AJ94

New Member
لایک ها
11
1_یک کتابی هست به اسمه کتابه کار و آزمایشگاه، جلده آبی داره، از سری کتاب های شیمی مریل(اسمیت، اسموت، پرایس)، البته آزمایشگاهیش. عالیه
2_یک کتابی ماله دانشگاه شیرازه، که عنوانش مطالب آزمایشگاهی شیمی هست، که سطحه بالا هم گفته.
سعی میکنم برات کتاب های دیگری هم پیدا کنم...

hastijooon

New Member
لایک ها
0
ببخشید منم چند تا سوال داشتم خواهش میکنم تا قبل از بیست و چهارم فروردین جوابشونو بدین

چند دفه هم سرچ کردم ولی خیلی چیزی دستگیرم نشد

1)واکنش گاز فلوئور با آب را نوشیه و بگویید گرماگیر است یا گرما ده؟

2)اورانیوم هگزا فلوئورید UF6 چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

3)برای تهیه ی گاز فلوئور و کلر از چه روش هایی استفاده میشود؟

دستتون درد نکنه

elichem

New Member
لایک ها
7
سلاااااام

فکر کنم این باشه:F2+2H2O-------->2HF+O2
واکنشو خبلی مطمئن نیستم ولی باید گرما ده باشه
....
راجع به اورانیم هگزا فلورید هیچی نمیدونم

....

از واکنش سدیم سولفیت و سدیم هیپوکلریت(مایع سفید کننده ) گاز کلر بدست میاد!

از محلول کلرید با فلور هم کلر آزاد میشه
از ااکترولیز هیدروژن فلورید و هیدروژن کلرید هم میشه کلر و فلور بدست اورد و لی این که چقدر عملیه رو نمیدونم که فکر کنم منظور شما هم روش صنعتیش باشه!شرمنده...

hastijooon

New Member
لایک ها
0
واکنش سدیم سولفیت و سدیم هیپوکلریت(مایع سفید کننده ) گاز کلر بدست میاد!

مرسی

میشه معادله شو بنویسی؟

mehrdad_kh

New Member
لایک ها
1
سلام

milad_imo09 جان :
برای مسابقات آزمایشگاهی حتما آزمایشهای کتاب درسی رو چندین و چند بار انجام بده
مخصوصا آزمایشهای دوم

توی این مسابقات سرعت بالا ، تسلط و کارهای همراه با خلاقیت خیلی مهمه
اگه خواستی بیشتر کار کنی :
کتاب
آزمایشگاه شیمی عمومی ، نشر علوم دانشگاهی با جلد آبی و نسبتا نازک هم کتاب خیلی مفیدیه
اگه خواستی خیلی بیشتر کار کنی هم :
یه کتابی هست به اسمه شیمی آلی تجربی نوین ، نویسنده : رابرتس و دوستان ! ، مترجم : هوشنگ پیر الهی ، مرکز نشر دانشگاهی
سه فصل اولش ممکنه به دردت بخوره

امیدوارم همینا برات کافی باشه

elichem

New Member
لایک ها
7
hastijooon گفت
واکنش سدیم سولفیت و سدیم هیپوکلریت(مایع سفید کننده ) گاز کلر بدست میاد!

مرسی

میشه معادله شو بنویسی؟
خواهش میکنم!

منظورت اولیَس دیگه؟ راستش این آزمایشو ما پارسال انجام دادیم و معادله شو یادم نیست . ولی حتما می پرسم
معادله ی دومی: F2+2KCl------>Cl2+2KF(برای مثال)

یه روش دیگه برای سنتز کلر:
4HCl+MnO2----->MnCl2+2H2O+Cl2

BOYKA

New Member
لایک ها
0
UF6 همون کیکه زرده
تو غنی سازی به کار میره

یه راه دیگه بدست اوردن کلر الکترولیز سدیم کلرید مذاب هستش
واکنش HCl با MnO2 راه بدست اوردن کلر در مقیاس ازمایشگاهی هست

