abrang

New Member
لایک ها
748
پاسخ : چند سوال ادبیات (اول دبیرستان )

سرباز اسم مرکب هستش یا ساده؟

abrang

New Member
لایک ها
748

چرا. منم همین فکرو ی کنم..... ولی یه جای همین کتابای خودمون دیدم نوشته بود ساده س گفتم بیام این جا بپرسم.... حالا من یه دور کتابو نگاه می کنم دوباره بگم کجاش بود!(زبان فارسی دومو می گم شمام یه دور نگاه کنید!)

platopluto

New Member
لایک ها
1,103

چرا. منم همین فکرو ی کنم..... ولی یه جای همین کتابای خودمون دیدم نوشته بود ساده س گفتم بیام این جا بپرسم.... حالا من یه دور کتابو نگاه می کنم دوباره بگم کجاش بود!(زبان فارسی دومو می گم شمام یه دور نگاه کنید!)
من گشتم پیدا نکردم،ممکنه آدرس دقیق بدید تو کتاب؟
ولی چطور میتونه ساده باشه؟!
سرباز=سر+باز ؟؟؟!!!

sabdeyazdan

New Member
لایک ها
750

سرباز اسم مرکب هستش یا ساده؟
عزیزم من این سوالو مخصوصا پارسال که دوم بودم از دبیر زبان فارسیمون پرسیدم گفت سرباز مرکب از دو بخش "سر"و "باز"که بن مضارع مصدر باختنه ساخته میشه
علاوه بر اون شما با شنیدن کلمه سرباز هنوزم به نظرتون میاد که مرکب باشه(چون کلمات مرکبی هستن که بر اثر استعمال زیاد به مرور زمان به ساده تبدیل میشن مانند شیرین)

mahyar.m

New Member
لایک ها
48

عزیزم من این سوالو مخصوصا پارسال که دوم بودم از دبیر زبان فارسیمون پرسیدم گفت سرباز مرکب از دو بخش "سر"و "باز"که بن مضارع مصدر باختنه ساخته میشه
علاوه بر اون شما با شنیدن کلمه سرباز هنوزم به نظرتون میاد که مرکب باشه(چون کلمات مرکبی هستن که بر اثر استعمال زیاد به مرور زمان به ساده تبدیل میشن مانند شیرین)
شیرین مرکبه؟؟! از چی تشکیل شده؟!!!

abrang

New Member
لایک ها
748

abrang

New Member
لایک ها
748

میشه بگید 7 شاعر برتر زبان فارسی کدوم هاس؟

فردوسی... سعدی... حافظ...؟؟؟....:7::217:

مولوی م هست؟

mahyar.m

New Member
لایک ها
48

فک کنم میشه شیر+ین-----> شاید یعنی مثل شیر!:23:
فک نمیکنم مشتق باشه!
حتی اگه بفهمیم ک در گذشته شیرین از شیر+ین تشکیل شده نمیتونیم بگیم مشتقه چون ما ادبیاتو ب صورت هم زمانی(زمان حال) بررسی می کنیم، نه در زمانی(در طول زمان). الان هم فک نمیکنم با گفتن شیرین کسی بفهمه ک از شیر+ین تشکیل شده...

Golnaz

New Member
لایک ها
784

شیرین مرکبه؟؟! از چی تشکیل شده؟!!!
چرا مشتقه . تو اسم مشتق معنای کلمه باید عوض شه که شده . واسه همین علامات جمع مشتقساز نیستن .

لایک ها
2,054

میشه بگید 7 شاعر برتر زبان فارسی کدوم هاس؟

فردوسی... سعدی... حافظ...؟؟؟....:7::217:

مولوی م هست؟
مولوی که صد در صد باید باشه....ولی مگه شاعرا رو هم رتبه بندی میکنن؟؟!! بالاخره هرشاعری تو یه سبکی استاده نمیشه که شعرای برتر انتخاب کرد.

abrang

New Member
لایک ها
748

مولوی که صد در صد باید باشه....ولی مگه شاعرا رو هم رتبه بندی میکنن؟؟!! بالاخره هرشاعری تو یه سبکی استاده نمیشه که شعرای برتر انتخاب کرد.
بله خب... ولی رتبه بندی کردن... معلم ما یه بار گفت فردوسی جز 7 شاعر برتره دیگه یه هفته تعطیل شد نشد اسم بقیه رو ازش بپرسم....منم یه برنامه دارم برا منطقه واینا ( واسه همین گفتم بپرسم شاید بچه های این جا بدونن قبل تعطیلات به جواب برسم.)

