NiLOOFAR-Z

New Member
لایک ها
161
سلام دوستان. 2 تا سوال دارم شبیه هم هستن : پمپ سدیم پتاسیم برای حفظ تعادل یونی هست. درسته؟! این پمپ میاد 3 تا سدیم میده بیرون و 2 تا پتاسیم میاره داخل! در حالیکه پتاسیم بیشتری خارج شده نسبت به سدیمی که وارد شده! (ببخشید که جمله بندیم خرابه) پس با این حساب درون سلول نسبت به حالت اول منفی تر میشه. چطوری توجیهش میکنید؟!
سوال بعدی : بعد از پتانسیل عمل، پتانسیل غشا منفی تر از حد آرامش میشه که فعالیت بیشتر پمپ ، پتانسیل رو برمیگردونه رو منفی 65! درست؟! ولی پمپ که داره داخل رو منفی تر میکنه که!!!! (3 تا سدیم میده بیرون و به جاش 2 تا پتاسیم میاره!)

لایک ها
87
پاسخ : پمپ سدیم پتاسیم

ببخشید من سوالتون رو نمی فهمم ... خوب وقتی 3 بار مثبت بده بیرون و 2 بار مثبت بده داخل یعنی داره داخل رو منفی می کنه دیگه... مشکل چیه... البته دلیل منفی بودن پتانسیل آرامش غشا این نیست و مربوط به نفوذپذیریه یون هاست.... ولی تو چیزایی که گفتید هم متوجه تداخلی نشدم... میشه سوالتون رو واضح تر بیان کنید؟
در مورد سوال دوم هم اگه منظورتون اون حالت هایپرپولاریزاسیون(Hyperpolarization) هست... بازگشت پتانسیل به صرفا به خاطر کار پمپ نیست و پمپ فقط کاری می کنه که جریان همیشه برقرار باش و یون های سدیم و پتاسیم در وضعیت خودشون رو در داخل و خارج سلول حفظ کنند که از اثرات این حفظ کردن وضعیت برگشتن پتانسیل هست

Ayfar

New Member
لایک ها
25

وقتي ميگيم منفي ميكنه منظورمون اين نيس كه درون سلول منفي ميشه منظور اينه كه داخل سلول نسبت به بيرون منفي تر ميشه يعني تعداد بارهاي مثبت داخل سلول كمتر از بارهاي مثبت بيرون سلوله بنابراين منفي تره( غلظت يون سديم بيرون بيشتر از غلظت يون پتاسيم درونه) و تو سوال اولتون تناقضي نيس

amideoxy

New Member
لایک ها
400

اگه زمان بگذره و پمپ سدیم پتاسیم عمل نکنه غشا دیگه پتانسیل نخواهد داشت چون دو طرف غشا تعداد بار مثبت و منفی برابر میشه
در واقع پمپ سدیم پتاسیم میاد با این انتقال فعال پتانسیلو تو غشا حفظ میکنه

essann

Active Member
لایک ها
228

نمی دونم اینو میدونید یا نه ( :4: ) که سدیم و پتاسیم هر دوشون در گروه اول جدول تناوبی هستند (عمرا اینو می دونستید :21: ) و بار مثبت دارند (اینم مثه قبلی :21: ). علت منفی بودن درون سلول نسبت به بیرون وجود پتاسیم نیست بلکه وجود پروتئین ها و کلر و ... است (این مهمه :4: )
حالا با وجود این نکته فک کنم سوال اولیتون مشکلش حل شد :3:
:53:

Zakernezhad

New Member
لایک ها
528

شما فرایند رپولاریزاسیون و دپولاریزاسیون رو توی گایتون بخونید مشکلتون به طور کامل حل میشه...
منم شبیه این مشکل رو داشتم ولی گایتون رو که خوندم کاملا رفع شد...سعی کنید گایتونتون ترجمه دکتر فرخ شادان یا تکست باشه!!
موفق باشید

NiLOOFAR-Z

New Member
لایک ها
161

نمی دونم اینو میدونید یا نه ( :4: ) که سدیم و پتاسیم هر دوشون در گروه اول جدول تناوبی هستند (عمرا اینو می دونستید :21: ) و بار مثبت دارند (اینم مثه قبلی :21: ). علت منفی بودن درون سلول نسبت به بیرون وجود پتاسیم نیست بلکه وجود پروتئین ها و کلر و ... است (این مهمه :4: )
اولا که از لحنتون اصلا خوشم نیومد و جالب نبود. دوما همه ی اینایی که گفتین رو میدونستم!! (فکر کنم هر کسی بدونه!!!!)
ببینید بار مثبت زیادی میره بیرون، بار مثبت کمی میاد تو. پمپ هم بار مثبت بیشتری میده بیرون و بار مثبت کمتری میدی تو. پس داخل غشا هی داری منفی تر میشه.

