لایک ها
521
سلام و خسته نباشید به دوستان نکته باز... تذکری من باب وظیفه:
مباحثی که مطرح میکنید، باید مربوط به مباحث مرحله 1 و 2 المپیاد شیمی کشور ایران باشه. همونطور که از اسم تاپیک برمیاد... منطبق با سرفصلهای کتب درسی شیمی 1 و 2 و 3... (کروماتوگرافی ، قاعده هوکل و ضریب فعالیت و ... باید حذف بشن)

avogadro

New Member
لایک ها
167
nima94 گفت
[quote="avogadro
sara_voroojak100 گفت
nima94 گفت
avogadro گفت
مي خاستم درباره نكته 7 بيشتر توضيح دهيد
منظورم شاخه دار بودن يا نوع اول ودوم بودن و ...
مرسي
سلام شاید منظورتون حالت کلی هست
نقطه جوش در آلکان هادر صورتی که تعداد کربن مساوی بود با افزایش شاخه فرعی کمتر میشه و در نقطه ذوب در صورت تقارن بیشتر داری نقطه ذوب بیشتر میشه مثلا برای نقطه ذوب نئوپنتان بیشتر از پنتان نرمال وپنتان نرمال بیشتر از ایزو پنتان هست (پرپان کمترین نقطهذوب رو داره)
و همین مثال برای نقطه جوش پنتان نرمال بیشتر از ایزو پنتان و ایزو پنتان هم بیشتر از نئوپنتان هست

در الکل ها هم الکل نوع اول نقطه جوش بیشتری نسبت نوع دوم ونوع دوم نقطه جوش بیشتری نسبت نوع سوم داره علت هم زیاد بودن قطبیت OHهست ا
سلام در مورد شاخه دار بودن که توزیه داده شد اما در مورد درجه: من نمی دونم شما اسلن درجه رو نمی تونی مشخس کنی یا این که می تونی بکنی از رونداش خبر نداری؟؟؟ مشکلتونو بگید تا توزیه دقیق ارایه کنم خدمتتون
سلام میشه سوالش رو بگید
برای مرحله 1و2 تا به حال سوال در این سبک ندیده بودم فکر نکنم شیمی آلی مرحله 1و2 خیلی مشکل ساز باشه ولی دوره از خجالتتون در میان[/quote]
منظورم اینه که اگر از چند گروه عاملی در یک مولکول بیاره باید چیکار کرد مثلن دو تا عامل اتری نقطه ذوبش بیشتره یا مولکولی که کربوکسیل اسیده

nima94

New Member
لایک ها
296
بعید هست این جور مقایسه تو مرحله اول ودوم بیاد بهتره بعد از مرحله اول بحث کنیم

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
amir-tavakoli گفت
مباحثی که مطرح میکنید، باید مربوط به مباحث مرحله 1 و 2 المپیاد شیمی کشور ایران باشه. همونطور که از اسم تاپیک برمیاد... منطبق با سرفصلهای کتب درسی شیمی 1 و 2 و 3... (کروماتوگرافی ، قاعده هوکل و ضریب فعالیت و ... باید حذف بشن)
کروماتوگرافی توی کتابه مسائل برگزیده هم اومده که!!!(البته یک یا دو تا سواله کوچیک!) بعضی از مطالبه یکم خارج از محدوده هم، اگه آدم بدونه بعضی جا ها به دردش نمی خوره؟؟؟

لایک ها
521
به‏ ‏عنوان‏ ‏تاپیکی‏ ‏که‏ ‏ایجاد‏ ‏کردید‏ ‏توجه‏ ‏کنید...‏ ‏مرحله‏ ‏۱‏ ‏و‏ ‏۲...‏ ‏برای‏ ‏چیزای‏ ‏اضافی‏ ‏ای‏ ‏هم‏ ‏که‏ ‏میگید‏ ‏میتونید‏ ‏تاپیک‏ ‏جداگانهای‏ ‏ایجاد‏ ‏کنید‏ ‏...‏ ‏با‏ ‏این‏ ‏کار‏ ‏کسی‏ ‏به‏ ‏اشتباه‏ ‏نمیفته‏ ‏و‏ ‏تکلیف‏ ‏کار‏ ‏مشخصه....‏ ‏مرحله‏ ‏۱و۲‏ ‏ای‏ ‏ها‏ ‏جدا‏ ‏و‏ ‏غیر‏ ‏مرحله‏ ‏۱و۲‏ ‏ای‏ ‏ها‏ ‏هم‏ ‏جدا

