لایک ها
207
پاسخ : یه سوال درباره ی پرتو های گاما و بتا و الفا

به نسبت بار به جرم بستگی داره نابغه ها
حقا که نابغه اید
شما خیلی سرتون باد داره ها.
اگه یه خورده نظرات قبل رو بخونین میبینین که به نسبت بار به جرم خیلی ربط نداره نابغه جان.
خوب شد شما خدا نشدی وگرنه الان هممون رو صاف کرده بودی.

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

نه فکر نمی کنم...احتمالا به شبکه بلورشون بستگی داره ....سرب به خاطر اتم های درشت تر شبکه ای متفاوت از آلومینیوم داره....
بیشتر تحقیق می کنم و میگم...

sinagauss

New Member
لایک ها
2

با سلام من يه سؤالي داشتم علت نفوذپذيري زياد گاما چيست؟

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

بذارید سوالتونو با چند تا سوال جواب بدم که خودتون جواب رو پیدا کنید اینجوری اصلا یادتون نمیره!

1- جنس گاما چیه؟
2- طول موجش چجوریه؟ کوتاهه؟ بلنده؟

آخرین ویرایش توسط مدیر

amin

New Member
لایک ها
515

بعلت انرژی زیاد و کوتاه بودن طول موج ان نفوذ پذیری بیشتری نسبت به امواج الکترو مغناطیس با طول موج بلند تر دارد.

sinagauss

New Member
لایک ها
2

بسيار متشكرم حالا دليل اين كه سرب مي تونه جلوي اين پرتو را بگيره چيست؟

Wight

New Member
لایک ها
888

حالا یک سوال که خیلی ربطی به موضوع نداره! ولی خواستم تعدد تاپیک ! نشه!

سوال : تفاوت پرتوی b و پرتوی کاتدی چیست؟

علاوه بر این که آن از مواد پرتو زا خارج می شه و از هسته است و اون یکی در اثر اختلاف ولثاژ ایجاد میشه!

آیا در نفوذ پذیری آن دو تفاوتی هست؟

penta

New Member
لایک ها
476

علاوه بر این که آن از مواد پرتو زا خارج می شه و از هسته است و اون یکی در اثر اختلاف ولثاژ ایجاد میشه!

یکی از تفوت هاش که خودت هم اشاره ای بهش کردی اینه که
منشا بتا هسته ی اتم ولی منشا پرتو کاتدی الکترون های پیرامون هسته.
در مورد نفوذ پذیریشون هم میشه گفت که بتا از جنس الکترون های «پر سرعت» هس و بنابر اینکه «شاید»سرعتش از پرتو کاتدی بیشتر باشه ،نفوذپذیریش هم بیشتره؟

لایک ها
5

فکر میکنم چون جرم آلفا و بتا بیشتره سرعتش کمتره پس انرژیشم کمتره همونطوریکه جرم آلفا از هسته ی هلیومه و جرمش نسبت به بتا خیییییلی بیشتره ولی نفوذپذیریش از اون کمتره:166:
گاما هم که کلا جرم نداره و راحت و سبکبال میره میره میره تا به وسیله ی قطعه ی سربی متوقف بشه:93::93:

amin

New Member
لایک ها
515

جمع بندی کلی
مهمترین پرتوهای یونیزان عبارتند از :
1 - ذره آلفا α : این ذره از دو پروتون و دو نوترون تشکیل شده و با گرفتن دو الکترون به اتم پایدار هلیوم تبدیل می شود از آنجا که این ذره جرم زیادی دارد قدرت نفوذ کمی داشته و به راحتی توسط یک برگ کاعذ متوقف می شود.
2 - ذره بتا β : برای گسیل ذره بتا یک نوترون به پروتون تبدیل می شود و ذره بتا نیز تابش می شود . طیف اشعه بتا تک انرژی نبوده و یک طیف پیوسته با تمام مقادیر انرژی از صفر تا حداکثر را داراست . برد این اشعه بسته به انرژی اولیه ( عنصر مادر ) و جنس محیط از چند سانتیمتر تا حدود یک متر می باشد . قدرت نفوذ این اشعه 100 برابر آلفا بوده و در ورقه آلومینیومی به ضخامت 1mm بخوبی جذب می شود.
3 - پرتو گاما γ : از امواج الکترومغناطیسی باطول موج بیش از 0.01 آنگسترم ( -10^10) و جرم صفر می باشد خاصیت یونیزاسیون آن بسیار کمتر از ذرات آلفا و بتا می باشد اما قدرت نفوذ آن بسیار بالاست.
4 - پرتو x : از امواج الکترومغناطیسی باطول موج بین 10 تا 0.01 آنگسترم و جرم صفر می باشد قدرت نفوذ آن از پرتو گاما کمتر می باشد

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

بسيار متشكرم حالا دليل اين كه سرب مي تونه جلوي اين پرتو را بگيره چيست؟
یه چیزی برای امواج الکترومغناطیسی ، یا اشعه ها تعریف میشه ، به نام قدرت نفوذ ، که احتملا به طول موج و فرکانس اون موج یا اشعه بستگی داره.(در واضع به انرژیش) و چون فرکانس گاما بالاست و در نتیجه انرژیش زیاده ، قدرت نفوذ زیادی داره.
ولی ورقه سرب ، هسته سنگینی داره و گاما با وجود قدرت نفوذ زیاد ، نمیتونه ازش رد بشه.ولی تا اونجایی که میدونم ، یه ورقه سرب به قطر 13mm ، اشعه رو نصف میکنه ، یعنی اگه شما میخوای قدرت یه اشعه گاما رو ربع کنی ، باید دو تا ورقه سربی 13mm بزاری ، ولی تا اونجایی که منم میدونم ، برای اینکه گاما رد نشه به ورقه ی سربی به قطر 3 متر احتیاج است.
در واقع خلاصه حرفا اینه که عبور از ورقهی سربی قدرت نفوذ خیلی زیادی میخواد.