لایک ها
521
فلوئورید را در صنعت از راه الکترولیز تهیه میکنند. الکترولیز را نمیتوان در محلول آبی انجام داد، زیرا به جای یون فلوئورید آب اکسید میشود. حتی اگر در چنین فرآیندی فلوئور آزاد شود بلافاصله با آب واکنش میدهد. محلول الکترولیت شامل پتاسیم فلوئورید حل شده در هیدروژن فلوئورید مایع است. در این الکترولیز ، هیدروژن در کاتد و فلوئور در آند آزاد میشود.
آند از جنس گرافیت و کاتد از جنس فولاد است. حدود 80 درصد فلوئور برای ساخت میله های اورانیم برای مصرف در نیروگاههای هسته ای به کار میرود. اورانیم (IV) اکسید با هیدروفلوئوریک اسید اورانیم (IV) فلوئورید میدهد. این فلوئورید را توسط گاز فلوئور به اورانیم هگزا فلوئورید که جامد سفید رنگ فرار است تبدیل میکنن.(به نقل از کتاب شیمی توصیفی عنصرها، نوشته دکتر منصور عابدینی). سنگ معدن اورانیم موجود در طبیعت از دو ایزوتوپ U 235 به مقدار 0,7 درصد و U 238 به مقدار 3,99 درصد تشکیل شده است. سنگ معدن را ابتدا در اسید حل کرده و بعد از تخلیص فلز ، اورانیم را به صورت ترکیب با فلوئور و به صورت اورانیم هگزا فلوئورید تبدیل میکنند که به حالت گازی است. سرعت متوسط مولکولهای گازی با جرم مولکولی گاز نسبت عکس دارد. در نتیجه اورانیم هگزا فلوئورید (که شامل مخلوطی از ایزوتوپ های اورانیم است) را با استفاده از همین تفاوت در سرعت متوسط مولکولها و با روش هایی چون سانتریفیوژ، عبور از میدان مغناطیسی و ... جداسازی میکنند و ایزوتوپ لازم برای غنی سازی را فراهم می آورند.
..........................................................................................................
در صنعت کلر را از الکترولیز محلول آبی سدیم کلرید به دست می آورند.(به نقل از کتاب شیمی توصیفی عنصرها، نوشته دکتر منصور عابدینی)
..........................................................................................................
واکنش سدیم سولفیت با سدیم هیپوکلریت هم فکر میکنم اینطوری باشه:
SO3[SUP]2-[/SUP]+2OCl[SUP]-[/SUP]+2H[SUP]+[/SUP]---->SO4[SUP]2-[/SUP]+Cl2+H2O​
توی یکی از آزمایش کنید های کتاب درسی شیمی 3 هم برای به دست آوردن آب کلر یه واکنشی هست...​

mehrdad_kh

New Member
لایک ها
1
با تشکر بسیار از امیر جان به خاطر توضیحات در مورد UF[SUB]6[/SUB] ، ولی :

توی آزمایش کنید صفحه های 43 و 44 کتاب شیمی 2 یه راهی برای تهیه ی آب کلر اومده !

( البته ممکنه توی کتاب شما یکی دو صفحه عقب تر یا جلو تر باشه ! )

najafi2020

New Member
لایک ها
195
mehrdad_kh گفت

کتاب واکنش بین سدیم هیپوکلریت و یون کلرید را نوشته. از تمیز کننده من استفاده کنید که پر از سدیم هیپوکلریت هستش.

کتاب شیمی 3 نوشته از واکنش بین MnO2 و هیدروکلریک اسید برای تولید گاز کلر در آزمایشگاه استفاده میشه که MnO2 باید حداقل تا 90 درصد خاص باشه. من از MnO2 97 درصد استفاده کردم اما جواب خوبی نگرفتم. کلر تولید شد اما زیاد تولید نمیشه .شرایط را هم چند با تغییر دادم اما جواب نگرفتم. همون تمیز کننده من + محلول هیدروکلریک اسید استفاده کنید. سدیم سولفیت فکر کنم گرون باشه. البته فکر می کنم. روش کتاب خیلی راحته. الکترولیز هم خیلی خوبه البته اگه دستگاه درست و حسابی داشته باشید.

لایک ها
521
بله، دقیقا همون صفحات کتاب درسی شیمی 2ه. ممنون از تصحیحتون!

elichem

New Member
لایک ها
7
najafi2020 گفت
mehrdad_kh گفت

کتاب واکنش بین سدیم هیپوکلریت و یون کلرید را نوشته. از تمیز کننده من استفاده کنید که پر از سدیم هیپوکلریت هستش.

کتاب شیمی 3 نوشته از واکنش بین MnO2 و هیدروکلریک اسید برای تولید گاز کلر در آزمایشگاه استفاده میشه که MnO2 باید حداقل تا 90 درصد خاص باشه. من از MnO2 97 درصد استفاده کردم اما جواب خوبی نگرفتم. کلر تولید شد اما زیاد

چه اشکالی داره که کلر زیاد تولید شد؟ مگه ما کلر نمیخواستیم؟!!

najafi2020

New Member
لایک ها
195
توجه: اشتباه تایپ کردیم. کلر زیاد تولید نمی شود.

elichem

New Member
لایک ها
7
[HIGHLIGHT=#e5b9b7]چرا؟[/HIGHLIGHT]

[HIGHLIGHT=#e5b9b7]1- فنل فتالئین در pHخیلی بالا بیرنگ می شود؟[/HIGHLIGHT]

[HIGHLIGHT=#e5b9b7]2-کاغذ آغشته به پتاسیم پرمنگنات توسط SO2بیرنگ می شود؟[/HIGHLIGHT]

[HIGHLIGHT=#e5b9b7]به همراه معادله لطفاً[/HIGHLIGHT]

najafi2020

New Member
لایک ها
195
1_ http://en.wikipedia.org/wiki/Phenolphthalein این را بخونید. اما من که به تجربه توجه نکردم!! یه محلول یک مولار سود درست کنید و ببینید.

