یک سوال فیزیولوژی تحلیلی

noorimotlagh

New Member
لایک ها
29
پاسخ : یک سوال فیزیولوژی تحلیلی

سلام دوستان!نمی دونم این چه عادتیه که ما داریم سوالو پیچیده میکنیم،جواب اصلی سوال به گیرنده های حساس به سرما در دریچه ارادی مثانه مربوط میشه که باعث میشن تحریک سمپاتیکی افزایش پیدا کرده و فرد احساس ادرار بیشتری بهش دست بده،الزاما مثانه پر نیست که خالی بشه،در واقع شاید خود شما هم تجربه کرده باشید،این تحریک باعث میشه که احساس دفع ادرار به ماا دست بده در حالیکه که مثانه الزاما پر نیست.

noorimotlagh

New Member
لایک ها
29

یه سوال جالبتر!بنظرتون دلیل تکاملی بوجود امدن یه همچنین گیرنده ای چیه؟

NiLOOFAR-Z

New Member
لایک ها
161

یعنی هیچکس جواب این سوالو نمیدونه؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟

amideoxy

New Member
لایک ها
400

احتمالا اثر دستگاه سمپاتیک

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

خب من همين الان اين ايده ب ذهنم رسيد، روش كامل فك نكرم پس حساب باز نكنيد رو حرفم!
خب ببينيد ما خونگرميم ديگه وقتي مي پريم تو اب سرد ك دماش كمتر إز دماي بدن ما هس، بين بدن ما و اب استخر تبادل گرمايي انجام مي شه و مسلما طي اين تبادل گرمايي دماي بدن ما بايد كمتر إز ٣٧(نرمال!) درجه بشه پس برا جلوگيري إز اين اتفاق بايد نرخ متابوليسمي مونو ببريم بالا تا گرماي حاصل إز ان إز كاهش دماي بدن ما جلوگيري كنه حالا
من فك مي كنم برا افزايش متابوليسم بدن ، بهتر اينكه مواد دفعي خارج بشه (بيشتر!) تا روند ب خوبي انجام بشه(تا خروجي نداشته باشيم ورودي نخواهيم داشت يا ورودي كم شده درنتيجه متابوليسم افزايش نداشته يا افزايش كمي خواهد داشت!) حالا علت تكاملي اين گيرنده رو " خونگرم شدن مي دونم!"
بازم مي گم يهو ب ذهنم رسيد ممكنه بعدا ويرايش كنم!

Homayoon

New Member
لایک ها
192

یه سوال جالبتر!بنظرتون دلیل تکاملی بوجود امدن یه همچنین گیرنده ای چیه؟
شاید بتونیم بگیم وقتی دما کمتره به معنای این هست که شخص فعالیت زیادی ندارد
چون اگر فعالیت شخص زیاد بود دما هم بالاتر می رفت
و بهترین موقع برای دفع ادرار هم همین موقعه
فکر نکنم وقتی آدم فعالیت بدنیش زیاد باشه مثلا موقع دویدن جای خوبی برا این مسئله باشه !!!

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

شاید بتونیم بگیم وقتی دما کمتره به معنای این هست که شخص فعالیت زیادی ندارد
چون اگر فعالیت شخص زیاد بود دما هم بالاتر می رفت
و بهترین موقع برای دفع ادرار هم همین موقعه
فکر نکنم وقتی آدم فعالیت بدنیش زیاد باشه مثلا موقع دویدن جای خوبی برا این مسئله باشه !!!
انسان بايد ي جور مقابله كنه درمقابل اين كاهش دما!
به اين نكته اشاره نكرديد تو فرضيه تون:3:

Homayoon

New Member
لایک ها
192

خب من همين الان اين ايده ب ذهنم رسيد، روش كامل فك نكرم پس حساب باز نكنيد رو حرفم!
خب ببينيد ما خونگرميم ديگه وقتي مي پريم تو اب سرد ك دماش كمتر إز دماي بدن ما هس، بين بدن ما و اب استخر تبادل گرمايي انجام مي شه و مسلما طي اين تبادل گرمايي دماي بدن ما بايد كمتر إز ٣٧(نرمال!) درجه بشه پس برا جلوگيري إز اين اتفاق بايد نرخ متابوليسمي مونو ببريم بالا تا گرماي حاصل إز ان إز كاهش دماي بدن ما جلوگيري كنه حالا
من فك مي كنم برا افزايش متابوليسم بدن ، بهتر اينكه مواد دفعي خارج بشه (بيشتر!) تا روند ب خوبي انجام بشه(تا خروجي نداشته باشيم ورودي نخواهيم داشت يا ورودي كم شده درنتيجه متابوليسم افزايش نداشته يا افزايش كمي خواهد داشت!) حالا علت تكاملي اين گيرنده رو " خونگرم شدن مي دونم!"
بازم مي گم يهو ب ذهنم رسيد ممكنه بعدا ويرايش كنم!
به نظر من هم افزایش پیدا می کنه
ولی طبق نظر شما که میگین باید خروجی افزایش پیدا کنه
اما با این کار گرمای بیشتری از بدن خارج می شه و کاهش دمای بدن کمک می کنه:1:

