید atp صرف کنه !
چون دقیقا در جهت واکنش نیازمند atp دارن حرکت میکنن یون ها
یه مثال دیگه ! اگه تو کلروپلاست ، غلظت h+ داخل تیلاکویید رو خیلی خیلی زیاد کنید چی میشه ؟ آیا atp مصرف میکنه ؟ مسلما نه
هنوزم تولید میکنه
مگر در سطح خارجي اين پروتئين (سمت به خارج سلول) جايگاه اتصال به دو پتاسيم و درسطح خارجي ان جايگاه اتصال به سه سديم را ندارد ؟
حالا اگر بخواهد عكس كار كند يعني بايد سديم به داخل سلول برود و پتاسيم به خارج سلول، مگر نه ؟ خب انوقت كه جايگاه اتصال سديم در خارج را نداريم ! يعني پروتئين تغيير شكل فضايي مي دهد تا اين جايگاه ها براي اين ليگاند ها فرآهم شود ؟ الوستريك هست؟ انوقت انرژي لازم براي تغيير شكل فضايي را از كجا تامين ي كند ؟

Fallen

Well-Known Member
لایک ها
760

مگر در سطح خارجي اين پروتئين (سمت به خارج سلول) جايگاه اتصال به دو پتاسيم و درسطح خارجي ان جايگاه اتصال به سه سديم را ندارد ؟
حالا اگر بخواهد عكس كار كند يعني بايد سديم به داخل سلول برود و پتاسيم به خارج سلول، مگر نه ؟ خب انوقت كه جايگاه اتصال سديم در خارج را نداريم ! يعني پروتئين تغيير شكل فضايي مي دهد تا اين جايگاه ها براي اين ليگاند ها فرآهم شود ؟ الوستريك هست؟ انوقت انرژي لازم براي تغيير شكل فضايي را از كجا تامين ي كند ؟
ببخشید من شیمی فضایی دقیق این پروتئین رو نمیدونم
اما ببینید ، این پروتئئین هر بار که پمپ میکنه ، یه تغییر شکل فضایی به کمک atp میده . حالا به کمک نیروی شیب غلظت ، دقیقا عکسس اون تغییر اتفاق میفته
ضمنا تصورتون یکم مشکل داره ! حتی اگه جایگاه اتصال سدیم داخل باشه دلیل نمیشه از خارج بش دسترسی نباشه که !
دسترسی مسلما هست که میتونه سدیم رو به خارج آزاد کنه

Ibo_Dec

New Member
لایک ها
1,062

ببخشید من شیمی فضایی دقیق این پروتئین رو نمیدونم
اما ببینید ، این پروتئئین هر بار که پمپ میکنه ، یه تغییر شکل فضایی به کمک atp میده . حالا به کمک نیروی شیب غلظت ، دقیقا عکسس اون تغییر اتفاق میفته
ضمنا تصورتون یکم مشکل داره ! حتی اگه جایگاه اتصال سدیم داخل باشه دلیل نمیشه از خارج بش دسترسی نباشه که !
دسترسی مسلما هست که میتونه سدیم رو به خارج آزاد کنه
سلام.
ممنون. اين از شكل ساختار و محل جايگاه هاي سديم و پتاسيم ، حالا برايم توضيح مي دهيد اشتباه تصورم را ؟

MMDB Protein Structure Summary, 3WGV, 114002

بالا