NiLOOFAR-Z

New Member
لایک ها
161

شما فرایند رپولاریزاسیون و دپولاریزاسیون رو توی گایتون بخونید مشکلتون به طور کامل حل میشه...
منم شبیه این مشکل رو داشتم ولی گایتون رو که خوندم کاملا رفع شد...سعی کنید گایتونتون ترجمه دکتر فرخ شادان یا تکست باشه!!
موفق باشید
اتفاقا موقعی که داشتم این قسمت از گایتون رو میخوندم هم همین اشکال برام پیش اومد. متاسفانه الان گایتون در دسترسم نیست. ممنون میشم اگر مختصر توضیحی بدید شاید سوالم حل شد. گویا دوستان منظورمو درست متوجه نشدن!!! :2:

amideoxy

New Member
لایک ها
400

نیلوفر تو هر غشایی یه سری کانال نشتی هست تو غشای نوترون خیلی کمها ولی به هر حال بدیم و پتاسیم میتونند نشت کنن و اگه همین‌طور ادامه داشته باشه غشایی نوترون خاصیتشو از دست میده
پمپ بدیم پتاسیم نمیذاره اینجوری بشه

sepehrsh

New Member
لایک ها
149

سلام دوستان. 2 تا سوال دارم شبیه هم هستن : پمپ سدیم پتاسیم برای حفظ تعادل یونی هست. درسته؟! این پمپ میاد 3 تا سدیم میده بیرون و 2 تا پتاسیم میاره داخل! در حالیکه پتاسیم بیشتری خارج شده نسبت به سدیمی که وارد شده! (ببخشید که جمله بندیم خرابه) پس با این حساب درون سلول نسبت به حالت اول منفی تر میشه. چطوری توجیهش میکنید؟!
سوال بعدی : بعد از پتانسیل عمل، پتانسیل غشا منفی تر از حد آرامش میشه که فعالیت بیشتر پمپ ، پتانسیل رو برمیگردونه رو منفی 65! درست؟! ولی پمپ که داره داخل رو منفی تر میکنه که!!!! (3 تا سدیم میده بیرون و به جاش 2 تا پتاسیم میاره!)
کنکوری
:
نفوذ پذیری غشا به پتاسیم بیشتره پس درون منفی مییشه
پمپ س پ کمک به باز گردانی غشا می کنه
المپیادی :

پمپ سدیم پتاسیم هیچ غلطی نمی کند !!!!!
بلکه علت پتانسیل غشا
به علت معادله نرست اه (گلدمن )
یه آدم می خوام این معادله رو واسه اینا بنویسه

لایک ها
87

به نکته ی بسیار جالبی اشاره کردید به همین دلیل اون اول گفتم پتانسیل غشا به نفوذ پذیری ربط داره
پتانسیل به میزان عبور یون ها ربط داره نه وجود اون ها تو سیتوپلاسم و بیرون سلول....
و درواقع چون نفوذپذیری به پتاسیم بیشتره و پتاسیم از داخل به خارج میره سلول بار مثبت بیشتری ،نسبت به بار مثبتی که واردش میشه، از دست میده پس گفته میشه پتانسیل داخل سلول نسبت به بیرون منفی تره!
و منفی بودن پتانسیل سلول ربطی به پروتئین ها نداره!(حالا تو اینا رو می دونستی؟!!!:204:)

لایک ها
87

بله همونطور که قبلا هم گفتم پتانسیل به نفوذپذیری ربط داره نه حضور یون: این عکس هم تو گایتونه که به درک این مطلب کمک می کنه

sepehrsh

New Member
لایک ها
149

میتونی اعداد رو تو معادله بزاری ؟

Zakernezhad

New Member
لایک ها
528

کنکوری
:
نفوذ پذیری غشا به پتاسیم بیشتره پس درون منفی مییشه
پمپ س پ کمک به باز گردانی غشا می کنه
المپیادی :