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

به نظر من هم افزایش پیدا می کنه
ولی طبق نظر شما که میگین باید خروجی افزایش پیدا کنه
اما با این کار گرمای بیشتری از بدن خارج می شه و کاهش دمای بدن کمک می کنه:1:
درسته ولي اين كار افزايش نرخ متابوليسمي رو موجب مي شه...احتمالا ميزان گرماي توليدي حاصل بيشتر از دفع مواد خروجي بوده!
دليلم زياد قانع كننده نيس بايد بفكرم ولي فك مي كنم علت تكاملي ش "خونگرم شدن" باشه!
حالا اين سوال پيش مياد ك پرندگان و ساير پستانداران هم اين گيرنده هارو دارن يا نه !
خب من فرض هاي زيادي رو درنظر نگرفتم گفتم ك أولين حيزي ك ب ذهنم اومد اين بوده!...علت تكاملي ش رو هم بازم مي گم ك به احتمال زياد همون خونگرم شدن هس ولي بايد دليل قانع كننده تري بيارم;)
موفق باشيم:)

لایک ها
29

ببخشید منظورتون از این که دما میبایست کمتر باشه رو متوجه نشدم.
یک کم بیشتر تحلیل کنید و مطالعه کنید به نتایج مطلوبتری دست پیدا می کنید.
سعی کنید ایده های جالبتری بزنید.
خیلی هم پیچیده اش نکنید!
از تفکر المپیادی تون در این موارد استفاده کنید!

Homayoon

New Member
لایک ها
192

درسته ولي اين كار افزايش نرخ متابوليسمي رو موجب مي شه...احتمالا ميزان گرماي توليدي حاصل بيشتر از دفع مواد خروجي بوده!
دليلم زياد قانع كننده نيس بايد بفكرم ولي فك مي كنم علت تكاملي ش "خونگرم شدن" باشه!
حالا اين سوال پيش مياد ك پرندگان و ساير پستانداران هم اين گيرنده هارو دارن يا نه !
خب من فرض هاي زيادي رو درنظر نگرفتم گفتم ك أولين حيزي ك ب ذهنم اومد اين بوده!...علت تكاملي ش رو هم بازم مي گم ك به احتمال زياد همون خونگرم شدن هس ولي بايد دليل قانع كننده تري بيارم;)
موفق باشيم:)
من فقط باخط اول صحبتت مشکل دارم
تو میگی هدر رفتن گرمای بدن از طریق ادرار باعث افزایش متابولیسم میشه
ما قبول می کنیم که باعث افزایش متابولیسم میشه ولی نکته ای که وجود داره این هست که مطمئنا بازه 100% نیست و اگر مثلا 100 ژول انژی خارج بشود حد اکثر 30-40 ژول انژی تولید می شه:3:

amideoxy

New Member
لایک ها
400

من بازم میگم ادرار کم میشه... چون تحریک سمپاتیک باعث احتباس ادرار میشه

Homayoon

New Member
لایک ها
192

من بازم میگم ادرار کم میشه... چون تحریک سمپاتیک باعث احتباس ادرار میشه
اگه منظور دقیقا بعد از شیرجه زدن باشه سمپاتیک تحریک و ادرار کم میشه
ولی اگه بعد از چند لحظه منظور باشد به علت دمای کم و چیزای دیگه ای که بچه ها گفتن! سمپاتیک مهار و ادرار زیاد میشه

m.sevrus.m

Active Member
لایک ها
169

اگر اثر محرک سمپاتیکی رو در نظر بگیریم حجم برون ده قلبی افزایش پیدا میکنه ، با افزایش برون ده عبور خون از کلیه ها و فشار تراوشی هم افزایش پیدا میکنه پس میزان ادرار افزایش پیدا میکنه
اما چون این تحریک (تحریک سمپاتیک) باعث بازدارندگی خروج ادرار و بازداشتن فعالیت مثانه میشه پیام دفع کاهش پیدا میکنه!
پس شد افزایش سطح ادرار ، کاهش پیام دفع

amideoxy

New Member
لایک ها
400

دمای کم سمپاتیکو فعال میکنه متابولیسم میره بالا..پس آب بدن باید بیشتر شه پس ادرار کم میشه

یه سوال...سمپاتیک چرا مهار میشه؟

Homayoon

New Member
لایک ها
192

دمای کم سمپاتیکو فعال میکنه متابولیسم میره بالا..پس آب بدن باید بیشتر شه پس ادرار کم میشه

یه سوال...سمپاتیک چرا مهار میشه؟

ببخشید فکر کنم سوتی دادم!!!:4:

amideoxy

New Member
لایک ها
400

پس در کل حجم ادرار کم میشه دیگه

NiLOOFAR-Z

New Member
لایک ها
161

والا من از یه نفر پرسیدم، گفت ادرار زیاد میشه به دلیل adh. گفت ماکزیمم زمانی که طول میکشه تا اثر کنه 5 دقیقه هست!!!!!!! گفت یه نفعی برا بدن داره!!!! (گفت خودت روش فکر کن!)

بالا