فردوسی... حافظ...سعدی...مولوی ... رودکی...خاقانی...انوری(دیروز پرسیدم از معلممون):)

لایک ها
2,054

چرا مشتقه . تو اسم مشتق معنای کلمه باید عوض شه که شده . واسه همین علامات جمع مشتقساز نیستن .
دراصل باید شیرین مشتق باشه همین طور که گفتید ولی کتاب شیرینو ساده محسوب کرده و به نوعی استثنا درنظر گرفته وما هم درهر صورت باید ساده درنظر بگیریمش..
سرباز هم همون طور که گفتند مرکبه که از دو بخش سر وباز(باختن سر!)تشکیل شده..

bemoniri

New Member
لایک ها
200

دوستان کلا رتبه بندی آنسان ها تو هیچ کاری درست نیست
ما شاعر بزرگ کم نداریم ....

abrang

New Member
لایک ها
748

دوستان کلا رتبه بندی آنسان ها تو هیچ کاری درست نیست
ما شاعر بزرگ کم نداریم ....
نه..نه... منظور این رتبه بندی این نیس... خواهشا اشتباه نکنید!

این تقسیم بندی احتمالا بر اساس شعر های بقیه شاعرای بزرگ و شاخصه.

مثلا تو یه بیت داریم: در شعر سه تن پیمبرانند هرچند که لا نبی بعدی
اوصاف و قصیده و غزل را فردوسی و انوری و سعدی

بر اساس این شعر و چند تا شعر دیگه میگن پس فردوسی و انوری و سعدی جز شعرای برترند...مثلا

البته فک می کنم این تقسیم بندی بر این اساس باشه.:106:

لایک ها
13

بچه ها احساس می کنم که فائزه یه سوالی پرسید که هیچکی جوابشو نداد :90:
فائزه جون اون طور ک معلم ما گفت آبدار تو دو مصرع این بیت جناس تام هستش و ما عملا نمی تونیم بگیم ک ایهام داره چون ایهام یه کلمه است که میشه از اون دو تا برداشت کرد .
بعدش دریای خون هم اضافه ی استعاری یا استعاره ی مکنیه است و این نوع استعاره در واقع تشبیهیه که در آن مشبه ذکر میشه ولی مشبه به حذف میشه.

sabdeyazdan

New Member
لایک ها
750

دراصل باید شیرین مشتق باشه همین طور که گفتید ولی کتاب شیرینو ساده محسوب کرده و به نوعی استثنا درنظر گرفته وما هم درهر صورت باید ساده درنظر بگیریمش..
سرباز هم همون طور که گفتند مرکبه که از دو بخش سر وباز(باختن سر!)تشکیل شده..
من واقعا شرمنده ام....نباید اصلا این حرفو میزدم فکر کنم یه کم گیج شدین.....
ببینید شیرین توی دستور فارسی امروز قطعا ساده س و اگه چیز دیگه ای بگیرید غلطه....همین که ساختمانش اینقدر مساله ساز شده شاهدی بر این مدعاست....
اما در گذشته ی خیلی دور این کلمه مشتق بوده که از دو جز شیر+ین ساخته شده یعنی مانند شیر....و اینقدر رایج شده که دیگه هیچ فارسی زبانی فکر نمی کنه اجزای اون جدا از هم اند....

لایک ها
13

پچه ها حالا پفک ساده است یا مشتق ؟؟؟؟؟؟؟؟؟//

only physics

New Member
لایک ها
2,386

only physics

New Member
لایک ها
2,386

من واقعا شرمنده ام....نباید اصلا این حرفو میزدم فکر کنم یه کم گیج شدین.....
ببینید شیرین توی دستور فارسی امروز قطعا ساده س و اگه چیز دیگه ای بگیرید غلطه....همین که ساختمانش اینقدر مساله ساز شده شاهدی بر این مدعاست....
اما در گذشته ی خیلی دور این کلمه مشتق بوده که از دو جز شیر+ین ساخته شده یعنی مانند شیر....و اینقدر رایج شده که دیگه هیچ فارسی زبانی فکر نمی کنه اجزای اون جدا از هم اند....

خب ما يه بحثي توي تعداد تكواژ داريم كه ميگيم ، وند هاي مرده ( رسوبي-قديمي ) تكواژ محسوب نميشن.

اگرچه امروز ( ين ) تكواژ مرده نيست ولي به نظرم ، اين تكواژ با تكواژ كلماتي مثل " رنگين " و " ننگين " و... فرق داره.

پس شيرين يك تكواژ محسوب ميشه و ساده اس.

اگر ازجنبه ي ديگه بخوايم بررسي كنيم ، وقتي يه تكواژ به كلمه اي اضافه ميشه و معنيش رو به كلي تغيير ميده ، اون كلمه رو يك تكواژ و ساده محسوب ميكنيم.

مثلا بنگاه ، دستگاه ،...

فكركنم شيرين هم همينطوريه!

بالا