پمپ سدیم پتاسیم هیچ غلطی نمی کند !!!!!
بلکه علت پتانسیل غشا
به علت معادله نرست اه (گلدمن )
یه آدم می خوام این معادله رو واسه اینا بنویسه
لطفا خودتون زحمتشو بکشید...:d:d:152:

essann

Active Member
لایک ها
228

اولا که از لحنتون اصلا خوشم نیومد و جالب نبود. دوما همه ی اینایی که گفتین رو میدونستم!! (فکر کنم هر کسی بدونه!!!!)
ببینید بار مثبت زیادی میره بیرون، بار مثبت کمی میاد تو. پمپ هم بار مثبت بیشتری میده بیرون و بار مثبت کمتری میدی تو. پس داخل غشا هی داری منفی تر میشه.
:22:
موفق باشی :53:

به نکته ی بسیار جالبی اشاره کردید به همین دلیل اون اول گفتم پتانسیل غشا به نفوذ پذیری ربط داره
پتانسیل به میزان عبور یون ها ربط داره نه وجود اون ها تو سیتوپلاسم و بیرون سلول....
و درواقع چون نفوذپذیری به پتاسیم بیشتره و پتاسیم از داخل به خارج میره سلول بار مثبت بیشتری ،نسبت به بار مثبتی که واردش میشه، از دست میده پس گفته میشه پتانسیل داخل سلول نسبت به بیرون منفی تره!
و منفی بودن پتانسیل سلول ربطی به پروتئین ها نداره!(حالا تو اینا رو می دونستی؟!!!:204:)
عجب ! :4: دیگه چه خبر ؟!! :21:
از بس که کتاب های وزارتی اطلاعاتش درسته ادم میمونه چی بگه :4:
حالا که دستت گرم شده بی زحمت یه لطفی بکن این پلاریزه ، دِپلاریزه ، رِپلاریزه رو هم یه توضیح مختصری بده .

لایک ها
87

:22:
موفق باشی :53:

عجب ! :4: دیگه چه خبر ؟!! :21:
از بس که کتاب های وزارتی اطلاعاتش درسته ادم میمونه چی بگه :4:
حالا که دستت گرم شده بی زحمت یه لطفی بکن این پلاریزه ، دِپلاریزه ، رِپلاریزه رو هم یه توضیح مختصری بده .
آره خودمم متوجه شدم این جزو اندک مطالبیه که کتاب وزارتی درست گفته البته بعدش دوباره چرت و پرت اضافه کرده ولی اصلش همونه
یه سوالی واقعا توضیح بدم؟

essann

Active Member
لایک ها
228

آره خودمم متوجه شدم این جزو اندک مطالبیه که کتاب وزارتی درست گفته البته بعدش دوباره چرت و پرت اضافه کرده ولی اصلش همونه
یه سوالی واقعا توضیح بدم؟
:3:
اصل عمل منظورم نبود ! بین مرزهاش و تویه ریزه کاریاش یه شکی داشتم که تو گوگل سرچ کردم و یه عکسی آورد و مشکلم حل شد ! :4:
تا هفته بعد که همه معلم ها بخش های دستگاه عصبی مرکزی و محیطی رو شروع کنن باز سوال پرسیدن بچه ها شروع میشه :4:

لایک ها
87

واقعیتش مقادیر دقیق نفوذپذیری رو نمی دونم ولی نفوذ پدیری سدیم حدود یکصدم پتاسیمه و اگر فعلا با همین دو یون کار کنیم میشه:
[/IMG]

که البته این عدد 4 تا با -90 فرق داره که اون 4 واحد رو یون های دیگه تامین می کنند

ویزایش عکس رفته بود دوباره گذاشتم

آخرین ویرایش توسط مدیر

NiLOOFAR-Z

New Member
لایک ها
161

ولی تو گایتون نوشته این 4 واحد رو پمپ سدیم-پتاسیم تامین میکنه ها!!!!

NiLOOFAR-Z

New Member
لایک ها
161

گایتون رو خوندم. چیزی راجع به اینکه کی نورون رو از حالت هایپرپلاریزه در میاره نگفته. من مشکلم این بود که فکر میکردم (البته بهم گفته بودن!!) کار پمپه!!!! اون سوال اولمم تقریبا متوجه شدم!:58:
در ضمن علاوه بر سدیم و پتاسیم، پروتئین هایی که بار منفی دارن و ترکیبات سولفات دار و فسفات داری که از غشا رد نمیشن و همچنین کلسیم و بعضی جاها یون کلر در ایجاد پتانسیل عمل دخیل هستن.
با سپاس از همه!! :77:

بالا