لایک ها
14
81. دوستان هالت استاندارد منی اش فقت دمای سفر نیس (اینو بار ها تو بهمن 3 گفته بود ) ینی برای هر دمایی یه هالت استاندارد تریف می شه مسلن هالت استاندارد در دمای 20 درجه یا هالت استاندارد در دمای 30 درجه....
82.بچه ها ببخشید 82 درسی نیس اما واقعن مهمه خاهش می کنم مسخره نکنید جدی می گم انجامش بدین ببخشید این جا می گم اما قبل از امتهان هتمن برین دس شویی مهر افشان می دونه چی بگم

mobtaker

New Member
لایک ها
36
sara_voroojak100 گفت
81. دوستان هالت استاندارد منی اش فقت دمای سفر نیس (اینو بار ها تو بهمن 3 گفته بود ) ینی برای هر دمایی یه هالت استاندارد تریف می شه مسلن هالت استاندارد در دمای 20 درجه یا هالت استاندارد در دمای 30 درجه....
این رو توی کتاب درسی هم گفته

kasra-amini

New Member
لایک ها
3
mehrafshan گفت
amir-tavakoli گفت
کروماتوگرافی توی کتابه مسائل برگزیده هم اومده که!!!(البته یک یا دو تا سواله کوچیک!) بعضی از مطالبه یکم خارج از محدوده هم، اگه آدم بدونه بعضی جا ها به دردش نمی خوره؟؟؟
اون مبحث كروماتوگرافي و چند تا بحث ديگه مال كتاب درسي سال 83 هستش كه چند سالي هستش كه حذف شده.

zeynab2010

New Member
لایک ها
3
mersadchem گفت
خب پس شما ميگي هر دو تا هيدروژن سولفيده؟مگه ميشه؟
منم غاطي كردم كه!
آقاي توكلي گفتن كه تو منابع مختف يه چندتا اسم مختلف داشته اما بهترينش هيدروسولفيد هست
منم شدم خبرگزاري آقاي توكليا

mobtaker

New Member
لایک ها
36
نکته کووووووووووووووووو؟

موندی یم چه نکته ای بنویسی یم (با تلفظ بابا شاه
)

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
يكي بگه فنل چيه.

mobtaker

New Member
لایک ها
36
فنول؟
تو بنزن یکی از H ها رو بردار OHبذار
ولی خواصش خیلی فرق داره ها

zeynab2010

New Member
لایک ها
3
چرا هيچكس هيچ نكته اي نميگه؟؟؟؟؟

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
mobtaker گفت
فنول؟
تو بنزن یکی از H ها رو بردار OHبذار
ولی خواصش خیلی فرق داره ها
ممنون.ولي منظورم يه چيزي به اسم فنل هست.
تا حالا نشنيدي؟

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
83.استر ها موادي خوشبو هستند كه به عنوان اسانس كاربرد دارند.
84.اتر ها بسيار سمي هستند.

mobtaker

New Member
لایک ها
36
دیدم اگه اشتباه نکنم همون فنوله

بهراد

New Member
لایک ها
214
فنل همون C6H5OH هست...

amir-chimi

New Member
لایک ها
1
zeynab2010 گفت
چرا هيچكس هيچ نكته اي نميگه؟؟؟؟؟
اینم یه مطلب شاخ واسه دمه مرحله اول

الکل های نوع سوم به هیچ وجه اکسید نمیشن پس وقتی که از ما میخوان که تعداد ایزومرایه یه ترکیبو به فرمول C5H12Oرو رسم کنیم باید الکل نوع3 و اتر رسم کنیم ...

لایک ها
14
mobtaker گفت
sara_voroojak100 گفت
این رو توی کتاب درسی هم گفته
ینی منزورته که بقیه نکات این تاپیک رو از اتکینز و سلمنز گفتین.....

mobtaker

New Member
لایک ها
36
نه من چنین چیزی نگفتم

بالا