qwertyuiop

New Member
لایک ها
73

انرژی بتا خیلی بیشتر از پرتو کاتدی هست و می تونه الکترون یا پوزیترون همراه با نوترینو الکترون یا پادنوترینو الکترون باشه .ولی پرتو کاتدی فقط الکترونه .
Bremsstrahlung - Wikipedia, the free encyclopedia
نوترینو

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

بعلت انرژی زیاد و کوتاه بودن طول موج ان نفوذ پذیری بیشتری نسبت به امواج الکترو مغناطیس با طول موج بلند تر دارد.
دوست عزیز پرتو ها ماده نیستن که اگه کوچیکتر باشن(همون طول موج کوتاه تر)راحت تر رد شن!
بیشتر بخاطر همون انرژیشه+عدم بار دار بودن...

فکر میکنم چون جرم آلفا و بتا بیشتره سرعتش کمتره پس انرژیشم کمتره همونطوریکه جرم آلفا از هسته ی هلیومه و جرمش نسبت به بتا خیییییلی بیشتره ولی نفوذپذیریش از اون کمتره:166:
گاما هم که کلا جرم نداره و راحت و سبکبال میره میره میره تا به وسیله ی قطعه ی سربی متوقف بشه:93::93:
هیچ چیز بدون جرم وجود نداره....گاما هم بالاخره به یه ریز ذره شکافته میشه که برای اونا جرم در نظر میگیرن...البته همه اینا در شرایطی درسته که نظریه ذره ها درست باشه(تمام ذرات دارای جرم هستن.)

B.m.s

New Member
لایک ها
0

به نظر من ميزان نفوذ بذيري برتو هابه فركانس آنها مربوط ميشود يعني باتوجه به اين كه هرجه فركانس كمترباشد طول موج بيشتر است ميزان نفوذ بذيري الفا ازبقيه كمتر است.:)

hellium

New Member
لایک ها
76

به نظر من ميزان نفوذ بذيري برتو هابه فركانس آنها مربوط ميشود يعني باتوجه به اين كه هرجه فركانس كمترباشد طول موج بيشتر است ميزان نفوذ بذيري الفا ازبقيه كمتر است.:)
حالا اگه بخواییم یه جسم و موج بررسی کنیم چی میشه؟

لایک ها
0

دوست عزیز پرتو ها ماده نیستن که اگه کوچیکتر باشن(همون طول موج کوتاه تر)راحت تر رد شن!
بیشتر بخاطر همون انرژیشه+عدم بار دار بودن...

هیچ چیز بدون جرم وجود نداره....گاما هم بالاخره به یه ریز ذره شکافته میشه که برای اونا جرم در نظر میگیرن...البته همه اینا در شرایطی درسته که نظریه ذره ها درست باشه(تمام ذرات دارای جرم هستن.)

هیچ چیزی بدون جرم وجود نداره؟؟:4:

راستش من دلیل خودمو میگم..به نظرم هرچی سبک تر و طول موج کوتاه تری داشته باشه انرژی بیشتری داره که پرتو الفا دقیقا برعکسشه :1:

taha

Well-Known Member
لایک ها
1,160

هیچ چیز بدون جرم وجود نداره....گاما هم بالاخره به یه ریز ذره شکافته میشه که برای اونا جرم در نظر میگیرن...البته همه اینا در شرایطی درسته که نظریه ذره ها درست باشه(تمام ذرات دارای جرم هستن.)[/quote]
شاید گاما جرم داشته باشه ولی حتی تو اتکینز جلوی جرمش تقریبا صفر قرار داده
اصلا شک هست که جرمش چقدره

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

هیچ چیزی بدون جرم وجود نداره؟؟:4:

راستش من دلیل خودمو میگم..به نظرم هرچی سبک تر و طول موج کوتاه تری داشته باشه انرژی بیشتری داره که پرتو الفا دقیقا برعکسشه :1:
ما برای نور هم جرم در نظر میگیریم چون هرچیزی از یه ریز ذره دیگه تشکیل شده که اون ها هم واسه خودشون جرم دارن!شما اگه چیز بدون جرم پیدا کردید بفرمایید!
این دلیل رو اگه تو مرحله2 بنویسید حداکثر نصف نمره و یا کمتر به شما تعلق میگیره چون هیچ اثباتی توش وجود نداره!

شاید گاما جرم داشته باشه ولی حتی تو اتکینز جلوی جرمش تقریبا صفر قرار داده
اصلا شک هست که جرمش چقدره[/quote]
طاها جون گاما که خوبه...حتی ذرات بنیادی هم واسه خودشون جرم دارن الآن مفهوم تکانه از کجا میاد؟اگه فرضا نور جرم نداشت تکانش دیگه چه معنایی داره؟!!!
جرم کم دلیل بر نداشتن جرم نیست!

taha

Well-Known Member
لایک ها
1,160

الان به نظرت من گفتم جرم نداره؟
من گفتم خیلی کمه
حالا مفهوم تکانه نور چیه؟

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

الان به نظرت من گفتم جرم نداره؟
من گفتم خیلی کمه
حالا مفهوم تکانه نور چیه؟
شما که خیلی علاقه مندی با سوال جواب سوالت رو بدن...تکانه یه کمیت برداریه که به جرم و سرعت نور بستگی داره!
حالا بگرد و پیدا کن!

taha

Well-Known Member
لایک ها
1,160

:4: خیلی بد تیکه. میندازی ها
فکر کردی تکانه رو نمیدونم چیه؟
والا فیزیک دو رو پاس کردم
چشم دنباله اونم میرم

بالا