2_ 2KMnO4 + 2H2O+5SO2.....>2MnSO4 + K2SO4 + 2H2SO4

لازم نیست واکنش دوم را حفظ کنید. فقط بدونید که SO2 اکسید میشه به سولفات و پرمنگنات خیلی بنفش احیا میشه به 2+Mn .آزمایش جالبیه.

najafi2020

New Member
لایک ها
195
سلام. امروز این جریان فنل فتالئین در PH بالای 12 را آزمایش کردم. اگه یک محلول نزدیک به سیرشده NaOH درست کنید و در آن غلظت یون های هیدروکسید( نه فعالیت) خیلی بیشتر از معمول باشه ، شکل چهارم شناساگر را به راحتی می بینیم که کاملا بی رنگ است. وقتی در این محلول حتی مقادیر بسیار زیادی یعنی حدود 7 سی سی محلول فنل فتالئین ریختم محلول اول ارغوانی شد اما به سرعت فنل فتالئین بی رنگ شد. هر چی فنل فتالئین اضافه کردم بی رنگ شد

اما ویکی پدیا نوشته بود(شکل هم داشت) که فنل فتالئین در PH زیر صفر قرمز میشه. من از اسید سولفوریک یک مولار تا اسید سولفوریک 98 درصد جرمی امتحان کردم اما جواب نگرفتم. تونستم PH را به 0/1- هم برسونم اما جواب نگرفتم. شاید اینجا یون های سولفات مزاحم شده باشن.

hastijooon

New Member
لایک ها
0
amir-tavakoli گفت
واکنش سدیم سولفیت با سدیم هیپوکلریت هم فکر میکنم اینطوری باشه:
SO3[SUP]2-[/SUP]+2OCl[SUP]-[/SUP]+2H[SUP]+[/SUP]---->SO4[SUP]2-[/SUP]+Cl2+H2O​
توی یکی از آزمایش کنید های کتاب درسی شیمی 3 هم برای به دست آوردن آب کلر یه واکنشی هست...​

مرسی از همه ی توضیحاتتون

ولی این واکنشی که بالا نوشتید پس سدیمش کجاست؟؟؟

تهیه ی آب کلر هم توی کتابمون هست ولی من میخوام گاز کلر بدست بیاد یعنی میشه تبخیرش کرد؟؟؟؟/

najafi2020

New Member
لایک ها
195
1_دوست عزیز اولا سدیم نه بلکه یون سدیم . سدیم یون تماشاچیه و برای درک بهتر واکنش حذف میشه.

2_گاز کلر نیاز دارید؟
1_ برید بازار و کلر آبپوشیده تهیه کنید که وقتی حرارتش بدید بوی کلر سرتون را می خوره !

2_ از الکترولیز محلول سیر شده NaCl استفاده کنید که غلظت یون کلرید زیاد باشه تا در واکنش آندی برنده بشه و بتونه به Cl2 اکسید بشه.

3_ کتاب درسی روش تهیه آب کلر را یاد داده؟!

به نظر شما آب تا چه اندازه توانایی داره تا کلر را در خودش حل کنه؟ عزیز من بعد از یه زمان مشخص محلول نسبت به کلر اشباه میشه و گاز آزاد میشه.
همون که گفتیم، هیدروکلریک اسید را با تمیز کننده من واکنش بده.............> گاز کلر را حس کن.

sady

New Member
لایک ها
20
آره! فنل فتالئین در pH خیلی پایین قرمز میشه. ولی فک کنم توی محلول آبی خوب جواب نده. من با اسید سولفوریک صنعتی 86% امتحان کردم . چند قطره فنل فتالئین رو مستقیما به اسید غلیظ اضافه کردم . جواب داد . یه رنگ قرمز-نارنجی دیده میشه ...

najafi2020

New Member
لایک ها
195
sady گفت
آره! فنل فتالئین در pH خیلی پایین قرمز میشه. ولی فک کنم توی محلول آبی خوب جواب نده. من با اسید سولفوریک صنعتی 86% امتحان کردم . چند قطره فنل فتالئین رو مستقیما به اسید غلیظ اضافه کردم . جواب داد . یه رنگ قرمز-نارنجی دیده میشه ...
من امروز امتحان کردم!! جواب نداد. اسید من 95_98 درصد آزمایشگاهی بود.از رقیق ترش هم استفاده کردم !!
حالا که این را گفتید لازم شد دوباره امتحان کنم.

تعجب می کنم که چرا جواب نگرفتم

بالا